یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و هفت درصد از آن‌ها در ایالات متحده آمریکا سکونت گزیده‌اند. دلایل فراوانی برای مهاجرت به آمریکا وجود دارد؛ به‌عنوان مثال یکی از دلایل مهاجرت روزافزون ایرانیان به این کشور، سیستم دانشگاهی قوی آمریکا است. امروزه مراکز آموزشی بسیار زیادی در آمریکا وجود دارد که بیانگر اهمیت علم و دانش در این کشور است؛ علاوه بر این ایالات متحده از نظر اقتصادی نیز بسیار غنی است.

همان‌طور که می‌دانید آمریکا کشوری است که توسط تعدادی مهاجر ایجاد شده است. این موضوع باعث شده است تا سیاست‌های مهاجرتی ایالات متحده باعث به وجود آمدن راه‌های مهاجرت بسیار متنوعی شود و مهاجران بتوانند بیشترین استفاده را از پتانسیل‌های این کشور داشته باشند. تنوع راه‌های مهاجرت به‌قدری است که امروزه هر قشری از جامعه این امکان را دارد که بتواند به این کشور مهاجرت کند. ضمناً قانون جدید ویزای آمریکا نیز تعیین شده است تا شرایط برای مهاجرت ایرانیان به این کشور با تسهیل مواجه شود؛ بنابراین انتظار می‌رود که تعداد متقاضیان برای مهاجرت به ایالات متحده افزایش پیدا کند.

از طرف دیگر کشور آمریکا دارای ویزاهای بسیار متنوعی است که به دو صورت ویزاهای مهاجرتی و ویزاهای غیر مهاجرتی دسته‌بندی می‌شوند. آن دسته از متقاضیانی که قصد مهاجرت به ایالات متحده را دارند، می‌توانند ویزای مهاجرتی را دریافت کنند و به‌محض ورود به این کشور برای دریافت اقامت دائم و همچنین گرین کارت آمریکا اقدامات لازم را انجام دهند. آن دسته از افرادی که دارای ویزاهای غیر مهاجرتی ایالات متحده هستند نیز با انجام چند شرط خاص، این امکان را دارند تا ویزای خود را به ویزای مهاجرتی تبدیل کنند و بتوانند اقامت دائم آمریکا را کسب کنند.

یکی از راه‌هایی که مهاجران می‌توانند از آن برای اقامت در آمریکا استفاده کنند، گرفتن ویزای خانوادگی است. یکی از سیاست‌های مهاجرتی ایالات متحده این است که از فاصله افتادن میان اعضای یک خانواده جلوگیری کند؛ به همین دلیل اگر عضوی از یک خانواده در کشور آمریکا ساکن باشد، می‌تواند برای هرکدام از اعضای خانواده خود با شرایط خاص دعوت‌نامه بفرستد. البته ویزاهای مهاجرتی به‌منظور مهاجرت اعضای خانواده شهروندان آمریکایی و یا افرادی که دارای اقامت این کشور هستند، از تنوع بالایی برخوردار است. افرادی که برای اقوام درجه یک خود دعوت‌نامه می‌فرستند این امکان را برای آن‌ها فراهم می‌کند که به‌محض ورود به آمریکا بتوانند گرین کارت این کشور را دریافت کنند. راه دیگر برای مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج است. با استفاده از ویزای ازدواج این امکان برای افراد وجود دارد که بتواند اقامت دائم در آمریکا را دریافت کنند.

مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج

به‌منظور اخذ این نوع از ویزاها سه روش وجود دارد:

  • روش اول ازدواج با یک شهروند آمریکایی است. چنانچه مهاجر با فردی که شهروند آمریکا باشد، ازدواج کند ویزای cr1 به او تعلق می‌گیرد و می‌تواند به‌محض ورود به ایالات متحده، گرین کارت خود را دریافت کند.
  • نوع دوم ازدواج کردن با فردی است که دارای گرین کارت آمریکا است. پس از ازدواج با فردی که دارنده گرین کارت آمریکا است، فرد می‌تواند ویزای f۲ را دریافت کند و پس از ورود به آمریکا نیز برای دریافت گرین کارت خود اقدام کند.
  • اما مورد سوم مهاجرت به این کشور با استفاده از ویزای نامزدی است. این ویزا در دسته ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکایی قرار دارد، اما در واقع دارای ماهیت مهاجرتی است و به همین دلیل می‌توان آن را در زمره ویزاهای مهاجرتی نیز محسوب کرد. این نوع از ویزاها برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرند که هنوز با یک شهروند آمریکایی ازدواج نکرده‌اند، اما قول و قرارهای ازدواج برقرار است و پس از ورود به آمریکا ازدواج صورت می‌گیرد. برای این دسته از افراد ویزای نامزدی و یا k1 صادر می‌شود و پس از رسمی شدن ازدواج، فرد می‌تواند گرین کارت آمریکا را دریافت کند. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، این است که مدت‌زمان اعتبار ویزای نامزدی در ایالات متحده، نود روز است و درصورتی‌که ازدواج در طی این مدت صورت نگیرد، اعتبار ویزا به پایان می‌رسد و به‌هیچ‌وجه قابل تمدید نیست.

ویزای لاتاری آمریکا

یکی دیگر از راه‌های مهاجرت به آمریکا، استفاده از ویزای لاتاری است. لاتاری گرین کارت آمریکا که تحت عنوان لاتاری شناخته می‌شود برنامه‌ای است که به‌منظور حفظ و گسترش تنوع  نژادی در این کشور ایجاد می‌شود. در برنامه قرعه‌کشی ویزای تنوع نژادی آمریکا، هرساله ۵۵,۰۰۰ ویزای لاتاری گرین کارت به‌صورت تصادفی و با استفاده از قرعه‌کشی میان آن دسته از افرادی که متقاضی مهاجرت به این کشور هستند، توزیع می‌شود. قرعه‌کشی لاتاری در سال ۱۹۹۰ میلادی و در قانون ملیت و مهاجرت به ایالات متحده درج شد و پس از آن هرساله اجرا می‌شود.

توجه داشته باشید که گرفتن ویزای لاتاری احتیاج به شانس دارد و این امکان برای همه افراد وجود ندارد که بتوانند این ویزا را کسب کنند و این موضوع باعث می‌شود تا استفاده از ویزای لاتاری یک روش رایج و معمول به‌منظور مهاجرت به آمریکا نباشد. اما قطعاً ارزان‌ترین و راحت‌ترین راه که می‌توان با استفاده از آن به آمریکا مهاجرت کرد، دریافت ویزای لاتاری آمریکا است. به‌منظور انجام این کار شما باید هرسال در برنامه لاتاری آمریکا ثبت‌نام کنید. ثبت‌نام لاتاری گرین کارت آمریکا هرساله در اواسط مهرماه آغاز می‌شود و تا  سی و سه روز امکان ثبت‌نام وجود دارد. پس از شش ماه نتایج ثبت‌نام در لاتاری اعلام می‌شوند و اسامی برندگان مشخص می‌شود. پس از این مرحله افرادی که برنده شده‌اند، می‌توانند مراحل اداری ویزای مهاجرتی لاتاری را انجام دهند. پس از اینکه به آمریکا وارد شدند اقدام به دریافت گرین کارت خود کنند.

دقت کنید که که ثبت‌نام در لاتاری گرین کارت آمریکا دارای شرایط خاص و ویژه نمی‌باشد و این امکان برای بیشتر ایرانیان وجود دارد که بتوانند از این طریق به آمریکا مهاجرت کنند، اما ویزاهای غیر مهاجرتی نیز روش دیگری هستند که می‌توانند برای اقامت موقت در آمریکا مورد استفاده قرار بگیرند.

ویزاهای غیر مهاجرتی

این ویزاها به سه دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول که به بیان آن‌ها می‌پردازیم، ویزاهای توریستی هستند. ویزاهای توریستی متفاوت‌ترین ویزاهای آمریکایی هستند که برای اهدافی همچون گردش، دیدار با خانواده، اقدامات درمانی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. افرادی که این دسته از ویزاها را در اختیار داشته باشند، می‌توانند به مدت شش ماه از همه ایالت‌های آمریکا بازدید کنند.

اما نوع دیگری از ویزاهای غیر مهاجرتی، ویزای تحصیلی است که دارای سه نوع m و f و j است. مهاجران با استفاده از این نوع از ویزاها می‌توانند در ایالات متحده آمریکا به تحصیل بپردازند. توجه داشته باشید که این ویزاها قابلیت این را دارند تا با انجام یک سری اقدامات خاص به اقامت دائم منجر شوند. ویزای دیگری که به بیان آن می‌پردازیم، ویزای کاری آمریکا است که در حال حاضر دریافت آن خارج از خاک آمریکا تقریباً غیرممکن شده است. همان‌طور که می‌دانید ویزای غیر مهاجرتی ایالات متحده این امکان را به مهاجران می‌دهد که به اقامت دائم در آن کشور بپردازند و به‌محض اینکه زمان ویزای آن‌ها تمام شد، باید ایالات متحده را ترک کنند. اما همان‌طور که بیان کردیم با انجام یکسری کارهای مشخص می‌توان بعضی از ویزاهای غیر مهاجرتی را به ویزای مهاجرتی تبدیل کرده و اقدام به دریافت اقامت دائم کرد. توجه داشته باشید که ویزاهای توریستی آمریکا قابلیت تبدیل به اقامت دائم را ندارند و تنها راه مهاجرت به آمریکا و دریافت اقامت دائم، استفاده از ویزای تحصیلی است که جزو ویزاهای غیر مهاجرتی است.

همان‌طور که در توضیحات ابتدایی بیان کردیم، امروزه کشور آمریکا از نظر علمی در سطح بالایی قرار دارد و افراد زیادی خواهان تحصیل در آنجا هستند؛ به همین دلیل بهترین راه برای مهاجرت به این کشور تحصیل در آنجا است. علاوه بر این شما این امکان را دارید که در زمان تحصیل در آمریکا به‌صورت نیمه‌وقت نیز کار کنید و پس از فارغ‌التحصیلی نیز یک سال اجازه کار در آمریکا به شما داده می‌شود. پس از یک سال شما باید ویزای تحصیلی را به ویزای کار در آمریکا تبدیل کنید. بعد از انجام این کار مهاجران باید پنج سال در آمریکا کار کنند و سپس درخواست اقامت دائم و دریافت گرین کارت آمریکا را بدهند. فایده‌ای که این شیوه دارد، این است که برای عموم افراد قابل‌استفاده است و شانس یا داشتن اقوام در آن اثری ندارد.

همان‌طور که می‌دانید در زمان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، ممنوعیت‌های مهاجرتی شدیدی برای ایرانیان در نظر گرفته شد،اما این ممنوعیت‌ها به روی ویزاهای تحصیلی ایرانیان تأثیری نداشت.

شرایط مهاجرت به آمریکا

شرایط لازم برای مهاجرت به ایالات متحده بر اساس نوع روشی که شما برای انجام این کار برگزیده‌اید، متفاوت خواهد بود. برخی از روش‌های مهاجرت به این کشور همچون لاتاری احتیاج به شانس دارند، اما بعضی دیگر از روش‌ها به صلاحیت تحصیلی و یا داشتن مدرک زبان‌بستگی دارند؛ علاوه بر این هزینه مهاجرت به این کشور نیز باتوجه‌به روشی که برای مهاجرت انتخاب می‌شود، متفاوت خواهد بود.

یکی از ارزان‌ترین روش‌هایی که می‌توان برای سفر به ایالات متحده از آن استفاده کرد، دریافت ویزای خانوادگی و ویزای لاتاری است که هرکدام دارای شرایط مخصوص خود هستند.

بهترین شهر آمریکا برای مهاجرت ایرانیان

قطعاً یکی از دغدغه‌های اصلی افرادی که قصد مهاجرت دارند، انتخاب شهر محل زندگی است. اولین نکته‌ای که شما در انتخاب شهر محل سکونت خود باید به آن توجه کنید، داشتن دوست و آشنا در آن کشور است.

داشتن دوست و آشنا در یک کشور خارجی این امکان را برای شما فراهم می‌کند که هر چه سریع‌تر بتوانید با محیط زندگی جدید خود سازگاری پیدا کنید و علاوه بر این، کار مناسب خود را  نیز سریع‌تر پیدا کنید.

عاملی که در انتخاب شهر مناسب برای زندگی باید به آن توجه شود، هزینه زندگی در آن شهر است. در اوایل ساکن شدن در یک شهر، مناسب بودن هزینه‌های زندگی است که کمک بسیار زیادی به سازگاری فرد با محیط زندگی می‌کند و فرد بهتر می‌تواند از پس مخارج زندگی بر بیاید. عامل مهم دیگری که در انتخاب شهر مناسب برای زندگی در ایالات متحده باید به آن توجه شود، آب‌وهوا و میزان امکانات تفریحی در آن شهر است. آمریکا کشوری است که دارای تنوع آب‌وهوایی بسیار زیادی است و هر ایالت از آن دارای آب‌وهوای مخصوص خود است؛ علاوه بر این بعضی از شهرهای آن کنار جنگل‌های وسیع قرار دارند و بعضی دیگر نیز در مجاورت اقیانوس‌ها واقع شده‌اند. برای همین در زمان انتخاب شهر برای زندگی باید به این عوامل توجه کنید. البته هر فرد پس از مدتی زندگی در یک شهر با آب‌وهوای آن سازگار می‌شود، ولی زندگی در یک شهر که دارای آب‌وهوای مناسب و امکانات فراوان است، باعث می‌شود که فرد بتواند راحت‌تر با شرایط زندگی کنار بیاید و همچنین میزان دغدغه‌های او نیز کاهش پیدا می‌کند.

زندگی در هرکدام از ایالت‌ها دارای هزینه متفاوت است، اما اگر بخواهیم به طور میانگین هزینه زندگی در این کشور را بیان کنیم، باید بگوییم که به‌ازای هر شخص ۲۵۰۰ دلار در ماه احتیاج است. این موضوع باعث شده است تا آمریکا از لحاظ هزینه زندگی جز کشورهای گران‌قیمت محسوب شود، اما نکته‌ای که باید به آن توجه شود، این است که سطح درآمد در این کشور نیز در رده بالایی قرار دارد و یک آمریکایی به طور میانگین در هر ماه حدود ۷۹۰۰ دلار درآمد دارد که برای تأمین هزینه‌های زندگی با مشکل مواجه نمی‌شود. کمترین میزان درآمد در این کشور دو هزار دلار در ماه است و میانگین بیشترین میزان درآمد نیز در ایالات متحده حدود ۳۲ هزار و ۲۰۰ دلار است.

در پایان توصیه می‌شود که قبل از مهاجرت به آمریکا تحقیقات فراوانی انجام دهید و از مشاوره رایگان کارشناسان ما در ریسا گروپ، بهره‌مند شوید.

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.