انتخاب صفحه
تحصیل-در-ایسلند-6

تحصیل در ایسلند

ایسلند در محل تلاقی اقیانوس اطلس و منجمد شمالی در شرق گرینلند و درست در جنوب دایره قطب شمال قرار دارد. این کشور به ۶ حوزه انتخابیه تقسیم شده است، سه حوزه اصلی و سه حوزه که در میان پرجمعیت‌ترین مناطق غربی تقسیم شده‌اند.

قلمرو ایسلند عمدتاً در اطراف جزیره اصلی قرار دارد، بااین‌حال، آنها مالک چند جزیره کوچک‌تر و مجمع‌الجزایر در سواحل خود هستند. پرجمعیت‌ترین آنها جزیره Heimaey، Hrísey Island و Grímsey هستند.

ریکیاویک پایتخت ایسلند و شمالی‌ترین پایتخت جهان است. ایسلند حدود ۳۶۴۰۰۰ نفر جمعیت دارد و کم‌جمعیت‌ترین کشور اروپا است. حدود ۹۲ درصد از این کشور از نظر قومیتی ایسلندی هستند، و حدود ۴ درصد لهستانی هستند، بقیه مهاجران دیگر از کشورهای عمدتاً شمال اروپا، اروپای غربی و چند آسیایی نیز هستند.

زبان ایسلندی فوق‌العاده منحصربه‌فرد است و اغلب به‌عنوان یکی از سخت‌ترین زبان‌های دنیا برای یادگیری شناخته می‌شود. ایسلند یکی از کمترین میزان جرم و جنایت در جهان را دارد که گاهی اوقات رتبه اول را به خود اختصاص می‌دهد، آنجا همچنین به‌عنوان صلح‌آمیزترین کشور جهان توسط شاخص صلح جهانی انتخاب شده است.

کرون ایسلند واحد پول رسمی آنهاست Króna (ISK). از لحاظ آمارهای اقتصادی نرخ رشد GDP در ایسلند در سال 2021 معادل ۳٫۷۰ درصد و نرخ تورم ۴٫۴ درصد بوده است. ضمناً شاخص شادمانی در این کشور ۷٫۵۶ نسبت به میانگین ۵ می‌باشد.

شرایط عمومی تحصیل در ایسلند

در ایسلند هفت دانشگاه وجود دارد. بیشتر مؤسسات آموزش عالی توسط دولت یا احزاب خصوصی با حمایت دولتی اداره می‌شوند. تقریباً ۱۸۰۰۰ دانشجو در سیستم آموزش عالی ثبت‌نام کرده‌اند که حدود ۵ درصد از آنها دانشجویان بین‌المللی هستند.

سال تحصیلی ایسلندی به طور سنتی از ماه سپتامبر تا ماه مه ادامه دارد و به دو ترم پاییز و بهار تقسیم می‌شود. به‌طورکلی، ترم پاییز از ابتدای شهریور تا اواخر آذر و ترم بهار از ابتدای دی تا پایان اردیبهشت است، هرچند ممکن است برخی از رشته‌ها متفاوت باشند.

شهریه مؤسسات آموزش عالی با هم متفاوت است و میزان آن می‌تواند به دولتی یا خصوصی بودن مؤسسه بستگی داشته باشد. دانشگاه‌های دولتی شهریه ندارند، ولی هزینه ثبت‌نام یا مدیریت سالانه دارند که همه دانشجویان باید پرداخت کنند.

این کشور نیروی کار ماهر را به‌عنوان نیروی محرکه اصلی اقتصاد یک کشور می‌داند و به‌این‌ترتیب سیاست‌های آموزشی خود را باسیاست‌های اقتصادی ترکیب می‌کند. ایسلند دارای یک اقتصاد مبتنی بر تحقیق است که با نوآوری و خلاقیت هدایت می‌شود و به همین دلیل دولت در سیستم آموزشی سرمایه‌گذاری می‌کند تا رشد اقتصادی را افزایش دهند.

فهرست مطالب

نمودار هزینه‌های عمومی دولت برای آموزش، درصد تولید ناخالص داخلی

تحصیل-در-ایسلند-5

این کشور پذیرای تمامی دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان است و طیف وسیعی از فرصت‌ها را به آنها ارائه می‌دهد. مدارک تحصیلی در دانشگاه‌های ایسلند در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده و در هر جامعه‌ای در جهان از شهرت بالایی برخوردار است.

مؤسسات ایسلند به ترتیب در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برنامه‌های تحصیلی ارائه می‌دهند. همچنین دانشگاه‌های ایسلند در بین بهترین مؤسسات جهانی از نظر آموزش، تحقیق و فناوری رتبه بالایی دارند. طیف گسترده‌ای از برنامه‌های تحصیلی در زمینه‌های مختلف از پزشکی، علوم و حقوق گرفته تا فناوری اطلاعات و ارتباطات و مهندسی در دانشگاه‌های ایسلند وجود دارد. برنامه‌های دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و شهروند متوسط نیز به این زبان مسلط است، به‌این‌ترتیب ادغام با محیط به‌عنوان یک خارجی بدون مشکل است.

ایسلند برای افرادی که به دنبال تحصیل در خارج از کشور در اروپا هستند توصیه می‌شود، زیرا این کشور یکی از بالاترین استانداردهای زندگی را نسبت به هر جای دیگری در جهان دارد، دانشجویان متوجه می‌شوند که فرصت‌های زیادی برای دانشجویان خارجی وجود دارد.

دانشجویانی که از مؤسسات ایسلندی فارغ‌التحصیل می‌شوند می‌توانند شش ماه به دنبال کار در این کشور باشند و آنهایی که کار پیدا می‌کنند می‌توانند در آنجا بمانند و برای اجازه اقامت درخواست دهند.

دلایل انتخاب ایسلند به‌عنوان مقصد تحصیلی:

فرصت‌ها برای کارآفرینان و جویندگان کار:

پس از اینکه دانشجویان دوره‌های خود را به پایان رساندند، این کشور فرصت‌های زیادی را برای کارآفرینی فعال و حتی چشم‌انداز شغلی ارائه می‌دهد. در ایسلند، یک برنامه یک‌ساله ویژه “سال تحصیلی” وجود دارد که فارغ‌التحصیلان را قادر می‌سازد تا بخشی از شبکه بسیار بزرگ فارغ‌التحصیلان دیگر، باشند.

ماجراجویی:

ایسلند یک کشور نوردیک یا کشور جزیره‌ای است که مملو از هدایای طبیعت فراوان است، علاقه‌مندان به سفر و ماجراجویی از آنچه این کشور ارائه می‌دهد لذت خواهند برد. با آتشفشان‌ها، یخچال‌های طبیعی، چشمه‌های آب گرم، مزارع گدازه، کوه‌ها، و مجموعه‌ای بی‌نظیر از حیات‌وحش قطب شمال، چیزهای زیادی برای دیدن و انجام‌دادن در ایسلند وجود دارد.

در نهایت، ایسلند کشوری خلاق، مبتکر و از نظر فناوری پیشرفته است که دستاوردهای بسیاری در دستان خود دارد، این کشور برای هر دانشجویی که تصمیم به تحصیل در آن می‌گیرد، افتخار است.

مهارت زبانی:

اکثر دوره‌ها در ایسلند به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و به‌این‌ترتیب از متقاضیان انتظار می‌رود که دانش کافی از این زبان داشته باشند. این معمولاً از طریق آزمون‌های ارزیابی زبان یا امتحانات مستند می‌شود.

برخی از این آزمون‌ها عبارت‌اند از TOEFL، IELTS، C1 Advanced، Pearson PTE.

در دروسی که به زبان‌های خارجی دیگر تدریس می‌شوند نیز از متقاضی می‌خواهند که مدرک کتبی یا گواهی تسلط خود در آن زبان را داشته باشند.

تحصیل در ایسلند در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

پیش‌دبستانی (leikskóli)

آموزش پیش‌دبستانی طبق قانون به‌عنوان اولین سطح از سیستم آموزشی تعریف شده است که آموزش و مراقبت از کودکانی را که به سن ۶ سالگی نرسیده‌اند، ارائه می‌دهد.

آموزش اجباری (grunnskóli)

تحصیلات اجباری در یک سیستم ساختاری واحد سازماندهی می‌شود، یعنی آموزش ابتدایی و متوسطه اول عموماً در یک مدرسه انجام می‌شود. قانون آموزش اجباری مقرر می‌دارد که آموزش برای کودکان و نوجوانان بین ۶ تا ۱۶ سال اجباری است.

تحصیلات متوسطه (framhaldsskóli)

تحصیلات متوسطه اجباری نیست، اما هرکسی که تحصیلات اجباری را گذرانده باشد، حق ورود به دبیرستان را دارد. سن دانش‌آموزان معمولاً بین ۱6 تا ۲۰ سال است. آموزش عمومی آکادمیک در درجه اول به‌عنوان یک دوره ۳ساله سازماندهی شده است که منجر به آزمون ورود به دانشگاه می‌شود. طول دوره‌های آموزش حرفه‌ای متفاوت است و از یک ترم تا ۱۰ ترم طول می‌کشد، اما اغلب دوره‌ها ۳ساله هستند.

تحصیل در ایسلند در مقطع کارشناسی

دوره کارشناسی در ایسلند بین ۳ تا ۴ سال تحصیل تمام‌وقت نیاز دارد. ارزیابی در مقیاس ۰ تا ۱۰ اندازه‌گیری می‌شود که در آن نمره ۵ یا بالاتر به منزله قبولی است. مدارک تحصیلی در ایسلند برطبق سیستم انتقال اعتبار اروپا (ECTS) به واحدهایی تقسیم می‌شوند. ۶۰ واحد معادل یک سال تحصیل تمام‌وقت است و مدرک کارشناسی می‌تواند شامل ۱۸۰ تا ۲۴۰ واحد باشد.

برای اطلاع از دوره‌های موجود با دانشگاه‌ها و کالج‌ها تماس بگیرید و درخواست خود را مستقیماً ارسال کنید. توجه داشته باشید که اکثر دوره‌های کارشناسی در ایسلند به زبان رسمی این کشور یعنی ایسلندی ارائه می‌شود.

تحصیل در ایسلند در مقطع کارشناسی ارشد

برنامه‌های کارشناسی ارشد که می‌تواند از شش ماه تا دو سال طول بکشد، از طریق روش‌های مختلف ارائه می‌شود. شما در سخنرانی‌ها و سمینارها و پروژه‌های گروهی شرکت خواهید کرد و تکالیف فردی را تکمیل می‌کنید. ارسال پایان‌نامه نهایی بخش مهمی از برنامه را تشکیل می‌دهد.

ایسلند برنامه‌های آموزشی و پژوهشی را ارائه می‌دهد. دانشجویان کارشناسی ارشد آموزش‌محور، ماژول‌ها را مطالعه می‌کنند و یک پایان‌نامه ارائه می‌کنند، درحالی‌که دانشجویان پژوهش‌محور یک پروژه واحد را که توسط استاد راهنما نظارت می‌شود، تکمیل می‌کنند.

طیف وسیعی از دوره‌های تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. اگر تحصیل به زبان ایسلندی را انتخاب می‌کنید، یا به زبان مادری انگلیسی صحبت نمی‌کنید، باید مهارت زبان خود را از طریق یک آزمون شناخته شده نشان دهید.

برای واجد شرایط بودن برای تحصیل در سطح کارشناسی ارشد، باید یک مدرک ۳ساله کارشناسی یا معادل بین‌المللی را با موفقیت به پایان رسانده باشید. در بسیاری از موارد، این باید در یک موضوع مرتبط باشد.

الزامات ورودی بیشتر توسط مؤسسه تعیین می‌شود و برخی از آنها مختص کشور مبدأ متقاضی است. لطفاً توجه داشته باشید که همه دانشجویان بین‌المللی باید فقط کپی‌های تأیید شده گواهینامه‌های خود را برای ارزیابی به دانشگاه‌ها ارائه دهند.

تحصیل در ایسلند در مقطع دکترا

دکترا فقط توسط دانشگاه‌های منتخب ارائه می‌شود. شما می‌توانید از دانشگاه ایسلند، دانشگاه ریکیاویک و دانشگاه کشاورزی ایسلند مدرک دکترا دریافت کنید. برای واجد شرایط بودن باید مدرک کارشناسی ارشد را با موفقیت به پایان رسانده باشید.

تحصیل در مقطع دکترا معمولاً سه تا چهار سال طول می‌کشد. قبل از نوشتن و دفاع از پایان‌نامه، باید تحقیقات مستقلی انجام دهید. اکثر برنامه‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

تحصیل در ایسلند به همراه بورسیه تحصیلی

تحصیل در ایسلند مزایای خود را دارد؛ زیرا بورسیه‌های تحصیلی زیادی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. مؤسسات مختلف در ایسلند کمک‌هزینه‌های تحصیلی داخلی و خصوصی، تخفیف‌ها و معافیت‌های شهریه را برای دانشجویان بین‌المللی در سطوح مختلف از لیسانس تا دکترا ارائه می‌کنند. همچنین بورسیه‌های تحصیلی و کمک‌های مالی دولتی برای تحصیل و اهداف تحقیقاتی دانشجویان وجود دارد.

بورسیه‌های تحصیلی در ایسلند توسط مؤسسات جداگانه تحت دستورالعمل‌ها و فرایندهای آن اعطا می‌شود. قبل از درخواست برای هر یک از برنامه‌های آن ابتدا با دانشگاه مشورت کنید.

دانش‌آموزان می‌توانند در طول دوره تحصیلی خود به جز هزینه‌های ثبت‌نام، از تحصیل رایگان برخوردار شوند. برخی از مؤسسات با فرصت‌های مالی شناخته شده عبارت‌اند از:

 1. ⦁ بورسیه‌های دانشگاه ایسلند
 2. ⦁ بورسیه‌های دانشگاه ریکیاویک برای دانشجویان بین‌المللی
 3. بورسیه‌های دولتی:

وزارت آموزش، علم و فرهنگ در ایسلند یک بورسیه سالانه به دانشجویان بین‌المللی که در برنامه‌های تاریخ، هنر، زبان و ادبیات ایسلند در دانشگاه ایسلند در ریکیاویک تحصیل می‌کنند ارائه می‌دهد.

تحصیل-در-ایسلند-2

هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایسلند

به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا، از شما هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایسلند دریافت نمی‌شود، اما باید هزینه مدیریت سالانه ۷۵۰۰۰ ISK (حدوداً 454 پوند) پرداخت کنید.

اگر از کشوری غیر از اتحادیه اروپا/ منطقه اقتصادی اروپا اپلای می‌کنید، باید هزینه درخواست را نیز بپردازید. در دانشگاه ایسلند، این ۸۰۰۰ ISK (حدود 48 پوند) است.

بااین‌حال، اگر تحصیل در یک دانشگاه خصوصی را انتخاب کنید، باید هزینه‌های آن را پوشش دهید.

شهریه شما باتوجه‌به مؤسسه و دوره متفاوت است، بنابراین وب‌سایت‌های دانشگاهی را برای هزینه‌های دقیق بررسی کنید.

فراموش نکنید که هزینه‌های زندگی را در بودجه خود لحاظ کنید. ایسلند کشور ارزانی برای زندگی نیست. Expatistan هزینه ماهانه زندگی در ریکیاویک را 410,475 ISK  (2486 پوند) در ماه برای زندگی راحت در پایتخت تخمین می‌زند. به‌خاطر داشته باشید که بیشتر این رقم اجاره خواهد بود. به‌طورکلی هزینه زندگی در ایسلند مانند هر کشوری به موقعیت مکانی و سبک زندگی فردی بستگی دارد. شهرهای بزرگ‌تر معمولاً گران‌تر از شهرها و مناطق کوچک‌تر زندگی می‌کنند. بیشترین جمعیت ساکنان این کشور در پایتخت شهر ریکاویک زندگی می‌کنند.

هزینه اجاره و اقامت:

یک آپارتمان معمولی یک‌خوابه در اطراف مرکز شهر از ۱۲۰۰ یورو تا ۱۸۰۰ یورو شروع می‌شود. همان آپارتمان یک‌خوابه خارج از مرکز شهر حدود ۸۰۰ تا ۱۴۰۰ یورو در ماه هزینه خواهد داشت که تقریباً دوبرابر بیشتر در اکثر کشورهای اروپایی است. اما نکته خوب این است که دانشجویان می‌توانند آپارتمان‌ها را به اشتراک بگذارند و هزینه‌ها را به طور مساوی بین خود تقسیم کنند.

هزینه‌های آب و برق:

خدماتی مانند برق، گرمایش، گاز، اینترنت و غیره می‌توانند ۱۶۰ یورو در ماه به هزینه‌های شما اضافه کنند.

غذا:

ایسلند دارای برخی از بهترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای مواد غذایی در جهان است. یکی از محبوب‌ترین‌ها Bonus است که تازه‌ترین غذاهای تولید شده در کشور را باقیمت‌های بسیار مقرون‌به‌صرفه ارائه می‌کند. بسیاری از بازارها مواد غذایی ارزان‌تری را برای انتخاب ارائه می‌دهند و مردم می‌توانند از این طریق در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند. کیفیت آن نیز بسیار خوب است و در سراسر کشور قابل تهیه است. رستوران‌های زنجیره‌ای در ایسلند رشد بسیار خوب و قیمت‌های مطلوبی دارند. هزینه وعده‌های غذایی برای یک نفر حدود ۱۰ تا ۱۵ یورو است.

حمل‌ونقل:

ایسلند یکی از بهترین و کارآمدترین سیستم‌های حمل‌ونقل در اروپا را دارد. انواع وسایل حمل‌ونقل مختلف برای سفر در سراسر کشور وجود دارد. تراموا، اتوبوس، قطار، مترو، کشتی، تاکسی و البته دوچرخه وسایل رایج سفر در داخل کشور هستند.

اکثر خیابان‌های مراکز شهرها با ماشین قابل‌دسترسی نیستند، زیرا حمل‌ونقل اصلی در بسیاری از شهرها با دوچرخه است. برای سایر وسایل حمل‌ونقل عمومی مانند اتوبوس، مترو و تراموا، اگر بلیت را از راهبری بخرید، ۲٫۹۰ یورو هزینه دارد.

کار دانشجویی در ایسلند

بسیاری از دانش‌آموزان در ایسلند برای کمک به پوشش هزینه‌های زندگی، در مشاغل پاره‌وقت کار می‌کنند، در واقع اشتغال به کار پاره‌وقت تشویق می‌شود، زیرا کارکنان ماهر بیشتری در این کشور مورد تقاضا هستند. این مشاغل برای دانشجویانی که در یک دوره دانشگاهی ثبت‌نام کرده‌اند و می‌توانند ثابت کنند که به طور مداوم تحصیل خود را دنبال می‌کنند، به‌صورت پاره‌وقت در دسترس است.

دانشجویان اتحادیه اروپا برای اینکه بتوانند در ایسلند کار کنند نیازی به مجوز کار ندارند و دانشجویان سایر کشورها تا زمانی که دارای وضعیت اقامت قابل استناد هستند که معمولاً هرسال تمدید می‌شود می‌توانند مشغول به کار شوند. دانشجویان باید بسیار فعال و هوشیار باشند؛ زیرا مشاغل در ایسلند به طور مداوم در چندین پلتفرم تبلیغ می‌شوند.

متوسط حقوق در ایسلند برای مشاغل پایه در فروشگاه‌ها، سوپرمارکت‌ها، رستوران‌ها و بسیاری از مشاغل خدمات خانگی از حدود۲۰۰۰۰ ISK تا 30000 ISK متغیر است. حداقل نرخ هر ساعت کار در ایسلند ۱۲۵ ISK در ساعت است.

مشاغل خدمات حرفه‌ای در شرکت‌ها، بیمارستان‌ها، مدارس، بانک‌ها از ۳۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ ISK درآمد دارند. مشاغل خارج از دانشگاه در ایسلند عمدتاً پیشخدمت رستوران، مشاغل تحویل، آشپز، خانه‌داری، تدریس خصوصی خانگی، منشی اداری، مشاغل فناوری اطلاعات در شرکت‌های فناوری یا استارت‌آپ‌ها، مشاغل سرگرمی و تفریح، و مدیریت یا تأثیرگذاری در رسانه‌های اجتماعی است.

امروزه با افزایش رسانه‌های اجتماعی، مردم به‌راحتی مهارت‌ها و خدمات خود را به‌صورت آنلاین به فروش می‌رسانند. اکنون در ایسلند می‌توانید از علایق و سرگرمی‌های خود (مانند شیرینی‌پزی، عکاسی، آرایش) برای کسب سود بسیار خوب استفاده کنید.

دانشگاه‌های برتر ایسلند

Universities  Times Higher Education Ranking (2022)  TopUniversities Ranking (2022)  U.S. News & World Report Ranking (2021)  Shanghai Jiao Tong University Ranking (2021) 
Reykjavík University ۳۰۱
University of Iceland ۴۰۱ ۴۰۶ ۵۰۱

ویزای همراه تحصیلی ایسلند

قوانین ایسلند اجازه می‌دهد که خارجیانی که در این کشور اقامت می‌کنند می‌توانند خانواده خود را با استفاده از ویزای همراه ایسلند به این کشور بیاورند. نکته مهم درباره ویزای همراه تحصیلی برای دانشجویان خارجی این است که در مقطع کارشناسی امکان اخذ ویزای همراه دانشجویی وجود ندارد. 

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ایسلند

هر دانشجویی که بخواهد برای مقاصد تحصیلی به این کشور سفر کند ممکن است به ویزای دانشجویی نیاز داشته باشد که به صورت رسمی به آن اجازه اقامت دانشجویی گفته می‌شود.

ویزای دانشجویی برای دانشجویان کشورهای زیر لازم نیست:

 1. کشورهای شمال اروپا – سوئد، دانمارک، نروژ یا فنلاند. مجوزهای دانشجویی برای شهروندان این کشورها لازم نیست، اما باید در اداره مالیاتی بررسی هویت انجام دهند یا اقامت خود را برای بیش از 6 ماه به آنها گزارش دهند.
 2. کشورهای اتحادیه اروپا/ منطقه اقتصادی اروپا – کشورهای اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا یا کشورهای اروپایی که با ایسلند قراردادهای تجاری دارند، دانشجویان این مناطق به هیچ‌گونه مجوز یا ویزا نیاز ندارند و می‌توانند تا ۹۰ روز بدون ویزا اقامت و تحصیل کنند.

بااین‌حال، اگر آنها بیش از ۹۰ روز در ایسلند تحصیل کنند، باید در اداره مهاجرت ایسلند ثبت‌نام کرده و با مدارک مهم به پلیس محلی اطلاع دهند.

هر دانشجوی دیگری که از کشورهای ذکر شده در بالا نیست، باید در کنسولگری یا سفارت ایسلند در کشور خود یا نزدیک‌ترین کشور درخواست ویزا دهد. قبل از درخواست، باید برای یک دوره خاص برای تحصیل در هر یک از مؤسسات ایسلند پذیرفته شده باشید.

شما باید مدارک مهم زیر را ارائه کنید تا برای ویزا در نظر گرفته شوند:

فرم درخواست ویزا که به‌درستی پر شده باشد.

دو عکس گذرنامه (با جزئیات دستورالعمل‌های خاص مانند پس‌زمینه روشن و نمایه کامل صورت).

پاسپورت مسافرتی با اعتبار سه ماه پس از تاریخ بازگشت دانشجویان.

کپی از صفحات قدیمی ویزا (در صورت وجود)؛ پاسپورت همچنین باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد.

نامه پذیرش از یک مؤسسه معتبر در ایسلند.

اثبات توانایی مالی (با بیانیه بانکی که بودجه‌ای را برای پوشش شهریه و هزینه‌های ماهانه حداقل ۵۰۰ یورو و هزینه‌های سالانه حداقل ۵۵۰۰ یورو نشان می‌دهد).

دانش‌آموزان زیر ۱۸ سال باید رضایت‌نامه‌ای از والدین یا قیم خود ارائه دهند. این نامه نیز باید محضری باشد.

مدارک بیمه درمانی و مسافرتی.

اثبات محل سکونت.

هر دانشجوی متأهل باید گواهی ازدواج و شناسنامه فرزندان را در صورت وجود ارائه دهد.

تحصیل-در-ایسلند-3

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در ایسلند

بزرگ‌ترین بخش‌های اقتصادی ایسلند تولید، ماهیگیری و گردشگری است. هر سه بخش عمده سهمی حیاتی در اقتصاد این کشور دارند. بخش‌های دیگری نیز وجود دارند که شامل امور مالی، مدیریت بازرگانی، هنرهای خلاقانه و طراحی، انرژی و تأسیسات، مهندسی و حقوق می‌شود.

درحالی‌که تابستان روشن و به‌ظاهر ابدی است، ماه‌های زمستان تاریک و یخ‌بندان است. اگر می‌خواهید در امور خارج از منزل مانند ساخت‌وساز، راهنمای تور، کشاورزی، جنگل‌داری یا حمل‌ونقل کار کنید، اینها جنبه‌هایی هستند که باید در نظر داشته باشید.

اکثر ایسلندی‌ها به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. بااین‌حال، ایسلندی زبان اصلی است و یادگیری زبان محلی به شما کمک می‌کند شغلی پیدا کنید، دوست پیدا کنید و در مورد فرهنگ یاد بگیرید.

ایسلندی به طور گسترده به‌عنوان یکی از سخت‌ترین زبان‌ها در نظر گرفته می‌شود، بنابراین تلاش شما برای یادگیری این زبان سخت پیش خواهد رفت؛ ولی یادگیری این زبان تعهد شما را در مواجهه با کارفرمایان بالقوه نشان می‌دهد و همچنین اگر برای اقامت دائم در این کشور قصد دارید درخواست دهید، باید این را در اولویت قرار دهید.

ایسلند علی‌رغم وضعیت این کشور به‌عنوان یک کشور شینگن غیر اتحادیه اروپا، به‌شدت از طریق منطقه اقتصادی اروپا و توافقنامه شینگن با اتحادیه اروپا ادغام شده است. شرایط لازم برای ویزا و مجوز کار بستگی به شهروندی شما دارد. دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا به مجوز نیاز ندارند؛ اما دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا پس از اتمام تحصیلات خود ملزم به دریافت اقامت و اجازه کار برای اقامت در ایسلند هستند. شما باید از طریق اداره مهاجرت ایسلند (DOI) درخواست دهید. زمان پردازش ممکن است متفاوت باشد، بنابراین باید تمام اسناد را در سریع‌ترین زمان ممکن آماده کنید.

سه نوع مجوز کار موجود است:

متخصصان واجد شرایط – به آموزش حرفه‌ای در سطح دانشگاه یا استانداردهای فنی مورد تأیید نیاز دارد. متقاضیان باید ثابت کنند که آنها به‌تنهایی می‌توانند کار خود را بهتر از یک شهروند ایسلندی یا منطقه اقتصادی اروپا انجام دهند.

ورزشکاران – ایسلند به ورزشکاران و مربیان متعلق به تیم‌های ملی المپیک یا باشگاه‌های تحت انجمن ورزشی ایسلند ویزا می‌دهد.

کمبود موقت نیروی کار – زمینه‌ای که فاقد اشتغال ایسلندی یا منطقه اقتصادی اروپا باشد می‌تواند امکان مجوزهای کار موقت را فراهم کند، اگرچه متقاضیان فقط یک‌بار می‌توانند این مجوزها را تمدید کنند.

فارغ‌التحصیلان به دنبال کار – ویزای کار پس از تحصیل در ایسلند

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا که تحصیلات دانشگاهی خود را در ایسلند به پایان رسانده‌اند، تا شش (۶) ماه از تاریخ فارغ‌التحصیلی می‌توانند به دنبال شغل در زمینه تخصصی مربوطه باشند.

شما باید مدارک زیر را تهیه کنید:

فرم درخواست؛

فتوکپی پاسپورت معتبر (باید حداقل ۹۰ روز پس از مدت اعتبار مجوز اقامت معتبر باشد. شما به صفحه اطلاعات شخصی و صفحه حاوی امضای متقاضی نیاز دارید)؛

گواهی فارغ‌التحصیلی دانشگاه (کپی تأیید شده از گواهی فارغ‌التحصیلی از یک دانشگاه)؛

اسناد اضافی که ممکن است خواسته شود.

مجوزهای اقامت موقت بر اساس کار:

هنگامی که یک قرارداد کاری به شما پیشنهاد شد، می‌توانید برای مجوز اقامت درخواست دهید.

اگر شرایط زیر را داشته باشید، واجد شرایط برای اخذ اجازه اقامت بر اساس کار خواهید بود:

بیش از ۱۸ سال سن داشته باشید،

شغل پیدا کرده‌اید و قادر به ارائه یک قرارداد کار امضا شده هستید،

می‌توانید ثابت کنید که می‌توانید در طول اقامت خود هزینه‌های خود را تأمین کنید،

شما بیمه معتبری دارید،

در طی پنج (۵) سال گذشته محکومیت کیفری در خارج از کشور نگذرانده باشید یا توسط دادگاه قانونی برای جرمی محکوم شده باشید که طبق قوانین ایسلند بیش از سه (۳) ماه حبس نداشته باشد.

داشتن گذرنامه معتبر حداقل ۹۰ روز پس از مدت تخمینی اجازه اقامت.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در ایسلند

ویزای بلندمدت

ویزای بلندمدت به اتباع کشور ثالثی اعطا می‌شود که مایل‌اند بیش از ۹۰ روز در ایسلند بمانند و هدف آنها به دسته‌های تحت مجوز اقامت موقت تعلق ندارد.

اخیراً دولت ایسلند اعلام کرده است که به کارکنان از راه دور اجازه می‌دهد تا زمانی که شرایط مالی لازم را داشته باشند در این کشور بمانند. اتباع کشور ثالث می‌توانند ۶ ماه دیگر با این مجوز اقامت داشته باشند.

برای درخواست، باید مدارک زیر را تهیه کنید:

فرم درخواست ویزای بلندمدت؛

کپی پاسپورت معتبر؛

عکس اندازه گذرنامه که بیشتر از شش ماه از آن نگذشته باشد؛

اسنادی که هدف از اقامت در ایسلند را تأیید می‌کند؛

مدارکی که تأیید می‌کند شما می‌توانید از نظر مالی در طول اقامت در ایسلند از خود حمایت مالی کنید (درآمد ماهیانه 1,000,000 ISK)؛

تأییدیه بیمه درمانی برای مدت اقامت؛

بلیت برگشت یا مدرکی مبنی بر توانایی متقاضی در پرداخت هزینه سفر به کشور خود؛

در صورت لزوم، اداره مهاجرت ممکن است برای بررسی سوابق کیفری درخواست کند.

اجازه اقامت دائم

به‌طورکلی، اتباع کشورهای ثالثی که به مدت ۴ سال متوالی در ایسلند با اجازه اقامتی که می‌تواند مبنای مجوز اقامت دائم باشد زندگی کرده باشند، واجد شرایط برای اجازه اقامت دائم هستند. به‌عنوان دانشجویی که از دانشگاه ایسلند فارغ‌التحصیل شده‌اید، پس از حداقل دو سال مجوز اقامت موقت، واجد شرایط دریافت اجازه اقامت دائم هستید.

شما همچنین باید در یک دوره زبان ایسلندی برای خارجی‌ها برای حداقل ۱۵۰ درس شرکت کنید و ارزیابی را پشت سر بگذارید.

اجازه اقامت دائم به شما حق اقامت دائم در ایسلند با مجوز کار نامحدود را می‌دهد و ممکن است بدون درخواست در اداره کار، کار کنید یا کار خود را تغییر دهید. اجازه اقامت دائم اجازه اقامت در خارج از کشور را تا ۱۸ ماه در یک دوره ۴ساله می‌دهد، بدون اینکه مجوز باطل شود؛ ولی ممکن است بر درخواست شهروندی شما تأثیر بگذارد.

برای درخواست، باید مدارک زیر را تهیه کنید:

درخواست برای اجازه اقامت دائم؛

فتوکپی پاسپورت معتبر؛

اسناد مربوط به پشتیبانی مالی، از جمله مروری بر پرداخت مالیات‌بردرآمد برای ۱۲ ماه گذشته، قرارداد کار یا سایر اسنادی که حمایت مالی مطمئن را نشان می‌دهد؛

کپی‌های تأیید شده از فرم‌های اظهارنامه مالیاتی سال‌های اخیر، مطابق با شرایط زمانی که برای متقاضی اعمال می‌شود؛

اصل گواهی دوره زبان ایسلندی، مبنی بر اینکه متقاضی حداقل ۱۵۰ درس را با ۸۵ درصد حضور در کلاس گذرانده است؛

تابعیت طبیعی

این آخرین مرحله برای دریافت ویزای کار پس از تحصیل در ایسلند است. اتباع کشورهای ثالث پس از ۷ سال اقامت بدون وقفه در ایسلند واجد شرایط شهروندی هستند. اگر با یک تبعه ایسلندی ازدواج کرده‌اید، شرایط اقامت به ۳ سال کاهش می‌یابد. از سال ۲۰۰۳، ایسلند تابعیت مضاعف را مجاز کرده است، بنابراین شما می‌توانید تابعیت کشور مبدأ خود را نیز داشته باشید.

سخن نهایی

ایسلند کشوری درخشان برای تحصیل و زندگی می‌باشد و این کشور دارای دانشگاه‌های موفقی است که در زمینه آموزش عالی و تحقیقات بسیار خوب عمل می‌کنند. دولت ایسلند هزینه‌های مربوط به سیستم آموزشی خود را افزایش داده است و این کشور از نظر رشته‌های تحصیلی و زمینه‌های موضوعی که مؤسسات عالی آن ارائه می‌دهند، جاه‌طلبی زیادی دارد. ریسا گروپ در تمامی مراحل اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی ایسلند همراه شما می‌باشد.

منابع

 1. study.iceland.is
 2. www.rocapply.com
 3. www.prospects.ac.uk
 4. www.government.is
 5. www.mastersportal.com
 6. immigrationandmigration.com

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به ایسلند

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.