انتخاب صفحه
تحصیل-در-آذربایجان-2

 تحصیل در آذربایجان

آذربایجان در کرانه غربی دریای خزر در منتهی‌الیه جنوب شرقی قفقاز واقع شده است. باکو پایتخت آذربایجان است. این منطقه یک کشور کوهستانی است و تنها حدود ۷ درصد آن را زمین‌های قابل‌کشت تشکیل می‌دهد. دره رود کورا منطقه کشاورزی عمده این منطقه است. آذربایجان نسبت به سایر کشورهای اروپای شرقی و کشورهای مستقل مشترک‌المنافع از لحاظ توسعه انسانی، توسعه اقتصادی و سواد و همچنین نرخ پایین بیکاری به درجه بالایی رسیده است. جمهوری آذربایجان بزرگ‌ترین کشور در منطقه قفقاز است و از شمال به روسیه، از شمال غربی گرجستان، از شمال به غرب با ارمنستان و از جنوب با ایران ارتباط دارد و از شرق نیز به دریای خزر می‌رسد.

زبان رسمی این کشور آذربایجانی است. همچنین روسی، انگلیسی و ترکی به طور گسترده استفاده می‌شود.

اگرچه تورم در سال ۲۰۰۷ به ۱۶٫۶ درصد رسید که منجر به گمانه‌زنی‌هایی شد که بخش انرژی با رشد سریع آذربایجان حباب ایجاد کرده است، تورم مزمن در اوایل این دهه کنترل شد و منجر به انتشار یک ارز جدید به نام منات شد. هر منات به ۱۰۰ قاپیک تقسیم می‌شود. کلمه منات از کلمه روسی برای سکه گرفته شده است. در سال ۲۰۲۱ نرخ تورم در این کشور به ۶٫۷ درصد رسیده است.

جمعیت آذربایجان ۱۰۱۵۰۰۰۰ نفر و شاخص شادمانی ۵٫۱۷ نسبت به میانگین ۵ می‌باشد. در ضمن نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۱ معادل ۵٫۶ درصد و میزان تخصیص دولت از تولید ناخالص داخلی به تحصیلات در سال ۲۰۱۹ معادل ۲٫۶۸ درصد بوده است.

فهرست مطالب

نمودار تخصیص دولت به تحصیلات (درصد GDP)

تحصیل-در-آذربایجان--نمودار

شرایط عمومی تحصیل در آذربایجان

سیستم آموزشی آذربایجان از سطوح زیر تشکیل شده است:

آموزش پیش‌دبستانی (سنین ۳ تا ۵ سال).

آموزش عمومی

 1. ابتدایی (کلاس ۱-۴، سنین ۶-۹)؛
 2. آموزش پایه (کلاس ۵ تا ۹، سنین ۱۰-۱۴)؛
 3. متوسطه (کلاس‌های ۱۰-۱۱، سنین ۱۵-۱۶).

آموزش VET:

 1. آموزش حرفه‌ای اولیه (۱-۳ سال تحصیل)؛
 2. متوسطه حرفه‌ای (تخصصی) (۲ تا ۴ سال تحصیل).

تحصیلات عالی:

آموزش عالی در آذربایجان به سه سطح تقسیم می‌شود:

 1. سطح اول (کارشناسی)؛
 2. دوم (کارشناسی ارشد)؛
 3. سوم (دکتری)؛

مؤسسات آموزش عالی برنامه‌های مطالعاتی را در یک سال تحصیلی که معمولاً از ۱۵ سپتامبر شروع می‌شود و ۱۲ ماه تقویمی به طول می‌انجامد سازماندهی و اجرا می‌کنند.

در آذربایجان، مؤسسات به‌عنوان مؤسسات آموزش عالی دولتی و خصوصی پیشرو طبقه‌بندی می‌شوند که از نظر تحقیقاتی سرآمد هستند و در فهرست‌های رتبه‌بندی کشورها رتبه بالایی دارند. گروه دوم از مؤسسات به دلیل آموزش باکیفیت خوب شناخته شده‌اند، اما سهم زیادی برای تحقیق قائل نیستند.

مؤسسات آموزش عالی (HEI) درصورتی‌که فقط مدرک کارشناسی (مؤسسات، هنرستان‌ها و کالج‌های عالی) ارائه دهند، به‌عنوان مؤسسات یک سطحی مشخص می‌شوند. دانشگاه‌های دوسطحی دانشگاه‌هایی هستند که علاوه بر مدرک کارشناسی، در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز ارائه می‌شوند.

دانشگاه دولتی باکو (BSU) نمونه‌ای از یک HEI دوسطحی است که آموزش عالی را در هر سه سطح ارائه می‌دهد، درحالی‌که پلی‌تکنیک Mingechevir فقط مدرک کارشناسی ارائه می‌دهد. طبق قانون، دانشگاه‌های خصوصی و دولتی هر دو از مالیات معاف و در جذب دانشجو و اعطای مدرک مستقل هستند. این قانون تغییرات عمده‌ای را در مطالعات دکترا شامل نمی‌شود.

حدود ۱۷۰ مؤسسه آموزش عالی (HEI) در آذربایجان وجود دارد که حدود ۷۵ مؤسسه خصوصی و بقیه دانشگاه‌های دولتی هستند. نزدیک به ۲۶۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی و ۵۰۰۰ دانشجوی اراسموس در آذربایجان تحصیل می‌کنند. آذربایجان در حال تبدیل‌شدن به یکی از جذاب‌ترین کشورهای منطقه از نظر تحصیلات دانشگاهی برای دانشجویان خارجی است.

آذربایجان در حال حاضر دارای ۱۳ دانشگاه خصوصی است که بدون دخالت دولت فعالیت می‌کنند. تأمین مالی مؤسسات آموزش عالی خصوصی تا حدی مستقل از دولت است. منبع اصلی درآمد اکثر مؤسسات آموزش عالی خصوصی شهریه است.

برنامه‌های آموزشی در دانشگاه‌های آذربایجان به سه زبان ارائه می‌شود: زبان رسمی، آذربایجانی، و همچنین روسی و انگلیسی. در واقع هیچ برنامه‌ای به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس نمی‌شود. پذیرش در HEI به زبان‌های آذربایجانی و روسی انجام می‌گیرد. در سال ۲۰۱۳ اکثر دانشجویان (۸۹ درصد) در برنامه‌های زبان آذربایجانی پذیرفته شدند که ۱۱ درصد آنها برنامه‌های زبان روسی را انتخاب کردند. اکثر دانشگاه‌های دولتی و چند دانشگاه خصوصی برنامه‌ها را به زبان روسی ارائه می‌دهند.

ازآنجایی‌که بیشتر دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند در آذربایجان تحصیل کنند به دو زبان آذری و روسی (زبان‌های اصلی مورداستفاده در دانشگاه) مسلط نیستند، دانشجویان تنها پس از ارائه مدرکی مبنی بر تکمیل دوره‌های آمادگی زبان در مؤسسه مربوطه پذیرش می‌شوند. پس از پایان دوره آمادگی زبان، دانشجویان در امتحاناتی شرکت می‌کنند که منجر به تکمیل موفقیت‌آمیز گواهینامه می‌شود. آن زمان به بعد، دانشجویان می‌توانند طبق اعلام وزارت آموزش‌وپرورش یا به‌صورت پرداخت شهریه یا با هزینه دولتی در سطح دانشگاه تحصیل کنند.

چهار نوع مؤسسه آموزش عالی (HEI) در آذربایجان وجود دارد که عبارت‌اند از: دانشگاه، مؤسسه، آکادمی و کنسرواتوار. در زیر چهار نوع متمایز مؤسسات آموزش عالی (HEI) در آذربایجان را توضیح می‌دهد:

دانشگاه: یک مؤسسه آموزشی عالی چندوجهی پیشرو که طیف گسترده‌ای از آموزش‌های تخصصی را در تمام سطوح آموزش عالی، برنامه‌های آموزشی ضمن خدمت، و انجام تحقیقات علمی بنیادی و کاربردی انجام می‌دهد.

مؤسسه: مؤسسه آموزش عالی، اعم از مستقل یا واحد ساختاری دانشگاه‌ها که به آموزش متخصصان دارای تحصیلات عالی در تخصص‌های خاص و نیز ارائه برنامه‌های آموزشی ضمن خدمت می‌پردازد.

فرهنگستان: مؤسسه آموزش عالی است که برنامه‌های آموزش عالی و ضمن خدمت را اجرا می‌کند و تحقیقات علمی بنیادی و کاربردی را انجام می‌دهد.

کنسرواتوار: یک مؤسسه آموزش عالی که متخصصان بسیار متخصص در زمینه موسیقی تربیت می‌کند.

شش دلیل برای تحصیل در آذربایجان

 1. مقرون‌به‌صرفه

در مقایسه با مؤسسات آموزش عالی متعدد، نه‌تنها زندگی، بلکه هزینه‌های تحصیل نیز کاملاً مقرون‌به‌صرفه است.

 1. گوناگون، متنوع

تنوع و زیبایی آذربایجان را به هر طریقی از سبک زندگی گرفته تا طبیعت کشف کنید. مهمان‌نوازی واقعی مردمان سرزمین آتش را احساس کنید. زندگی در مناطق مختلف آب‌وهوایی را تجربه کنید و رمز و راز تنوع را کشف کنید.

 1. نوین

آذربایجان همیشه در تلاش است تا آخرین روندهای آموزشی را به همراه سایر ابزارهای نوآورانه برای تقویت تعامل جهانی و ترویج گفت‌وگوی بین فرهنگی به‌عنوان کشور مدرن تثبیت کرده و تطبیق دهد.

 1. دوستان بین‌المللی

هفته‌های تحصیلی بین‌المللی به دانشجویان خارجی جدید این فرصت را می‌دهد که در برنامه خود با سایر دانشجویان و اعضای هیئت‌علمی ملاقات کنند، از نکاتی که به آنها در تحصیل کمک می‌کند مطلع شوند و در مورد خدمات دانشگاه در فضای دانشجویی دوستانه بیاموزند.

 1. سنتی

علی‌رغم مرحله کنونی بین‌المللی شدن سریع، آذربایجان همواره ارزش‌های متعارف خود را با روندهای جدید هماهنگ می‌کند. مردم چیزهای جدیدی را به اشتراک می‌گذارند و یاد می‌گیرند، به نسل‌ها منتقل می‌کنند که به آن فرهنگ گفته می‌شود. سرمایه انسانی آذربایجان به‌عنوان یک نمونه عمل می‌کند، زیرا قرار است یکی از مهمان‌نوازترین ملت‌ها در زمینه ترکیب فرهنگ مدرن و سنتی باشد.

 1. امن

آذربایجان یکی از امن‌ترین کشورهای جهان است. پایگاه‌داده آماری Numbeo نشان می‌دهد که میزان جرم و جنایت در این کشور پایین است.

شما می‌توانید طیف گسترده‌ای از رشته‌ها را در دانشگاه‌های آذربایجان پیدا کنید. هر جریان تحصیلی، تجارت، علم یا هنر، دوره‌های مختلفی برای دانشجویان بین‌المللی دارد. برخی از دوره‌های محبوب عبارت‌اند از:

 1. تحصیل در رشته اقتصاد در آذربایجان
 2. تحصیل در رشته مهندسی در آذربایجان
 3. MBBS را در آذربایجان بخوانید
 4. تحصیل در رشته معماری در آذربایجان
 5. تحصیل فناوری اطلاعات در آذربایجان
 6. رشته مالی در آذربایجان
 7. تحصیل در رشته مدیریت و مدیریت بازرگانی در آذربایجان
 8. تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در آذربایجان
 9. رشته گردشگری و هتلداری در آذربایجان
 10. تحصیل در رشته حسابداری و حسابرسی در آذربایجان

چگونه اپلای کنیم؟

برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آذربایجان، دانشجویان بین‌المللی نیاز به ارائه برخی از مدارک دارند. هر دانشگاه باتوجه‌به رشته‌ای که انتخاب می‌کنید شرایط متفاوتی دارد. بااین‌حال، برخی از الزامات رایج عبارت‌اند از:

فرم درخواست تکمیل شده

الزامات زبان انگلیسی مانند آیلتس، تافل و غیره

گواهینامه ها و مدارک تحصیلی قبلی شما.

ریز نمرات برنامه‌های تحصیلی تکمیل شده شامل نمرات هر ترم.

انگیزه نامه

توصیه‌نامه‌ها

یک کپی از صفحه موجود در گذرنامه با اطلاعات و عکس‌های شما

رزومه

نمونه کارها (در صورت نیاز)

گواهی سابقه کار (در صورت وجود)

تحصیل در آذربایجان در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

پیش‌دبستانی

اگرچه آموزش رسمی پیش‌دبستانی در آذربایجان از سن یک‌سالگی شروع می‌شود، اما ثبت‌نام کودکان بین ۱ تا ۵ سال به‌اندازه ۱ در ۴ کم است و کودکان در مناطق روستایی حتی کمتر از کودکان در مناطق شهری در پیش‌دبستانی شرکت می‌کنند. چالش‌هایی که برای هر کودکی که به یادگیری اولیه دسترسی پیدا می‌کند شامل موانع زیرساختی و همچنین دانش ناکافی والدین در مورد اهمیت آموزش پیش‌دبستانی برای رشد فرزندانشان می‌شود.

آموزش ابتدایی

تحصیل در مدارس در آذربایجان طبق استانداردهای غربی است و هنوز در تلاش است تا با ترکیبی از نفوذ مذهبی و نظم قدیم شوروی کنار بیاید. بین ۶ تا ۱۵ سالگی اجباری است و از ۴ سال دبستان تا ۱۰ سالگی شروع می‌شود.

آموزش متوسطه

پنج سال آموزش ابتدایی تا سن ۱۵ سالگی که دوره اجباری به پایان می‌رسد ادامه دارد. فردی که دارای آن سطح از تحصیلات است می‌تواند مستقیماً سرکار برود.

۲ انتخاب برای دانش‌آموزان دبیرستانی وجود دارد. آنها می‌توانند ۲ سال دیگر در دبیرستان عمومی تحصیل کنند و گواهینامه تحصیلات متوسطه کامل خود را دریافت کنند. یا ممکن است به‌جای آن به دبیرستان فنی بروند، تخصص داشته باشند و گواهینامه آموزش کامل متوسطه تخصصی به آنها اعطا شود.

تحصیل-در-آذربایجان-3

تحصیل در آذربایجان در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی ۴ تا ۵ سال طول می‌کشد و دارای ۲۴۰ تا ۳۰۰ (۳۰۰-۳۶۰ واحد در آموزش پزشکی) است.

برای اینکه بتوانید دانشجوی یکی از دانشگاه‌های آذربایجان شوید، باید مدرک تکمیل دبیرستان را داشته باشید. تحصیل در آذربایجان به زبان‌های آذربایجانی، روسی و انگلیسی انجام می‌شود.

چه مدارکی برای پذیرش در دانشگاه لازم است؟

دیپلم و ریز نمرات از تحصیلات دبیرستان و دانشگاه قبلی؛

کپی پاسپورت؛

سند سلامت عمومی، سند آزمایش HIV/AIDS.

گواهی(ها) زبان (در صورت وجود)؛

سایر گواهی‌های مربوطه (در صورت وجود)؛

تحصیل در آذربایجان در مقطع کارشناسی ارشد

اگر تصمیم به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در یکی از دانشگاه‌های آذربایجان گرفته‌اید، باید مدارک مناسبی را جمع‌آوری کنید تا ثابت کنید که مطابق با شرایط دانشگاه هستید. اطلاعات شخصی، اطلاعات مالی و انگیزه‌نامه شخصی را ارائه دهید.

تحصیل در مقطع کارشناسی در آذربایجان به مدت ۱٫۵-۲ سال و دارای ۹۰ تا ۱۲۰ ECTS است.

برای درخواست تحصیل در دانشگاه آذربایجان احتمالاً از شما خواسته می‌شود که برخی از مدارک زیر را ارائه دهید:

شناسنامه؛

عکس‌های جدید؛

گذرنامه یا کارت ملی شما؛

یک یا چند نامه مرجع از کارفرمایان یا معلمان گذشته؛

کپی مدارک یا گواهینامه‌های گذشته، از جمله مدرک کارشناسی شما؛

ریز نمرات دانشگاهی؛

تعهدنامه؛

رزومه؛

نوعی مدرک که نشان می‌دهد می‌توانید از اقامت خود در کشور در طول تحصیل حمایت مالی کنید.

لیست مدارک بستگی به شرایط خاص دانشگاه‌های آذربایجان دارد، بنابراین ممکن است از شما خواسته شود که مدارک اضافی را نیز اضافه کنید. همچنین این احتمال وجود دارد که شما باید ترجمه رسمی انگلیسی اسناد خود یا ترجمه به زبان محلی را ارائه دهید.

تحصیل در آذربایجان در مقطع دکترا

سطح سوم دوره‌های دانشگاهی شامل تحصیل در مقطع دکتری است که در دو رشته دکتری فلسفه (PhD) و دکتری علوم انجام می‌شود. تحصیل در مقطع دکتری به‌صورت تمام‌وقت (ترک شغل) و پاره‌وقت (بدون ترک شغل) انجام می‌شود. بدین صورت که تحصیل تمام‌وقت تحت برنامه دکترای فلسفه ۳ سال، پاره‌وقت ۴ سال و از طریق تحقیق پایان‌نامه ۴ سال طول می‌کشد. تحصیل تمام‌وقت تحت برنامه دکترای علوم ۴ سال، پاره‌وقت ۵ سال و از طریق تحقیق پایان‌نامه ۵ سال طول می‌کشد.

این برنامه به فارغ‌التحصیلان دارای مدرک کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. این برنامه در تجزیه‌وتحلیل سیستماتیک، مدیریت و پردازش اطلاعات برای داوطلبانی در نظر گرفته شده است که مایل به کسب صلاحیت‌های موردنیاز تحلیلگر تجاری، طراح، معمار، یا کپی‌رایتر برای کار در دانشگاه‌های داخلی و سایر مؤسسات تحقیقاتی در آذربایجان و خارج از کشور هستند.

تحصیل-در-آذربایجان-4

تحصیل در آذربایجان به همراه بورسیه تحصیلی

دولت آذربایجان به دانشجویان باهوش در طول تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی کمک‌هزینه تحصیلی می‌دهد. در نیمسال اول سال تحصیلی اول، این کمک‌هزینه‌ها به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که بالاترین نمرات (۵۰۰ و بیشتر از ۷۰۰) را از امتحانات پذیرش در دانشگاه‌های عالی کسب کنند.

هزینه تحصیل این دانشجویان نیز از بودجه دولتی تأمین می‌شود. در ترم‌های بعدی، کمک‌هزینه‌های بودجه دولتی هم برای دانشجویان با بودجه دولتی و هم برای دانشجویانی که نمرات آنها در امتحانات ترم بالاتر است تعلق می‌گیرد.

بورسیه تحصیلی آذربایجان برای دانشجویان بین‌المللی

با بودجه دولتی

بورسیه دولتی آذربایجان برای دانشجویان بین‌المللی تمام هزینه‌های داوطلبان نهایی را پوشش می‌دهد. درخواست برای بورسیه دولتی آذربایجان معمولاً برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری باز است.

این برنامه برای متقاضیان بین‌المللی که علاقه‌مند به دریافت مدرک دانشگاهی معتبر بین‌المللی در آذربایجان هستند، آزاد است.

بورسیه تحصیلی با بودجه کامل در آذربایجان همچنین درخواست‌هایی را برای دوره‌های آمادگی، فارغ‌التحصیلان، پزشکی عمومی و برنامه‌های رزیدنتی می‌پذیرد. مدرک مهارت زبان انگلیسی (IELTS/TOEFL) یک پیش‌نیاز اساسی نیست، اما ارجح است.

وزارت امور خارجه، آژانس توسعه بین‌المللی آذربایجان ۴۰ بورسیه بین‌المللی را در دانشگاه‌های خاصی ارائه می‌دهد.

هزینه‌های تحصیل و زندگی در آذربایجان

هزینه‌های تحصیل

بایستی ذکر شود که هزینه‌های تحصیل بسته به تخصص، سطح تحصیلات، مدت تحصیل و مؤسسه‌ای که تحصیل در آن انجام می‌شود متغیر است.

به صورت تقریبی هزینه‌ها به شرح زیر متفاوت می‌باشند:

دوره آماده‌سازی – ۶۰۰ -۲۰۰۰ دلار در سال

مدرک کارشناسی – ۱۰۰۰-۲۵۰۰ دلار در سال

مدرک کارشناسی ارشد – ۱۰۰۰-۴۰۰۰ دلار در سال

دکترا – ۱۵۰۰-۴۰۰۰ دلار در سال.

به‌طورکلی، هزینه‌های زندگی باتوجه‌به بودجه‌های فردی و سبک زندگی متفاوت است، حتی بیشتر از تفاوت از شهری به شهر دیگر می‌باشد. هزینه زندگی در آذربایجان نسبت به بسیاری از مقاصد مهاجرتی نسبتاً بالا است و در سال‌های اخیر به‌ویژه در باکو به طور تصاعدی افزایش‌یافته است.

دانشجویانی که در آذربایجان تحصیل می‌کنند این امکان را دارند که از سوپرمارکت‌ها، رستوران‌های فست‌فود یا حتی بازارهای محلی غذا بخرند. جدول زیر مواردی را نشان می‌دهد که برای خواربارهای اساسی برای دانشجویان در آذربایجان در دسترس است.

Item Azerbaijan Currency (Man) USD$ Price
Meal, Inexpensive Restaurant 5.00-16.00
Coke/Pepsi (0.33 liter bottle) 0.74 man 0.40-2.00
Milk (regular), (1 liter) 1.65 man 1.00-2.00
A loaf of Fresh White Bread (500g) 0.48 man 0.40-0.70
Rice (white), (1kg) 2.19 man 1.00-3.00
Eggs (regular) (12) 2.10 man 1.20-3.60
Local Cheese (1kg) 6.20 man 4.00-16.00
Chicken Fillets (1kg) 5.70 man 3.80-6.80
Beef Round (1kg) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 11.50 man 10.00-14.00

به طور خلاصه:

هزینه تخمینی خانواده چهارنفره ماهانه ۱۴۴۶٫۶۸ دلار (۲۴۵۹٫۳۶ منات) بدون اجاره و هزینه‌های ماهانه یک نفر بدون اجاره ۴۰۳٫۲۶ دلار (۶۸۵٫۵۴ منات) تخمین زده می‌شود.

هزینه زندگی در آذربایجان به طور متوسط ۲۱٫۱۳ درصد کمتر از ایران است.

اجاره در آذربایجان به طور متوسط ۵۲٫۹۴ درصد کمتر از ایران است.

کار دانشجویی در آذربایجان

طبق قانون، اگر دانشجو هستید، اجازه کار در آذربایجان را ندارید؛ زیرا شرکتی نمی‌تواند شما را به‌صورت قانونی استخدام کند، چون باید وضعیت ویزای خود را تغییر دهید و باید برای مجوز کار با هزینه حدود ۱۰۰۰ دلار آمریکا درخواست دهید.

بسیاری از برنامه‌های دانشگاهی و برنامه‌های کالج در سراسر جهان به دانشجویان اجازه می‌دهند تا به‌صورت نیمه‌وقت و ترجیحاً ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. اما در اجازه کار بیش از ۳۰/۳۵ ساعت در هفته را ندارید.

برخی از فرصت‌های شغلی پاره‌وقت برای دانشجویان خارجی مقیم آذربایجان وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به پیشخدمت، مغازه‌دار و نگهبانی اشاره کرد. اگر سخت‌کوش هستید و شبکه‌های مناسبی دارید، می‌توانید در تعطیلات تابستان کارآموزی پیدا کنید، هرچند تضمینی برای پرداخت حقوق شما وجود ندارد.

به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، به دلیل موانع زبانی و احتمالاً شرایط ویزا، با چالش‌های بیشتری روبرو خواهید شد. در این صورت، اگر به زبان مادری صحبت می‌کنید یا به هر زبانی مانند انگلیسی، ایتالیایی، فرانسوی و غیره مسلط هستید و ترجیحاً تجربه تدریس دارید، دوره‌های زبان را امتحان کنید. می‌توانید در کلوپ‌های مکالمه معلم باشید یا برای دانش‌آموزان بومی در کلاس‌های خصوصی تدریس کنید.

کار آنلاین گزینه دیگری برای کار در کنار تحصیل شما در آذربایجان است. شما می‌توانید به‌عنوان مشاور برای شرکت‌ها کار کنید، مانند کارهایی مثل جمع‌آوری داده‌هایی که می‌توان آنها را در وب‌سایت و پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی بارگذاری کرد. تسلط به زبان آذربایجانی مزیت دیگری است؛ زیرا می‌توانید به‌عنوان مترجم نیز کار کنید.

برترین دانشگاه‌های آذربایجان

دانشگاه‌های برتر آذربایجان بر اساس رتبه‌بندی QS (2022)

University  QS Rank
Azerbaijan State University of Economics Baku, Azerbaijan 1001-1200

Baku State University

Baku, Azerbaijan

1001-1200

ویزای همراه تحصیلی

ویزای دیدار خانواده، اقوام یا دوستان آذربایجان برای افرادی صادر می‌شود که مایل به دیدار یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود در آذربایجان هستند. برای به‌دست‌آوردن یکی، ضروری است که یک دعوت‌نامه از طرف شخصی که از او بازدید می‌کنید داشته باشید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آذربایجان

شرایط ویزا برای دانشجویانی که قصد تحصیل در آذربایجان را دارند باتوجه‌به به تابعیت آنها متفاوت است.

برای دریافت جدیدترین اطلاعات ویزا به وب‌سایت سفارت آذربایجان مراجعه کنید. ویزای الکترونیکی معمولاً ظرف ۳ روز کاری پس از درخواست آنلاین صادر می‌شود و ۳۰ روز اعتبار دارد. در نظر داشته باشید که اگر مدت اقامت شما در آذربایجان بیش از ۱۰ روز باشد، باید بازدید خود را در اداره مهاجرت جمهوری آذربایجان نیز ثبت کنید.

مدارک موردنیاز برای درخواست ویزا:

سند مسافرتی یعنی پاسپورت بین‌المللی؛

نامه پذیرش؛

دو قطعه عکس پاسپورت؛

مدرک اقامت؛

اثبات وجوه – به‌صورت صورت‌حساب بانکی که مقدار کافی وجوه را بسته به مدت تحصیلی که برای آن درخواست می‌کنید نشان می‌دهد؛

بررسی پیشینه یا گزارش پلیس؛

بیمه درمانی؛

لطفاً مطمئن شوید که مدارک شما توسط مترجم رسمی به آذربایجانی ترجمه شده است.

موقعیت‌های کاری پس از فارغ‌التحصیلی در آذربایجان

کارآمدترین و آسان‌ترین راه برای یافتن کار در آذربایجان جستجو در اینترنت است. وب‌سایت‌هایی وجود دارند که کاربرپسند و آسان برای گشت‌وگذار با درصد موفقیت یافتن شغل بالا هستند و از ترکیب زبان‌های انگلیسی و آذربایجانی استفاده می‌کنند. به‌عنوان‌مثال jobsearch.az است.

بسیاری از خارجی‌ها نیز فهرست مشاغل را در روزنامه‌ها، عمدتاً در پایتخت، باکو، مرور می‌کنند. نشریات Avrasiya، Bakinsky Bulvar و Baku Sun همگی فهرست‌های شغلی گسترده‌ای دارند. طیف گسترده‌ای از بخش‌ها و صنایع، مشاغل خالی خود را هم به‌صورت آنلاین و هم به‌صورت چاپی تبلیغ می‌کنند، و کارمندان امیدوار باید این فهرست‌ها را دنبال کنند.

آذربایجان در زمینه نفت و گاز بزرگ است، بنابراین اگر در این زمینه مهارت دارید، ممکن است خوش‌شانس باشید. یک مکان خوب برای شروع برای شما این است که صفحه مشاغل در BP را بررسی کنید تا ببینید آنها چه فرصت‌هایی دارند. منابع خوب دیگر برای بررسی عبارت‌اند از RigZone و شرکت مشاوره Deloitte (اگرچه فرصت‌های Deloitte بیشتر در امتداد خطوط مشاوره و مالی خواهد بود تا نفت و گاز).

اگر در نهایت در آذربایجان شغلی پیدا کردید، به‌احتمال زیاد نیاز به مجوز کار خواهید داشت. برای این کار، باید به اداره مهاجرت دولتی مراجعه کنید، سازمان دولتی که مسئول تمام امور مربوط به ورود اتباع خارجی به کشور است.

مجوز کار

هر فرد خارجی یا بدون تابعیت بالای ۱۸ سال پس از اخذ مجوز کار از طریق اشخاص حقوقی، اشخاصی که به فعالیت کارآفرینی می‌پردازند، اشخاص حقوقی و شعبه‌ها و نمایندگی‌های اشخاص حقوقی خارجی، حق دارند فعالیت‌های کاری را در خاک جمهوری آذربایجان انجام دهند.

درخواست‌های مجوز کار باید ظرف ۲۰ روز بررسی شود. مجوز کار برای یک سال یا برای مدت کمتر در صورتی صادر می‌شود که قرارداد کار برای دوره زیر یک سال امضا شده باشد. مدت مجوز کار هر بار حداکثر تا یک سال قابل تمدید است. هزینه رسمی دولتی مجوزهای کار تا ۳ ماه ۳۵۰ منات (AZN)، تا 6 ماه 600 منات (AZN) و تا 1 سال ۱۰۰۰ منات (AZN) است.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در آذربایجان

اقامت موقت

اتباع خارجی و افراد بدون تابعیت که قصد اقامت موقت در خاک جمهوری آذربایجان را دارند باید مجوز مربوطه را برای آن دریافت کنند.

مجوز اقامت موقت در خاک جمهوری آذربایجان برای اتباع خارجی و افراد بدون تابعیت توسط اداره مهاجرت دولتی جمهوری آذربایجان صادر می‌شود.

درخواست اتباع خارجی و افراد بدون تابعیت برای صدور مجوز اقامت موقت در قلمرو جمهوری آذربایجان در مدت مقرر در قانون جمهوری آذربایجان “درباره هزینه دولتی” مطابق با میزان هزینه دولتی پرداخت می‌شود.

درصورتی‌که مجوز اقامت موقت در خاک جمهوری آذربایجان برای اتباع خارجی و افراد بدون تابعیت صادر شود، به این افراد کارت اجازه اقامت موقت در خاک جمهوری آذربایجان توسط اداره مهاجرت دولتی جمهوری آذربایجان ارائه می‌شود.

برای اتباع خارجی و افراد بدون تابعیت در موارد زیر مجوز اقامت موقت در خاک جمهوری آذربایجان صادر می‌شود:

در صورت داشتن رابطه نزدیک با یک شهروند جمهوری آذربایجان؛

اگرحداقل ۵۰۰۰۰۰ منات در اقتصاد کشور سرمایه‌گذاری کنند.

در صورت داشتن املاک و مستغلات به ارزش حداقل ۱۰۰۰۰۰ منات در قلمرو جمهوری آذربایجان؛

در صورت سپرده‌گذاری حداقل ۱۰۰۰۰۰ منات در بانک‌های فعال در جمهوری آذربایجان بر اساس قرارداد سپرده مدت‌دار.

اگر در زمینه‌های اقتصادی، صنعتی، نظامی، علمی، فرهنگی، ورزشی و غیره متخصصان واجد شرایط باشند.

درصورتی‌که متخصصین مشمول رده تعریف شده توسط رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان باشند که توسط اتباع جمهوری آذربایجان یا اشخاص حقوقی مستقر در جمهوری آذربایجان به‌منظور انجام کار یا ارائه خدمات در جمهوری آذربایجان دعوت شده باشند.

اگر اعضای خانواده اتباع خارجی یا افراد بدون تابعیت باشند که به طور موقت یا دائم در خاک جمهوری آذربایجان اقامت دارند.

در صورت داشتن سمت ریاست یا معاونت در شعبه یا نمایندگی یک شخص حقوقی خارجی در جمهوری آذربایجان.

در صورت داشتن سمت رئیس یا معاون شخص حقوقی مستقر در جمهوری آذربایجان که مؤسس یا حداقل یکی از مؤسسین آن شخص حقوقی یا فیزیکی خارجی باشد.

انجام فعالیت کارآفرینی در جمهوری آذربایجان (این مورد صرفاً زمینه‌ای برای صدور مجوز اقامت موقت در خاک جمهوری آذربایجان محسوب می‌شود که این افراد با انعقاد قرارداد کار با حداقل ۵ نفر به‌صورت تمام‌وقت یا ۱۰ نفر به‌صورت پاره‌وقت در این صورت حداقل ۸۰ درصد کارگران ملزم به داشتن تابعیت جمهوری آذربایجان هستند).

در صورت جذب توسط مراجع اجرایی ذی‌ربط؛

اگرآنها سربازان و کارشناسانی باشند که برای خدمت یا کار برای نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان و سایر واحدهای مسلحی که طبق قوانین جمهوری آذربایجان تشکیل شده‌اند دعوت شده‌اند.

درصورتی‌که آنها کارمند معتبر رسانه‌های گروهی در جمهوری آذربایجان باشند.

درصورتی‌که دریانورد باشند؛

اقامت دائم

مجوز اقامت دائم در جمهوری آذربایجان برای مدت ۵ سال صادر می‌شود. حداقل ۳ ماه قبل از تاریخ انقضای این مجوز، مجوز اقامت دائم با درخواست خارجی‌ها یا افراد بدون تابعیت می‌تواند مجدداً به مدت ۵ سال تمدید شود.

اتباع خارجی و افراد بدون تابعیت باید مدارک زیر را برای اخذ (تمدید) اجازه اقامت دائم در خاک جمهوری آذربایجان ارائه دهند:

فرم درخواست که نمونه آن به تأیید کابینه وزیران جمهوری آذربایجان رسیده است.

کپی گذرنامه یا سایر اسناد گذرگاه مرزی؛

کپی محضری شناسنامه یا سندی معادل آن (برای افراد فاقد گذرنامه و زیر ۱۸ سال).

مرجعی مبنی بر اینکه فرد ناقل ویروسی از بیماری‌های موجود در فهرست بیماری‌های عفونی خطرناک مورد تأیید دستگاه اجرایی ذی‌ربط نیست.

سندی مبنی بر وجود وجوه لازم برای رفع حداقل نیازهای خارجیان و افراد بدون تابعیت و اعضای خانواده که با آنها وارد می‌شوند (به‌استثنای مواردی که شهروند جمهوری آذربایجان یا شخصی مجوز اقامت دائم در جمهوری آذربایجان را دریافت کرده باشد که از افراد نزدیک است). بستگان خارجی متعهد می‌شوند که در طول اقامت در کشور از آنها حمایت کنند.

کپی کارت اجازه اقامت موقت یا دائم در جمهوری آذربایجان؛

کپی محضری از سندی که تأیید می‌کند دلایل صدور مجوز برای اقامت موقت در جمهوری آذربایجان حذف نشده است.

دو عکس در سایز 3.5*4.5 سانتی‌متر؛

رضایت محضری از خردسالان بین ۱۴ تا ۱۸ سال؛

سند یک منطقه مسکونی که در آن شخص باید در آن ثبت‌نام کند (ثبت دولتی حق مالکیت از ثبت دولتی املاک، حکم اقامت، اجاره یا قرارداد اجاره یا سایر اسناد مندرج در قوانین جمهوری آذربایجان)؛

درخواست شخصی که برای خارجی یا بی تابعیت منطقه مسکونی فراهم می‌کند (به‌استثنای مواردی که منطقه مسکونی در اختیار فرد خارجی یا بی تابعیت باشد).

کپی مدرک شناسایی شخصی که محل سکونت را در اختیار خارجی یا بی تابعیت قرار می‌دهد.

رسید گواهی پرداخت هزینه دولتی.

تابعیت آذربایجان

اتباع خارجی یا بدون تابعیت که به طور قانونی در ۵ سال گذشته به طور دائم و بدون وقفه در جمهوری آذربایجان اقامت داشته و دارای منبع درآمد قانونی بوده و متعهد به رعایت قانون اساسی و قوانین آذربایجان می‌باشند و همچنین مدرکی مبنی بر تأیید خود ارائه نمایند (دانش او به زبان دولتی، بدون درنظرگرفتن منشأ، وضعیت اجتماعی و دارایی، نژاد و ملیت، جنسیت، سوابق تحصیلی، زبان، دیدگاه‌های مذهبی، سیاسی) ممکن است با درخواست خود به تابعیت جمهوری آذربایجان پذیرفته شوند.

مدت اقامت بدون وقفه در خاک جمهوری آذربایجان تنها در صورتی بدون وقفه شناخته می‌شود که فرد حداکثر ۳ ماه در یک سال در خارج از آذربایجان بوده باشد.

سخن پایانی

آذربایجان کشوری مقرون‌به‌صرفه است و از لحاظ نزدیکی به کشورمان ایران مزیت دارد. ۲ دانشگاه آذربایجان در رتبه‌بندی جهانی QS قرار دارند که می‌توانند مقصد مناسبی برای علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور باشند. مشاوران ریسا گروپ برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در آذربایجان به‌صورت رایگان همراه شما هستند.

منابع:

 1. studyinazerbaijan.edu.az
 2. www.rocapply.com
 3. www.theglobaleconomy.com
 4. www.masterstudies.com
 5. www.scholaro.com
 6. www.unicef.org
 7. www.jeduka.com
 8. www.mastersportal.com
 9. www.enic-naric.net
 10. www.visahunter.com
 11. migration.gov.az
 12. www.hg.org
 13. www.numbeo.com
 14. www.azerbaijaneducation.info

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به آذربایجان

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.