انتخاب صفحه

امروزه آمار مهاجرت به قاره‌ی اروپا از سوی سایرکشور‌ها و قاره‌ها بسیار بالا رفته است. کسب اقامت و یا تابعیت یکی از کشورهای اروپایی، موقعیت فوق العاده‌ای خواهد بود؛ خصوصا بین ایرانیانی که تمایل زیادی به مهاجرت به سمت اروپا دارند، کسب این موقعیت، فرصت مناسبی برای آن‌ها رقم می‌زند.سوئد در بین کشورهای اروپایی به دلایل شرایط زندگی و موقعیت‌های اقتصادی، مهاجران زیادی را به خود جذب می‌کند، البته این کشور برخلاف سایر کشورهای مهاجرپذیر، شیوه‌ی ثابتی را برای جذب مهاجر ندارد. یکی از راه‌های کسب اقامت سوئد، از طریق ازدواج می‌باشد.

برای مهاجرت به سوئد از طریق ازدواج، باید شرایط خاصی را داشته باشید که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

شرایط گرفتن تابعیت سوئد از طریق ازدواج

اگر شخصی که تبعه‌ی سوئد نیست و یا به اصطلاح، شخصی که تابعیت سوئد را ندارد و بخواهد با یک سوئدی که تابعیت این کشور را دارد، ازدواج کند و از اقامت دائم و یا تابعیت این کشور بهره‌مند شود، باید شرایطی که در ادامه گفته می‌شود را داشته باشد.

این ازدواج باید واقعی باشد؛ در غیر این صورت، اداره مهاجرت به آن پی خواهد برد و شخص حتی اگر تابعیت آنجا را کسب کرده باشد، اخراج خواهد شد.

این شخص غیرتبعه‌ی سوئد، باید بتواند پس از ازدواج، مخارج زندگی خود و همسرش را تامین کند و از پس هزینه‌های زندگی برآید، زیرا این کشور نسبت به سایر کشور‌های اروپایی دارای هزینه‌های بیشتری برای زندگی می‌باشد. شخصی که توانایی فراهم کردن این هزینه را نداشته باشد، بهتر است از این روش اقامت، استفاده نکند.

شخصی که تصمیم گرفته است تا با یک تبعه‌ی سوئد ازدواج کند و اقامت این کشور را بگیرد، باید بتواند مسکن مناسبی را در این کشور فراهم کند؛ به طور مثال در پایتخت این کشور (استکهلم)، هزینه‌ی اجاره‌ی یک آپارتمان برابر با 1000 تا 8000 کرون است که حدودا 450 تا 850 دلار می‌شود.

اگر شخصی که قصد ازدواج با تبعه‌ی سوئد را دارد و یکی از شرایط زیر را داشته باشد، دیگر نیازی به طی کردن مراحل گفته شده نخواهد داشت.

  • از مردم اتحادیه اروپا باشد یا اقامت دائم سوئد را داشته باشد و بخواهد برای تابعیت این کشور اقدام کند.
  • از اقامت این شخص، چهار سال زمان گذشته باشد.
  • پناهنده از سایر کشورها به این کشور باشد.

شرایط گرفتن تابعیت سوئد از طریق ازدواج

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به سوئد

قبل از اینکه برای مصاحبه به سفارت کشور سوئد بروید، باید مدارکی را با خود همراه داشته باشید، همچنین برای بررسی این مدارک و صدور ویزای اقامت از طریق ازدواج، باید مبلغی در حدود 1500 کرون را به حساب اداره مهاجرت سوئد و یا سفارت این کشور واریز کنید.

از جمله این مدارک، مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی و یا پاسپورت معتبر به همراه قطعه عکس خواهد بود.

باید گواهی همراه داشته باشید که نشان دهد، شما و شخصی که می‌خواهید با او ازدواج کنید، مجرد هستید و یا اگر قبلا ازدواج کرده‌اید و همسرتان فوت شده است، به گواهی فوت این شخص نیاز خواهید داشت.

یا در صورتی که جدا شده‌اید، گواهی‌ای که نشان دهد در حال حاضر رابطه‌ی دیگری ندارید، کافی می‌باشد.

بعد از اینکه شخص این  مدارک را تحویل سفارت سوئد داد، به مصاحبه‌ی حضوری در سفارت این کشور دعوت می‌شود و حداکثر پنج ماه زمان خواهد برد تا مدارک وی بررسی شود. ازدواج آ‌ن‌ها باید واقعی باشد و اینگونه نباشد که شخص فقط به خاطر اینکه اقامت این کشور را به دست آورد، با تبعه‌ی سوئد ازدواج کند.

در صورتی که سفارت سوئد با بررسی مدارک و مصاحبه‌ی حضوری به این نتیجه برسد که آن دو روابط عاطفی عمیقی باهم دارند و ازدواجشان مصلحتی نبوده است، یک ویزای دو ساله را برای این شخص مهاجر صادر خواهد کرد؛ در نتیجه این فرد می‌تواند دو سال به همراه همسر خود در سوئد اقامت داشته باشد. پس از آن که دو سال اقامت را در این کشور گذراند، حال باید برای اقامت دائم اقدام کند که البته این پروسه نیز به راحتی نمی‌باشد و نیاز به سپری کردن مراحل مشخصی دارد.

کسب اقامت دائم

شخصی که قصد دارد تا با ازدواج، اقامت سوئد را کسب کند، باید ثابت کند که ازدواج آن‌ها مصلحتی نیست و سال‌های زیادی است که از دوستی آن‌ها می‌گذرد. برای اثبات این مسئله می‌توان از عکس‌ها و فیلم‌ها و مسافرت‌هایی که در گذشته با همسر خود داشته‌ است، استفاده کند و آن‌ها را تحویل سفارت و یا اداره مهاجرت این کشور دهد.

پس از اینکه شخص توانست دو سال اقامت سوئد را کسب کند، می‌تواند برای گرفتن اقامت دائم اقدام کند. این فرد باید ثابت کند که دوسال از ازدواج آن‌ها می‌گذرد و در این مدت، رابطه عاطفی عمیقی با هم داشته‌اند و این یک ازدواج سوری نبوده است.

در این صورت، اداره مهاجرت سوئد مدارکی را ارزیابی خواهد کرد؛ از جمله پرینت حساب بانکی این شخص طی مدت این دو سال و یا روابط و رفتار شخص در جامعه و با همسر خویش بررسی خواهد شد.

کسب تابعیت سوئد از طریق ازدواج

بعد از اینکه فرد متقاضی، اقامت دائم سوئد را به دست آورد، بعد از یک سال می‌تواند برای تابعیت این کشور نیز اقدام کند، زیرا با به دست آوردن تابعیت این کشور، از تمام حقوق شهروندی بهره‌مند می‌شود و در نهایت می‌تواند مانند سایر شهروندان، کار مورد نظر خود را پیدا کند و از سایر امکانات رفاهی و اجتماعی این کشور استفاده کند. این کشور عضو اتحادیه اروپا می‌باشد و در نتیجه وقتی اقامت این کشور را داشته باشید، می‌توانید به سایر کشورهای اتحادیه‌ی اروپا به راحتی سفر کنید.

در صورتی که دولت سوئد متوجه شود که این ازدواج، سوری بوده است و شخص، این عمل را برای گرفتن تابعیت سوئد انجام داده، می‌تواند تابعیت فردا را لغو کند.

نتیجه گیری

سوئد، کشوری زیبا و تماشایی با شرایط زندگی ایده‌آل می‌باشد. برای آنکه به این کشور مهاجرت کنید و از این امکانات بهره مند شوید، می‌توانید اقامت از طریق ازدواج را کسب کنید و در نهایت تابعیت این کشور را به دست آورید و مانند سایر شهروندان این کشور، به رشد و توسعه‌ بپردازید. کافی است علاوه بر داشتن شرایطی، به اداره مهاجرت و یا سفارت سوئد ثابت کنید که این یک ازدواج، مصلحتی و سوری نیست و دارای روابط عمیق عاطفی می‌باشید.

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.