انتخاب صفحه

کشورهای متعددی به عنوان مقصد برای مهاجرت وجود دارند که هر یک از آن‌ها ویژگی خاص خود را دارند. یکی از بهترین گزینه‌ها، کشور سوئد است. سوئد در بسیاری از معیارهای رفاهی عملکرد بسیار خوبی دارد و نسبت به اکثر کشورهای دنیا، بهتر عمل کرده است. سوئدی‌ها در همه ابعاد، سطحی بالاتر از متوسط دارند. کیفیت بالای امکانات رفاهی، استاندارد بالای آموزشی، تعادل بین کار و زندگی، آسایش ذهنی، درآمد و ثروت، موقعیت شغلی زیاد، امنیت بالا و ارتباطات اجتماعی از جمله مواردی هستند که نشان می‌دهند این کشور در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد.

اگرچه نمی‌توان با پول خوشبختی را خرید، اما پول وسیله مهمی برای دستیابی به استانداردهای بالای زندگی است. در سوئد درآمد بالا است، اما به همان نسبت هزینه زندگی در این کشور نیز بالا است. 77 درصد از افراد 15 تا 64 ساله در سوئد مشغول به کار هستند و از این نظر سوئد آمار بهتری نسبت به استاندارد جهانی دارد. تحصیلات و مهارت‌های خوب از ملزومات یافتن شغل مناسب است. از نظر بهداشتی نیز این کشور در سطح مطلوبی قرار دارد. تقریبا همه چیز در این کشور وضعیت خوبی دارد؛ به طوری که امید به زندگی در این کشور در سطح بالایی قرار دارد.

زندگی در شرایطی که مسکن و خانه انسان از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد، یکی از مهمترین جنبه‌های زندگی مرفه است. مسکن یکی از نیازهای اساسی زندگی است و بسیار ضرورت دارد، اما فقط مسئله چهار دیوار و یک سقف نیست. خانه باید مکانی را برای خواب و استراحت افراد فراهم کند؛ جایی که در آن افراد احساس امنیت می‌کنند و احساس می‌کنند می‌توانند به راحتی در آنجا حریم خصوصی و فضای شخصی خود را داشته باشند. این سوال مطرح می‌شود که آیا مسکن مناسب در این کشور به اندازه کافی وجود دارد؟

واقعیت این است که در سوئد، مسکن مناسب وجود دارد، اما به اندازه کافی نیست؛ بنابراین بازار مسکن در این کشور بشدت رقابتی است. هزینه‌های مسکن سهم زیادی از بودجه هر خانوار را به خود اختصاص داده است.

استانداردهای زندگی در سوئد

هزینه زندگی و درآمد جهت مهاجرت به سوئد

اگر قصد دارید که به این کشور مهاجرت کنید، قطعا یکی از فاکتورهای مهم برای شما هزینه زندگی و درآمد شما است. به طور کلی هزینه زندگی در سوئد بالا است. بجز هزینه مسکن که راجب آن صحبت کردیم و مشخص شد که بخش عمده‌ای از هزینه‌ها را شامل می‌شود، مالیات نیز در این کشور بالا است. سوئد مالیات سنگینی از شهروندان خود دریافت می‌کند. قطعا برای بیشتر افراد خوشایند نیست که مالیات زیادی بپردازند، اما شما می‌توانید نتایج آن را هم مشاهده کنید. سیستم رفاهی بسیار قدرتمند از مزایای این مالیات سنگین است.

البته ذکر این نکته ضروری است که اگرچه هزینه‌های زندگی در این کشور بالا است، اما اقتصاد این کشور نیز اقتصادی قدرتمند و پایدار است؛ بنابراین درآمد شما نیز بالا است. هزینه زندگی در کشور سوئد به شدت به شهری که در آن زندگی می‌کنید وابسته است. قطعا اگر شما تصمیم بگیرید که در شهرهای مهم و شلوغ این کشور نظیر شهر استکهلم زندگی کنید، هزینه‌های زندگی شما نیز بیشتر خواهد بود؛ بنابراین قبل از انتخاب شهری به عنوان مقصد مهاجرت، همه جوانب را بررسی کنید تا پس‌انداز شما از بین نرود. موقعیت‎های شغلی به واسطه اقتصاد قوی این کشور، بسیار زیاد است. سوئد کشوری است که به کارگران مهاجر متکی بوده است، بنابراین با مهاجران بسیار خوش‌رفتار است. شرکت‌های بزرگی نظیر ولوو نیز در این کشور وجود دارند.

هزینه زندگی و درآمد جهت مهاجرت به سوئد

تابعیت کودکان متولد شده بعد از مهاجرت به سوئد

کودکانی که در سوئد متولد می‌شوند، همان تابعیتی را دریافت خواهند کرد که والدین آن‌ها دارند. اگر والدین کودک از شهروندان خارج از اتحادیه اروپا باشند، والدین بایستی درخواستی برای مجوز اقامت کودک بدهند. کودک غالبا همان مجوز والدین را دریافت می‌کند.

درباره وضعیت کودکان دو مورد وجود دارد؛ یکی برای کودکانی که پس از یکم آوریل سال 2015 میلادی متولد شده‌اند و دیگری برای کودکانی که قبل از یکم آوریل 2015 متولد شده‌اند. از آنجا که اکنون از این تاریخ عبور کرده‌ایم، تنها مورد اول را بررسی می‌کنیم.

اگر فرزند شما در تاریخی پس از یکم آوریل 2015 در سوئد متولد شده باشد، بدون توجه به اینکه هر دوی والدین تابعیت سوئد را دارند یا خیر، تابعیت سوئد را بدست خواهد آورد. یکی از والدین تابعیت سوئد را داشته باشد کفایت می‌کند.

مجوز برای کودکان شهروندانی که تنها اجازه اقامت دارند

هنگامی که آژانس مهاجرتی سوئد از تولد کودکی که والدین آن‌ها شهروند این کشور نیستند، مطلع می‌شود، نامه‌ای به والدین این کودک ارسال می‌کند. این والدین هستند که باید برای مجوز اقامت فرزند خود اقدام کنند و مراحل قانونی را طی کنند.

مجوز برای کودکان شهروندانی که تنها اجازه اقامت در سوئد دارند

نحوه درخواست مجوز اقامت برای فرزند خود جهت مهاجرت به سوئد

اگر شما تابعیت سوئد را ندارید و اهل کشوری خارج از اتحادیه اروپا و سوئیس هستید، باید برای مجوز اقامت فرزند خود درخواست دهید. اگر از بین شما و همسرتان یکی از شما اجازه اقامت در سوئد را دارد و دیگری درخواست پناهندگی داده است، می‌توانید برای فرزند خود درخواست مجوز اقامت دهید. اگر که نیاز است می‌توانید برای کودک خود درخواست پناهندگی بدهید.

اگر والدین کودک دارای مجوز اقامت موقت برای تحصیل در سوئد هستند، باید درخواست مجوز اقامت برای کودک خود را به صورت آنلاین و از طریق خدمات الکترونیکی برای اعضای خانواده محصلان ثبت کنند.

اگر والدین کودک دارای مجوز اقامت موقت برای کار در سوئد هستند، باید درخواست مجوز اقامت برای کودک خود را به صورت آنلاین و از طریق خدمات الکترونیکی برای اعضای خانواده کارمندان ثبت کنند.

در بیشتر موارد و برای درخواست مجوز اقامت برای کودکان خود، بایستی هزینه‌ای بپردازید.

نحوه درخواست مجوز اقامت برای فرزند

چه چیزی را با درخواست فرزند خود ارسال کنید

اگر کودک شما گذرنامه دارد، باید کپی گذرنامه کودک را که حاوی اطلاعات شخصی، عکس، شماره گذرنامه، کشور صادر کننده، مدت اعتبار گذرنامه و اگر کودک اجازه اقامت در هر کشور دیگری غیر از کشور خود را دارد، ضمیمه کنید. حتی برای کودکانی که گذرنامه ندارند نیز می‌توانید از طریق اینترنت درخواست دهید.

اگر به تنهایی حضانت فرزندتان را در اختیار دارید، باید به همراه مدارک مورد نیاز، مدارک حضانت نیز ارسال شود. اگر یکی از والدین فوت کرده باشد، باید گواهی فوت را ارائه دهید.

اطمینان حاصل کنید که اطلاعات و اسنادی را که ارسال می‌کنید به وضوع قابل مشاهده هستند.

رضایت

اگر کودک دارای دو سرپرست قانونی است، اما تنها یکی از آن‌ها در سوئد زندگی می‌کند، شما باید رضایت‌نامه سرپرست قانونی دیگر را نیز به همراه درخواست خود ارسال کنید. رضایتنامه باید به صورت رسمی و دارای امضای سرپرستی قانونی کودک باشد که در سوئد زندگی نمی‌کند. در این رضایتنامه باید ذکر شود که او موافقت خود را برای درخواست مجوز اقامت برای کودک اعلام می‌کند و این موضوع باید به وضوح ذکر شود.

بیانیه رضایت‌نامه باید متشکل از موارد زیر باشد:

  • نام، تاریخ تولد و آدرس سرپرست قانونی
  • نام و تاریخ تولد کودک
  • بیانیه‌ای که نشان می‌دهد والدین موافق هستند که کودک اجازه اقامت در سوئد را بگیرد
  • امضای والدین موافق، همراه با نام آن‌ها به صورت چاپ شده

منابع

www.oecdbetterlifeindex.org

www.migrationsverket.se

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.