انتخاب صفحه
تحصیل-در-هلند-4

تحصیل در هلند

هلند کشور کوچکی در اروپای غربی با فرهنگ غنی، تحصیلات عالی موفق و مردمی با ذهن باز و پیش‌گام است. مساحت نسبتاً کوچک آن کمی بیش از ۴۱۰۰۰ کیلومترمربع و خانه بیش از ۱۷ میلیون نفر می‌باشد. هلند عضوی از کشورهای اتحادیه اروپا و پیمان شینگن است. بر طبق آمار وب‌سایت The Global Economy نرخ رشد تولید ناخالص داخلی آن در سال ۲۰۲۱ معادل ۵٫۰۴ درصد و نرخ تورم در سال مذکور ۲٫۷ درصد بوده است. یکی از نکات مهم شاخص شادمانی است که برای هلند عدد ۷٫۴۱ نسبت به میانگین ۵ می‌باشد که نشان‌دهنده شاد بودن مردم هلند است.

جامعه هلندی بسیار بین‌المللی است. از قرن هفدهم، شهرهای بزرگ هلند؛ مانند آمستردام (پایتخت هلند)، روتردام و حتی گرونینگن مراکز تجاری بین‌المللی بوده‌اند.

فهرست مطالب

۵ دلیل خوب برای تحصیل در هلند

۱. طیف گسترده‌ای از دوره‌های انگلیسی

دانشگاه‌های هلند بیشترین تعداد دوره‌های انگلیسی را در قاره اروپا ارائه می‌دهند. حدود ۲۰۰۰ برنامه به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

همچنین، ۹۵ درصد هلندی‌ها انگلیسی صحبت می‌کنند، بنابراین برقراری ارتباط در زندگی روزمره آسان است.

۲. هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه و کیفیت عالی تحصیل

آموزش عالی در هلند بسیار با کیفیت است. هزینه‌های تحصیل و هزینه‌های زندگی به طور قابل‌توجهی کمتر از کشورهای انگلیسی‌زبان است.

همچنین، فرصت‌های بورسیه تحصیلی زیادی وجود دارد.

آموزش در هلند به صورت تعاملی است و بر محوریت دانشجو تمرکز دارد. شما مهارت‌های ارزشمندی مانند تجزیه‌وتحلیل، حل مسائل عملی و تفکر خلاق را توسعه خواهید داد.

۳. جامعه بزرگ بین‌المللی

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی هلند از بیش از ۱۶۰ کشور مختلف می‌آیند. جامعه هلندی متنوع و فراگیر است. این کشور به‌شدت با فرهنگ‌های دیگر، جامعه تجاری و جهان مرتبط است. هلندی‌ها ذهنی باز دارند، بنابراین ملاقات با آنها و تبادل نظر آسان است.

۴. مکانی عالی برای زندگی

هلند بر اساس شاخص صلح جهانی ۲۰۲۲ یکی از امن‌ترین کشورهای جهان (در رتبه ۲۱) است.

همچنین این کشور دروازه اروپاست. فقط در سه ساعت می‌توانید در پاریس باشید. لندن و برلین فقط پنج یا شش ساعت با قطار فاصله دارند.

۵. فرصت‌های شغلی عالی

هلند نوزدهمین اقتصاد بزرگ جهان است. برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های چندملیتی جهان، از جمله فیلیپس، هاینکن، KLM، شل، ING و Unilever هلندی هستند. هلند در بسیاری از زمینه‌های تخصصی، از جمله کشاورزی، مدیریت آب، هنر و طراحی و انرژی پایدار، صدرنشین است.

دولت هلند می‌خواهد دانش را جذب کند و استعدادها را حفظ کند؛ بنابراین فارغ‌التحصیلان بین‌المللی می‌توانند برای یک سال اضافی اقدام کنند. این یک اجازه اقامت یک‌ساله برای یافتن شغل یا راه‌اندازی کسب‌وکار طی سه سال پس از فارغ‌التحصیلی است.

شما می‌توانید بین تعداد زیادی مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در حدود ۷۰ مؤسسه آموزش عالی یکی را انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید انتظار جامعه بزرگی از دانشجویان بین‌المللی را داشته باشید: یعنی بیش از ۱۱۲۰۰۰ دانشجو از سراسر جهان. حدود ۱۶ درصد از کل دانشجویان از خارج از کشور می‌آیند – یکی از بالاترین نسبت‌ها در سراسر اروپا.

دانشگاه‌های هلند به طور عمومی تحت عنوان «دانشگاه‌های پژوهشی» طبقه‌بندی می‌شوند که مانند سایر کشورهای اروپایی است. دانشگاه‌ها برنامه‌های علمی پژوهش‌محور بیشتری ارائه می‌کنند، یا «دانشگاه‌های علوم کاربردی» که برنامه‌های مطالعاتی عمل محور بیشتری ارائه می‌دهند.

 

شرایط عمومی تحصیل در هلند

هلند دارای دو نوع اصلی مؤسسات آموزش عالی است، دانشگاه‌های علمی کاربردی و دانشگاه‌های تحقیقاتی. دانشگاه‌های تحقیقاتی دانشجویان را در زمینه مطالعات و تحقیقات آکادمیک آموزش می‌دهند، درحالی‌که دانشگاه‌های علوم کاربردی دوره‌های حرفه‌ای در علم و هنر کاربردی ارائه می‌کنند که دانشجو را برای یک شغل خاص آماده می‌کند. بسیاری از دانشجویان به دلیل برنامه‌های باکیفیت بالا که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده‌اند، شهریه‌های پایین و جمعیت دانشجویی چندفرهنگی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مایل به تحصیل در هلند هستند.

چگونه اپلای کنیم؟

روش‌های مختلفی برای اپلای در یک دوره وجود دارد.

۱)وب‌سایت مؤسسه را بررسی کنید.

صفحات وب‌سایت مؤسسه را برای دوره انتخابی خود بررسی کنید تا اطلاعاتی در مورد روند درخواست پیدا کنید. توجه داشته باشید که برخی از دوره‌ها دارای روش انتخاب متفاوت و مهلت درخواست تا ۱۵ ژانویه هستند.

۲)درخواست را به وسیله ابزار Studielink انجام دهید.

برای بیشتر دوره‌ها اول باید از طریق ابزار Studielink ثبت‌نام کنید.

Studielink پورتال رسمی ثبت‌نام و اپلای برای دوره‌های مؤسسات آموزش عالی هلند است.

توجه به این نکته مهم است که شما اول باید مؤسسه موردنظر خود را بررسی کنید و ببینید که آیا لازم است از طریق Studielink ثبت‌نام کنید یا نه. برخی مؤسسات از روش دیگری برای ثبت‌نام دانشجویان خارجی استفاده می‌کنند.

تقویم علمی برای دانشگاه‌های هلند

سال تحصیلی برای دانشگاه‌های هلند از سپتامبر شروع می‌شود و تا پایان ژوئن سال بعد ادامه می‌یابد. این سال به دو ترم تقسیم می‌شود که ترم دوم از اوایل فوریه شروع می‌شود. همچنین برای کریسمس و سال نو یک تعطیلات دوهفته‌ای وجود دارد.

درجات و مدارک هلندی

سیستم هلندی تفاوت قابل‌توجهی با سیستم تحصیلی اروپایی ندارد و بنابراین، دوره‌های زیر در دسترس هستند:

مدرک کارشناسی

مدرک کارشناسی ارشد

دکتری

تحقیقات فوق دکتری

 

الزامات زبان

هلند کشوری است که از نظر زبان متنوع است. بسیاری از دانشگاه‌های هلند دوره‌های خود را به زبان انگلیسی و همچنین هلندی ارائه می‌دهند.

اگر زبان انگلیسی‌زبان مادری شما نیست، اکثر دانشگاه‌های هلند از شما می‌خواهند که آزمون تافل (آزمون انگلیسی به‌عنوان زبان خارجی) یا آیلتس (سیستم بین‌المللی آزمون زبان انگلیسی) را برای اثبات تسلط خود به زبان انگلیسی گذرانده باشید. معمولاً انتظار می‌رود نمرات تافل برای آزمون‌های کاغذی حداقل ۵۵۰ یا برای آزمون‌های کامپیوتری ۲۱۳ باشد. برای آیلتس معمولاً نمره حداقل ۶ موردنیاز است و برای هلندی: دیپلم هلندی TUL یا هلندی NT2II.

گاهی اوقات، اگر مدرک زبان ندارید، می‌توانید در آزمون زبان در دانشگاه شرکت کنید و متوجه شوید که آیا سطح شما به‌اندازه کافی خوب است یا خیر.

 

تحصیل در هلند در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

تحصیل در هلند از سنین ۵ تا ۱۶ سالگی اجباری است (leerplicht)، بااین‌حال، اکثر کودکان در سن ۴ سالگی شروع به رفتن به مدرسه ابتدایی می‌کنند. درحالی‌که ساختار آموزش ابتدایی در هلند ساده است، ساختار سیستم آموزش متوسطه هلند به دلیل مسیرهای متعدد و سن فارغ‌التحصیلی در دبیرستان اغلب گیج‌کننده به نظر می‌رسد.

در واقع، مدارس متوسطه هلند مشابه مدارس سایر کشورها هستند، با یک مسیر برای آماده‌سازی دانش‌آموزان برای آموزش حرفه‌ای (VMBO)، و دیگری برای آماده‌سازی دانش‌آموزان برای دانشگاه (VWO). تفاوت اصلی در هلند این است که یک مسیر سوم متوسطه در دبیرستان‌ها برای آماده کردن دانش‌آموزان برای تحصیل در دانشگاه‌های علمی کاربردی (HAVO) وجود دارد.

به طور خلاصه ساختار آموزشی هلند به‌صورت زیر است:

مهدکودک هلندی (kinderopvang، kinderdagverblijf، peuterspeelzaal)

تا سن پنج‌سالگی، نوزادان و کودکان خردسال در هلند می‌توانند در انواع گزینه‌های آموزشی غیراجباری مهدکودک مانند مهدکودک یا مراقبت از کودک شرکت کنند.

ابتدایی در هلند (basisonderwijs)

مدرسه ابتدایی (lagere school) دارای هشت کلاس است که به نام groepen شناخته می‌شود که از Groep 1 (کودکان ۴ساله) تا Groep 8 (کودکان ۱۲ساله) را شامل می‌شود. مدرسه ابتدایی تا سن 5 اختیاری است، اما تعداد زیادی از کودکان در سن ۴ سالگی از Groep 1 تحصیل خود را شروع می‌کنند.

دبیرستان در هلند (voortgezet onderwijs)

هنگامی که آنها مدرسه متوسطه (middelbare school) را در سن 12 سالگی شروع می‌کنند، برای آموزش متوسطه خود وارد یکی از سه دوره مختلف می‌شوند. دوره‌های مختلف، مسیرهای آموزشی متفاوتی را بر اساس سطح علمی و علایق دانش‌آموز نشان می‌دهند:

 • VMBO (آموزش حرفه‌ای مقدماتی متوسطه)

آموزش حرفه‌ای مقدماتی متوسطه شامل چهار‌سال تحصیل حرفه‌ای است که بیشتر بر دانش عملی تمرکز دارد که در نتیجه منجر به آموزش حرفه‌ای می‌شود. دارای دو سطح صلاحیت است و دانش‌آموزان در سن ۱۶ سالگی دوره را تکمیل می‌کنند.

 • HAVO (تحصیلات متوسطه عمومی)

تحصیلات متوسطه عمومی یک مسیر میانی 5ساله است که دانشجویان را برای تحصیل آموزش عالی حرفه‌ای در دانشگاه‌های علوم کاربردی (hogescholen) آماده می‌کند، جایی که می‌توانند مدرک لیسانس در علوم کاربردی (HBO) را دنبال کنند. دانش‌آموزان تحصیلات متوسطه عمومی را در حدود سن 17 سالگی کامل می‌کنند.

 • VWO (آموزش مقدماتی دانشگاهی)

آموزش مقدماتی دانشگاهی یک جریان آموزشی شش‌ساله با تمرکز بر دانش نظری است که دانشجویان را برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در یک دانشگاه تحقیقاتی آماده می‌کند. دانش‌آموزان آموزش مقدماتی دانشگاهی را در مدارسی به نام atheneum و gymnasium مطالعه می‌کنند و در حدود سن ۱۸ سالگی این دوره را تکمیل می‌کنند.

 

تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی

دوره‌های کارشناسی در هلند در این زمینه‌های تحصیلی ارائه می‌شوند: مهندسی و فناوری، اقتصاد و مدیریت، علوم محیطی، علوم‌انسانی و هنر، بهداشت و علوم زیستی، علوم طبیعی و فناوری اطلاعات، حقوق، علوم اجتماعی، فلسفه و دین.

شرط اصلی برای پذیرش در دوره‌های کارشناسی، مدرک دیپلم متوسطه در سطح مناسب است. دانشجویانی که دوره کارشناسی مناسب را انتخاب می‌کنند و شرایط لازم را دارند، باید دستورالعمل‌های مؤسسات را در مورد نحوه درخواست دنبال کنند. این اطلاعات را می‌توان از طریق تماس با مؤسسه به دست آورد.

مدارک کارشناسی ارائه شده توسط دانشگاه‌های تحقیقاتی هلند به ۳ سال تحصیل نیاز دارد، درحالی‌که مدارک کارشناسی ارائه شده توسط دانشگاه‌های علمی کاربردی به ۴ سال تحصیل نیاز دارد.

 

تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد

هلند در ارائه استانداردهای آموزشی بسیار بالا به همه دانشجویان بین‌المللی که تصمیم به تحصیل در آنجا دارند، سرآمد است. امکان تحصیل در رشته‌های کارشناسی ارشد در هلند شامل MA، MSc، LL.M، MBA، M.Phil، M.Litt، MRes، M.Ed و M.Eng وجود دارد. مهم است که اطمینان حاصل کنید که دوره انتخابی شما دارای اعتبار از NVAO (سازمان اعتباربخشی هلند و فلاندر) یا توسط یک سازمان معتبر دیگر است. اعتباربخشی نشانه خوبی از کیفیت دوره است.

اکثر دوره‌های کارشناسی ارشد در هلند به مدت ۲ سال به طول می‌انجامد که با پایان‌نامه یا پروژه تکمیل می‌شود. بیشتر دوره‌ها همچنین تمایل دارند طیف وسیعی از فرصت‌های فوق‌برنامه را در کنار یا به‌عنوان بخشی از دوره کارشناسی ارشد ارائه دهند، از جمله کارآموزی در رشته تحصیلی انتخابی شما.

برای کسب اطلاعات در مورد شرایط پذیرش و زبان موردنیاز، باید مستقیماً با دانشگاه تماس بگیرید. برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد معمولاً باید مدرک کارشناسی یا معادل آن را داشته باشید. بااین‌حال، اگر متقاضیان تجربه قابل‌توجه یا مدارک جایگزین داشته باشند، ممکن است برخی از دانشگاه‌ها برای ورود به دوره کارشناسی ارشد انعطاف‌پذیر باشند.

 

تحصیل در هلند در مقطع دکترا

اگر مدرک کارشناسی ارشد گرفته‌اید و مایل به ادامه تحصیل در مقطع دکترا هستید، باید برای تغییر هدف مجوز اقامت خود اقدام کنید. در بیشتر موارد مؤسسه‌ای که می‌خواهید تحقیقات خود را در آنجا انجام دهید از طرف شما برای اجازه اقامت لازم درخواست می‌کند.

همه داوطلبان دکترا بخشی از یک مؤسسه تحصیلات تکمیلی یا دانشکده تحقیقاتی هستند. مؤسسات تحقیقاتی بین چندین دانشگاه تحقیقاتی و مؤسسات تحقیقاتی مشارکت می‌کنند، درحالی‌که مؤسسات تحصیلات تکمیلی در داخل دانشگاه‌ها سازماندهی می‌شوند. هر دو یک محیط تحقیقاتی الهام‌بخش را ارائه می‌کنند و برنامه‌های مطالعاتی، کلاس‌های کارشناسی ارشد، سمینارها و کنفرانس‌ها را ارائه می‌دهند.

اکثر پست‌های دکترا در تابلوهای شغلی مانند AcademicTransfer، در مجلات علمی یا در تابلوهای اعلانات سایر مؤسسات تبلیغ می‌شوند.

معیارهای پذیرش برای موقعیت‌های دکترا سختگیرانه است و متقاضیان بالقوه باید دارای پیشینه قوی در تئوری و روش‌های رشته خود و همچنین مدرک کارشناسی ارشد شناخته شده باشند. دانشجویان دکترای سایر کشورها معمولاً پایان‌نامه خود را به زبان انگلیسی می‌نویسند و بنابراین باید قبل از شروع پایان‌نامه تسلط خوبی به اصطلاحات و دستور زبان انگلیسی داشته باشند.

تحصیل-در-هلند-5

تحصیل در هلند به همراه بورسیه تحصیلی

بسیاری از دانشگاه‌ها و دانشگاه‌های علمی کاربردی هلند به دانشجویان بین‌المللی بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهند. اینها در اشکال و اندازه‌های مختلف، از بودجه دانشگاهی گرفته تا بودجه خاص دوره، وجود دارند. شما می‌توانید با جستجوی دوره خود یا تماس مستقیم با مؤسسه، درباره گزینه‌های بورسیه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

تعدادی از بورسیه‌های ارائه شده در هلند عبارت‌اند از:

 • بورسیه تحصیلی دولت هلند / اتحادیه اروپا برای دانشجویان بین‌المللی

بورسیه تحصیلی هلند

بورسیه تحصیلی هلند برای دانشجویان بین‌المللی خارج از منطقه اقتصادی اروپا در نظر گرفته شده است که می‌خواهند مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه‌های شرکت‌کننده در هلند بگذرانند. مبلغ بورسیه که در سال اول تحصیل خود دریافت می‌کنید ۵۰۰۰ یورو است.

برنامه Orange Knowledge

برنامه Orange Knowledge باهدف پیشبرد و توسعه دانش و کیفیت افراد و همچنین سازمان‌ها در زمینه آموزش عالی و حرفه‌ای و سایر زمینه‌های مرتبط با موضوعات دارای اولویت در کشورهای این برنامه است. این بورسیه برای تکمیل حقوقی است که باید در طول دوره بورسیه تحصیلی دریافت کنید. این بورسیه کمکی به هزینه‌های زندگی و هزینه‌هایی مانند شهریه، ویزا، مسافرت، بیمه و غیره است.

بورسیه‌های Erasmus Mundus در هلند

دانشگاه‌های هلند در تعداد زیادی از برنامه‌های تحصیلی که توسط بورسیه‌های اراسموس تأمین می‌شود، شرکت می‌کنند. این بورسیه‌ها به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا یک برنامه تحصیلی اراسموس را در هلند دنبال کنند.

 • تعدادی از کالج‌ها و دانشگاه‌های هلندی که بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند شامل موارد زیر است:

Leiden University Excellence Scholarships

University of Maastricht High Potential Scholarships

Radboud University Scholarship Programme

Utrecht University Excellence Scholarships

Erik Bleumink Scholarships at University of Groningen

 

هزینه‌های تحصیل و زندگی در هلند

آموزش عالی دولتی در هلند با یارانه دولتی است، به این معنی که دانشجویان بین‌المللی از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا هرسال شهریه ثابتی را پرداخت می‌کنند. این هزینه معمولاً هرساله مطابق با تورم و هزینه‌های عمومی زندگی به‌روز می‌شود. اگر اهل کشوری خارج از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا هستید، هزینه تحصیل شما ثابت نیست و دانشگاه‌ها می‌توانند هزینه بیشتری از شما دریافت کنند. اگر در یک دانشگاه خصوصی تحصیل می‌کنید، صرف‌نظر از اینکه اهل کجا هستید، شهریه شما می‌تواند بالاتر باشد.

هزینه برای دانشجویان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا

شهریه سالانه برای دانشجویان کشورهای منطقه اقتصادی اروپا، سوئیس از ۲۲۰۹ یورو برای سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۳ شروع می‌شود.

هزینه برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا

برای دانشجویان با ملیت‌های دیگر، متوسط شهریه برای برنامه‌های کارشناسی بین ۶۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو و برای برنامه کارشناسی ارشد بین ۸۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو است.

ازآنجایی‌که دانشجویان دکترا حقوق دریافت می‌کنند، بسیاری از برنامه‌های دکتری هلند شهریه ندارند. در صورت نیاز، هزینه‌های تحصیل دکترا در هلند به‌طورکلی با سایر کشورهای اتحادیه اروپا قابل‌مقایسه است. همچنین بسیاری از فرصت‌های کمک مالی دکترا برای دانشجویان بین‌المللی در دسترس است.

مسکن

هزینه یک اتاق متوسط در هلند چیزی بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه است. هزینه‌ها بستگی به شهری که در آن تحصیل می‌کنید، چه چیزی در اجاره‌نامه گنجانده شده است و ترتیبات انجام شده توسط مؤسسه بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، مسکن در آمستردام گران‌تر از شهرهای کوچک‌تر مانند Enschede است.

غذا

اکثر مؤسسات آموزش عالی غذاهای گرم را با قیمت مناسب ارائه می‌دهند. همه شهرها کافه‌هایی دارند (به نام eetcafé) که می‌توانید یک وعده غذایی خوب با قیمت مناسب تهیه کنید. در شهرهای بزرگ‌تر رستوران‌های خارجی زیادی پیدا خواهید کرد. اما ارزان‌ترین راه برای غذا خوردن این است که خودتان آشپزی کنید.

برخی از قیمت‌های متوسط:

یک فنجان قهوه/چای در کافه: ۳ یورو

یک ساندویچ پنیر: ۴ یورو

شام در یک رستوران دانشجویی معمولی: ۱۲٫۵۰ یورو

حمل‌ونقل

با دوچرخه می‌توانید به‌راحتی در شهر بگردید. این نه‌تنها به طور معمول هلندی است، بلکه یک وسیله حمل‌ونقل ارزان نیز هست. هزینه بلیت اتوبوس برای یک کرایه در شهر حدود ۲ یورو است.

تخفیف دانشجویی

بسیاری از کافه‌ها، رستوران‌ها، موزه‌ها و سینماها به دانشجویان تخفیف می‌دهند. بیشتر اینها مدرکی را در قالب کارت دانشجویی از شما می‌خواهند.

 

کار دانشجویی در هلند

بسیاری از دانشجویان درحالی‌که تحصیلات خود را در هلند دنبال می‌کنند کار می‌کنند. بسته به ملیت، دانشجویان ممکن است تا ۱۶ ساعت در هفته با مجوز کار از کارفرمای خودکار کنند. یک اجازه اقامت موقت، (Machtiging tot Voorlopig Verblijf) یا MVV به‌تنهایی برای کار در هلند کافی نیست. هر کارفرمای بالقوه باید از طرف شما برای مجوز کار اقدام کند.

اگر مجبور هستید به‌عنوان بخشی از دوره خود، یک کار را انجام دهید، نیازی به مجوز کار ندارید. اما قبل از شروع هرگونه کار باید یک طرح بیمه درمانی هلند بگیرید.

اتباع اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس مجاز به کار در هلند به همان تعداد ساعاتی هستند که در حین تحصیل انتخاب می‌کنند. دانشجویان خارجی (غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس) با مجوز اقامت معتبر مجاز به انجام کار تمام‌وقت در ماه‌های ژوئن، جولای و آگوست یا کار پاره‌وقت حداکثر ۱۶ ساعت در هفته غیر از تابستان هستند. قبل از درخواست مجوز کار برای شما، کارفرما باید ثابت کند که هیچ اتباع هلندی یا اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس قادر به انجام آن کار نیستند.

 

برترین دانشگاه‌های هلند

بهترین دانشگاه‌های هلند بر اساس رتبه‌بندی جهانی QS2023 به شرح زیر هستند:

University Rank Overall Score
University of Amsterdam 58 71.1
Delft University of Technology =61 70
Utrecht University =112 56.3
Wageningen University & Research 124 54.6
Leiden University =131 54.1
Eindhoven University of Technology 138 52.7
University of Groningen 145 51.4
Erasmus University Rotterdam =208 42.6
University of Twente =212 42.4
Vrije Universiteit Amsterdam 214 42.3

 

ویزای همراه تحصیلی هلند

اگر ویزای دانشجویی هلند دارید و حداقل یک سال است که با اجازه اقامت خود در هلند زندگی می‌کنید، همسر/شریک شما و فرزندان زیر ۱۸ سال می‌توانند به شما ملحق شوند.

به‌طورکلی، اعضای خانواده که با ویزای تحصیلی هلند به فردی ملحق می‌شوند، می‌توانند مدت زمانی مشابه با دانشجو بمانند. آنها همچنین از حقوق کاری یکسانی برخوردار خواهند شد، به‌عنوان‌مثال، در صورت پیوستن به فردی با ویزای تحصیلی استاندارد، ۱۶ ساعت در هفته می‌توانند کار کنند.

تحصیل-در-هلند-2

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی هلند

اینکه آیا به ویزا و مجوز کار نیاز دارید یا خیر، بستگی به موارد زیر دارد:

 • ملیت شما – همان‌طور که در گذرنامه شما ذکر شده است.
 • مدت اقامت شما: کمتر یا بیشتر از ۹۰ روز؛
 • هدف شما از اقامت

اتباع اتحادیه اروپا برای اقامت در هلند نیازی به ویزا یا مجوز کار در هلند ندارند. سایر اتباع ممکن است برای ورود به هلند برای مقاصد تحصیلی یا تحقیقاتی به ویزا و مجوز کار نیاز داشته باشند.

اگر کمتر از ۹۰ روز اقامت دارید، ممکن است به «ویزای کوتاه‌مدت» یا «ویزای شینگن» نیاز داشته باشید. برای اقامت بیش از ۹۰ روز، ممکن است به ویزای ورود (MVV، بسته به ملیت شما) و اجازه اقامت (VVR) نیاز داشته باشید.

به‌محض اینکه مؤسسه میزبان شما یک ‘inwilliging’ (نامه تأییدیه از خدمات مهاجرت) دریافت کرد، آنها به شما اطلاع خواهند داد. سپس می‌توانید برای ویزای ورود در سفارت یا کنسولگری در کشور خود درخواست دهید.

ویزا معمولاً به شما امکان سفر در تمام کشورهای حوزه شینگن را می‌دهد. گاهی اوقات ویزا به یک کشور (به‌عنوان‌مثال فقط هلند) یا چند کشور (مثلاً هلند، بلژیک و فرانسه) محدود می‌شود. در این صورت، ویزا فقط به شما اجازه می‌دهد تا به آن کشور خاص یا کشورهای خاص سفر کنید.

برای اعطای ویزای دانشجویی هلند، باید این مدارک اجباری را ارائه دهید:

پاسپورت معتبر

مدرکی دال بر تمکن مالی کافی که تأیید می‌کند شما می‌توانید در طول اقامت از نظر مالی خود را حمایت کنید. اینها شامل صورت‌حساب بانکی و نامه بورسیه است.

نامه پذیرش یا ثبت‌نام شما

گواهی پرداخت تمام هزینه‌های قانونی موردنیاز

بیمه سلامت

سایر مدارک موردنیاز عبارت‌اند از:

فرم درخواست تکمیل شده

دو عکس مطابق با شرایط رسمی مشخص شده

شناسنامه

ریز نمرات تحصیلی

 

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در هلند

هلند برای دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند پس از فارغ‌التحصیلی بمانند و کار کنند، ویزا ارائه می‌دهد. شما می‌توانید پس از فارغ‌التحصیلی تا یک سال به دنبال کار در هلند بگردید.

هلند دارای صنایع درحال‌رشد است و به لطف جمعیت بسیار نوآور و کارآفرین خود، یک بازیگر کلیدی در دنیای تجارت است. بخش‌های کلیدی که فرصت‌های شغلی عالی در هلند ارائه می‌دهند عبارت‌اند از: کشاورزی و مواد غذایی، مواد شیمیایی، انرژی، سیستم‌ها و فناوری پیشرفته، باغبانی، علوم زیستی و بهداشت و آب. شرکت‌های بزرگ چندملیتی هلندی عبارت‌اند از:

فیلیپس

KLM

Shell

بانک ING

Unilever

 

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در هلند

پس از داشتن مجوز اقامت معتبر در هلند به مدت حداقل ۵ سال، می‌توانید درخواست اقامت دائم یا شهروندی هلند کنید. روش و الزامات بسیار مشابه است. برای هر یک از گزینه‌ها باید در آزمون ادغام مدنی قبول شوید که توانایی شما در خواندن، نوشتن، صحبت‌کردن و درک زبان هلندی را تأیید می‌کند. با هر یک از اینها شما همچنین اجازه دارید به طور نامحدود در هلند بمانید. اما برای تبدیل‌شدن به یک شهروند هلندی باید ملیت قدیمی خود را ترک کنید.

توجه به این نکته ضروری است که سال‌های دانشجویی و سال تحصیلی در ۵ سال زندگی در هلند محاسبه نمی‌شود. این به این دلیل است که برای این گزینه‌ها شما یک اجازه اقامت موقت باهدف اقامت موقت داشته‌اید. یعنی شما باید ۵ سال بر اساس مجوز کار یا مجوز شراکت اقامت داشته باشید.

 

سخن نهایی

در این مقاله به بررسی مهاجرت تحصیلی به هلند پرداختیم. هلند کشوری است که امکانات عالی و دانشگاه‌های معتبری برای تحصیل به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. ضمناً هلند عضو اتحادیه اروپا و شینگن است که به شما اجازه آزادانه سفر به سایر کشورهای اروپایی را می‌دهد. اگر شما علاقه‌مند به تحصیل در هلند هستید با مشاوران ما در ریساگروپ تماس بگیرید.

 

منابع:

 1. www.visionofhumanity.org
 2. www.mastersportal.com
 3. www.iamexpat.nl
 4. www.educations.com
 5. www.studyinnl.org
 6. www.expatica.com
 7. studylink.com
 8. www.scholars4dev.com

 

 

 

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به هلند

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.