انتخاب صفحه
مهاجرت-به-هلند

مهاجرت به هلند

اروپا یکی از قاره‌های کوچک دنیا است که با وجود کمیِ مساحت، تراکم جمعیت بالایی دارد. از طرفی بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا در آن قرار گرفته‌اند. به‌همین دلیل بسیاری از ساکنان قاره‌های وسیع آسیا و آفریقا تصمیم به مهاجرت به هلند یا سایر کشورهای اروپایی می‌گیرند که شرایط زندگی در آن‌ها و ثبات اقتصادی به‌مراتب بهتر است.

اگر شما نیز قصد دارید به سرزمین آسیاب‌های بادی یا لاله‌های نارنجی مهاجرت کنید و می‌خواهید با جزئیات بیشتر آن آشنا شوید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

معرفی مختصر کشور هلند

قبل از این‌که بخواهیم روش‌های مهاجرت به هلند را توضیح دهیم، خوب است در ابتدا، آن را بهتر بشناسید. هلند کشور کوچکی در شمال غرب قاره اروپا است که از شرق با آلمان و از جنوب با بلژیک مرز مشترک دارد. شمال و غرب این سرزمین به آب‌های آزاد اقیانوس اطلس منتهی می‌شود که امتداد غربی آن به جزیره بزرگ بریتانیا می‌رسد.

این سرزمین با داشتن آب‌وهوایی مساعد، رودخانه‌ها و دریاچه‌های فراوان، شرایط بسیار مناسبی برای رشد گل و گیاه دارد. همین موضوع باعث شده است که هلند قطب اصلی پرورش و صادرات انواع گل‌های زینتی به سراسر جهان باشد.

مردم هلند جزو شادترین مردمان جهان هستند و امید به ‌زندگی بالایی دارند. از سوی دیگر عضویت در اتحادیه اروپا و ارتباط مثبت با سایر دولت‌های جهان، دلایلی هستند که هلند را به یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت تبدیل کرده‌اند.

زبان رسمی این کشور، هلندی است، اما بیش از 90 درصد مردم آن به انگلیسی تسلط کامل دارند و حتی برخی از آن‌ها با زبان‌های فرانسوی و آلمانی نیز آشنا هستند.

اقتصاد این سرزمین در طول سال‌های اخیر در وضعیت باثبات و مناسبی قرار داشته است و نرخ بیکاری در آن تقریبا به 6 درصد می‌رسد که در مقایسه با سایر کشورها پایین است.

راه‌های مهاجرت به هلند

کشور هلند بسیار مهاجرپذیر است و دولت آن برای تحقق این برنامه، قوانین نسبتا آسانی را برای مهاجرت به هلند به‌صورت قانونی یا پناهندگی در نظر گرفته است.

این روش‌ها با سایر کشورهای اروپایی مشترک بوده اما شرایط آن‌ها متفاوت است. مهاجران می‌توانند با توجه به شرایط خود یکی از راه‌های زیر را برای اخذ ویزای هلند انتخاب کنند.

1. تحصیلی

مهاجرت تحصیلی به هلند از اصلی‌ترین و اولین راه‌هایی است که مهاجران از آن برای اخذ اقامت هلند استفاده می‌کنند. وجود دانشگاه‌هایی با سطح استاندار بین‌المللی بالا و استفاده از طرح‌های مفید و جذاب تحصیلی، از جمله علت‌هایی هستند که دانشجویان بسیار زیادی را از سراسر دنیا به هلند جذب کرده‌اند.

همچنین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور تقریبا کمتر از سایر کشورهای اروپایی است. دانشجویانی که اقامت دائم این سرزمین را از طریق دریافت ویزای تحصیلی به‌دست می‌آورند، می‌توانند پس از اتمام دوره تحصیلشان نوع ویزای هلند خود را به کاری یا موارد دیگر تغییر دهند و مدت اقامتشان را در این کشور تمدید کنند.

با توجه به تسلط هلندی‌ها بر زبان انگلیسی و تدریس بیشتر رشته‌های دانشگاهی به این زبان، اخذ ویزای تحصیلی هلند برای کسانی که تنها بر زبان انگلیسی تسلط دارند، بسیار راحت‌ است. از سوی دیگر دانشگاه‌های هلندی هر ساله فاندهای تحصیلی متنوعی را به دانشجویان خارجی اختصاص می‌دهند که این موضوع سبب افزایش مهاجرت به این کشور برای ادامه تحصیل شده است.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به هلند، باید سطح تسلط خود بر زبان انگلیسی را با شرکت در یکی از آزمون‌های بین‌المللی مانند آیلتس یا تافل بسنجند. حداقل نمره مورد قبول دانشگاه‌های این کشور برای آزمون آیلتس 5.5 است که در بعضی از مقاطع و دانشگاه‌ها تا بالای 7 نیز می‌رسد.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به هلند باید ابتدا شرایط دانشگاه‌های این کشور را از طریق جستجو در وب‌سایت‌های مختلف بررسی کنند و با توجه به شرایط خود، درخواست پذیرششان را بفرستند.

پس از پذیرش درخواست متقاضی از سوی دانشگاه مورد نظر، نوبت به ارائه مدارک به سفارتخانه و گرفتن ویزای مربوطه خواهد رسید. تعدادی از دانشگاه‌های معروف هلند را در فهرست زیر نام بردیم:

 • دانشگاه واخنینگن که حدود 27 درصد دانشجویان آن را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند و تاریخ تاسیس آن به سال 1904 بر می‌گردد.
 • دانشگاه آمستردام که از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های هلند و از جمله بهترین مراکز آموزشی دولتی این کشور است.
 • دانشگاه دلفت با رتبه 57 در بین دانشگاه‌های برتر دنیا، از جمله بهترین انتخاب‌ها برای اخذ ویزای هلند و تحصیل در این کشور است.
 • دانشگاه تیلبرگ که جزو دانشگاه‌های تحقیقاتی هلند است.

2. کاری

از جمله دیگر روش‌های مهاجرت به هلند و دریافت اقامت آن اقدام از طریق کاریابی و دریافت ویزای کاری است. برای مهاجرت کاری به هلند مانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته، باید از یک کارفرمای هلندی دعوت‌نامه دریافت کنید.

افرادی که در یک مهارت، هنر یا حرفه خاصی تخصص دارند و سطح تسلط آن‌ها به زبان انگلیسی نیز قابل قبول است، می‌توانند درخواست اشتغال به کار را از طریق وب‌سایت‌های کاریابی به کارفرماهای هلندی ارائه دهند.

البته با توجه به این‌که اولویت اشتغال در این کشور مانند سایر کشورها با شهروندان رسمی هلند است، کارفرما تنها هنگام کمبود نیروی متخصص در صنعت خود می‌تواند درخواست یک خارجی را برای کار قبول کند.

در میان خارجیان نیز شهروندان اروپایی به ساکنان غیر از این قاره اولویت دارند. مهاجران کاری هلند پس از گذشت پنج سال از از زمان اقامت خود می‌توانند با درخواست اقامت دائم، شهروندی این سرزمین را به‌دست آورند.

هر شرکت و کارفرما نیز برای استخدام نیروی متخصص خارجی شرایط و قوانین ویژه‌ای دارد. برای بعضی از آن‌ها شرط استخدام کارمند یا کارگر، تنها آشنایی با زبان انگلیسی در حد ابتدایی است؛ اما تعدادی دیگر علاوه ‌بر تسلط بسیار بالا بر زبان، داشتن مدرک آکادمیک را نیز از جمله شروط پذیرش کارمند معرفی می‌کنند.

3. سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری در هلند نیز مانند بیشتر کشورهای اروپایی، روشی مطمئن برای اخذ اقامت است که معمولا به سرمایه بالایی نیاز دارد. برخی از افراد گمان می‌کنند با خرید ملک در هلند و سرمایه‌گذاری با این روش می‌توانند اقامت این کشور را به‌دست آورند.

اما قوانین اداره مهاجرت هلند نیز مانند بسیاری از حکومت‌های اروپایی است و خرید ملک بدون راه‌اندازی یک کسب‌وکار به معنای دریافت اقامت هلند نیست.

بهترین راه اخذ اقامت این کشور با سرمایه‌گذاری، ثبت شرکت یا ارائه یک برنامه کاری جدید به دولت است. از طرفی کسانی که حداقل سرمایه‌ای معادل یک میلیون و 250 هزار یورو دارند، می‌توانند اقامت دائم هلند را با ثبت شرکت و پرداخت مالیات آن به‌ مدت 5 سال به‌دست آورند.

از دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری با هدف دریافت اقامت هلند، راه‌اندازی یک برنامه شغلی جدید یا استارتاپ است. کسانی که به واسطه این روش اقدام به دریافت ویزای سرمایه‌گذاری می‌کنند، باید به دولت هلند ثابت کنند که برنامه آن‌ها برای منافع این کشور مفید است. اگر قصد راه‌اندازی استارتاپ در هلند دارید، حداقل باید 50 هزار یورو سرمایه داشته باشید.

4. ازدواج

قانون مهاجرت از طریق ازدواج، تقریبا در همه کشورهای دنیا مشترک است، اما هر کدام از آن‌ها اختلاف‌هایی جزئی با یکدیگر دارند. مهاجرت به هلند از طریق ازدواج نیز روشی معمول برای گرفتن اقامت موقت آن است. اما برای استفاده از این روش باید از شرایط زیر برخوردار باشید:

 • ازدواج قانونی و رسمی با یک تبعه هلندی
 • اثبات صوری نبودن ازدواج
 • ثبت درخواست برای دریافت ویزای هلند و مهاجرت
 • داشتن حداقل 21 سال سن
 • گذراندن دوره اقامت حداقل یک ساله برای فرد دعوت‌کننده

برخی از افراد گمان می‌کنند با دورزدن قانون و با ازدواج موقت و صوری می‌توانند به ‌آسانی و بدون نیاز به مدرک زبان، ویزا و اقامت هلند را دریافت کنند.

اما دولت برای مقابله با چنین مواردی از متقاضیان می‌خواهد ثابت کنند حداقل دو سال رابطه مداوم و واقعی با یکدیگر داشته‌اند. ثابت کردن مدت زمان رابطه نیز از طریق ارائه مدارکی مانند داشتن روابط خانوادگی امکان‌پذیر است.

5. تولد

همه حکومت‌ها در سراسر دنیا برای روابط خونی ارزش زیادی قائل هستند و مردم معمولا ملیت پدر و مادرشان را دریافت می‌کنند. با وجود آن‌که کشورهای متعددی به نوزادانی که در آن‌ها به دنیا می‌آیند شهروندی آن‌جا را می‌دهند اما هلند قوانین متفاوتی در این زمینه دارد؛ به‌نحوی که اگر در خاک آن کودکی از پدر و مادری غیرهلندی متولد شود، شهروندی این کشور را دریافت نخواهد کرد. تنها افرادی که شرایط زیر را داشته باشند، با تولد در این کشور، شهروندی آن را دریافت خواهند کرد:

 • هلندی بودن هر دو والدین و تولد کودک در این کشور
 • پدر هلندی، مادر خارجی و تولد کودک در آن
 • مادر هلندی، پدری خارجی و تولد فرزند در این کشور
 • پدر و مادر هلندی و تولد کودک در خارج از خاک آن
 • پدر هلندی، مادری خارجی یا بالعکس و تولد کودک در خارج از هلند

پناهندگی

مهاجرت به هلند از طریق پناهندگی نیازی به درخواست ویزای هلند و داشتن مدارک خاصی ندارد. اما هر مهاجری نیز نمی‌تواند بدون داشتن دلیل خاصی درخواست پناهندگی دهد.

در این روش که بسیار پرخطر و پرریسک است، مهاجر باید به اداره مهاجرت هلند دلایل معتبر و قانع‌کننده‌ای را ارائه دهد که ثابت کند جان، مال یا امنیت او در کشور خودش در معرض تهدید جدی قرار دارد.

هلند با پناهندگان قانونی رفتار مناسبی داشته و از نظر پذیرش آن‌ها نیز رتبه بالایی دارد. مهاجران پناهنده به هلند اگر در طول اقامت موقت پنج ساله خود مرتکب جرم و جنات یا عملی غیرقانونی نشوند، پس از انقضای این مدت به‌عنوان شهروند رسمی هلندی شناخته خواهند شد.

6. مزایای مهاجرت به هلند

مهاجرت به هلند و زندگی در آن‌جا مزایای فراوانی دارد که تعدادی از آن‌ها را در زیر توضیح داده‌ایم:

 • هلند در سبزترین قاره جهان قرار گرفته است و آب‌وهوای مطبوعی دارد.
 • سیستم آموزشی هلند از استانداردهای بالای جهانی تبعیت می‌کند.
 • اخذ ویزای هلند و اقامت آن از راه‌های مختلف، آسان‌تر از برخی کشورهای اروپایی مانند سوئیس است.
 • خدمات درمانی و پزشکی در این کشور رایگان هستند.
 • هلند جزو قدرتمندترین کشورهای جهان از نظر اقتصادی است و همین مساله زمینه رشد مالی افراد را فراهم می‌کند.
 • نرخ بیکاری در هلند کم است.
 • رفت‌وآمد به هلند آسان‌تر از کشورهایی مانند استرالیا یا کانادا است.

معایب زندگی در هلند

مهاجرت به هلند و زندگی در آن در کنار مزایای بالا، معایبی نیز دارد. گرچه این معایب نسبی هستند و برخی از مهاجران ممکن است مشکلی با آن‌ها نداشته باشند اما عده‌ای دیگر دچار چالش‌های مختلف شوند.

از جمله معایب زندگی در هلند، هزینه بالای آن است. به‌نحوی که گزارش‌ها نشان می‌دهد هزینه زندگی در این کشور حتی از کشورهایی مانند کانادا و آمریکا بیشتر است. هزینه اجاره خانه در شهر آمستردام هلند برای یک اتاق 500 یورو و برای یک آپارتمان در مرکز این شهر بیش از 2500 یورو است.

اجاره خانه در این کشور شامل دو نوع هزینه می‌شود، یکی هزینه خود اجاره و دیگری هزینه دریافت خدمات. از دیگر مشکلات زندگی در این سرزمین کنار آمدن با فرهنگ بومی مردم آن و تسلط بر زبان هلندی است که ممکن است تا حدودی شرایط کار و زندگی را برای مهاجرت سخت کند.

همچنین آزاد بودن مصرف بعضی از انواع مواد مخدر در هلند، می‌تواند خطری برای سلامت فرد مهاجر و خانواده او باشد.

هزینه مورد نیاز برای مهاجرت به هلند

مهاجرت به هلند و گرفتن ویزای آن برای فرد هزینه‌های مختلفی به‌همراه دارد که بسته به نوع ویزا و مهاجرت متفاوت است. به‌عنوان مثال مهاجرت تحصیلی بدون گرفتن فاند به مبلغ بیشتری برای شهریه دانشگاه، اجاره خانه یا سایر هزینه‌های زندگی نیاز دارد.

همان‌طور که از نام و ماهیت ویزای سرمایه‌گذاری مشخص است، متقاضی مهاجرت باید هزینه بالایی را برای گذراندن روند کارهای اقامتی خود در نظر بگیرد. در مقابل، مهاجرت کاری به‎ علت اشتغال فرد به شغل خاص و داشتن درآمد، نیازمند صرف مبلغ بالایی برای مهاجرت نیست.

سخن نهایی

بسیاری از افراد هلند را به‌عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب می‌کنند تا فرزندانشان بتوانند از سیستم آموزشی عالی این کشور استفاده کنند. تعداد بالای افراد تحصیل‌کرده دانشگاهی در این کشور، گواه این ادعا است.

همچنین وجود فرصت‌های شغلی فراوان یکی دیگر از مزایای مهاجرت به این کشور است. هلند یکی از باثبات‌ترین اقتصادها را در اتحادیه اروپا دارد.

استانداردهای کاری نیز در این کشور بالا است تا از این نظر جزو یکی از 10 کشور دنیا از نظر برقراری تعادل بین شرایط کاری و زندگی خوب قرار گیرد. اگر تصمیم به اخذ ویزای هلند و مهاجرت به آن را دارید، یک بار دیگر نکاتی را که در این مقاله بیان کردیم، مرور کنید.

 

شما می‌توانید با پر کردن فرم زیر، این امکان را فراهم کنید تا کارشناسان ما به رایگان، شرایط شما را برای استفاده از ویزاهای مختلف هلند بررسی کنند و به شما اطلاع دهند.

فایل صوتی مهاجرت به هلند

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به هلند

 

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.