انتخاب صفحه
تحصیل-در-سوئیس-6

تحصیل در سوئیس

برای آشنایی با شرایط تحصیل در سوئیس، ابتدا کمی در مورد این کشور بیشتر بدانیم. کشور سوئیس جزو اتحادیه اروپا و منطقه شینگن است. تاریخ سوئیس را می‌توان حداقل به 450 سال قبل از میلاد ردیابی کرد. به لطف تأثیرات کشورهای مجاور مانند فرانسه، ایتالیا و آلمان، این کشور از لحاظ زبان و فرهنگ بسیار غنی است. چهار زبان رسمی این کشور آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، رومانش هستند.

پایتخت سوئیس شهر برن است. واحد پول این کشور فرانک سوئیس (CHF) می‌باشد که هر فرانک سوئیس (CHF) حدود 33000 تومان است.

GDP این کشور 812.87 میلیارد دلار در سال 2021 و نرخ تورم 0.6 درصد محاسبه گردیده است. دولت سوئیس 4.86 درصد GDP را در سال 2018 صرف تحصیلات نموده است. ضمناً شاخص شادمانی در سال 2021 عدد 7.51 است که نشان از شرایط بسیار خوب زندگی در این کشور است.

جمعیت این کشور 8،700،000 نفر است و 24000 دانشجوی بین‌المللی در آن تحصیل می‌کنند.

فهرست مطالب

شرایط عمومی تحصیل در سوئیس

سوئیس دارای دانشگاه در هر چهار منطقه زبان این کشور است. بااین‌حال، اکثر آنها در بخش‌های آلمانی و فرانسوی‌زبان هستند. زبان‌های تحصیلی انگلیسی، آلمانی، فرانسوی یا ایتالیایی یا ترکیبی با زبان انگلیسی هستند.

شما هنگام انتخاب برنامه تحصیلی خود، خواهید دید که چندین برنامه دیگر در سایر رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. اکثر این موارد در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند.

تحصیل در سوئیس چندزبانه به شما این شانس را می‌دهد که یک‌عمر مهارت‌های زبانی خود را در لهجه آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، رومانش یا آلمانی سوئیسی توسعه دهید.

سال تحصیلی در سوئیس به دو ترم (ترم) تقسیم می‌شود: پاییز و بهار. به جز چند استثنا، دوره‌ها در دانشگاه‌های سوئیس با ترم پاییز در سپتامبر شروع می‌شود.

دوره‌های زبان

تمامی دانشگاه‌های سوئیس به دانش زبان نیاز دارند. به دانشجویان احتمالی کارشناسی ارشد توصیه می‌شود که دانش خوبی از زبان انگلیسی داشته باشند؛ زیرا چنین برنامه‌هایی به طور فزاینده‌ای به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

اکثر دانشگاه‌ها دوره‌های رایگان زبان (زبان‌های ملی، انگلیسی) را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. در آنجا، به‌احتمال زیاد دانشجویان سوئیسی که از یک منطقه زبانی دیگر سوئیس می‌آیند به شما ملحق خواهند شد، زیرا اگر برای یک برنامه تحصیلی تمام‌وقت ثبت‌نام کنید، به‌راحتی اجازه خواهید داشت برای یک یا دو ترم دانشگاه را عوض کنید.

3 مرحله برای پذیرش دانشگاه

1: یک دانشگاه و یک برنامه را انتخاب کنید.

از طریق پایگاه‌داده رسمی در WWW.STUDYPROGRAMMES.CH نوع دانشگاه، زبان‌آموزشی، سطح و رشته تحصیلی را انتخاب کنید.

2: شرایط پذیرش را بررسی کنید.

سوئیس یک روش پذیرش متمرکز ندارد. هر دانشگاه مستقل است و معیارهای پذیرش خود را تعیین می‌کند؛ بنابراین برای کسب اطلاعات خاص، باید مستقیماً با دفتر پذیرش دانشگاه موردنظر خود تماس بگیرید.

اطلاعات کلی در مورد پذیرش در دانشگاه‌ها به شرح زیر است:

 • پذیرش در یک برنامه کارشناسی: شرط اصلی گواهی پایان دوره متوسطه است که معادل Matura/Maturité/Maturità سوئیس در نظر گرفته می‌شود.
 • برنامه کارشناسی ارشد: شرط اصلی مدرک کارشناسی  از یک دانشگاه معتبر در یک‌رشته تحصیلی خاص است.
 • دوره دکترا: شرط اصلی مدرک کارشناسی ارشد از یک دانشگاه معتبر در یک‌رشته تحصیلی مربوطه است.

الزامات زبان: دانش خوب زبان‌آموزشی، پیش‌نیاز تحصیل موفق است. برای اطلاعات بیشتر در مورد زبان تحصیلی دانشگاه‌های مختلف، سایت‌های دانشگاه را بررسی کنید.

3: با دانشگاه تماس بگیرید.

دانشگاه موردنظر شما اطلاعات خاصی در مورد مهلت درخواست، مدارک موردنیاز، مراحل پذیرش و ثبت‌نام ارائه می‌دهد.

وزارت امور خارجه فدرال (FDFA) یک صفحه اطلاعاتی در مورد ورود به سوئیس و اقامت، از جمله شرایط ویزا دارد. همچنین دارای خطوط تماس کمکی است که از طریق تلفن، فکس یا ایمیل قابل‌دسترسی است.

تحصیل-در-سوئیس-7

تحصیل در سوئیس در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر 18 سال)

سیستم آموزشی سوئیس را می‌توان به سه بخش اصلی تقسیم کرد: آموزش اجباری، سطح متوسطه عالی و سطح عالی.

آموزش اجباری: مقطع ابتدایی و متوسطه پایین

آموزش عمومی اجباری رایگان است. معمولاً 11 سال طول می‌کشد تا مدارس اجباری تکمیل شوند: هشت سال در مدرسه ابتدایی (شامل دو سال دوره اول یادگیری) و سه سال دوره متوسطه. ممکن است تفاوت‌هایی بین کانتون‌های مختلف وجود داشته باشد. 26 کانتون مسئول آموزش اجباری هستند. هر شهرداری محلی مدارس و کارهای روزانه را سازماندهی می‌کند. زبان‌آموزش فرانسه، آلمانی، ایتالیایی یا رومانش است، بسته به اینکه مدرسه در کدام قسمت از سوئیس واقع شده است. دانش‌آموزان از کلاس‌های اجباری به زبان ملی دوم و به زبان انگلیسی برخوردارند.

سطح متوسطه بالا

در این سطح، مسئولیت از طریق کانتون‌ها و کنفدراسیون تقسیم می‌شود. پس از پایان تحصیلات اجباری، دانش‌آموزان امکان انتخاب رشته کارآموزی را دارند. بیشتر هفته (سه یا چهار روز) به کار در یک شرکت می‌گذرد (یادگیری عملی) و بقیه هفته در مدرسه حرفه‌ای (یک یا دو روز): این سیستم دو‌مسیره است. در پایان دوره آموزش حرفه‌ای، دانش‌آموزان گواهینامه VET (آموزش حرفه‌ای) دریافت می‌کنند. آنها همچنین می‌توانند دوره کارآموزی را با یک لیسانس حرفه‌ای فدرال به پایان برسانند.

دانش‌آموزان همچنین می‌توانند در دبیرستان یا دبیرستان تخصصی تحصیل کنند. در مدرسه لیسانس (Gymnasium/Gymnase)، آنها “گواهی maturity” دریافت خواهند کرد. در دبیرستان تخصصی، آنها یک “لیسانس تخصصی” (Fachmaturität/maturité spécialisée) دریافت خواهند کرد. این مدارس دانش‌آموزان را برای ادامه تحصیل در سطح عالی آماده می‌کنند.

سیستم آموزشی به‌طورکلی در سطح کانتونی در سوئیس مدیریت می‌شود. دبیرخانه دولتی آموزش، پژوهش و نوآوری (SERI) چارچوبی را تعیین می‌کند درحالی‌که هر کانتون به طور مستقل تقویم مدرسه، برنامه درسی و معیارهای خود را مدیریت می‌کند.

در نتیجه، سیستم آموزش ابتدایی می‌تواند برای یک ساکن جدید پیچیده به نظر برسد. برای شروع، مدارس ابتدایی باتوجه‌به کانتون‌ها (منطقه‌ها) نام‌های مختلفی دارند. به‌عنوان‌مثال، آنها را کانتون‌های آلمانی‌زبان Primarschule یا کانتون‌های فرانسوی‌زبان école primaire می‌نامند. در مناطق ایتالیایی‌زبان، ممکن است scuola primaria، و کمتر رایج، scola primara در رومانش باشد.

تعیین سن مدرسه اجباری و مدت‌زمان دبستان حتی گیج‌کننده‌تر است. معمولاً بچه‌ها حدود چهار یا پنج سال از مهدکودک شروع می‌کنند. بااین‌حال، اکثر کانتون‌های آلمانی‌زبان فقط به یک سال مهدکودک اکتفا می‌کنند یا اصلاً نیاز ندارند.

مفاد آموزش با نیازهای ویژه (SEN) نیز از کانتونی به کانتون دیگر متفاوت است، با گزینه‌هایی که شامل آموزش یکپارچه SEN، کلاس‌های ویژه و حتی مدارس ویژه می‌شود.

هزینه پیش‌دبستانی (مهدکودک)، تمام روز، خصوصی، ماهانه برای 1 کودک 2339.39 فرانک و برای دبستان بین‌المللی، سالانه برای 1 کودک 26922.00 فرانک است.

تحصیل در سوئیس مقطع کارشناسی

مدرک کارشناسی اولین گام برای دانشجویان است که امکان می‌دهد رویکردی روش‌شناختی و علمی برای آموزش خود کسب کنند. در سیستم بولونیا، یک سال تحصیلی معادل 60 واحد ECTS است که معادل 1500 تا 1800 ساعت مطالعه است. این شامل ساعات سخنرانی، سمینارها، کار عملی و غیره و همچنین مطالعه مستقل در خانه یا کتابخانه است. رسیدن به مدرک کارشناسی به سه سال تحصیل تمام‌وقت (180 واحد ECTS) نیاز دارد.

برای واجد شرایط بودن برای سطح آموزش عالی، باید مدرک متوسطه دریافت کنید. سپس شما می‌توانید یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب کنید:

 • آموزش‌وپرورش حرفه‌ای و کالج‌های آموزشی: که به متخصصانی که تحصیلات و آموزش‌های حرفه‌ای را به پایان رسانده‌اند، این امکان را می‌دهد تا تخصص پیدا کنند و مهارت‌ها و دانش خود را افزایش دهند.
 • دانشگاه‌ها: که برنامه‌های مختلف آکادمیک و تمرین محور را ارائه می‌دهند.

باتوجه‌به شهریه و علاقه‌مندی خود می‌توانید یکی از 3 گزینه زیر را انتخاب کنید.

 • دانشگاه
 • دانشگاه علمی کاربردی و هنر
 • دانشگاه تربیت‌معلم

اینها سه نوع مختلف دانشگاه در سوئیس هستند.

همه برنامه‌های کارشناسی برای دانش‌آموزانی که دارای مدرک معتبر دبیرستان، مدرک تحصیلی سوئیس یا مدرک خارجی که معادل آن تلقی می‌شود، آزاد است.

اکثر دانشگاه‌های سوئیس یک خط‌مشی numerus clausus را در زمینه‌های پزشکی انسانی و دامپزشکی، دندانپزشکی و مطالعات کایروپراکتیک اعمال می‌کنند. دانشگاه‌های علوم کاربردی و هنر سوئیس معمولاً برای چندین رشته (مانند هنر، علوم اجتماعی، سلامت و ورزش) آزمون استعداد را اعمال می‌کنند.

تحصیل در سوئیس در مقطع کارشناسی ارشد

مدرک کارشناسی پیش‌نیاز برای ثبت‌نام در مقطع کارشناسی ارشد است. در برخی موارد می‌تواند مستقیماً به کارشناسی ارشد مطالعات پیشرفته (MAS) منجر شود. بااین‌حال، مدرک کارشناسی برای ثبت‌نام در دوره دکتری کافی نیست، زیرا که مستلزم کسب مدرک کارشناسی ارشد نیز هست.

شما باید حوزه‌ای را که می‌خواهید در آن تخصص داشته باشید انتخاب کنید: دانشگاه‌های سوئیس تدریس عالی، امکانات درجه یک، دسترسی به منابع غنی چندزبانه و چندفرهنگی، زیرساخت بسیار کارآمد و شبکه گسترده‌ای از ارتباطات بین‌المللی را به شما ارائه می‌دهند که می‌تواند فرصت‌های هیجان‌انگیزی را برای آینده شما باز کند.

تحصیل در سوئیس در مقطع دکترا

به مدرک دکترا فکر می‌کنید؟ کشوری را انتخاب کنید که سرمایه‌گذاری‌هایش در تحقیقات در بین بالاترین‌ها در جهان است، دانشمندان آن نه‌تنها سازنده‌ترین، بلکه تأثیرگذارترین‌ها در سراسر جهان هستند و شبکه ارتباطات بین‌المللی آن به شما فرصت همکاری با مؤسسات تحقیقاتی معتبر را می‌دهد.

دانشگاه‌های سوئیس به داوطلبان دکترا پیشرفته‌ترین تحقیقات و آموزش، امکانات درجه یک، انواع ارتباطات بین‌المللی، استاندارد بالای زندگی و محیطی مهیج را ارائه می‌دهند که فرصت‌های زیادی را برای یک حرفه موفق در تحقیقات دانشگاهی یا صنعتی باز می‌کند.

برنامه‌های آموزش مداوم / بیشتر (CAS، DAS، MAS/MBA)

آموزش باکیفیت بالا مانند همیشه مهم است. اما آموزش اجباری یا حتی عالی کافی نیست. مهارت‌ها باید دائماً تجدید شوند تا متخصصان بتوانند با چالش‌های فناوری‌های در حال تکامل، بین‌المللی شدن فزاینده و تغییرات جمعیتی روبرو شوند. امروزه یادگیری مادام‌العمر در بسیاری از مشاغل و همچنین برای رشد شخصی ضروری است.

دانشگاه‌های سوئیس برنامه‌های متعددی را برای ادامه تحصیل در زمینه‌های مختلف حرفه‌ای اجرا می‌کنند و سه مدرک جداگانه اعطا می‌کنند: گواهی مطالعات پیشرفته (CAS)، دیپلم مطالعات پیشرفته (DAS) و کارشناسی ارشد اجرایی / کارشناسی ارشد مطالعات پیشرفته (MAS/MBA).

CAS

CAS کوتاه‌ترین برنامه موجود است. می‌تواند از چند ماه تا یک سال تحصیلی ادامه داشته باشد و دانش تخصصی را در مورد یک موضوع خاص ارائه می‌دهد. این برنامه شامل دوره‌ها، مطالعه مستقل و در برخی موارد، یک پروژه کوتاه است. حداقل 10 واحد ECTS، تا مجموع 29 واحد ارائه می‌کند.

DAS

برنامه DAS آموزش کاملی را در یک زمینه خاص ارائه می‌دهد و امکان دسترسی به مدارک بیشتر در یک حرفه را فراهم می‌کند. این برنامه از یک تا دو سال طول می‌کشد و شامل دوره‌ها، مطالعه مستقل و اغلب یک پایان‌نامه کوتاه است. این برنامه حداقل 30 واحد ECTS، تا مجموع 59 واحد ارائه می‌کند.

MAS/MBA

MAS/MBA تنها مدرک تحصیلی است که در ادامه تحصیل اعطا می‌شود. این برنامه آموزش‌های جامعی را در یک زمینه خاص ارائه می‌دهد و می‌تواند به مدارک بالاتر در یک حرفه دسترسی پیدا کند یا به یک حرفه جدید منجر شود که شامل دوره‌ها، مطالعه مستقل و پایان‌نامه کارشناسی ارشد است. این برنامه حداقل 60 واحد ECTS اعطا می‌کند. کارشناسی ارشد مطالعات پیشرفته امکان تحصیل در مقطع دکتری را نمی‌دهد.

یک امتیاز ECTS به طور متوسط بین 25 تا 30 ساعت کاری است. 60 واحد به یک سال تحصیل تمام‌وقت اختصاص داده می‌شود:

کارشناسی: 180 واحد برای مدرک کارشناسی اختصاص‌داده‌شده است؛ بنابراین سه سال مطالعه تمام‌وقت طول می‌کشد.

کارشناسی ارشد: مدرک کارشناسی ارشد 90 یا 120 واحد ارزش دارد و 1.5 تا 2 سال به تحصیل تمام‌وقت نیاز دارد.

دانشگاه‌ها همچنین می‌توانند امکان تحصیل پاره‌وقت را فراهم کنند.

تحصیل-در-سوئیس-8

تحصیل در سوئیس به همراه بورسیه تحصیلی

در سوئیس، تنها تعداد کمی از دانشجویان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دارای بورسیه یا کمک‌هزینه هستند. اکثر دانشجویان برنامه و هزینه‌های زندگی خود را از طریق کار پاره‌وقت تأمین می‌کنند. درحالی‌که هزینه‌های تحصیل بین 500 فرانک و 2000 فرانک در هر ترم متفاوت است، اما هزینه‌های زندگی بالاست. علاوه بر این، دردسترس‌بودن کمک‌هزینه برای دانشجویان دکترا بسیار بالاتر است.

بورسیه‌های تحصیلی سوئیس عبارت‌اند از:

برنامه (SEMP)

SEMP برنامه سوئیس Erasmus+ برای آموزش عالی است. به‌عنوان یک دانشجوی ورودی SEMP، از دولت سوئیس کمک‌هزینه دریافت خواهید کرد. بسته به کشور مبدأ، این مبلغ از 380 فرانک تا 440 فرانک در ماه متغیر است. برای اطلاع از شرایط شرکت، مهلت درخواست در دانشگاه محل سکونت، مدارک موردنیاز و غیره با دفتر دانشگاه محل اقامت خود تماس بگیرید.

بورسیه تحصیلی برای دانش‌آموزان سوئیسی خارج از کشور در حال تحصیل در سوئیس

دانش‌آموزان سوئیسی در خارج از کشور معمولاً این امکان را دارند که برای کانتون یا دوره آموزشی خود برای بورسیه تحصیلی اقدام کنند. هر کانتون مقررات کمک‌هزینه خود را دارد، و بنابراین پیش‌نیازها، میزان کمک‌هزینه، و همچنین تشریفات و مهلت‌های لازم، از کانتونی به کانتون دیگر بسیار متفاوت است (EDUCATION SUISSE).

فدرال

برای دانشجویان دکتری، هنرمندان و پژوهشگران جوان

بورسیه های دانشگاه / دانشکده یا گروه برای دانشجویان دکترا

چندین بخش و مؤسسه بورسیه یا کمک‌هزینه ارائه می‌دهند. بااین‌حال، آنها به‌ندرت پوشش کامل را ارائه می‌دهند.

بورسیه تحصیلی عالی دولت سوئیس برای دانشجویان و هنرمندان خارجی

دولت سوئیس به فارغ‌التحصیلان خارجی، فارغ‌التحصیلان تحصیلات تکمیلی و هنرمندان دارای مدرک دانشگاهی معتبر بورسیه‌های تحصیلی اعطا می‌کند. اطلاعات دقیق در مورد پیشنهادها و الزامات در وب‌سایت کمیسیون فدرال برای بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان خارجی (FCS) موجود است.

بنیاد ملی علوم سوئیس

به دستور دولت فدرال، بنیاد ملی علوم سوئیس (SNSF) در همه رشته‌های دانشگاهی، از تاریخ گرفته تا پزشکی و علوم مهندسی حمایت می‌کند. SNSF پیشروترین سازمان تأمین مالی تحقیقات سوئیس است و هرساله بیش از 3200 پروژه را با مشارکت 14800 محقق تأمین مالی می‌کند.

بورسیه‌های تحصیلی کارشناسی ارشد و MBA

ارائه شده توسط دانشگاه‌ها و شرکت‌ها

 • ETH EXCELLENCE SCHOLARSHIP and OPPORTUNITY PROGRAMME (ESOP) and MASTER SCHOLARSHIP PROGRAMME (MSP)
 • EPFL EXCELLENCE FELLOWSHIPS
 • GRADUATE INSTITUTE FINANCIAL AID AND SPECIAL AID
 • UNIVERSITY OF GENEVA EXCELLENCE MASTER FELLOWSHIPS
 • UNIVERSITY OF LAUSANNE MASTER’S GRANTS IN SWITZERLAND FOR FOREIGN STUDENTS
 • UNIVERSITY OF BERN MASTER’S GRANTS FOR INTERNATIONAL STUDENTS
 • UNIVERSITY OF ST. GALLEN STARR INTERNATIONAL FOUNDATION SCHOLARSHIP FUND
 • HIRSCHMANN GRANT FOR MASTER’S DEGREE STUDENTS ATTENDING SWISS UNIVERSITIES OF APPLIED SCIENCES AND ARTS
 • IMD MBA SCHOLARSHIPS: JIM ELLERT MBA SCHOLARSHIP/ IMD EMERGING MARKETS SCHOLARSHIPS / MBA FUTURE LEADERS SCHOLARSHIPS
 • IO-MBA PROGRAM SCHOLARSHIPS AT THE UNIVERSITY OF GENEVA
 • NESTLE MBA SCHOLARSHIPS FOR WOMEN FROM DEVELOPING COUNTRIES
 • SWISS STUDY FOUNDATION

هزینه‌های تحصیل و زندگی در سوئیس

دانشگاه‌های سوئیس توسط دولت یارانه می‌گیرند. این اساساً به این معنی است که هزینه‌های تحصیل در مقایسه با سایر کشورها کمی کمتر است. بااین‌حال، هزینه‌های تحصیلی مرتبط با دانشگاه‌های خصوصی معمولاً بیشتر از همتایان دولتی آنها خواهد بود. درهرحال، سوئیس یکی از گران‌ترین کشورهای اروپایی است که هزینه زندگی بسیار بالایی دارد. به‌خصوص وقتی به شهرهای بزرگی مانند ژنو یا زوریخ نگاه می‌کنیم؛ بنابراین مطمئن شوید که بودجه خود را به‌درستی تنظیم کرده‌اید.

در دانشگاه‌های دولتی سوئیس شهریه ها نسبتا پایین است. برخی از دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین المللی شهریه کمی بالاتر می گیرند. تقریباً برای همه دانشگاه‌ها، شما ممکن است بین 500 تا 2000 فرانک در هر ترم پرداخت کنید. توجه داشته باشید که ممکن است هزینه های اضافی دیگری وجود داشته باشد: ثبت نام، معاینه؛ هزینه ترم و هزینه مؤسسات اجتماعی و فرهنگی، ورزش دانشگاهی، استفاده از کتابخانه، انجمن دانشجویان و غیره.

همان‌طور که گفته شد، هزینه‌های زندگی در سوئیس بالا است. هزینه تخمینی خانواده چهارنفره ماهانه 5,499.00 دلار (5,280.83 فرانک) بدون اجاره و برای یک نفر بدون اجاره 1497.71 دلار (1438.29فرانک) است. ضمناً هزینه‌های اولیه (برق، گرمایش، سرمایش، آب) آپارتمان 85 متری 218.46 فرانک سوئیس می‌باشد. اجاره آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر ماهیانه 1602.40 فرانک و خارج از مرکز شهر 1243.64 فرانک  است.

اجاره در سوئیس به طور متوسط 217.73 درصد و هزینه زندگی در سوئیس به طور متوسط 207.14 درصد بیشتر از ایران است.

در ضمن، میانگین حقوق ماهانه خالص (بعد از مالیات) 5394.17 فرانک می‌باشد.

کار دانشجویی در سوئیس

دانشجویان خارجی ممکن است در طول تحصیل حداکثر 15 ساعت در هفته و در تعطیلات ترم تا 100 درصد کار کنند. این باید در همه موارد به مقامات مسئول مهاجرت گزارش شود. دانشجویان خارج از منطقه اتحادیه اروپا/EFTA فقط شش ماه پس از شروع تحصیل می‌توانند شروع به کار کنند. در این موارد، کارفرما باید درخواست مربوطه را برای شروع به کار ارائه کند تا اطمینان حاصل شود که بررسی استخدامی می‌تواند انجام شود. پس از این، مقامات مهاجرت می‌توانند مجوز کار را صادر کنند.

مشاغل را می‌توان در آگهی‌های روزنامه، وب‌سایت‌های استخدام عمومی، انجمن‌های دانشجویی در دانشگاه خود یا از طریق خود دانشگاه پیدا کرد.

برترین دانشگاه‌های سوئیس

Universities Times Higher Education Ranking (2022) Shanghai Jiao Tong University Ranking (2021) U.S. News & World Report Ranking (2021) TopUniversities Ranking (2022)
ETH Zurich – Swiss Federal Institute of Technology 15 21 26 8
Swiss Federal Institute of Technology in Lausanne 40 91 58 14
University of Zurich 75 54 62 70
University of Bern 101 101 107 119
University of Basel 103 87 131 138
University of Lausanne 176 101 189 176
University of Geneva 197 60 96 105
Università della Svizzera italiana (USI) 301 501 427 240
University of St. Gallen (HSG) 301 801 459
University of Fribourg 401 501 480 561
University of Neuchâtel 601 965

شما به طور منظم بسیاری از دانشگاه‌های سوئیس را در 100 دانشگاه برتر جهان مشاهده خواهید کرد، به‌ویژه ETH زوریخ، EPFL، دانشگاه زوریخ و دانشگاه ژنو.

دانشگاه ETH زوریخ، با تمرکز واضح بر فناوری، اغلب بهترین دانشگاه در سوئیس در نظر گرفته می‌شود. این دانشگاه که در ابتدا در سال 1855 تأسیس شد، به دلیل تحقیقات پیشرفته و انتخاب گسترده دوره‌های آموزشی در زمینه‌های مختلف علم و فناوری مشهور است. بیش از 19000 دانشجو در اینجا ثبت‌نام کرده‌اند که نزدیک به 40 درصد آنها دانشجویان بین‌المللی هستند.

ETH Zurich جزو 10 دانشگاه برتر جهان و 5 دانشگاه برتر اروپا است.

École Polytechnique Fédérale de Lozanne (EPFL) در سال 1853 تأسیس شد و مانند ETH در فناوری تخصص دارد. اکثر دوره‌ها به زبان فرانسه ارائه می‌شوند، اما بسیاری از برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

دانشگاه زوریخ با حدود 25000 دانشجو، بزرگ‌ترین مؤسسه آموزش عالی در این کشور است. شما می‌توانید از میان مجموعه‌ای از دوره‌ها از جمله علوم، حقوق، فلسفه، الهیات، پزشکی انتخاب کنید. بسیاری از برنامه‌های کارشناسی ارشد آنها به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

دانشگاه ژنو که در سال 1559 تأسیس شد، سومین دانشگاه قدیمی سوئیس و همچنین سومین دانشگاه بزرگ با حدود 16000 دانشجو است. 40 درصد دانشجویان بین‌المللی هستند.

ویزای همراه تحصیلی در سوئیس

باتوجه‌به اینکه دانشجویان ممکن است چندین سال را در آموزش بگذرانند، به‌خصوص اگر از مقطع کارشناسی به مقطع کارشناسی ارشد و سپس به طور بالقوه در مقطع دکترا پیشرفت کنند، می‌خواهند اعضای خانواده خود را با خود به سوئیس بیاورند. بااین‌حال، برخی محدودیت‌ها تحت قانون مهاجرت سوئیس وجود دارد که ابتدا باید آنها را بدانید.

دانشجویان از منطقه اتحادیه اروپا/EFTA

به طور معمول، شهروندان اتحادیه اروپا/EFTA با مجوز اقامت سوئیس مجازند اعضای خانواده خود را به‌عنوان بخشی از “برنامه اتحاد مجدد خانواده” به سوئیس بیاورند. این شامل همسر، فرزندان، والدین، و حتی پدربزرگ و مادربزرگ، صرف‌نظر از ملیت اعضای خانواده می‌شود (یعنی اگر از اتحادیه اروپا باشند یا نباشند، می‌توانند بیایند). اما دانشجویان از منطقه اتحادیه اروپا/EFTA فقط می‌توانند همسر/شریک زندگی و فرزندان خود را بیاورند.

اعضای خانواده برای ورود به سوئیس باید پاسپورت/شناسه مسافرتی معتبر داشته باشند و نباید تهدیدی برای این کشور باشند. این بدان معنی است که شما نباید سابقه کیفری داشته باشید. اگر شما از یک کشور شینگن یا کشوری هستید که طرف قرارداد شینگن هستند، برای ورود به سوئیس نیازی به ویزا نخواهید داشت.

دانشجویان خارج از مناطق اتحادیه اروپا/EFTA

متأسفانه، در بیشتر موارد، اگر شما یک دانشجوی بین‌المللی از خارج از EA/EFTA هستید، نمی‌توانید اعضای خانواده خود را در حین تحصیل به سوئیس بیاورید. این گزینه فقط برای کسانی که دارای مجوز اسکان (مجوز C) هستند و نه برای دارندگان اجازه اقامت موقت (همان‌طور که در مورد دانشجویان وجود دارد) در دسترس است. به دانش‌آموزان معمولاً مجوز B داده می‌شود که به آنها اجازه می‌دهد تا یک سال بمانند و مجوز خود را هرسال در صورت نیاز تمدید کنند. تحت این مجوز (و همچنین مجوز L)، هیچ حقی برای آوردن همسر یا فرزندان خود برای زندگی با شما به‌عنوان بخشی از برنامه الحاق خانواده وجود ندارد.

بااین‌حال، استثنائات بسیار محدودی وجود دارد. اگر دانشجوی دکترا، استاد مدعو، فوق دکترا یا دانشگاهی هستید، ممکن است بتوانید خانواده خود را به سوئیس بیاورید.

بااین‌وجود، اگر از خارج از اتحادیه اروپا/EFTA هستید و می‌خواهید یکی از اعضای خانواده خود را همراه خود بیاورید، باید با اداره مهاجرت کانتونی محلی خود تماس بگیرید تا بتواند به شما مشاوره دهد. در شرایط محدود، آنها ممکن است به اعضای خانواده شما اجازه دهند به سوئیس بیایند، اما این به صلاحدید آنها است و ممکن است سیاست‌ها از کانتون به کانتون متفاوت باشد.

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی سوئیس

آیا در دانشگاه سوئیس ثبت‌نام کرده‌اید؟ اکنون اقامت شما در سوئیس لازم است و باید هر چه سریع‌تر ورود و اقامت خود را سازماندهی کنید. این روش بسته به اینکه از یک کشور اتحادیه اروپا/EFTA هستید یا از یک کشور غیر اتحادیه اروپا/EFTA متفاوت است.

اگر شما یک تبعه اتحادیه اروپا EFTA بدون شغل هستید، اقامت تا 90 روز در یک دوره شش‌ماهه نیازی به مجوز ندارد.

برای اقامت طولانی‌تر، باید در مرجع کانتونال صلاحیت‌دار ثبت‌نام کنید و برای افراد غیرشاغل درخواست اجازه اقامت بدهید (ممکن است هزینه‌ای دریافت کنند). ثبت‌نام باید حداکثر 14 روز پس از ورود انجام شود. مجوز اقامت مربوطه در طول مدت تحصیل شما یا به مدت یک سال معتبر خواهد بود، و شما می‌توانید برای تمدید سالانه تا زمانی که تحصیلات خود را تکمیل کنید، با رعایت شرایط لازم، درخواست دهید. فراموش نکنید که حداکثر دوهفته قبل از انقضای مجوز، برای تمدید مجوز خود اقدام کنید.

برای درخواست اجازه اقامت، حداقل باید موارد زیر را ارسال کنید:

 • مدرکی دال بر منابع مالی کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی در سوئیس در طول دوره تحصیلی شما به‌طوری‌که اطمینان حاصل شود که شما به مزایای رفاهی وابسته نخواهید شد.
 • بیمه‌نامه درمانی که شامل پوشش حوادث می‌شود.
 • تأییدیه‌ای مبنی بر اینکه شما در یک مؤسسه آموزشی معتبر پذیرفته شده‌اید.

اگر شما یک تبعه غیر اتحادیه اروپا 28 / EFTA بدون شغل هستید، قبل از ورود به سوئیس، باید با نمایندگی دیپلماتیک/کنسولی سوئیس در کشور محل اقامت خود برای ویزا درخواست دهید. لطفاً توجه داشته باشید که حداقل 8 هفته طول می‌کشد تا ویزا صادر شود (هزینه: 60 یورو). شما نمی‌توانید با ویزای توریستی در سوئیس تحصیل کنید.

برای درخواست ویزا، حداقل باید موارد زیر را ارسال کنید:

 • مدرکی دال بر منابع مالی کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی در سوئیس در طول دوره تحصیلی شما به طوری که اطمینان حاصل شود که شما به مزایای رفاهی وابسته نخواهید شد؛
 • بیمه‌نامه درمانی که شامل پوشش حوادث می‌شود؛
 • یک برنامه مطالعه با اطلاعاتی در مورد هدف از تحصیل شما؛
 • تأییدیه‌ای مبنی بر اینکه شما در یک مؤسسه آموزشی معتبر یا معتبر پذیرفته شده‌اید؛
 • مدرکی مبنی بر اینکه شما شرایط شخصی و آموزشی را برای مطالعه موردنظر برآورده می‌کنید.
 • یک انگیزه نامه، رزومه تحصیلی و یک برگه اطلاعاتی که جزئیات مهارت‌های زبانی شما را نشان می‌دهد.
 • مدرکی مبنی بر اینکه محل اقامت مناسب دارید؛
 • تأییدیه‌ای مبنی بر اینکه در پایان تحصیلات خود سوئیس را ترک خواهید کرد.

توجه داشته باشید که نمایندگی دیپلماتیک/کنسولی سوئیس ممکن است مدارک بیشتر یا تضمین‌های دیگر را درخواست کند. مقامات ذی‌صلاح سوئیس در نهایت و به طور قطعی تصمیم خواهند گرفت که آیا شرایط لازم برای اقامت تحصیلی برنامه‌ریزی‌شده بیش از سه ماه برآورده شده است یا خیر.

تحصیل-در-سوئیس-9

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در سوئیس

تحصیلات دانشگاهی سوئیس به‌شدت بر رابطه بین دانش و عمل متمرکز است. اشتغال‌پذیری فارغ‌التحصیلان آنها یک هدف اصلی است و بر پیوندهای نزدیک‌ بین تحقیق، عمل و آموزش متکی است. تدریس شایستگی محور است و بنابراین دانشجویان در کسب مهارت‌هایی که می‌توانند در یک محیط کاری به کار ببرند، مجهز می‌شوند.

فارغ‌التحصیلان از انواع دانشگاه‌های سوئیس در بازار کار بسیار مورد تقاضا هستند. در مقایسه با سایر کشورها، نرخ بیکاری برای فارغ‌التحصیلان آموزش عالی به طور قابل‌توجهی کمتر است (کلاً کمتر از 2٪ پنج سال پس از فارغ‌التحصیلی). در واقع دلایل مختلفی وجود دارد:

 • اکثریت‌قریب‌به‌اتفاق جوانان، آموزش‌وپرورش حرفه‌ای (VET) را انتخاب می‌کنند که تضمین می‌کند که متخصصان، پیشرفت خود را در مراحل بعدی تکمیل می‌کنند، به‌عنوان‌مثال در دانشگاه علوم کاربردی و هنر.
 • سوئیس دارای سه نوع دانشگاه است: همه مشابه، اما درعین‌حال متفاوت هستند. درحالی‌که تحقیقات بنیادی بسیار مرتبط با دانشگاه‌های سنتی (UNIs) است، دانشگاه‌های علوم کاربردی و هنر (UASAs) و دانشگاه‌های تربیت‌معلم (UTEs) حتی تمرکز قوی‌تری بر ارتباط تدریس با عمل دارند.
 • تدریس در UNI، UASA یا UTE مبتنی بر شایستگی است. بسیاری از برنامه‌های تحصیلی شامل دوره‌های کارآموزی یا دوره‌های عملی انتخابی و اجباری نیز می‌شود.
 • 75% از کل دانشجویانی که در دانشگاه‌های سوئیس ثبت‌نام کرده‌اند، در کنار تحصیل به‌صورت پاره‌وقت کار می‌کنند. این بیشتر در مورد UASAها و UTEها صدق می‌کند.
 • مدارک دانشگاهی سوئیس از سطح بسیار بالایی از به رسمیت شناختن برخوردار هستند و به طور گسترده به‌عنوان مدارک برتر شناخته می‌شوند. خارجی‌هایی که در سوئیس فارغ‌التحصیل می‌شوند در شرایطی برابر با اتباع سوئیسی هستند که وارد بازار کار سوئیس می‌شوند (قانون فدرال در مورد اتباع خارجی).
 • سوئیس به‌عنوان یک مرکز تجاری اروپایی، خانه برخی از بهترین ذهن‌های تجاری جهان است (به‌ویژه در زمینه‌های مهمان‌نوازی، مالی، داروسازی و مواد شیمیایی) که آن را به مکانی معتبر برای یادگیری و کار تبدیل کرده است. دفتر مرکزی بسیاری از شرکت‌های چندملیتی در این کشور قرار دارد.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در سوئیس

رایج‌ترین دلایل مهاجرت افراد به سوئیس برای کار، تحصیل یا پیوستن به یکی از اعضای خانواده/همسر است. به‌این‌ترتیب، قبل از مهاجرت به سوئیس باید برای ویزای مناسب اقدام کنید.

 • ویزای کار سوئیس برای مهاجرانی است که می‌خواهند به‌عنوان کارمند در سوئیس کار کنند. قبل از اینکه بتوانید درخواست دهید، معمولاً به یک قرارداد کاری با یک کارفرمای سوئیسی نیاز دارید.
 • ویزای تحصیلی سوئیس برای خارجیانی است که در یک مؤسسه آموزشی سوئیس پذیرفته شده‌اند. قبل از اینکه بتوانید درخواست دهید باید گواهی ثبت‌نام داشته باشید.
 • ویزای اتحاد خانواده سوئیس برای خارجیانی است که می‌خواهند برای پیوستن به یکی از اعضای خانواده (همسر یا والدین) که مقیم دائم یا شهروند سوئیس هستند به سوئیس نقل‌مکان کنند.
 • ویزای بازنشستگی سوئیس برای خارجیان بازنشسته‌ای صادر می‌شود که می‌خواهند به سوئیس مهاجرت کنند و بودجه کافی برای تأمین هزینه‌های زندگی خود را دارند.

هر ویزا شرایط، شرایط و محدودیت‌های خاص خود را دارد.

اخذ اقامت سوئیس

پس از دریافت ویزای اقامت طولانی‌مدت سوئیس (برای اتباع غیر اتحادیه اروپا/EFTA) قدم بعدی برای مهاجرت به سوئیس دریافت مجوز اقامت شماست.

هر کس اگر بخواهد به سوئیس نقل‌مکان کند باید برای اجازه اقامت درخواست دهد، حتی اتباع اتحادیه اروپا/EFTA.

شما برای اجازه اقامت از اداره مهاجرت، به کانتونی که می‌خواهید به آن مهاجرت کنید درخواست دهید. سوئیس از 26 کانتون تشکیل شده است که مسئول صدور مجوز اقامت و مجوز کار برای مهاجرانی هستند که می‌خواهند در آن کانتون خاص اقامت بگیرند. شما باید ظرف 14 روز پس از ورود به سوئیس برای اجازه اقامت اقدام کنید.

به طور معمول، برای مهاجرانی که برای اولین‌بار می‌خواهند به سوئیس مهاجرت کنند، یکی از مجوزهای اقامت زیر صادر می‌شود:

مجوز L

این یک مجوز سوئیس برای اقامت کوتاه‌مدت است که تا یک سال اعتبار دارد. می‌توان آن را تمدید کرد، اما حداکثر تا 24 ماه.

مجوز L سوئیس برای مهاجرانی صادر می‌شود که برای کار در یک شغل یا شرکت خاص به سوئیس مهاجرت می‌کنند. اگر مجوز L را دارید و می‌خواهید شغل خود را تغییر دهید، ممکن است مجوز جدیدی دریافت نکنید.

مجوز B

مجوز B سوئیس برای اقامت اولیه یا موقت است. برای اتباع اتحادیه اروپا/EFTA تا پنج سال و برای اتباع غیر اتحادیه اروپا/EFTA به مدت یک سال صادر می‌شود. در صورت نیاز می‌توان آن را تمدید کرد.

مجوز C

به آن اقامت اولیه یا موقت می‌گویند؛ زیرا پس از 10 سال متوالی زندگی در سوئیس با مجوز B، می‌توانید برای مجوز اقامت دائم سوئیس (مجوز C) درخواست دهید.

اقامت دائم و تابعیت سوئیس

پس از 10 سال زندگی مداوم در سوئیس، واجد شرایط درخواست اجازه اقامت دائم سوئیس (C Permit) خواهید بود. هنگامی که شما مقیم دائم هستید و به مدت 10 سال در سوئیس زندگی می‌کنید، می‌توانید برای اخذ تابعیت به‌عنوان شهروند سوئیس اقدام کنید. پیش‌ازاین، مدت اقامت لازم قبل از واجد شرایط شدن برای تابعیت 12 سال بود.

شما ممکن است واجد شرایط درخواست اقامت دائم یا شهروندی سوئیس در موارد خاص باشید. به‌عنوان‌مثال، اگر همسر یک تبعه سوئیس یا مقیم هستید.

اگر تبعه اتحادیه اروپا/EFTA هستید، تنها پس از 5 سال می‌توانید برای اقامت دائم یا شهروندی درخواست دهید.

اقامت دائم سوئیس و شهروندی هر دو مزایای یکسانی را ارائه می‌دهند. به‌عنوان‌مثال، دیگر هیچ محدودیتی در مورد استخدام نخواهید داشت، یعنی می‌توانید برای هرکسی که می‌خواهید کار کنید و شغل خود را به‌دلخواه تغییر دهید. شما می‌توانید بدون محدودیت ملک بخرید، کسب‌وکار خود را باز کنید و در هر کجای سوئیس که بخواهید زندگی کنید. شما همچنین مانند یک شهروند سوئیسی به کمک‌های اجتماعی و مزایای رفاهی دسترسی خواهید داشت. شهروندی سوئیس همچنین تعهدات بیشتری را به همراه دارد، مانند انجام خدمت سربازی (فقط برای مردان 18 تا ۳۴ساله قابل اعمال است.)

سخن پایانی

سوئیس کشوری عالی با امکانات فراوان و درجه یک است. در این کشور دانشگاه‌هایی هستند که جزو 10 دانشگاه برتر دنیا هستند. تحصیل در سوئیس می‌تواند برای آینده شغلی شما بسیار مؤثر واقع شود. ریسا گروپ در تمام مراحل تحصیل و اخذ ویزا در خدمت شما می‌باشد.

منابع

 1. www.numbeo.com
 2. www.theglobaleconomy.com
 3. www.expatica.com
 4. www.studyinswitzerland.plus
 5. https://www.study.eu
 6. www.mastersportal.com
 7. www.lexology.com
 8. visaguide.world

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به سوئیس

مطالب مرتبط

مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.