انتخاب صفحه
تحصیل-در-اسپانیا-7

تحصیل در اسپانیا

فهرست مطالب

مقدمه

تحصیل در اسپانیا برای بسیاری از دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور، گزینه مناسبی است. اسپانیا یکی از کشورهای عضو شینگن در اروپا است. این کشور همچنین دومین کشور پربازدید در جهان است. سیستم آموزش عالی در اسپانیا به قرون‌وسطی بازمی‌گردد. یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های اسپانیا، دانشگاه سالامانکا، در سال 1218 تأسیس شد و هرساله بیش از 2000 دانشجوی بین‌المللی را جذب می‌کند.

جمعیت اسپانیا 47،330،000 در سال 2021 محاسبه شده است. نرخ رشد جمعیت در سال 2021 معادل -0.08 بوده است که نشانگر کاهش جمعیت این کشور می‌باشد.

رشد اقتصادی ۳ماهه اسپانیا در شش ماه اول سال 2022 معادل 6.30 درصد بوده است. تورم سالیانه در اسپانیا حدود 10 درصد است و GDP سال 2021، 1425.28 میلیارد دلار محاسبه گردیده است.

نرخ جرم و جنایت در این کشور پایین و شاخص شادمانی 6.48 در سال 2021 اعلام شده است که نسبت به متوسط 5، بیشتر می‌باشد.

در سال 2013 اعلام شده است که 1 درصد از مردم اسپانیا مسلمان و بقیه مسیحی هستند.

شرایط عمومی تحصیل در اسپانیا

سیستم آموزشی در اسپانیا توسط وزارت آموزش‌وپرورش تنظیم می‌شود و دانشگاه‌های اسپانیا هم مدرک رسمی و هم غیررسمی ارائه می‌دهند.

دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد، رشته‌های مختلفی را پوشش می‌دهند. سیستم آموزشی، تعادلی بین تئوری و عملی است. در اسپانیا می‌توانید تحصیلات خود را با کار ترکیب کنید و به‌عنوان دانشجوی پاره‌وقت ثبت‌نام کنید.

برای اپلای، دانشجویان باید نامه پذیرش دانشگاه و سایر شرایط ضروری را که در زیر ذکر شده است داشته باشند:

 • دو فرم درخواست تکمیل شده
 • پاسپورت معتبر شما
 • کارت شناسایی معتبر شما (کارت شناسایی)
 • دو عکس گذرنامه اخیر
 • نامه پذیرش از دانشگاه منتخب
 • گواهی بیمه سلامت
 • اثبات وجوه کافی
 • صورت‌حساب بانکی
 • مدرک کمک مالی / بورسیه
 • نامه محضری از والدین / قیم قانونی (با فرض مسئولیت مالی)
 • نامه از دانشگاه/مدرسه (با فرض مسئولیت مالی)
 • اثبات پرداخت هزینه
 • گواهی پزشکی
 • گواهی سابقه کیفری (حداکثر سه‌ماهه)

منابع مالی

داشتن منابع مالی کافی برای ادامه تحصیل در اسپانیا ضروری است. اگرچه اثبات منابع مالی اساساً بخشی از درخواست ویزای دانشجویی است، دانشگاه‌ها همچنین ممکن است از دانشجویان بخواهند که صورت‌حساب‌های بانکی خود را پس از اپلای به دانشگاه ارسال کنند تا اطمینان حاصل شود که بودجه کافی برای پوشش هزینه‌های تحصیلی دارند. به‌طورکلی، دانشجویان تقریباً به 900-1000 یورو (1100-1200 دلار) در ماه برای پوشش هزینه‌های زندگی خود نیاز دارند.

بیمه سلامت

بیمه درمانی نیز بخشی از الزامات ویزای دانشجویی اسپانیا است که آن را به یک شرط ضروری برای تحصیل در اسپانیا برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل می‌کند. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که بیش از سه ماه در اسپانیا تحصیل می‌کنند باید بیمه درمانی خصوصی با حداقل پوشش 30000 یورویی را به‌عنوان بخشی از فرایند درخواست ویزا خریداری کنند. بسیاری از شرکت‌های بیمه درمانی بیمه‌نامه‌هایی را ارائه می‌دهند که به طور خاص برای رفع نیازهای ویزای دانشجویی طراحی شده‌اند.

دوره زبان

توجه به این نکته ضروری است که اکثر دوره‌ها در دانشگاه‌های اسپانیا به زبان اسپانیایی برگزار می‌شود و برخی از آنها به زبان منطقه‌ای مانند کاتالان تدریس می‌شوند. بیشتر دانشگاه‌ها از شما می‌خواهند که بتوانید زبان اسپانیایی را در سطح پیشرفته درک کنید، بخوانید و بنویسید.

اکثر دوره‌های زبان توسط دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند و به همین دلیل، طول آنها می‌تواند متفاوت باشد. بد نیست اشاره کنیم که بیشتر این دوره‌ها مستلزم پرداخت هزینه هستند. بااین‌حال، برخی از مؤسسات آموزش عالی به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند (برخی حتی برنامه‌های دوزبانه دارند که از اسپانیایی و انگلیسی استفاده می‌کنند).

الزامات زبان اسپانیایی

برای دانشجویان بین‌المللی که مایل به تحصیل در اسپانیا هستند، در رشته‌ای که زبان‌آموزشی آن اسپانیایی است، مدرک مهارت زبان اسپانیایی موردنیاز است. معمولاً دانش‌آموزان باید نتایج آزمون دریافتی در آزمون DELE را ارسال کنند. بسته به نتایج، دانشگاه تصمیم خواهد گرفت که آیا سطح زبان اسپانیایی شما برای تحصیل در یک‌رشته کافی است یا خیر.

الزامات زبان انگلیسی

تسلط به زبان انگلیسی برای مطالعاتی که در آن نیاز به زبان انگلیسی است، الزامی است. دانش‌آموزان بین‌المللی که زبان مادری آنها انگلیسی نیست، ملزم به ارائه نتایج آزمون (از آزمون‌هایی مانند تافل یا آیلتس) خواهند بود. دانشگاه‌ها همچنین ممکن است موارد دیگری را برای اثبات مهارت زبان انگلیسی شما بپذیرند، اما برای این کار، باید با دانشگاه موردنظر خود تماس بگیرید.

سال تحصیلی اسپانیا

تقویم آموزشی در دانشگاه‌های اسپانیا معمولاً در دو ترم تقسیم می‌شود. این قالب در سراسر کشور مشابه است: درس شما در اکتبر شروع می‌شود و در ژوئن پایان می‌یابد. امتحانات در پایان ترم اول در فوریه و در پایان نیمسال دوم در ژوئن برگزار می‌شود.

تحصیل-در-اسپانیا-8

تحصیل در اسپانیا در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ١٨ سال)

آموزش در اسپانیا بین سنین شش تا 16 سال اجباری است. این سیستم شامل شش سال آموزش ابتدایی و چهار سال متوسطه است و در مدارس دولتی رایگان است. علاوه بر این، آموزش کودکان قبل از دبستان (educación infantil) به دو مرحله تقسیم می‌شود: مهدکودک (سن سه ماهگی تا سه‌سالگی) و کودکستان (سه تا شش‌سالگی). اگرچه اینها اجباری نیستند، اما گزینه‌های محبوبی در اسپانیا هستند. برای ثبت‌نام در پیش‌دبستانی (مهدکودک)، تمام روز، خصوصی، ماهانه برای 1 کودک 362.17 یورو و دبستان بین‌المللی، سالانه برای 1 کودک 7254.77 یورو نیاز است.

پس از سن 16 سالگی، دانش‌آموزان می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا آموزش‌های حرفه‌ای را دنبال کنند یا برای امتحانات آمادگی برای تحصیلات عالی درس بخوانند.

258 مدرسه بین‌المللی در اسپانیا وجود دارد که پنجمین رتبه از نظر تعداد مدارس را در جهان دارا است. این مدارس در 27 شهر مختلف واقع شده‌اند که اکثر آنها در مادرید (48) و بارسلون (43) هستند.

بارزترین تفاوت بین مدارس محلی و بین‌المللی در اسپانیا، زبان است. مدارس بین‌المللی اغلب از برنامه درسی کشور دیگری مانند انگلستان، ایالات متحده یا فرانسه پیروی می‌کنند. بسیاری از مدارس بین‌المللی از انگلیسی یا فرانسوی به‌عنوان زبان اصلی آموزش استفاده می‌کنند. اسپانیا همچنین خانه مدارس بین‌المللی دوزبانه است. این مدارس برنامه درسی اسپانیایی (ابتدایی، متوسطه و bachillerato) را آموزش می‌دهند و دانش‌آموزان اسپانیایی و بین‌المللی را می‌پذیرند. Bachillerato مدرکی است که دانشجویان برای رفتن به دانشگاه به آن نیاز دارند. هزینه‌های مدارس بین‌المللی می‌تواند بسیار متفاوت باشد، از حدود 2000 یورو تا بیش از 20000 یورو در سال.

بهترین مدارس اسپانیا

برخی از مدارس بین‌المللی محبوب آمریکایی در اسپانیا عبارت‌اند از:

برخی از مدارس بین‌المللی محبوب بریتانیا در اسپانیا عبارت‌اند از:

به‌غیراز مدارس بریتانیا و ایالات متحده، مدارس بین‌المللی دیگری نیز در اسپانیا وجود دارد، از جمله:

فرانسوی:   Le Lycée Français de Madrid

آلمانی:   Deutsche Schule Barcelona

ایتالیایی:  Scuola Statale Italiana di Madrid

سوئدی:   The Swedish School in Majorca

تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی

در اسپانیا، تحصیلات کارشناسی چهار سال طول می‌کشد. پس از فارغ‌التحصیلی، عنوان حرفه‌ای گرادو (Grado) به شما تعلق می‌گیرد. اگر به دنبال کسب مدرک کارشناسی در اسپانیا هستید، روند درخواست ممکن است متفاوت باشد، بسته به اینکه در کدام کشور تحصیلات متوسطه خود را دریافت کرده‌اید.

اگر اهل کشوری خارج از اتحادیه اروپا هستید، باید گواهی دبیرستان رسمی داشته باشید. این گواهی به‌عنوان تأییدیه‌ای است که مدرک شما مطابق با الزامات اسپانیا معتبر است. شما به‌راحتی می‌توانید مدرک خود را در سفارت اسپانیا در کشور خود تأیید کنید. سفارت‌های اسپانیا به شما یک اعتبارنامه Volante ارائه می‌کنند که می‌توانید از آن برای درخواست به دانشگاه مورد نظرتان استفاده کنید.

آزمون ورودی شامل چهار جزء مختلف است که باید با موفقیت به پایان برسانید:

 • تجزیه‌وتحلیل متن به زبان اسپانیایی
 • سؤالاتی در مورد تاریخ یا فلسفه اسپانیا
 • آزمون زبان خارجی: می‌توانید بین فرانسوی، انگلیسی، آلمانی، پرتغالی یا ایتالیایی انتخاب کنید.
 • انتخاب شخصی: بخش پایانی آزمون به عهده شماست، انتخاب‌های ارائه شده شامل موضوعات مرتبط باهنر، هنرهای زیبا، رقص و موسیقی یا موضوعات مرتبط با علم و فناوری است.

رشته‌های محبوب در اسپانیا عبارت‌اند از:

 • رشته‌های هنر و علوم‌انسانی
 • مالی
 • مدیریت هتلداری
 • وکالت
 • بازاریابی
 • علوم پایه

برنامه‌های کارشناسی ارشد

دوره‌های کارشناسی ارشد در اسپانیا 1 تا 2 سال طول می‌کشد. مدرک کارشناسی ارشد معمولاً به شما امکان می‌دهد بر دانش نظری و همچنین به‌کارگیری و توسعه مهارت‌هایی تمرکز کنید که به شما کمک می‌کند در رشته تحصیلی خود متخصص شوید. مدرک کارشناسی ارشد در اسپانیا به تحقیقات و کار فردی زیادی نیاز دارد.

مانند برنامه‌های کارشناسی، شرایط ورود به برنامه کارشناسی ارشد به دانشگاه و رشته تحصیلی بستگی دارد. در بیشتر موارد، مدارک رایجی که به‌عنوان الزامات ورود عمل می‌کنند شامل مدرک لیسانس قبلی و کپی پاسپورت معتبر و رونوشت‌های مربوطه است.

اکثر دانشگاه‌ها هر دو ترم پاییز و تابستان را ارائه می‌دهند که مهلت درخواست متفاوتی دارند. دانشگاه‌ها همچنین ممکن است درخواست کنند که مدارکی به زبان اسپانیایی ارائه شود. اگر این اتفاق بیفتد، باید از یک مترجم رسمی درخواست کنید که آنها را به اسپانیایی ترجمه کند.

تحصیل-در-اسپانیا-9

تحصیل در اسپانیا در مقطع دکتری

پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد، می‌توانید وارد یک برنامه دکترا (مطالعات دوره سوم) شوید. برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا، از شما خواسته می‌شود که مدرک تحصیلی دوره اول و دوم خود را ارائه دهید.

این مدرک معمولاً 3 تا 5 سال طول می‌کشد و پس از فارغ‌التحصیلی از کارشناسی ارشد، قابل‌دسترسی است. برای دریافت این مدرک باید یک پایان‌نامه دکتری را در کمیته پایان‌نامه ارسال و با موفقیت از آن دفاع کنید و در آزمون دکتری قبول شوید.

تحصیل در اسپانیا به همراه بورسیه تحصیلی

شهریه دانشگاه‌های اسپانیا از پایین‌ترین‌ها در اروپا است و توسط دولت اسپانیا تعیین می‌شود. بااین‌حال، میزان پرداختی شما برای تحصیل در اسپانیا به عوامل خاصی مانند دانشگاهی که انتخاب می‌کنید و نوع و موضوع برنامه تحصیلی شما بستگی دارد. هزینه تحصیل سالانه در دانشگاه‌های دولتی اسپانیا معمولاً بین 2000 تا 3500 یورو است. یک برنامه لیسانس می‌تواند بین 680-1280 یورو در سال در یک دانشگاه دولتی و بین 5500-18000 یورو در یک دانشگاه خصوصی در هرسال هزینه داشته باشد. برای مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در یک دانشگاه دولتی بین 22 تا 36 یورو در هر واحد هزینه خواهد داشت.

چندین گزینه برای دانشجویانی که به دنبال کمک مالی برای تحصیل در اسپانیا هستند در دسترس است. اینها شامل وام، بورسیه تحصیلی (ارائه شده توسط دولت اسپانیا) و کمک‌های مالی مختلف است.

 • دانشجویان بین‌المللی که برنامه‌های کارشناسی ارشد یا دکترا را دنبال می‌کنند، واجد شرایط درخواست بورسیه اراسموس موندوس هستند.
 • دانشجویان آفریقا واجد شرایط درخواست بورسیه MBA بنیاد ALB برای تأمین مالی تحصیلات MBA خود در اسپانیا هستند.
 • وزارت آموزش‌وپرورش کمک‌های مالی ارائه می‌کند. یک فرم درخواست باید تکمیل و به وزارت آموزش، مؤسسه همکاری ایبروآمریکن یا وزارت امور خارجه ارسال شود. این برنامه اغلب سؤالات شخصی از جمله میزان درآمد شما و والدینتان می‌پرسد.
 • وام‌های دانشجویی برای دانشجویان بین‌المللی در اسپانیا در دسترس نیست، اما کمک‌های مالی و کمک‌هزینه تحصیلی توسط دولت، سازمان‌های خیریه و مؤسسات فردی اعطا می‌شود.

میزان کمک مالی شما به شرایط شما بستگی دارد، اما به‌خاطر داشته باشید که رقابت برای بورسیه‌ها شدید است.

هزینه‌های زندگی در اسپانیا

هزینه‌های تخمینی ماهانه خانواده چهارنفره 2297.61 دلار (2263.49 یورو) بدون اجاره است و برای یک نفر بدون اجاره 649.68 دلار (640.03 یورو) تخمین زده می‌شود. هزینه زندگی در اسپانیا به طور متوسط 31.42 درصد بیشتر از ایران و اجاره در اسپانیا به طور متوسط 34.92 درصد بیشتر از ایران است. اجاره آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر 735.35 یورو و  آپارتمان (1 خوابه) بیرون از شهر 604.35 یورو می‌باشد. در ضمن هزینه‌های اولیه (برق، گرمایش، سرمایش، آب) آپارتمان 85 متری 124.19 یورو است.

کار دانشجویی در اسپانیا

شما می‌توانید در طول تحصیل و درحالی‌که ویزای دانشجویی دارید در اسپانیا کار کنید. ویزای دانشجویی اسپانیا به دانشجویان اجازه می‌دهد حداکثر 20 ساعت در هفته کار کنند، به این معنی که دانشجویان (با ویزای دانشجویی) نمی‌توانند در طول تحصیل خود در اسپانیا به کار تمام‌وقت بپردازند. کارفرمای شما در اسپانیا باید از وزارت خارجه برای شما مجوز کار بگیرد. در ضمن اگر بخواهید یک دوره کارآموزی بدون حقوق بگذرانید، شناسه دانشجویی شما کافی خواهد بود.

ویزای همراه تحصیلی اسپانیا

درخواست ویزا برای همسر، فرزند یا فرزندان (زیر هجده سال یا دارای معلولیت) در کنار درخواست ویزای تحصیلی مجاز است. این بدان معناست که آنها می‌توانند در طول مدت تحصیل شما در اسپانیا به طور قانونی با شما وارد شده و زندگی کنند.

دانشگاه‌های برتر اسپانیا

دو نوع مؤسسه آموزش عالی (دانشگاه‌ها) در اسپانیا وجود دارد: دولتی و خصوصی. از 75 دانشگاه اسپانیا، 50 دانشگاه با بودجه دولتی هستند که 25 دانشگاه خصوصی یا توسط کلیسای کاتولیک اداره می‌شوند.

در مجموع 27 دانشگاه اسپانیایی در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال 2020 حضور دارند. ده دانشگاه برتر عبارت‌اند از:

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا

اگر برای تحصیل در اسپانیا اقدام کردید و نامه پذیرش گرفتید، چگونه ویزای تحصیلی خود را دریافت می‌کنید؟ پاسخ بستگی به این دارد که اهل کدام کشور هستید. ویزای دانشجویی در اسپانیا معمولاً پس از پذیرش در یک دانشگاه اسپانیایی آسان است.

اخذ ویزای تحصیلی برای تحصیل در اسپانیا برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا کمی پیچیده‌تر است، اما معمولاً پس از ثبت‌نام در دانشگاه اسپانیا به‌راحتی قابل دریافت است. دانشجویان خارجی (غیر اتحادیه اروپا) معمولاً برای ورود به اسپانیا نیاز به ویزای طولانی‌مدت دارند که می‌تواند از کنسولگری یا سفارت اسپانیا در کشور محل اقامت دائم شما درخواست شود.

معمولاً مدارک لازم برای ویزای دانشجویی شامل موارد زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • بیمه درمانی که هر هزینه‌ای را در طول مدت تحصیل شما در اسپانیا پوشش می‌دهد. داشتن بیمه درمانی دانشجویی در صورت بروز بیماری یا حوادث ناگهانی بسیار مهم است.
 • مدرکی مبنی بر اینکه شما منابع مالی و محل اقامت را برای دوره‌ای که درخواست ویزا می‌کنید، و در صورت لزوم، وجوه لازم برای تضمین بازگشت شما به کشورتان را دارید.
 • صورت‌حساب بانکی که ثابت می‌کند می‌توانید در طول تحصیل از خود حمایت کنید.

زمان بررسی ویزای دانشجویی اسپانیا معمولاً بین 1 تا 3 ماه، بسته به حجم کاری سفارت یا کنسولگری است.

هزینه ویزای تحصیلی شما به اسپانیا باتوجه‌به نوع ویزا و کشور مبدأ متفاوت است. هزینه ویزای دانشجویی اسپانیا معمولاً 60 یورو است.

تحصیل-در-اسپانیا-10

موقعیت کاری پس از تحصیل در اسپانیا

اگر می‌خواهید پس از اتمام مدرک تحصیلی خود در این کشور بمانید، ضروری است که محل اقامت خود را بادقت انتخاب کنید و بر اساس آن برای ویزای کار پس از تحصیل اسپانیا برنامه‌ریزی کنید. هزینه زندگی در اسپانیا بسته به موقعیت مکانی متفاوت است.

شهروندان غیر اتحادیه اروپا / EEA باید ویزای کار دریافت کنند تا بتوانند در اسپانیا زندگی و کار کنند. بدون ویزای کار، یک شرکت نمی‌تواند به طور قانونی اتباع غیر اتحادیه اروپا / EEA را استخدام کند. اسپانیا یکی از کشورهایی است که در آن، دریافت مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا بسیار دشوار است. هیچ نوع ویزا به طور خاص برای فارغ‌التحصیلان خارجی دانشگاه‌های اسپانیا تعیین نشده است.

قبل از گرفتن مجوز کار، باید یک شغل پیدا کنید. سپس کارفرمای شما باید با اثبات اینکه شغل آگهی شده است، اما هیچ نامزد مناسبی از اسپانیا یا اتحادیه اروپا وجود ندارد، استخدام شما را تأیید کند. پس از دریافت مجوز کار و اقامت با کمک کارفرما، می‌توانید برای ویزای کار اقدام کنید. در اسپانیا، برخلاف بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا، مجوز و ویزا یکسان نیستند.

وضعیت اقامت پس از تحصیل در اسپانیا

 درخواست برای اقامت دائم اسپانیا به این معنی است که شما می‌توانید به طور قانونی برای مدت پنج سال در این کشور زندگی و کار کنید و در این مدت، وضعیت شما کمابیش برابر با یک شهروند اسپانیایی خواهد بود. اقامت دائم اسپانیا برای اتباع اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا متفاوت است.

 تفاوت شهروندی و اقامت دائم اسپانیا

 اگرچه در اسپانیا، اقامت دائم و شهروندی وضعیت و حقوق تقریباً برابری را ارائه می‌دهند، اما چندین تفاوت وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. به‌عنوان‌مثال، برای اخذ اقامت دائم، باید پنج سال در اسپانیا زندگی کنید. اما برای دریافت تابعیت، باید 10 سال در این کشور زندگی کنید.

اسپانیا گرفتن اقامت دائم را بسیار آسان می‌کند، بااین‌حال، مهم‌ترین شرط این است که اتباع غیر اتحادیه اروپا باید پنج سال به طور قانونی با شماره NIE در اسپانیا زندگی کرده باشند. البته، شما باید معیارهای دیگری را نیز داشته باشید. این شامل:

 • اثبات اینکه شما درآمد یا منابع مالی کافی دارید.
 • مدرکی که نشان دهد شما دارای بیمه درمانی معتبر در اسپانیا هستید.

به‌طورکلی، یک شهروند غیر اتحادیه اروپا باید این سال‌ها را در اسپانیا با نوع دیگری از ویزا مانند ویزای کار سپری کند. فقط به‌خاطر داشته باشید که ازآنجایی‌که این موارد اغلب برای دوره‌های یک یا دو‌ساله صادر می‌شوند، ممکن است برای رسیدن به پنج سال موردنیاز، نیاز به تمدید چندین بار ویزای خود داشته باشید.

ویزای دانشجویی فقط برای 50 درصد کل مدت اعتبار دارد؛ بنابراین، اگر برای مثال به مدت سه سال در اسپانیا تحصیل‌کرده‌اید، در نظر گرفته می‌شود که تنها یک سال و نیم در آنجا زندگی کرده‌اید.

علاوه بر فرم درخواست (فرمEX-17)، هنگام درخواست اقامت دائم اسپانیا، باید تعدادی مدارک ارائه دهید. این موارد شامل موارد زیر است:

پاسپورت فعلی و اجازه اقامت شما

مدارک اقامت در اسپانیا، مانند قرارداد اجاره

گواهی پزشکی و بیمه سلامت

مدارک زندگی در اسپانیا به مدت پنج سال، مانند لیست حقوق و دستمزد یا اظهارنامه مالیاتی

در موارد خاص، ممکن است لازم باشد گواهی سابقه کیفری از اسپانیا یا کشور خود، یا گواهی ازدواج یا طلاق را نشان دهید.

اگر درخواست شما تأیید شود، یک اطلاعیه رسمی دریافت خواهید کرد. پس از این، می‌توانید برای ارسال اثر انگشت و تکمیل مراحل درخواست به ایستگاه پلیس محلی مراجعه کنید. سپس در عرض یک ماه، برای دریافت کارت اقامت دائم خود مراجعه می‌کنید.

سخن نهایی

باتوجه‌به مطالب ذکر شده، اسپانیا کشوری محبوب برای دانشجویان خارجی است. علی‌رغم هزینه‌های نه‌چندان پایین در این کشور، اسپانیا به دلیل طبیعت زیبا، پیشینه تاریخی و دانشگاه‌های معتبر در سطح جهانی، می‌تواند مقصد مناسبی برای دانشجویان مشتاق به تحصیل در کشورهای خارجی باشد.

منابع:

 

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به اسپانیا

مطالب مرتبط

مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.