انتخاب صفحه
تحصیل-در-اسپانیا-7

تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا برای بسیاری از دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور، گزینه مناسبی است. اسپانیا یکی از کشورهای عضو شینگن در اروپا است. این کشور همچنین دومین کشور پربازدید در جهان است. سیستم آموزش عالی در اسپانیا به قرون‌وسطی بازمی‌گردد. برای مثال یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های اسپانیا، دانشگاه سالامانکا است که، در سال 1218 تأسیس شد و هرساله بیش از 2000 دانشجوی بین‌المللی را جذب می‌کند.

جمعیت اسپانیا 47،330،000 در سال 2021 محاسبه شده است. نرخ رشد جمعیت در سال ۲۰۲۱ معادل -۰٫۰۸ بوده است که نشانگر کاهش جمعیت این کشور می‌باشد.

رشد اقتصادی ۳ماهه اسپانیا در شش ماه اول سال ۲۰۲۲ معادل ۶٫۳۰ درصد بوده است. تورم سالیانه در اسپانیا حدود ۱۰ درصد است و GDP سال 2021، ۱۴۲۵٫۲۸ میلیارد دلار محاسبه گردیده است.

نرخ جرم و جنایت در این کشور پایین و شاخص شادمانی ۶٫۴۸ در سال ۲۰۲۱ اعلام شده است که نسبت به متوسط ۵، بیشتر می‌باشد.

در سال ۲۰۱۳ اعلام شده است که ۱ درصد از مردم اسپانیا مسلمان و بقیه مسیحی هستند.

فهرست مطالب

شرایط عمومی تحصیل در اسپانیا

سیستم آموزشی در اسپانیا توسط وزارت آموزش‌وپرورش تنظیم می‌شود و دانشگاه‌های اسپانیا هم مدرک رسمی و هم غیررسمی ارائه می‌دهند.

دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد، رشته‌های مختلفی را ارائه می‌دهند. سیستم آموزشی اسپانیا تعادلی بین تئوری و عملی است. در این کشور هم می‌توانید تحصیل و هم کار کنید و به‌عنوان دانشجوی پاره‌وقت ثبت‌نام کنید.

برای اپلای، دانشجویان باید نامه پذیرش دانشگاه و سایر شرایط ضروری را که در زیر ذکر شده است داشته باشند:

 • دو فرم درخواست تکمیل شده
 • پاسپورت معتبر شما
 • کارت شناسایی معتبر شما (کارت شناسایی)
 • دو عکس گذرنامه اخیر
 • نامه پذیرش از دانشگاه منتخب
 • گواهی بیمه سلامت
 • اثبات وجوه کافی
 • صورت‌حساب بانکی
 • مدرک کمک مالی / بورسیه
 • نامه محضری از والدین / قیم قانونی (با فرض مسئولیت مالی)
 • نامه از دانشگاه/مدرسه (با فرض مسئولیت مالی)
 • اثبات پرداخت هزینه
 • گواهی پزشکی
 • گواهی سابقه کیفری (حداکثر سه‌ماهه)

منابع مالی

داشتن منابع مالی کافی برای ادامه تحصیل در اسپانیا ضروری است. اگرچه برای درخواست ویزای دانشجویی بایستی توانایی مالی برای پوشش هزینه‌های خود را اثبات کنید، دانشگاه‌ها همچنین ممکن است از دانشجویان بخواهند که صورت‌حساب‌های بانکی خود را پس از اپلای به دانشگاه ارسال کنند تا اطمینان حاصل شود که بودجه کافی برای تحصیل و زندگی دارند. به‌طورکلی، دانشجویان تقریباً به ۹۰۰-۱۰۰۰ یورو (۱۱۰۰-۱۲۰۰ دلار) در ماه برای پوشش هزینه‌های زندگی خود نیاز دارند.

بیمه سلامت

بیمه درمانی بخشی از الزامات ویزای دانشجویی اسپانیا برای دانشجویان بین‌المللی است. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که می‌خواهند بیش از سه ماه در اسپانیا تحصیل کنند باید بیمه درمانی خصوصی با حداقل پوشش ۳۰۰۰۰ یورویی را به‌عنوان بخشی از فرایند درخواست ویزا تهیه کنند. بسیاری از شرکت‌های بیمه درمانی بیمه‌نامه‌هایی را ارائه می‌دهند که به طور خاص برای ویزای دانشجویی طراحی شده‌اند.

دوره زبان

اکثر دوره‌ها در دانشگاه‌های اسپانیا به زبان اسپانیایی برگزار می‌شود و برخی از آنها به زبان منطقه‌ای مانند کاتالان تدریس می‌شوند. چون بیشتر دانشگاه‌ها از شما می‌خواهند که بتوانید زبان اسپانیایی را در سطح پیشرفته درک کنید، بخوانید و بنویسید، پس یادگیری این زبان لازم است.

اکثر دوره‌های زبان توسط دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند و به همین دلیل، طول دوره آنها می‌تواند متفاوت باشد. بیشتر این دوره‌ها مستلزم پرداخت هزینه هستند. درعین‌حال، برخی از مؤسسات آموزش عالی به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند (برخی حتی برنامه‌های دوزبانه دارند که از اسپانیایی و انگلیسی استفاده می‌کنند).

الزامات زبان اسپانیایی

برای دانشجویان بین‌المللی که مایل به تحصیل در اسپانیا به زبان اسپانیایی هستند، مدرک مهارت زبان اسپانیایی موردنیاز است. معمولاً دانشجویان باید نتایج آزمون دریافتی در آزمون DELE را ارسال کنند. باتوجه‌به نتایج، دانشگاه تصمیم خواهد گرفت که آیا سطح زبان اسپانیایی شما برای تحصیل کافی است یا خیر.

الزامات زبان انگلیسی

تسلط به زبان انگلیسی برای دوره‌هایی که در آن نیاز به زبان انگلیسی است، الزامی است. دانشجویان بین‌المللی که زبان مادری آنها انگلیسی نیست، باید نتایج آزمون (از آزمون‌هایی مانند تافل یا آیلتس) ارائه کنند. دانشگاه‌ها همچنین ممکن است موارد دیگری را برای اثبات مهارت زبان انگلیسی شما بپذیرند، پس بهتر است با دانشگاه موردنظر خود تماس بگیرید.

سال تحصیلی اسپانیا

تقویم آموزشی در دانشگاه‌های اسپانیا معمولاً به دو ترم تقسیم می‌شود: درس شما در اکتبر شروع می‌شود و در ژوئن پایان می‌یابد. امتحانات در پایان ترم اول در فوریه و در پایان نیمسال دوم در ژوئن برگزار می‌شود.

تحصیل-در-اسپانیا-8

تحصیل در اسپانیا در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

تحصیل در اسپانیا بین سنین شش تا ۱۶ سال اجباری است. این سیستم شامل شش سال آموزش ابتدایی و چهار سال متوسطه است و در مدارس دولتی رایگان است. علاوه بر این، آموزش کودکان قبل از دبستان (educación infantil) به دو مرحله تقسیم می‌شود: مهدکودک (سن سه ماهگی تا سه‌سالگی) و کودکستان (سه تا شش‌سالگی) که اجباری نیستند. برای ثبت‌نام در پیش‌دبستانی (مهدکودک)، تمام روز، خصوصی، ماهانه برای ۱ کودک ۳۶۲٫۱۷ یورو و دبستان بین‌المللی، سالانه برای ۱ کودک ۷۲۵۴٫۷۷ یورو نیاز است.

پس از سن ۱۶ سالگی، دانش‌آموزان می‌توانند بین ۲ راه تصمیم بگیرند: آن‌ها یا می‌توانند آموزش‌های حرفه‌ای را دنبال کنند یا برای امتحانات آمادگی برای تحصیلات عالی درس بخوانند.

۲۵۸  مدرسه بین‌المللی در اسپانیا وجود دارد که پنجمین رتبه از نظر تعداد مدارس در جهان را دارا می‌باشد. این مدارس در ۲۷ شهر مختلف واقع شده‌اند که اکثر آنها در مادرید (۴۸) و بارسلون (۴۳) هستند.

مهم ترین تفاوت بین مدارس محلی و بین‌المللی در اسپانیا، زبان است. مدارس بین‌المللی اغلب از برنامه درسی کشور دیگری مانند انگلستان، ایالات متحده یا فرانسه پیروی می‌کنند. بسیاری از مدارس بین‌المللی از انگلیسی یا فرانسوی به‌عنوان زبان اصلی آموزش استفاده می‌کنند. اسپانیا همچنین خانه مدارس بین‌المللی دوزبانه است. این مدارس برنامه درسی اسپانیایی (ابتدایی، متوسطه و bachillerato) را آموزش می‌دهند و دانش‌آموزان اسپانیایی و بین‌المللی را می‌پذیرند. Bachillerato مدرکی است که دانشجویان برای رفتن به دانشگاه به آن نیاز دارند. هزینه‌های مدارس بین‌المللی می‌تواند بسیار متفاوت باشد، از حدود 2000 یورو تا بیش از 20000 یورو در سال.

بهترین مدارس اسپانیا

برخی از مدارس بین‌المللی محبوب آمریکایی در اسپانیا عبارت‌اند از:

 • American School of Barcelona
 • Aquinas American School
 • American School of Madrid
 • American School of Valencia
 • Benjamin Franklin International School

برخی از مدارس بین‌المللی محبوب بریتانیا در اسپانیا عبارت‌اند از:

 • British Council School
 • The British School of Barcelona
 • Cambridge House Community College
 • Hastings School

به‌غیراز مدارس بریتانیا و ایالات متحده، مدارس بین‌المللی دیگری نیز در اسپانیا وجود دارد، از جمله:

فرانسوی:   Le Lycée Français de Madrid

آلمانی:   Deutsche Schule Barcelona

ایتالیایی:  Scuola Statale Italiana di Madrid

سوئدی:   The Swedish School in Majorca

تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی

در اسپانیا، تحصیلات کارشناسی به مدت چهار سال طول می‌کشد. پس از فارغ‌التحصیلی، عنوان حرفه‌ای گرادو (Grado) به شما تعلق می‌گیرد. اگر به دنبال کسب مدرک کارشناسی در اسپانیا هستید، باتوجه‌به اینکه در کدام کشور تحصیلات متوسطه خود را دریافت کرده‌اید روند درخواست ممکن است متفاوت باشد.

اگر اهل کشوری خارج از اتحادیه اروپا هستید، باید گواهی رسمی دبیرستان داشته باشید به منزله تأییدیه‌ای که نشان می‌دهد مدرک شما مطابق با الزامات اسپانیا است. شما به‌راحتی می‌توانید مدرک خود را در سفارت اسپانیا در کشور خود تأیید کنید. سفارت‌های اسپانیا به شما یک اعتبارنامه Volante ارائه می‌کنند که می‌توانید از آن برای درخواست به دانشگاه مورد نظرتان استفاده کنید.

آزمون ورودی شامل چهار جزء مختلف است که باید با موفقیت به پایان برسانید:

 • تجزیه‌وتحلیل متن به زبان اسپانیایی
 • سؤالاتی در مورد تاریخ یا فلسفه اسپانیا
 • آزمون زبان خارجی: می‌توانید بین فرانسوی، انگلیسی، آلمانی، پرتغالی یا ایتالیایی انتخاب کنید.
 • انتخاب شخصی: بخش پایانی آزمون به عهده شماست، انتخاب‌های ارائه شده شامل موضوعات مرتبط باهنر، هنرهای زیبا، رقص و موسیقی یا موضوعات مرتبط با علم و فناوری است.

رشته‌های محبوب در اسپانیا عبارت‌اند از:

 • رشته‌های هنر و علوم‌انسانی
 • مالی
 • مدیریت هتلداری
 • وکالت
 • بازاریابی
 • علوم پایه

تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد

مدت‌زمان دوره‌های کارشناسی ارشد در اسپانیا ۱ تا ۲ سال است. مدرک کارشناسی ارشد معمولاً به شما امکان می‌دهد بر دانش نظری و همچنین به‌کارگیری و توسعه مهارت‌هایی تمرکز کنید که به شما کمک می‌کند در رشته تحصیلی خود متخصص شوید. مدرک کارشناسی ارشد در اسپانیا به تحقیقات و کار فردی زیادی نیاز دارد.

مانند برنامه‌های کارشناسی، شرایط ورود به برنامه کارشناسی ارشد به دانشگاه و رشته تحصیلی انتخابی شما بستگی دارد. در بیشتر موارد، مدارک لازمی که به‌عنوان الزامات ورود مطرح می‌شوند شامل مدرک کارشناسی قبلی و کپی پاسپورت معتبر و رونوشت‌های مربوطه است.

اکثر دانشگاه‌ها هر دو ترم پاییز و تابستان را ارائه می‌دهند که البته مهلت درخواست متفاوتی دارند. دانشگاه‌ها همچنین ممکن است درخواست کنند که مدارکی به زبان اسپانیایی ارائه شود که در این حال باید از یک مترجم رسمی درخواست کنید که آنها را به اسپانیایی ترجمه کند.

تحصیل در اسپانیا در مقطع دکتری

پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد، می‌توانید وارد یک دوره دکترا (مطالعات دوره سوم) شوید. برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا، از شما خواسته می‌شود که مدرک تحصیلی دوره اول و دوم (کارشناسی و کارشناسی ارشد) خود را ارائه دهید.

دوره دکترا معمولاً ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد و پس از فارغ‌التحصیلی از کارشناسی ارشد، قابل‌دسترسی است. برای دریافت این مدرک باید یک پایان‌نامه دکتری را در کمیته پایان‌نامه ارسال و با موفقیت از آن دفاع کنید و در آزمون دکتری قبول شوید.

تحصیل-در-اسپانیا-9

تحصیل در اسپانیا به همراه بورسیه تحصیلی

شهریه دانشگاه‌های اسپانیا از پایین‌ترین‌ها در اروپا است و توسط دولت اسپانیا تعیین می‌شود. بااین‌حال، میزان پرداختی شما برای تحصیل در اسپانیا به عوامل خاصی مانند دانشگاهی که انتخاب می‌کنید و نوع و موضوع دوره تحصیلی شما بستگی دارد. برای تحصیل در دانشگاه‌های اسپانیا معمولاً به طور سالانه باید بین ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو پرداخت کنید. یک برنامه کارشناسی می‌تواند بین ۶۸۰-۱۲۸۰ یورو در سال در یک دانشگاه دولتی و بین ۵۵۰۰-۱۸۰۰۰ یورو در یک دانشگاه خصوصی هزینه داشته باشد. برای مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در یک دانشگاه دولتی بین ۲۲ تا ۳۶ یورو در هر واحد هزینه خواهد داشت.

چندین گزینه برای دانشجویانی که به دنبال کمک مالی برای تحصیل در اسپانیا هستند در دسترس است. اینها شامل وام، بورسیه تحصیلی (ارائه شده توسط دولت اسپانیا) و کمک‌های مالی مختلف است.

 • دانشجویان بین‌المللی که برنامه‌های کارشناسی ارشد یا دکترا را دنبال می‌کنند، واجد شرایط درخواست بورسیه اراسموس موندوس هستند.
 • دانشجویان آفریقا واجد شرایط درخواست بورسیه MBA بنیاد ALB برای تأمین مالی تحصیلات MBA خود در اسپانیا هستند.
 • وزارت آموزش‌وپرورش کمک‌های مالی ارائه می‌کند. یک فرم درخواست باید تکمیل و به وزارت آموزش، مؤسسه همکاری ایبروآمریکن یا وزارت امور خارجه ارسال شود. این برنامه اغلب سؤالات شخصی از جمله میزان درآمد شما و والدینتان می‌پرسد.
 • وام‌های دانشجویی برای دانشجویان بین‌المللی در اسپانیا در دسترس نیست، اما کمک‌های مالی و کمک‌هزینه تحصیلی توسط دولت، سازمان‌های خیریه و مؤسسات فردی اعطا می‌شود.

میزان کمک مالی شما به شرایط شما بستگی دارد، اما به‌خاطر داشته باشید که رقابت برای بورسیه‌ها شدید است.

هزینه‌های زندگی در اسپانیا

هزینه‌های تخمینی ماهانه خانواده چهارنفره ۲۲۹۷٫۶۱ دلار (۲۲۶۳٫۴۹ یورو) بدون اجاره است و برای یک نفر بدون اجاره ۶۴۹٫۶۸ دلار (۶۴۰٫۰۳ یورو) تخمین زده می‌شود. هزینه زندگی در اسپانیا به طور متوسط ۳۱٫۴۲ درصد بیشتر از ایران و اجاره در اسپانیا به طور متوسط ۳۴٫۹۲ درصد بیشتر از ایران است. اجاره آپارتمان (۱ خوابه) در مرکز شهر 735.35 یورو و آپارتمان (1 خوابه) بیرون از شهر 604.35 یورو می‌باشد. در ضمن هزینه‌های اولیه (برق، گرمایش، سرمایش، آب) آپارتمان 85 متری 124.19 یورو است.

کار دانشجویی در اسپانیا

شما می‌توانید در طول تحصیل و با ویزای دانشجویی حداکثر ۲۰ ساعت در هفته در اسپانیا کار کنید. به این معنی که دانشجویان (با ویزای دانشجویی) نمی‌توانند در طول تحصیل خود به کار تمام‌وقت بپردازند. کارفرمای شما در اسپانیا باید از وزارت امور خارجه برای شما مجوز کار بگیرد. در ضمن اگر بخواهید یک دوره کارآموزی بدون حقوق بگذرانید، شناسه دانشجویی شما کافی خواهد بود.

ویزای همراه تحصیلی اسپانیا

درخواست ویزا برای همسر، فرزند یا فرزندان (زیر هجده سال یا دارای معلولیت) در کنار درخواست ویزای تحصیلی مجاز است. این بدان معناست که آنها می‌توانند در طول مدت تحصیل شما در اسپانیا به طور قانونی با شما وارد شده و زندگی کنند.

دانشگاه‌های برتر اسپانیا

دو نوع مؤسسه آموزش عالی (دانشگاه‌ها) در اسپانیا وجود دارد: دولتی و خصوصی. از ۷۵ دانشگاه اسپانیا، ۵۰ دانشگاه با بودجه دولتی هستند که ۲۵ دانشگاه خصوصی یا توسط کلیسای کاتولیک اداره می‌شوند.

در مجموع 27 دانشگاه اسپانیایی در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال 2020 حضور دارند. ده دانشگاه برتر عبارت‌اند از:

 • Universitat de Barcelona (165)
 • Universitat Autónona de Barcelona (188)
 • Universidad Autónoma de Madrid (192)
 • Complutense University of Madrid (212)
 • University of Navarra (245)
 • Universitat Pompeu Fabra (285)
 • Universidad Carlos III de Madrid (298)
 • Universitat Politècnica de Catalunya (300)
 • IE University (335)
 • Universitat Politècnica de Valencia (336)

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا

اگر برای تحصیل در اسپانیا اقدام کردید و نامه پذیرش گرفتید، چگونه ویزای تحصیلی خود را دریافت می‌کنید؟ پاسخ بستگی به این دارد که اهل کدام کشور هستید. ویزای دانشجویی در اسپانیا معمولاً پس از پذیرش در یک دانشگاه اسپانیایی آسان است.

اخذ ویزای تحصیلی برای تحصیل در اسپانیا برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا کمی پیچیده‌تر است، اما معمولاً پس از ثبت‌نام در دانشگاه اسپانیا به‌راحتی قابل دریافت است. دانشجویان خارجی (غیر اتحادیه اروپا) معمولاً برای ورود به اسپانیا نیاز به ویزای طولانی‌مدت دارند که می‌تواند از کنسولگری یا سفارت اسپانیا در کشور محل اقامت دائم شما درخواست شود.

معمولاً مدارک لازم برای ویزای دانشجویی شامل موارد زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • بیمه درمانی که هر هزینه‌ای را در طول مدت تحصیل شما در اسپانیا پوشش می‌دهد. داشتن بیمه درمانی دانشجویی در صورت بروز بیماری یا حوادث ناگهانی بسیار مهم است.
 • مدرکی مبنی بر اینکه شما منابع مالی و محل اقامت را برای دوره‌ای که درخواست ویزا می‌کنید، و در صورت لزوم، وجوه لازم برای تضمین بازگشت شما به کشورتان را دارید.
 • صورت‌حساب بانکی که ثابت می‌کند می‌توانید در طول تحصیل از خود حمایت کنید.

زمان بررسی ویزای دانشجویی اسپانیا معمولاً بین ۱ تا ۳ ماه است.

هزینه ویزای تحصیلی شما به اسپانیا باتوجه‌به نوع ویزا و کشور مبدأ معمولاً ۶۰ یورو است.

موقعیت کاری پس از تحصیل در اسپانیا

اگر می‌خواهید پس از اتمام مدرک تحصیلی خود در اسپانیا بمانید، ضروری است که محل اقامت خود را بادقت انتخاب کنید و بر اساس آن برای ویزای کار پس از تحصیل اسپانیا برنامه‌ریزی کنید. هزینه زندگی در اسپانیا با توجه به موقعیت مکانی متفاوت است.

شهروندان غیر اتحادیه اروپا / EEA باید ویزای کار دریافت کنند تا بتوانند در اسپانیا زندگی و کار کنند. بدون ویزای کار، یک شرکت نمی‌تواند به طور قانونی اتباع غیر اتحادیه اروپا / EEA را استخدام کند. اسپانیا یکی از کشورهایی است که در آن، دریافت مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا آسان نیست. هیچ نوع ویزا به طور خاص برای فارغ‌التحصیلان خارجی دانشگاه‌های اسپانیا تعیین نشده است.

قبل از گرفتن مجوز کار، باید یک شغل پیدا کنید. سپس کارفرمای شما باید با اثبات اینکه شغل آگهی شده است، اما هیچ کاندیدای مناسبی از اسپانیا یا اتحادیه اروپا وجود ندارد، استخدام شما را تأیید کند. پس از دریافت مجوز کار و اقامت با کمک کارفرما، می‌توانید برای ویزای کار اقدام کنید. در اسپانیا، برخلاف بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا، مجوز و ویزا یکسان نیستند.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در اسپانیا

 درخواست برای اقامت دائم اسپانیا به این معنی است که شما می‌توانید به طور قانونی برای مدت پنج سال در این کشور زندگی و کار کنید و در این مدت، وضعیت شما کمابیش برابر با یک شهروند اسپانیایی خواهد بود. اقامت دائم اسپانیا برای اتباع اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا متفاوت است.

 تفاوت شهروندی و اقامت دائم اسپانیا

 اگرچه در اسپانیا، اقامت دائم و شهروندی وضعیت و حقوق تقریباً برابری را ارائه می‌دهند، اما چندین تفاوت وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. به‌عنوان‌مثال، برای اخذ اقامت دائم، باید پنج سال در اسپانیا زندگی کنید. اما برای دریافت تابعیت، باید ۱۰ سال در این کشور زندگی کنید.

اسپانیا گرفتن اقامت دائم را بسیار آسان کرده است، بااین‌حال، مهم‌ترین شرط این است که اتباع غیر اتحادیه اروپا باید پنج سال به طور قانونی با شماره NIE در اسپانیا زندگی کرده باشند. البته، شما باید معیارهای دیگری را نیز داشته باشید. این شامل:

 • اثبات اینکه شما درآمد یا منابع مالی کافی دارید.
 • مدرکی که نشان دهد شما دارای بیمه درمانی معتبر در اسپانیا هستید.

به‌طورکلی، یک شهروند غیر اتحادیه اروپا باید این سال‌ها را در اسپانیا با نوع دیگری از ویزا مانند ویزای کار سپری کند. فقط به‌خاطر داشته باشید که ازآنجایی‌که این موارد اغلب برای دوره‌های یک یا دو‌ساله صادر می‌شوند، ممکن است برای رسیدن به پنج سال، نیاز داشته باشید که ویزای خود را چندین بار تمدید کنید.

ویزای دانشجویی فقط برای ۵۰ درصد کل مدت اعتبار دارد؛ بنابراین، اگر برای مثال به مدت سه سال در اسپانیا تحصیل‌کرده‌اید، در نظر گرفته می‌شود که تنها یک سال و نیم در آنجا زندگی کرده‌اید.

علاوه بر فرم درخواست (فرم EX-17) ، هنگام درخواست اقامت دائم اسپانیا، باید تعدادی مدارک ارائه دهید. این شامل موارد زیر است:

پاسپورت فعلی و اجازه اقامت شما

مدارک اقامت در اسپانیا، مانند قرارداد اجاره

گواهی پزشکی و بیمه سلامت

مدارک زندگی در اسپانیا به مدت پنج سال، مانند لیست حقوق و دستمزد یا اظهارنامه مالیاتی

در موارد خاص، ممکن است لازم باشد گواهی سابقه کیفری از اسپانیا یا کشور خود، یا گواهی ازدواج یا طلاق را نشان دهید.

اگر درخواست شما تأیید شود، یک اطلاعیه رسمی دریافت خواهید کرد. پس از این، می‌توانید برای ارسال اثر انگشت و تکمیل مراحل درخواست به ایستگاه پلیس محلی مراجعه کنید. سپس در عرض یک ماه، برای دریافت کارت اقامت دائم خود مراجعه می‌کنید.

سخن نهایی

باتوجه‌به مطالب ذکر شده، اسپانیا کشوری محبوب برای دانشجویان خارجی است. علی‌رغم هزینه‌های نه‌چندان پایین در این کشور، اسپانیا به دلیل طبیعت زیبا، پیشینه تاریخی و دانشگاه‌های معتبر در سطح جهانی، می‌تواند مقصد مناسبی برای دانشجویان مشتاق به تحصیل در کشورهای خارجی باشد.

منابع:

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به اسپانیا

 

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.