انتخاب صفحه
سرمایه گذاری در اسپانیا

سرمایه‌گذاری در اسپانیا

کشور اسپانیا، با آب‌وهوایی فوق‌العاده، تاریخ بی‌پایان، غذاهای متنوع و فرهنگ رنگارنگی که دارد، قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است.  این کشور زیبا باتوجه‌به امکانات موجود در بازار داخلی خود و به‌عنوان مکانی نزدیک به بازارهای بین‌المللی؛ مقصدی جذاب برای سرمایه‌گذاران خارجی به شمار می‌رود.

کشور اسپانیا، نسبت به افرادی که درخواست اقامت و یا شهروندی این کشور را دارند، قوانین منعطفی دارد و از این منظر با بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا متفاوت است. در سال ۲۰۱۳، مقامات اسپانیا، قانونی را تصویب کردند که رویه اعطای اقامت این کشور به سرمایه‌گذاران خارجی، برای مشارکت در اقتصاد ملی را تسهیل می‌کند.

در ادامه به روش‌های مختلف اخذ ویزای سرمایه‌گذاری کشور اسپانیا، اشاره خواهیم کرد.

شرایط عمومی سرمایه‌گذاری در اسپانیا

زیرساخت‌های عالی، نیروی کار تحصیل‌کرده، بازار داخلی فعال، دسترسی به بازار مشترک اتحادیه اروپا و غیره، اسپانیا را به یک مقصد جذاب برای سرمایه‌گذاران خارجی تبدیل کرده است.  قانون اسپانیا تا ۱۰۰ درصد مالکیت خارجی در شرکت‌ها را مجاز می‌داند و جابه‌جایی سرمایه کاملاً آزاد است. بر اساس داده‌های اسپانیا، در سال ۲۰۲۱، جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به اسپانیا  ۱۷.۷ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۰ است. سرمایه‌گذاری خارجی در بخش‌های انرژی، املاک و مستغلات، خدمات مالی، مهندسی و ساخت‌وساز متمرکز شده است.

قانون “ویزای طلایی” اسپانیا در سال ۲۰۱۳ معرفی شد که براین‌اساس، به شهروندان غیر اتحادیه اروپا و اعضای خانواده آنها این فرصت را می‌دهد تا مجوز اقامت موقت در این کشور را دریافت کنند. با داشتن کارت یک مقیم اسپانیا، می‌توان کاملاً آزادانه و بدون نیاز به درخواست ویزا در سراسر اتحادیه اروپا سفر کرد. هدف اصلی ویزای طلایی جذب کارآفرینان به اسپانیا و تحریک سرمایه‌گذاری خارجی و ایجاد شغل است.

متقاضی می‌تواند ویزای طلایی را دریافت کرده و پس از آن برای درخواست اقامت به اسپانیا برود. همچنین می‌تواند برای اخذ ویزای کوتاه‌مدت اقدام کند، به اسپانیا برود و از طریق سرمایه‌گذاری برای اخذ اقامت اقدام کند. سرمایه‌گذاران با دریافت ویزای طلایی، اقامت یک‌ساله را دریافت می‌کنند که برای دو دوره دو ساله؛ تا زمان اخذ تابعیت قابل تمدید خواهد بود. این ویزا شامل همسر و فرزندان شخص متقاضی نیز می‌شود.

متقاضیان ویزای سرمایه‌گذاری، گزینه‌های مختلفی دارند:

 •     سرمایه‌گذاری حداقل ۵۰۰ هزار یورو در املاک و مستغلات به‌شرط حفظ ملک تا زمان اخذ اقامت دائم. (دارندگان ویزا می‌توانند پس از ۵ سال اقامت دائم دریافت کنند)
 •     سرمایه‌گذاری ۲ میلیون یورویی در اوراق قرضه اسپانیا به‌شرط حفظ سرمایه‌گذاری برای حداقل یک دوره ۵ ساله
 •     سرمایه‌گذاری ۱ میلیون یورویی در سهام شرکت‌های اسپانیایی به‌شرط حفظ سرمایه‌گذاری برای حداقل یک دوره ۵ ساله
 •     سپرده‌گذاری ۱ میلیون یورویی در حساب بانکی اسپانیا به‌شرط حفظ سرمایه‌گذاری برای حداقل یک دوره ۵ ساله

اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در اسپانیا

سرمایه‌گذاران و کارآفرینان، می‌توانند کارت اقامت خود را بدون هیچ نیاز اضافی دریافت کنند. این بدان معناست که آنها نیازی به تسلط بر زبان اسپانیایی یا ارائه مدرکی دال بر تحصیلات و حرفه‌ای بودن خود ندارند.  در واقع از یک سرمایه‌گذار خارجی انتظار نمی‌رود در آزمون ارزیابی زبان، تاریخ، فرهنگ و سنت‌های اسپانیایی شرکت کند.  پنج سال بعد از دریافت ویزای سرمایه‌گذاری، می‌توان برای اقامت دائم اقدام کرد. ده سال زندگی در این کشور با رعایت شرایط خاص به فرد این حق را می‌دهد که تابعیت و پاسپورت اسپانیایی را دریافت کند.

دو مفهوم کاملاً مشابه وجود دارد؛ ویزای طلایی و اقامت برای سرمایه‌گذاران.

ویزای طلایی اسپانیا به مدت ۳۶۵ روز یا شش ماه به یک سرمایه‌گذار اعطا می‌شود. این یک ویزای ساده در پاسپورت شماست و کارت اقامت نیست. زمانی که در مورد روش سریع اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری می‌شنوید، صحبت از ویزای طلایی است. یکی از مزایای این نوع ویزا این است که می‌توانید آن را در کشور خود و در مرکز ویزای اسپانیا دریافت کنید.  ظرف ۶ یا ۱۲ ماه شما و اعضای خانواده‌تان باید به اسپانیا بروید و با سرمایه‌گذاری، برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری درخواست دهید. در اسپانیا به سرمایه‌گذاران اقامت ۲ ساله داده می‌شود و می‌توانند آن را برای ۵ سال دیگر تمدید کنند.

برخی الزامات برای انواع سرمایه‌گذاری وجود دارد:

 • وجوه سرمایه‌گذاری باید از خارج از کشور باشد و متقاضیان باید یک صورت حساب بانکی ارائه دهند که شرایط اقتصادی کافی آنها را برای هزینه‌های زندگی خانواده نشان دهد.
 • متقاضی اصلی باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشد و اعضای خانواده وی دارای سوابق شخصی تمیز باشند.
 •  متقاضی باید شواهدی داشته باشد مبنی بر اینکه به‌اندازه کافی منابع مالی قانونی که در خارج از کشور اسپانیا به دست آورده، دارد تا برای سرمایه‌گذاری استفاده شود.
 •  از متقاضی اصلی و وابستگان آنها، انتظار می‌رود گواهی سابقه کیفری برای ۵ سال گذشته ارائه دهند. همچنین انتظار می‌رود که آنها هیچ تخلفی از قوانین مهاجرت مرتکب نشده باشند.
 •  یک سرمایه‌گذار بالقوه و خانواده او باید در سلامت کامل باشند. آنها باید یک بیمه‌نامه سلامت صادر شده توسط یک شرکت خصوصی یا دولتی مجاز در اسپانیا داشته باشند.
 • افرادی که قصد دریافت اقامت دائم دارند نباید بیش از ۶ ماه متوالی و در مجموع ۱۰ ماه در طول پنج سال، کشور را ترک کنند.

مطابق با قوانین برنامه اقامت از طریق سرمایه‌گذاری، متقاضی می‌تواند برای تمام اعضای خانواده خود درخواست اقامت دهد. در فرم درخواست خود می‌توان موارد زیر را درج کرد:

 • همسر یا شریک زندگی
 • فرزندان زیر ۱۸ سال
 • فرزندان زیر ۲۶ سال اگر مجرد باشند و از نظر مالی به متقاضی اصلی وابسته باشند.
 • فرزندان دارای ناتوانی ذهنی یا جسمی (هیچ محدودیت سنی اعمال نمی‌شود).
 • والدین

استانداردهای سرمایه‌گذاری در اسپانیا

امنیت سرمایه، یکی از مسائل مهمی است که متقاضی باید به آن توجه کند. طبق آمار، امنیت سرمایه و خطر مصادره اموال، در کشور اسپانیا، طی پنج سال گذشته همواره زیر ۱ درصد بوده است.

نرخ تورم در اسپانیا طی پنج سال اخیر، همواره زیر ۲ درصد بوده که این نشانی از ثبات اقتصادی خوب این کشور دارد و باتوجه‌به آمار، کنترل فساد در نظام اداری اسپانیا، طی سالیان اخیر، هر سال کم‌تر از قبل بوده و این نشان از کنترل فساد و امنیت سرمایه در این کشور دارد.

در زیر نمودار رشد اقتصادی کشور اسپانیا را مساهده می کنید.

رشد اقتصادی اسپانیا

رشد اقتصادی اسپانیا

شاخص‌های اقتصادی تأثیرگذار بر سرمایه‌گذاری در اسپانیا

کشور اسپانیا با نرخ مالیاتی بهینه خود، هر ساله توسط سرمایه‌گذاران زیادی در سراسر دنیا انتخاب می‌شود و فعالانه به دنبال سرمایه‌گذاران خارجی به‌عنوان یکی از موارد اصلی بهبود اقتصاد پس از کرونا می‌گردد.

تا سال ۲۰۱۹ و پس از شش سال رشد اقتصادی، تولید ناخالص داخلی اسپانیا در سال ۲۰۲۰ با ۱۱ درصد کاهش روبه‌رو بود. این رکود تا حد زیادی به دلیل نرخ بالای ابتلا به کووید -۱۹، قرنطینه سخت سه‌ماهه، بسته‌شدن مرزها و محدودیت‌های مرتبط با کرونا بود که بخش‌های گردشگری این کشور را با مشکلات فراوانی روبه‌رو کرد. البته اسپانیا با ۵.۱ درصد رشد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۱ و بهبود نرخ بیکاری به ۱۳.۳ درصد، شرایط را بهبود داد.

در زیر نموداری جهت پیش بینی نرخ بیکاری در این کشور را میبینیم.

نرخ بیکاری در اسپانیا

سرمایه‌گذاری در اسپانیا از طریق خرید ملک

اسپانیا یکی از محبوب‌ترین کشورهای اروپایی در زمینه سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات است و سرمایه‌گذاران مختلفی را از جای‌جای جهان، جذب می‌کند. برای دریافت ویزای طلایی یا اجازه اقامت، متقاضی باید مدارکی مبنی بر خرید ملک با هزینه حداقل ۵۰۰ هزار یورو ارائه دهد. خرید باید عاری از هرگونه تحمیل یا تضمین اوراق قرضه باشد. البته برای خرید ملک، امکان دریافت وام از این کشور نیز وجود دارد.

فرد با خرید ملک در اسپانیا در ابتدا واجد شرایط دریافت اقامت یک‌ساله می‌شود و بعد از آن دو نوبت دو ساله، به‌شرط عدم فروش ملک، اقامت او تمدید خواهد شد. در سال پنجم نیز شخص می‌تواند درخواست اقامت دائم این کشور را ارائه دهد. اگر شخص قبل از اخذ اقامت دائم، ملک خود را فروخته باشد، ویزای سرمایه‌گذاری اسپانیا را از دست خواهد داد.

سرمایه‌گذاری در اسپانیا از طریق ثبت شرکت

هیچ الزام خاصی در مورد حداقل سرمایه‌گذاری در تجارت وجود ندارد. بااین‌حال، پروژه تجاری باید به نفع کشور اسپانیا باشد. این بدان معناست که باید حداقل با یک معیار ذکر شده در زیر مطابقت داشته باشد:

 • باید مشاغل جدید ایجاد کند.
 • باید در راستای منافع اجتماعی و اقتصادی منطقه باشد
 • باید به طور قابل توجهی به نوآوری‌های علمی و فناوری کمک کند.
 • پروژه شما باید توسط نماینده تجارت و صنعت در سفارت اسپانیا در محلی که برای ویزای سرمایه‌گذاری درخواست داده‌اید تایید شود.
 • با ۳ تا ۵ هزار یورو می‌توان شرکتی در اسپانیا ثبت کرد؛ اما تنها ثبت شرکت در این کشور، اخذ اقامت را در پی نخواهد داشت. سرمایه‌گذار باید بیش از ۶۰ هزار یورو اعتبار در شرکت خود داشته باشد.

سرمایه‌گذاری در اسپانیا از طریق کارآفرینی

برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری اسپانیا از طریق کارآفرینی، متقاضی باید بیزینس پلنی ارائه کند که دولت اسپانیا را مجاب به ارائه ویزای سرمایه‌گذاری کند.

در واقع کارآفرین باید ثابت کند که طرح تجاری پیشنهادی او، تاثیری قوی، مثبت و مفید در اقتصاد اسپانیا خواهد داشت و ایجاد اشتغال خواهد کرد. کارآفرین باید ۲ تبعه اسپانیایی را در شرکت خود استخدام کند. با وجودی که با حدود ۵۰ هزار یورو می‌توان یک فعالیت تجاری را آغاز کرد، ولی بهتر است که شخص تمکن مالی در حدود ۱۰۰ هزار یورو داشته باشد.

سرمایه‌گذاری در اسپانیا از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

طبق قوانین بازارهای سهام و اوراق قرضه، محدودیتی برای رقم خرید اوراق قرضه دولتی از سوی دولت اسپانیا برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته نشده است. به این معنا که با هر میزان سرمایه می‌توان اقدام به خرید اوراق قرضه نمود و نوعی سرمایه‌گذاری در اسپانیا را رقم زد. اما نکته قابل توجه این است که در این روش، هیچ‌گونه آثار اقامتی برای فرد در نظر گرفته نمی‌شود. برای تحقق این امر، باید ابتدا در یکی از بانک‌های کشور اسپانیا افتتاح حساب کرد.

سرمایه‌گذاری در اسپانیا از طریق خودحمایتی

در این روش متقاضی تنها باید به دولت اسپانیا اثبات کند که از لحاظ مالی در وضعیت خوبی به سر می‌برد و دارای میزان قابل توجهی از سرمایه‌های نقدی و غیرنقدی است. متقاضی باید حداقل مبلغ ۳۰ هزار یورو برای نفر اصلی، ۸ هزار یورو برای همسر و ۷ هزار یورو به‌ازای هر یک از فرزندان زیر ۱۸ سال را در حساب خود داشته باشد. همچنین ارائه سند ملکی به‌عنوان پشتوانه مالی خانواده، لازم است. لازم به ذکر است که در روش خود حمایتی اسپانیا، شخص امکان اجازه کار به‌عنوان کارمند برای شخص دیگر را نخواهد داشت.

مزایای سرمایه‌گذاری در اسپانیا

 • کشور اسپانیا دارای اقتصادی روبه‌رشد، زیرساخت‌های توسعه‌یافته، نیروی کار واجد شرایط است.
 • طیف گسترده‌ای از روش‌های سرمایه‌گذاری متنوع برای متقاضیان اخذ ویزای سرمایه‌گذاری کشور اسپانیا وجود دارد.
 • شما به یک سیستم بانکی معتبر جهانی دسترسی خواهید داشت.
 • به وام‌هایی با نرخ بهره بسیار پایین در وام مسکن دسترسی خواهید داشت.
 • اکثر گزینه‌های سرمایه‌گذاری در اقتصاد اسپانیا برای سرمایه‌گذاران ایمن و سودآور هستند.
 • درخواست شما در مدت زمان کوتاهی بررسی خواهد شد. این به شما امکان می‌دهد در شرایط عادی ظرف ۳ تا ۵ ماه کارت اقامت خود را دریافت کنید.
 • در اسپانیا، دریافت کارت اقامت به این معنا نیست که شما باید همیشه در این کشور بمانید. یک سفر کوتاه به اسپانیا کافی است.
 • می‌توانید بدون ویزا به ۱۹۰ کشور دنیا سفر کنید.

معایب سرمایه‌گذاری در اسپانیا

 • برای وجود مشکلات و اختلال در افتتاح حساب و انتقال سرمایه به بانک‌های این کشور، خصوصاً برای ایرانیان، مشکلاتی وجود دارد.
 • دولت برای تمدید اقامت متقاضیان گاها سخت‌گیری‌هایی را لحاظ می‌کند
 • برای دریافت پاسپورت اسپانیا 10 سال زمان نیاز دارد

سخن نهایی

اگرچه اسپانیا یکی از معدود حوزه‌های قضایی اروپایی است که مقامات آن سرمایه‌گذاری خارجی را تشویق می‌کنند و هیچ‌گونه مانع اداری و بوروکراتیک اضافی ایجاد نمی‌کنند، فردی که با ویژگی‌های سیستم حقوقی اروپا آشنایی نداشته باشد می‌تواند در دریافت اجازه اقامت اسپانیا بدون داشتن مجوز با مشکل مواجه شود. به همین منظور مشاوران حقوقی مجرب ریسا گروپ در صورت نیاز، در کنار شما خواهند بود.

فرم ارزیابی رایگان جهت اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری

رزرو وقت مشاوره حضوری اقامت سرمایه گذاری

بارگذاری...

مطالب مرتبط

اقامت سوئد با ثبت شرکت

اقامت سوئد با ثبت شرکت

یکی از بهترین راه های اخذ اقامت در کشور سوئد، اقامت کاری از طریق ثبت شرکت در سوئد هنگامی که هنوز در ایران ساکن هستیم، است و افرادی که خواستار سرمایه گذاری در سومین کشور امن جهان هستند، می‌توانند از طریق ثبت شرکت، اقامت این کشور را به دست آورند، اما در کل می توان گفت...

ادامه مطلب
شغل حسابداری در سوئد

شغل حسابداری در سوئد

بعضی از مشاغل به دلیل ماهیت بین المللی که دارند، در اکثر کشورهای جهان به خصوص در کشورهایی که از رونق اقتصادی خوبی برخوردارند، بازار کار بسیار مناسبی دارند. یکی از این رشته ها رشته حسابداری است که از پرکاربرد ترین و پرمتقاضی ترین رشته ها در سراسر جهان است؛ به همین دلیل...

ادامه مطلب
محاسبه تمکن مالی سوئد

محاسبه تمکن مالی سوئد

نفر اصلی هر ماه 8600 کرون، همراه بزرگسال 3600 کرون در ماه، همراه زیر 18 سال 2500 کرون در ماه نرخ حدودی ارز رو میتوانید از سایت زیر چک کنید. Bonbast.com اطلاعات تکمیلی رو در سایت اداره مهاجرت سوئد ملاحضه بفرمایید. اطلاعات کامل در مورد محاسبه تمکن مالی در پکیج 0 تا 100...

ادامه مطلب
مزایای اقامت کاری سوئد

مزایای اقامت کاری سوئد

از مزایای اقامت کاری سوئد که شامل استخدام و ثبت شرکت می‌شود، رایگان شدن هزینه تحصیل و خدمات پزشکی و درمانی برای خودتان و همسر و فرزندان شماست. شما به‌عنوان شهروند کشور سوئد قلمداد شده و ده شماره سوئدی دریافت خواهید کرد. [video width="720" height="720"...

ادامه مطلب
اقامت با مدرک وکالت در سوئد

اقامت با مدرک وکالت در سوئد

متاسفانه امکان انجام کار وکالت و یا مشاوره حقوقی در سوئد، به عنوان یک وکیل ایرانی وجود ندارد، اما تنها راه برای انجام کار وکالت و گرفتن اقامت کاری، ثبت شرکت در سوئد و کار بر روی پرونده‌های ایرانیان مقیم سوئد است؛ به این نحو که شما با شرکت‌های سوئدی قرارداد کاری بسته و...

ادامه مطلب
ثبت شرکت در سوئد از طریق ترِید کردن در بورس

ثبت شرکت در سوئد از طریق ترِید کردن در بورس

کشور سوئد از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی دارای رتبه هشتم جهان می‌باشد که با توجه به وضعیت اقتصادی قوی، شرایط زندگی و کیفیت بالای رفاه و سطح آموزشی ایده آل از جایگاه بسیار مطلوبی در جهان برخوردار است. لازم به ذکر است که اقتصاد قوی کشور سوئد بر اساس حضور و مشارکت مردمش...

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.