انتخاب صفحه
مهاجرت به فرانسه

مهاجرت به اسپانیا

اسپانیا جزو آن دسته از مقصدهای مهاجرتی است که در میان مردم سرتاسر جهان محبوبیت دارد. برای زندگی و مهاجرت به این کشور که برای تفریحات دریایی خود در ساحل‌ها و فوتبالش شناخته شده است، قوانین و بایدها و نبایدهای مشخصی وجود دارد. اطلاع پیدا کردن از این موارد کمک می‌کند تا راحت‌تر مسیر مهاجرت به اسپانیا را طی کنید.

ما در این مطلب قوانین اخذ ویزای اسپانیا و اقامت در آن‌جا را توضیح خواهیم داد تا برای مهاجرت به این کشور اطلاعات لازم را به‌دست آورید.

آب و هوای اسپانیا

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب مقصد مهاجرت، آب و هوای آن است، زیرا اگر نتوانید با آب و هوای آن‌ کشور کنار بیایید، همیشه در عذاب خواهید بود. آب و هوا در هر منطقه‌ای از اسپانیا متفاوت از منطقه دیگر است و بنابراین باید منطقه مورد نظرتان را جداگانه بررسی کنید.

به‌طور کلی آب و هوای شمال اسپانیا متعادل بوده و جنوب آن گرم است. با این‌حال در شهرهایی مانند سیرا نوادا و اطراف مادرید، دمای پایین هوا امکان اسکی کردن را نیز فراهم می‌کند.

هزینه زندگی در اسپانیا

یکی از مزایای مهاجرت به اسپانیا هزینه‌های متعادل آن برای زندگی است. اخذ اقامت اسپانیا و انتخاب مادرید برای زندگی به این معنا است که برای گذران امورات خود در مقایسه با لندن، 38 درصد کمتر هزینه می‌کنید. این هزینه شامل مسکن، خورد و خوراک و سایر الزامات زندگی است.

البته هزینه انرژی، ازجمله آب و برق در اسپانیا بالا است، اما اگر ملکی که تهیه می‌کنید خارج از مناطق توریستی و تجاری باشد، این هزینه‌ها نیز مناسب خواهند بود.

متوسط هزینه‌ای که هر فرد مجرد در ماه برای اقامت در اسپانیا به آن نیاز دارد، 637 یورو بوده و این مبلغ، برای خانواده‌ه‌ای 4 نفره 2255 یورو است. البته در محاسبه این ارقام، اجاره خانه در نظر گرفته نشده است.

میانگین هزینه‌ای که باید ماهیانه برای اجاره خانه در اسپانیا بپردازید، 600 یورو است. اما اگر تصمیم به زندگی در شهرهای کوچک‌تر از بارسلونا یا مادرید بگیرید، می‌توانید خانه‌هایی با اجاره ماهیانه 400 یورو نیز پیدا کنید.

همچنین باید بگوییم اگر قصد اخذ اقامت اسپانیا و زندگی در آن‌جا را دارید، این کشور جزو ارزان‌ترین کشورهای اروپای غربی است. اگر اجاره خانه یا پرداخت اقساط را در نظر نگیریم، به همراه شریک زندگی خود سالیانه با بودجه‌ای بین 20 تا 22 هزار دلار می‌توانید زندگی خوبی در اسپانیا داشته باشید و حتی بیشتر وعده‌هایی غذایی را بیرون از خانه بخورید. البته توجه کنید که همه چیز تا حد زیادی بستگی به سبک زندگی شما دارد.

کار و درآمد در اسپانیا

برای مهاجرت به اسپانیا باید شغل داشته باشید. اگر می‌خواهید مجوز اقامت اسپانیا و کار در آن‌جا را بگیرید، راه‌های مختلفی در پیش روی شما قرار دارد. راه اندازی کسب‌وکار خودتان یکی از آن‌ها است، اما در صورتی‌که از قبل برای آن برنامه‌ریزی مناسبی کرده باشید، چون راه‌اندازی کسب‌وکار در اسپانیا، نیازمند آن است که بتوانید حداقل هزینه 6 ماه از زندگی خود را از قبل تامین کنید.

از آن‌جایی که انتخاب این روش مهاجرت به اسپانیا می‌تواند هزینه زیادی داشته باشد، می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت‌های کاریابی این کشور، شغل مناسبی را در آن‌جا پیدا کنید.

گرچه با توجه به این‌که ایرانیان جزو شهروندان اتحادیه اروپا محسوب نمی‌شوند، برای کار در اسپانیا، نیاز به اخذ مجوز کار و ویزا دارید. برای این‌که موفق به پیدا کردن شغل در اسپانیا شوید، باید مدارک زیر را از قبل تهیه کرده باشید و در صورت درخواست، ارائه دهید:

 • گواهی سوابق کیفری در کشور خودتان
 • گواهی سوابق کیفری در اسپانیا
 • گواهی از ثبت مجرمان جنسی اسپانیا

مجوز کار و انواع ویزاهای کار

شرایط کار در اسپانیا برای شهروندان داخل اتحادیه اروپا و خارج از آن تفاوت دارد. از آن‌جایی که ایران خارج از اتحادیه قرار دارد، ما در این بخش به بررسی شرایطی می‌پردازیم که شهروندان غیراروپایی برای مهاجرت به اسپانیا باید داشته باشند.

ویزا برای اتباع خارج از اتحادیه اروپا

شما برای اخذ مجوز اقامت اسپانیا به‌عنوان تبعه غیراروپایی، نیاز به اجازه دولت دارید. این اجازه‌نامه در قالب ویزا صادر می‌شود. ویزای اسپانیا بسته به هدفی که برای آن به این کشور مهاجرت می‌کنید، متفاوت است.

در حال حاضر ویزاهایی که می‌توانید برای گرفتن آن‌ها از داخل خاک اسپانیا اقدام کنید، در دو دسته زیر قرار می‌گیرند:

 • ویزا برای نیروهای کار با مهارت بالا یا کارت آبی اروپا
 • ویزای کارآفرینی

اگر هنوز اقدامات لازم را برای مهاجرت به اسپانیا انجام نداده‌اید و در این کشور زندگی نمی‌کنید، باید برای اخذ ویزای کار معمولی اقدام کنید. با این نوع ویزای اسپانیا می‌توانید به‌صورت فریلنسری و همچنین به‌عنوان کارمند برای کارفرماهای اسپانیایی کار کنید.

ویزای نیروی کار با مهارت بالا یا کارت آبی اروپا

کارت آبی اروپا معادل گرین کارت آمریکا است. تنها افرادی می‌توانند این ویزا را بگیرند که در حوزه کاری خود تخصص و مهارت بالایی داشته باشند. دارندگان این کارت می‌توانند در هر کشور اروپایی به‌جز دانمارک، ایرلند و انگلستان به کار و زندگی بپردازند.

ویزای کاربری

اگر تبعه یکی از کشورهای عضو شنگن باشید، ممکن است بتوانید بدون ویزا برای اهداف تجاری وارد اسپانیا شوید. در غیر این صورت باید برای اخذ ویزای اسپانیا، به نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری این کشور مراجعه کنید.

در سفارت باید فرم درخواست ویزای مهاجرت به اسپانیا را تکمیل کنید. این فرم مانند دیگر فرم‌هایی است که برای ویزاهای کوتاه‌مدت وجود دارد.

شرایط دریافت ویزای کار و فرم‌های مورد نیاز برای درخواست آن

برای این‌که ویزای اسپانیا را برای کار تهیه کنید، باید تعدادی فرم مربوطه را پر کنید. این فرم‌ها در سایت سفارت اسپانیا موجود هستند. پس از آن‌که فرم خود را به‌درستی پر کردید، باید آن را به‌همراه دیگر مدارک مورد نیاز به نزدیک‌ترین سفارت بفرستید. این مدارک شامل موارد زیر می‌شوند:

 • کپی پاسپورت
 • گواهی عدم سوءسابقه کیفری
 • گواهی پزشکی
 • سه قطعه عکس در اندازه پاسپورت
 • شماره شناسایی NIE برای افرادی که از قبل ساکن اسپانیا هستند
 • شماره تامین اجتماعی کارفرما
 • پیشنهاد شغلی با شرایط کار
 • شرح کامل شغل و فعالیت شرکت
 • اثبات دارایی‌های مالی کارفرمای شما (در صورت نیاز)
 • فرم مرتبط با درخواست ویزای کار اسپانیا

انواع مجوز کار اسپانیا

برای مهاجرت به اسپانیا و کار در این کشور، علاوه بر ویزای کار به مجوز نیز نیاز دارید. این مجوز انواع مختلفی دارد که با توجه به شغل مورد نظرتان، می‌توانید یکی از آن‌ها را بگیرید. از جمله:

مجوز Type Awork

این مجوز برای کار فصلی و محدود است که با در نظر گرفتن امکان تمدید آن، حداکثر مدت اعتبار آن 9 ماه است.

مجوز نوع Binitialwork

این مجوز به شما امکان می‌دهد در یک شغل و منطقه جغرافیایی خاص، حداکثر برای یک سال در اسپانیا کار کنید.

مجوز کار تمدیدشده نوع  B

این مجوز در واقع تمدیدشده مجوز کار اولیه است که دولت آن را حداکثر تا دو سال تمدید می‌کند. همچنین با این مجوز می‌توانید فعالیت‌های حرفه‌ای مختلف را انجام دهید.

مجوز Type C work

اخذ مجوزType C work  به معنای تمدید مجوز نوع B است و به شما امکان می‌دهد هر نوع فعالیتی را در این کشور انجام دهید.

مجوز کار دائمی

مجوزهای کار دائمی، مدت نامحدودی دارند اما همچنان باید آن‌ها را هر پنج سال یک‌بار تمدید کنید. پس از اتمام اعتبار مجوز نوع C خود می توانید برای این ویزا اقدام کنید.

دیگر مجوزها

انواع دیگر مجوزهایی که وجود دارند عبارت هستند از مجوز فوق العاده (زمانی که فرد به‌عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا به پیشرفت اقتصادی و فرهنگی اسپانیا کمک کرده باشد) یا مجوز نوعF  (ویزای مشروط برای کار در مرزهای اسپانیا، به این شرط که کارگر روزانه به کشور خود بازگردد).

فرم درخواست ویزای اسپانیا

برای مهاجرت به اسپانیا و اقدام به اخذ ویزا، باید مدارک زیر را به سفارت آن ارسال کنید:

 • دو عکس استاندارد از پاسپورتتان که بیشتر از سه ماه از گرفتن آن‌ها نگذشته باشد.
 • پاسپورت (باید تاریخ آن تا سه ماه پس از روز خروج از اسپانیا معتبر باشد.)
 • کپی پاسپورت شامل صفحات دارای ویزا و مهر
 • رزرو پرواز برای تایید تاریخ ورود و خروج به اسپانیا
 • مدرک رزرو محل اقامت
 • گواهی کار (یا قرارداد کاری که حقوق، تاریخ شروع کار و شغل شما در آن ذکر شده است.)
 • دعوت نامه از شرکت طرف قرارداد تجاری
 • بیمه درمانی مسافرتی اسپانیا
 • اثبات تمکن مالی کافی
 • اثبات وضعیت مدنی

 هزینه‌های مجوز کار و ویزا اسپانیا

برای بررسی درخواست اخذ ویزای اسپانیا، باید هزینه‌ای را به وزارت امور خارجه این کشور بپردازید. این هزینه حتی در صورت رد درخواستتان نیز غیرقابل برگشت است. بنابراین بهتر است قبل از اقدام مطمئن شوید که واجد شرایط دریافت مجوز اقامت اسپانیا و ویزای آن هستید یا خیر.

بهداشت و درمان در اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا امکانات متعددی را در اختیار شما قرار می‌دهد که یکی دیگر از آن‌ها امکان استفاده از خدمات سیستم بهداشت ملی است. طبق این سیستم، شهروندان اسپانیا می‌توانند از خدمات درمانی در این کشور به ‌رایگان یا با پرداخت هزینه کمی استفاده کنند.

برای این‌که بتوانید در سیستم خدمات درمانی اسپانیا ثبت نام کنید و از خدمات آن بهره ببرید، چند مورد وجود دارد که ملزم به رعایت آن‌ها هستید:

 • به مدت 5 سال یا بیشتر در اسپانیا زندگی کرده باشید.
 • در این کشور شاغل باشید.
 • حق بیمه سلامت عمومی خود را به‌صورت مستقیم پرداخت کنید.

خرید ملک در اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا این امکان را در اختیار مهاجران قرار می‌دهد که در این کشور ملک مورد نظر خود را بخرند. اما قبل از آن‌که پروسه خرید را شروع کنید، بهتر است برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، به زبان اسپانیایی یا انگلیسی تسلط داشته باشید.

خرید ملک در اسپانیا با انتخاب یک وکیل مجرب ممکن است. دلیل آن ‌هم تفاوت سیستم حقوقی این کشور با دیگر کشورها است. شما باید در زمان خرید ملک، یک وصیت‌نامه بنویسید تا تکلیف اموال و نحوه واگذاری آن‌ها را در صورت وقوع مرگ احتمالی‌ خود مشخص کنید.

توجه داشته باشید اگر ملکی که خریداری می‌کنید از قبل بدهی داشته باشد، ممکن است خودتان مسئول پرداخت بدهی‌های آن شوید.

ارسال لوازم خود به اسپانیا

اگر قصد مهاجرت به اسپانیا را برای زندگی داشته باشید، لوازم مورد نیازتان بیش از یک چمدان خواهد شد. بنابراین اگر بخواهید بخشی از وسایل خود را به اسپانیا بفرستید، به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • گذرنامه
 • شماره شناسایی NIE
 • گواهی اقامت
 • نامه‌ای از کارفرمای خود مبنی بر این‌که در این کشور شغلی دارید. (اگر بازنشسته نیستید.)
 • درخواست واردات بدون عوارض
 • اسناد مالکیت یا اجاره خانه برای خانه خود در اسپانیا
 • ترجمه لیست کامل کالاهایتان به زبان اسپانیایی

علاوه بر این‌ها، شرکت بین‌المللی را که برای جابجایی انتخاب می‌کنید، باید اعتبارنامه‌های زیر را داشته باشد:

 • اعتباربخشی FAIM
 • عضویت در اتحاد جهانی FIDI
 • عضویت در گروه BAR Overseas Group

اقلام ممنوعه و دارای محدودیت

شما نمی‌توانید هر وسیله‌ای را به خانه جدید‌تان در اسپانیا منتقل کنید. بنابراین اگر می‌خواهید مشکلی در این زمینه نداشته باشید، بهتر است از اقلامی که ورود آن‌ها به اسپانیا ممنوع است، اطلاع داشته باشید. به‌علاوه لوازمی وجود دارد که انتقال آن‌ها ممنوع نیست اما محدودیت دارند. موارد زیر لوازم دارای محدودیت برای ورود به اسپانیا هستند:

 • آثار هنری یا عتیقه‌ای که به‌عنوان بخشی از مجموعه به فروش می‌رسند، مستلزم پرداخت عوارض هستند. اگر قدمت آن‌ها بیش از 100 سال باشد و به‌عنوان وسایل شخصی ارسال شوند، رایگان خواهند بود و محدودیتی نخواهد داشت.
 • هرگونه مبلمان جدید با قیمت بیش از 3000 یورو بدون عوارض است.
 • اسلحه‌های ورزشی نیاز به مجوز مناسب از اسپانیا دارند.
 • اگر بخواهید مشروبات الکلی و دخانیات وارد اسپانیا کنید، دچار مشکلات شدید خواهید شد.
 • ورود گیاهان باید به شرط ارائه گواهی بهداشت گیاهی باشد.

برای آن‌که از لیست اقلام ممنوعه اطلاع پیدا کنید، می‌توانید به وب‌سایت پست اسپانیا مراجعه کنید که تمام نکات لازم را در قالب راهنما در اختیار افراد قرار داده است.

سخن نهایی

مهاجرت به اسپانیا مانند مهاجرت به دیگر کشورهای بزرگ و پیشرفته جهان، آرزوی بسیاری از افراد است. این کشور جاذبه‌های زیبا، طبیعی و متنوعی دارد که سالانه افراد بسیاری را به آن‌جا می‌کشاند. چنین ویژگی‌هایی به همراه نکاتی که در بالا توضیح دادیم، متقاضیان اخذ اقامت اسپانیا را افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، اسپانیا در زمره کشورهای اروپایی قرار می‌گیرد که هزینه زندگی در آن‌ها، متعادل و مناسب است. زندگی در این کشور بسیار ارزان‌تر از دیگر کشور محبوب اروپایی یعنی انگلیس است. بنابراین مهاجرت به اسپانیا، می‌تواند انتخاب بسیاری از افرادی باشد که دوست دارند بهترین و منطقی‌ترین تصمیم را برای انتخاب یک کشور اروپایی طراز اول بگیرند.

فایل صوتی مهاجرت به اسپانیا

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به اسپانیا

 

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.