انتخاب صفحه
تحصیل-در-لهستان-1

تحصیل در لهستان

اگر برای تحصیل به لهستان می‌آیید، این ممکن است آغاز یک ماجراجویی جذاب برای شما در کشف اروپا باشد. لهستان نه‌تنها فرهنگ‌های جالب و فرصت‌های مرتبط با اقتصادهای نوآور را ارائه می‌دهد، بلکه بهترین شرایط را برای تحصیلات عالی موفق در فضایی چالش‌برانگیز و دوستانه فراهم می‌کند. تحصیل در لهستان با دانشگاه‌های باکیفیت بالا، مدارک بین‌المللی شناخته شده و زیرساخت‌های بسیار قابل‌اعتنا موقعیت خوبی را برای شما فراهم می‌کند.

فهرست مطالب

اطلاعات مفید در مورد لهستان:

۱) نام رسمی: جمهوری لهستان (فرم کوتاه: لهستان)، Rzeczpospolita Polska (فرم کوتاه در لهستانی: Polska)

۲) زبان رسمی: لهستانی

۳) مکان: اروپای مرکزی. لهستان با آلمان، جمهوری چک، اسلواکی، اوکراین، بلاروس، لیتوانی و روسیه هم مرز است (کالینینگراد).

۴) پایتخت: ورشو (جمعیت ۱٫۷ میلیون نفر)

۵) جمعیت لهستان: ۳۸ میلیون نفر

۶)واحد پول: 1zloty (PLN)=100 groszy (زلوتی لهستان)

۷)نرخ رشد GDP در سال 2021 معادل ۵٫۷۳ درصد و نرخ تورم در سال ۲۰۲۱ معادل ۵٫۱ درصد بوده است. شاخص شادمانی ۶٫۱۲ نسبت به میانگین ۵ می‌باشد.

بر طبق گزارش اداره مرکزی آمار تعداد دانشجویان بین‌المللی در لهستان در حال افزایش است و اکنون ۸۴٫۷ هزار نفر محاسبه گردیده است.

 

شرایط عمومی تحصیل در لهستان

سطح سیستم آموزشی در لهستان در ده سال گذشته به طور پیوسته در حال بهبود بوده است. درعین‌حال، نه‌تنها کیفیت تدریس بهبودیافته است، بلکه تعداد دانشجویان بین‌المللی نیز به طور مداوم در حال افزایش است و کارهای زیادی انجام شده است تا اقامت آنها در لهستان تاحدامکان راحت باشد.

جالب اینجاست که در میان دانشگاه‌های لهستان، هم تعدادی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان با سنت‌های تاریخی چشمگیر وجود دارد، مانند دانشگاه Jagiellonian در کراکوف که در سال ۱۳۶۴ تأسیس شد و هم برخی از دانشگاه‌های بسیار جدید و بسیار مدرن پس این انتخاب شماست که کجا درخواست دهید.

فرایند بولونیا در تمامی دانشگاه‌های کشور اجرا می‌شود. دانشگاه‌های لهستان طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی از تخصص‌های فنی و پزشکی گرفته تا اقتصاد، امور مالی و علوم اجتماعی را به دانشجویان ارائه می‌دهند.

دوره‌های تحصیلی

در زیر می‌توانید انواع فهرست شده دوره‌ها و مدت‌زمان آنها را ملاحظه کنید:

کارشناسی هنر – ۳ سال (۶ ترم)

کارشناسی علوم – ۳٫۵ سال (۷-۸ ترم)

مدرک کارشناسی ارشد – ۱٫۵ – ۲ سال (۳-۴ ترم)

دوره طولانی کارشناسی ارشد (برای تخصص‌های پزشکی، روان‌شناسی و حقوق) به مدت ۵-۶ سال (۱۰-۱۲ ترم) طول می‌کشد.

تحصیلات تکمیلی – ۱ – ۱٫۵ سال (۱-۲ ترم)

یک برنامه کاملاً متداول بدون مدرک به نام “Zerówka” وجود دارد – یک دوره مقدماتی ۹ماهه برای دانشجویان آینده. این شامل کلاس‌های زبان لهستانی و چند موضوع دیگر است. پس از اتمام دوره، شرکت‌کنندگان گواهینامه‌ای دریافت می‌کنند که سطح مهارت آنها در لهستان را تأیید می‌کند.

اگر کسی بخواهد مهارت‌های زبان انگلیسی خود را بهبود بخشد، گزینه‌ای برای ثبت‌نام در مدرسه مقدماتی انگلیسی (۹ماهه) باهدف ورود به دوره‌های با مدرک پس از اتمام دوره وجود دارد.

مؤسسات آموزش عالی (HEI) در لهستان به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند: مؤسسات دولتی (عمومی) و مؤسسات خصوصی (غیردولتی). این مؤسسات بیشتر به دودسته اصلی مؤسسات دانشگاهی و حرفه‌ای تقسیم می‌شوند.

مؤسسات دانشگاهی

رده دانشگاهی دارای مجوز حداقل یک رشته علمی یا هنری و اعطای رده علمی A+، A یا B+ است. این مؤسسه تحصیلی دوره اول (کارشناسی) و دوره دوم (کارشناسی ارشد) یا دوره طولانی را انجام می‌دهد. همچنین ممکن است برای دانشجویان دکترا (PhD) نیز آموزش ارائه کند.

مؤسسات حرفه‌ای

آموزش حرفه‌ای شرایطی مانند آموزش آکادمیک را ندارد. ممکن است فقط به‌صورت عملی آموزش ارائه دهد. یک مؤسسه از نوع حرفه‌ای مطالعات دوره اول و دوم یا مطالعات دوره طولانی را انجام می‌دهد.

همه انواع HEI توسط کمیته اعتبارسنجی لهستان که یک مؤسسه مستقل است، کنترل می‌شود که برای تضمین و ارتقای کیفیت آموزش فعالیت می‌کند.

به‌عنوان یک خارجی، شما حق دارید برای تحصیل در هر دانشگاهی درخواست دهید و به زبان لهستانی یا انگلیسی تحصیل کنید. دانشگاه‌هایی وجود دارند که به زبان‌های دیگر نیز تدریس می‌کنند.

هزینه تحصیل به زبان لهستانی به طور متوسط حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ یورو در سال است. تحصیل به زبان انگلیسی کمی گران‌تر است و به طور متوسط حدود ۳۰۰۰ یورو در سال هزینه دارد.

شما می‌توانید برای انواع بورسیه‌های تحصیلی که می‌تواند هزینه تحصیل و/یا هزینه‌های زندگی در لهستان را پوشش دهد درخواست دهید در واقع، بسیاری از دانشگاه‌ها بورسیه‌های تحصیلی خود را به مستعدترین دانشجویان ارائه می‌دهند.

در زیر یک توضیح کلی از چگونگی روند پذیرش در دانشگاه‌های مختلف در لهستان ارائه شده است. ضمناً به‌خاطر داشته باشید که برخی از دانشگاه‌ها ممکن است شرایط دیگری را اضافه کنند، بنابراین قوانین پذیرش هر دانشگاهی را که قصد دارید برای آن درخواست دهید بررسی کنید.

چگونه اپلای کنیم؟

مرحله ۱: دوره را انتخاب کنید.

آیا می‌خواهید وکیل، روزنامه‌نگار، معلم یا پزشک شوید؟ فرصت‌ها بی‌پایان هستند و تصمیم با شماست.

مرحله ۲: دانشگاه را انتخاب کنید و شرایط پذیرش آن را بررسی کنید.

تقریباً ۳۸۰ مؤسسه آموزش عالی دولتی و خصوصی در لهستان وجود دارد. شما باید یکی را انتخاب کنید که برای شما مناسب است. فراموش نکنید که:

رتبه‌بندی دانشگاه‌های منتخب را مقایسه کنید.

نظرات دانشجویان را بخوانید.

و فرصت‌های کارآموزی را بررسی کنید.

سپس باید با دفتر پذیرش دانشگاه موردنظر خود تماس بگیرید و در مورد جزئیات پذیرش مانند مدارک موردنیاز، مهلت‌ها و شروع برنامه صحبت کنید.

مرحله ۳: نامه پذیرش و آماده‌سازی ویزا

معمولاً، پذیرش برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد از آوریل یا می شروع می‌شود. مدت‌زمان بستگی به دانشگاه دارد و ممکن است تا ۶ ماه ادامه داشته باشد.

پس از اینکه دانشگاه درخواست شما را پذیرفت، یک تصمیم پذیرش به همراه نامه پذیرش برای شما صادر می‌شود. بر اساس آخرین مدرک، سفارت برای مدت زمانی که در آن ذکر شده است (یک سال) ویزای دانشجویی برای شما صادر می‌کند.

مرحله ۴: خروج و سازگاری بافرهنگ جدید

سال تحصیلی در لهستان از ابتدای اکتبر آغاز می‌شود. تا آن زمان، باید شروع به بررسی موضوعات زیر کنید:

محل اقامت

وجود اینترنت در اتاق یا آپارتمان

خرید سیم‌کارت محلی

در صورت لزوم به دنبال شغل پاره‌وقت باشید.

زبان

برای شروع تحصیل در لهستان لازم نیست به زبان لهستانی مسلط باشید زیرا دانش انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی کافی است. برای درخواست برای یک دوره معین، باید مدرکی ارائه دهید که دانش خود را در یک زبان خارجی در سطح کافی برای شرکت در کلاس‌ها تأیید کند. طبق چارچوب مشترک اروپایی مرجع برای زبان‌ها، باید یکی از گواهی‌های زیر را داشته باشید: FCE، CAE یا CPE و… برای تحصیل در زبان انگلیسی، DEFL B2 برای مطالعات به زبان فرانسوی یا Zertificat Deutsch Plus 3 برای مطالعات آلمانی. برخی از دانشگاه‌ها نیازی به گواهینامه ندارند؛ زیرا آنها آزمون‌های زبان خود را به‌عنوان بخشی از روند پذیرش خود انجام می‌دهند؛ بنابراین شما می‌توانید در توضیحات دوره دریابید که آیا این آزمون‌ها بخشی از مراحل پذیرش هستند یا گواهی کافی است.

 

تحصیل در لهستان در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

آموزش ابتدایی

۱ سال آموزش پیش‌دبستانی برای تقویت مهارت‌های خواندن ابتدایی و ریاضیات اجباری است. پس از آن، کودکان از سن ۷ تا ۱۲ سالگی به مدرسه ابتدایی می‌روند. اولین دوره کلاس‌های ۱ تا ۳ مراحل مبتدی است (با یک معلم)، درحالی‌که کلاس‌های ۴ تا ۶ یادگیری سیستمی را معرفی می‌کند. موضوعات شامل هنر و موسیقی، صنایع‌دستی و فناوری، زبان لهستانی، ریاضیات، محیط اجتماعی و طبیعی و تربیت‌بدنی است. تحصیلات ابتدایی و متوسطه رایگان است.

آموزش متوسطه

در آموزش متوسطه ۲ رشته وجود دارد. مدارس عمومی آموزش و پرورشی را ارائه می‌کنند که برای هماهنگی با برنامه‌های دانشگاه طراحی شده است. مدارس فنی و حرفه‌ای کارکنان واجد شرایط را آموزش می‌دهند و درعین‌حال آموزش عمومی را نیز ارائه می‌دهند.

دانش‌آموزان در مدارس فنی حرفه‌ای می‌توانند به مدارس متوسطه ادامه دهند، جایی که به‌عنوان حسابدار، مدیر، متخصص کامپیوتر، پرستار و کتابدار آموزش می‌بینند.

 

تحصیل در لهستان در مقطع کارشناسی

در لهستان، به‌منظور پذیرش در مقطع کارشناسی، باید قبلاً تحصیلات دبیرستانی را به پایان رسانده باشید و گواهی پایان دوره متوسطه را از مدرسه‌ای معتبر در کشور خود دریافت کرده باشید. این به طور خودکار دانشجو را برای پذیرش در مقطع کارشناسی واجد شرایط می‌کند.

شایان‌ذکر است، همه گواهی‌ها باید توسط نهاد حاکم در جایی که به‌دست‌آمده است، مجاز باشند و باید از طریق رویه‌ای به نام «Nostrification» برای مطابقت با استانداردهای لهستانی ترجمه شوند.

مدارک کارشناسی در لهستان، یا دوره اول تحصیل، معمولاً سه تا چهار سال طول می‌کشد و به‌عنوان کارشناسی هنر (Licencjat) یا کارشناسی علوم یا مهندسی (Inżynier) ارائه می‌شود. دوره‌ها عمدتاً بر آماده‌سازی دانشجویان برای اشتغال یا ادامه تحصیل متمرکز هستند.

بسیاری از دوره‌های کارشناسی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند که این دوره‌های تمام‌وقت بالغ بر ۱۸۰-۲۴۰ ECTS است. متقاضیان باید دبیرستان (فرم ششم یا کالج) را با موفقیت گذرانده باشند.

اگر قصد دارید برای برنامه کارشناسی درخواست دهید، معمولاً باید مدارک زیر را تهیه کنید:

 • فرم درخواست
 • کپی دیجیتالی از عکس شما
 • مدرک دبیرستان
 • ترجمه گواهی فوق درصورتی‌که به زبان لهستانی یا انگلیسی نباشد.
 • گواهی تأییدکننده سطح مهارت زبان

لطفاً به‌خاطر داشته باشید که HEIهای مختلف ممکن است به مجموعه مدارک متفاوتی نیاز داشته باشند. همیشه بهترین کار این است که مستقیماً با HEI انتخابی خود تماس بگیرید تا تمام جزئیات را بدانید.

 

تحصیل در لهستان در مقطع کارشناسی ارشد

در لهستان، دوره‌های کارشناسی ارشد – که منجر به‌عنوان Magister می‌شود – یکی از دو ساختار زیر را دنبال می‌کنند:

دوره‌های دوم ۱۸ ماه تا دو سال طول می‌کشد و ارزش ۹۰-۱۲۰ واحد ECTS دارد.

دوره‌های طولانی‌مدت و یکپارچه از سال اول دانشگاه شروع می‌شود، تا شش سال طول می‌کشد و ۲۷۰-۳۶۰ واحد ECTS ارزش دارد. اینها در تعداد محدودی از زمینه‌ها از جمله دندانپزشکی، داروسازی و حقوق ارائه می‌شوند.

محتوای دوره بر تعمیق دانش نظری و در دوره‌های خلاقانه‌تر، توسعه و به‌کارگیری مهارت‌های خلاقانه متمرکز است.

برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی، آنها باید مدارکی را ارائه دهند که ثابت کند حداقل سه سال تحصیل در مقطع کارشناسی را از یک مؤسسه عالی معتبر گذرانده‌اند.

در زیر برخی دیگر از اسناد مهمی که موردنیاز است ذکر شده است:

فرم کامل درخواست

امتیاز آیلتس

انگیزه نامه

توصیه‌نامه

رزومه

یک کپی اسکن شده از مدارکی که برای درخواست در دانشگاه موردنیاز است.

کپی پاسپورت

نامه سابقه کار

مدارک تکمیلی موردنیاز دانشگاه

 

تحصیل در لهستان در مقطع دکترا

دوره سوم، دوره دکتری معمولاً چهار سال طول می‌کشد و منجر به مدرک دکترا می‌شود. آنها توسط مؤسسات تحقیقاتی و دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند، و برای درخواست باید قبلاً مدرک کارشناسی ارشد را کسب کرده باشید.

شما نظارت و مشارکت شدیدی را از استاد خود دریافت خواهید کرد و از شما انتظار می‌رود که وظایف آموزشی را انجام دهید و همچنین پایان‌نامه خود را دفاع کنید.

درخواست‌های تحصیل در دوره دکتری لهستان توسط دانشگاه‌های جداگانه بررسی می‌شود؛ بنابراین، شما باید مستقیماً به مؤسسه موردنظر خود درخواست دهید.

در عین حال درخواست‌های دکترا در دانشگاه‌های لهستان اغلب دارای هزینه‌های ثبت‌نام و اپلای هستند که معمولاً بیشتر از ۵۰ یورو نیست.

شرایط خاص ورود به دکترا می‌تواند بین مؤسسات و رشته‌ها متفاوت باشد. اطلاعات مربوط به این موارد در دانشگاه موردنظر شما در دسترس خواهد بود – هر مؤسسه آموزش عالی باید شرایط پذیرش سال تحصیلی اکتبر جدید را در فوریه همان سال منتشر کند.

شرایط معمول ورود به مقطع دکترا شامل ارائه نتایج مدرک دانشگاهی، پیشنهاد تحقیق، انگیزه نامه، رزومه و توصیه‌نامه است.

تحصیل-در-لهستان-2

تحصیل در لهستان به همراه بورسیه تحصیلی

بورسیه‌های زیادی در محدوده‌های تعریف شده در توافق‌نامه‌های دوجانبه وجود دارد. آنها یا توسط دولت لهستانی یا شریک خارجی، اغلب باهدف افزایش تبادل در یک‌رشته تحصیلی خاص، تأمین مالی می‌شوند. میزان بورسیه تحصیلی بستگی به نوع تحقیقات انجام شده دارد.

لیست برنامه‌های موجود:

 1. برنامه آژانس ملی لهستان برای تبادل علمی برای دانشجویان
 2. برنامه آژانس ملی لهستان برای تبادل علمی برای دانشمندان
 3. اراسموس+
 4. برنامه تبادل CEEPUS با اروپای مرکزی و شرقی
 5. برنامه بورس تحصیلی Lane Kirkland
 6. برنامه بورس تحصیلی Visegrad
 7. بورسیه تحصیلی برای شهروندان کشورهای درحال‌توسعه
 8. برنامه فولبرایت
 9. برنامه کمک‌هزینه تحصیلی زیر نظر کمیسیون ملی لهستان برای یونسکو
 10. برنامه کمک‌هزینه تحصیلی با حمایت یونسکو/لهستان در مهندسی

 

هزینه‌های تحصیل و زندگی در لهستان

هزینه تحصیل در لهستان

تحصیلات تمام‌وقت (به زبان لهستانی) در مؤسسات آموزش عالی دولتی (HEI) برای دانشجویان لهستانی و خارجیانی که تحصیلات خود را در لهستان بر اساس شرایط لازم برای شهروندان لهستانی شروع می‌کنند رایگان است. اینها شامل شهروندان اتحادیه اروپا / EEA و دانشجویانی است که دارای کارت لهستانی (Karta Polaka) هستند. سایر اتباع خارجی ملزم به پرداخت شهریه هستند که به طور میانگین به شرح زیر است:

۲۰۰۰ یورو در سال برای مطالعات دوره اول، دوم و مطالعات طولانی،

۳۰۰۰ یورو در سال برای دوره‌های کارشناسی ارشد و همچنین علمی، هنری، تخصصی و کارآموزی فوق دکترا،

۲۰۰۰ یورو در سال برای دوره مقدماتی زبان لهستانی برای شروع تحصیل به زبان لهستانی.

هزینه‌ها در مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی توسط خود مؤسسه تعیین می‌شود، مشروط بر اینکه نباید کمتر از هزینه‌های فرایند آموزش باشند. هزینه‌های تحصیل از ۲۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو در سال متغیر است و به مؤسسه و برنامه تحصیلی بستگی دارد (برای برنامه‌های MBA: حدود 8000-12000 یورو در سال).

لطفاً توجه داشته باشید که هزینه‌های واقعی و شرایط تحصیلی خاص در چارچوب توافق‌نامه بین مؤسسات فردی یا بین دانشجو و دانشگاه مشخص شده است.

کالج‌های دکترا یک استثنا قابل‌توجه هستند، زیرا نه‌تنها آموزش رایگان ارائه می‌دهند، بلکه برای همه داوطلبان دکترا در یک برنامه تمام‌وقت بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهند.

هزینه زندگی در لهستان

زندگی دانشجویی در لهستان در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا مقرون‌به‌صرفه است. هزینه زندگی برای دانشجویان می‌تواند از 1500PLN  (۳۳۰ یورو) در ماه شروع شود. بااین‌حال، قیمت‌ها به شهری بستگی دارد که در آن زندگی می‌کنید. زندگی در پایتخت و شهر گردشگری ممکن است نسبت به سایر شهرهای بزرگ لهستان کمی گران باشد. لطفاً در نظر داشته باشید که دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA برای اینکه بتوانند در لهستان تحصیل کنند، باید از نظر مالی توان پوشش هزینه‌های زندگی را داشته باشند.

در زیر چند مثال برای ارائه ایده‌ای از مبالغی که دانشجویان در ماه در لهستان خرج می‌کنند آورده شده است.

MONTHLY EXPENSES (AVERAGE VALUE)

Expenses Cost (PLN) Cost (EUR)
Rent (student dormitory) ۴۰۰ – 600 ۹۰ – 140
Public transportation ۵۰ – 60 ۱۱ – 13
Health insurance ۴۰ – 60 ۹ – 13
Phone, internet, and TV subscription bills ۸۰ – 100 ۱۷ – 22
Groceries ۷۰۰ – 900 ۱۵۰ – 200
Entertainment ۱۵۰ – 200 ۳۵ – 45
Average total expenses ۱۵۰۰ – 2000 ۳۳۰ – 430

 

محل اقامت

گزینه‌های مختلفی برای اقامت دانشجویی در لهستان وجود دارد. آنها بسته به شهر و مؤسسه آموزش عالی که انتخاب می‌کنید متفاوت هستند. بسیاری از HEI لهستان خوابگاه‌های خود را دارند که معمولاً ارزان‌ترین گزینه موجود است. بااین‌حال، اکثر دانشجویان لهستانی ترجیح می‌دهند اتاقی را در یک آپارتمان خصوصی اجاره کنند.

خانه‌های دانشجویی و خوابگاه‌ها

هزینه خانه‌های دانشجویی به HEI بستگی دارد. معمولاً هزینه اقامت در خوابگاه حدود ۶۰ تا ۸۰ یورو در ماه برای اتاق مشترک و بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو برای اتاق یک‌نفره است. بااین‌حال، استاندارد خوابگاه‌ها ممکن است حتی بین خانه‌های دانشجویی مختلف HEI تفاوت زیادی داشته باشد، بنابراین خوب است قبل از تصمیم نهایی کمی تحقیق کنید. چیزی که فرق نمی‌کند فضای دوستانه و مفید در خانه‌های دانشجویی است.

مسکن خصوصی

در لهستان اجاره اتاق در یک آپارتمان بزرگ‌تر بسیار رایج است. اکثر دانش‌آموزان خارج از شهر از این طریق آپارتمان‌های مشترک دارند. هزینه در شهرها متفاوت است و بستگی زیادی به موقعیت آپارتمان و همچنین اندازه و کیفیت اتاق دارد. اجاره ماهانه معمولاً بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو است. برخی از صاحبخانه‌ها ممکن است به سپرده‌ای با مبلغ مشابه نیاز داشته باشند. اگر دوستانی برای زندگی ندارید نگران نباشید. اشتراک‌گذاری آپارتمان با مردم محلی یک فرصت شگفت‌انگیز است: می‌توانید هزینه اقامت را بپردازید و دوستان عالی به‌صورت رایگان پیدا کنید و اگر واقعاً دوست ندارید به اشتراک بگذارید، می‌توانید یک آپارتمان مستقل پیدا کنید. اجاره کوچک‌ترین آپارتمان یک اتاقه از حدود ۳۰۰ یورو (در ورشو) شروع می‌شود.

 

کار دانشجویی در لهستان

مطالعات – اولویت اول شما

اگر شغل پاره‌وقت پیدا کنید، می‌توانید ۲۰ ساعت در طول تحصیل و همچنین ۳ ماه کار تمام‌وقت در تعطیلات مجاز انجام دهید.

کار تمام‌وقت برای دارندگان کارت اقامت مجاز است. اما به یاد داشته باشید که شما برای تحصیل به لهستان می‌روید و رفتن به کلاس، کار بر روی تکالیف و گذراندن دوره‌های خود، اینها تمرکز اصلی شما خواهند بود.

چگونه می‌توانم در لهستان کار پیدا کنم؟

بسیاری از مشاغل هستند که نیازی به دانش زبان لهستانی ندارند، بااین‌حال، همیشه بهتر است درک اولیه از این زبان داشته باشید.

تقریباً هر دانشگاه در لهستان دارای دفتر شغلی است. دفتر توسعه شغلی به دانشجویان و فارغ‌التحصیلان در یافتن مکان مناسب در بازار کار کمک می‌کند. به‌راحتی با آنها تماس بگیرید، معمولاً آنها بسیار مفید هستند.

دوره‌های کارآموزی

گذراندن یک دوره کارآموزی به شما تجربه‌ای در زمینه شغلی می‌دهد که می‌خواهید دنبال کنید. این نه‌تنها به افراد در هنگام درخواست شغل، برتری نسبت به سایر کاندیداها می‌دهد، بلکه شما را برای انتظارات در رشته خود آماده می‌کند و اعتمادبه‌نفس شما را افزایش می‌دهد.

بیشتر دوره‌های کارآموزی در لهستان به شما پول می‌دهند. برخی از سازمان‌های دانشجویی در لهستان وجود دارند که می‌توانند از شما حمایت کنند:

AIESEC کارآموزی در لهستان را سازماندهی می‌کند.

IAESTE دوره‌های کارآموزی را در مهندسی، علوم طبیعی و سایر زمینه‌های فنی ترتیب می‌دهد.

Erasmus + بورسیه تحصیلی تا 12 ماه در هر دوره تحصیلی را به دانشجویان ارائه می‌دهد. اما فقط تعداد انگشت شماری می‌دانند که این دوره می‌تواند برای یک دوره کارآموزی استفاده شود، نه‌تنها برای یک برنامه تبادل تحصیلی.

 

ویزای همراه تحصیلی لهستان

خانواده شما اگر به‌عنوان همراه برای اجازه اقامت درخواست دهند، می‌توانند با شما به لهستان بیایند. شما باید درآمد ثابت و منظم خود را اثبات کنید تا نشان دهید که می‌توانید در طول اقامت، اعضای خانواده خود را تأمین کنید. خانواده شما تا زمانی که شما اجازه اقامت موقت داشته باشید، مجاز به کار و تحصیل در لهستان با ویزای دانشجویی شما هستند.

 

دانشگاه‌های برتر لهستان

QS World University Rankings 2022 – World

۱ ۳۰۸ University of Warsaw
۲ ۳۰۹ Jagiellonian University
۳ ۵۱۰-۵۰۱ Warsaw University of Technology
۴ ۱۰۰۰-۸۰۱ Adam Mickiewicz University in Poznan
۵ ۱۰۰۰-۸۰۱ Nicolaus Copernicus University
۶ ۱۰۰۰-۸۰۱ Lodz University of Technology
۷ ۱۰۰۰-۸۰۱ University of Gdansk
۸ ۱۰۰۰-۸۰۱ University of Lodz
۹ ۱۰۰۰-۸۰۱ AGH University of Science and Technology
۱۰ ۱۰۰۰-۸۰۱ University of Wroclaw

 

 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی لهستان

شرایط ورود برای شهروندان اتحادیه اروپا

اگر شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستید، تنها چیزی که برای ورود به لهستان باید داشته باشید، یک سند مسافرتی معتبر یا یک مدرک تأییدکننده هویت و شهروندی (شناسه ملی شما) است. بااین‌حال، اگر می‌خواهید در طول اقامت خود در لهستان به خارج از کشور سفر کنید، بهتر است که یک پاسپورت به همراه داشته باشید،

برای اقامت کمتر از سه ماه هیچ شرایط رسمی وجود ندارد. بااین‌حال، مطالعات شما بیشتر طول خواهد کشید. برای چنین اقامتی، ثبت‌نام اقامت ضروری است، باید در دفتر Voivodship (استانی) ثبت‌نام کنید.

الزامات ورود برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا

دو مدرک اصلی که هنگام ورود به لهستان توسط شهروندان غیر اتحادیه اروپا موردنیاز است، سند مسافرتی معتبر (گذرنامه) و یک ویزا (در صورت نیاز) است.

ویزا

به‌عنوان یک قانون کلی، برای ورود به لهستان به ویزا نیاز دارید. بااین‌حال، اتباع خارجی از تعدادی از کشورها هنگام ورود به منطقه شینگن برای دوره‌هایی که بیش از ۹۰ روز در یک دوره ۱۸۰ روزه نباشد، از الزام ویزا معاف هستند.

لهستان بخشی از منطقه شینگن است، بنابراین می‌توانید برای ویزای لهستان درخواست دهید و در سراسر اروپا (به‌استثنای بریتانیا، ایرلند، قبرس، بلغارستان، رومانی، کرواسی و کشورهای خارج از اتحادیه اروپا) سفر کنید.

چندین نوع ویزا برای انتخاب وجود دارد:

 1. نوع “A” – ویزای ترانزیت فرودگاهی شینگن. دانشجویانی که به لهستان می‌آیند نمی‌توانند از آن استفاده کنند.
 2. نوع “C” – ویزای شینگن کوتاه‌مدت که به دارنده آن اجازه می‌دهد تا حداکثر ۹۰ روز در دوره ۱۸۰ روزه در قلمرو شینگن بمانند.
 3. نوع “D” – ویزای ملی بلندمدت صادر شده برای حداکثر یک سال که امکان سفر در منطقه شینگن را تا ۹۰ روز در یک دوره ۱۸۰ روزه فراهم می‌کند. این ویزا فقط در شرایط استثنایی قابل تمدید است. اگر نیاز دارید بیشتر از مدتی که در ویزای خود مشخص شده است در لهستان بمانید، باید برای اجازه اقامت موقت اقدام کنید.

۵ مرحله آسان برای گرفتن ویزا

 • یک کنسولگری لهستان در سفارت جمهوری لهستان پیدا کنید که بتواند درخواست شما را پردازش کند.
 • تمام اطلاعات مربوط به درخواست ویزا را در وب‌سایت کنسولگری به‌دقت بخوانید و تمام دستورالعمل‌ها را دنبال کنید.
 • وقت ویزا را با کنسولگری تعیین کنید.
 • مدارک لازم از جمله فرم درخواست، سند مسافرت (گذرنامه)، عکس بیومتریک، بیمه درمانی، مدارک کافی برای حمایت مالی از خود و مدارک تأییدکننده هدف اقامت خود را تهیه کنید. مشخصات اسناد موردنیاز ممکن است در میان کنسولگری‌ها متفاوت باشد، بنابراین آنها را با وب‌سایت کنسولگری تأیید کنید.
 • کلیه مدارک شامل فرم درخواست چاپ شده و امضا شده و هزینه ویزا را ارسال کنید. درخواست ویزای شما تکمیل شده است. بررسی آن باید حداکثر ۱۵ روز طول بکشد.

ارائه زودهنگام مدارک ویزا توصیه می‌شود؛ زیرا در برخی موارد ممکن است زمان زیادی طول بکشد.

اجازه اقامت موقت

دانشجویان اتحادیه اروپا

دانشجویان اتحادیه اروپا نیازی به درخواست اجازه اقامت موقت ندارند. به‌عنوان شهروندان اتحادیه اروپا، آنها فقط باید ظرف ۹۰ روز پس از ورود خود برای ثبت اقامت خود در دفتر محلی درخواست دهند. برای آنها گواهی ثبت‌نام بدون هزینه با مدت اعتبار نامحدود صادر می‌شود که حق اقامت آنها در لهستان را ثابت می‌کند.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا

هر دانشجوی غیر اتحادیه اروپا به آن نیاز دارد. قبل از انقضای ویزای خود باید برای اجازه اقامت موقت اقدام کنید.

هنگامی که مجوز را دریافت کردید، یک کارت اقامت موقت برای شما صادر می‌شود، کارت شناسایی که ثابت می‌کند شما دارای مجوز اقامت هستید. همراه با سند سفر به شما امکان می‌دهد تا هرچند بار که می‌خواهید از مرز لهستان عبور کنید. اولین اجازه اقامت برای مدت ۱۵ ماه صادر می‌شود. می‌توان آن را برای دوره‌های حداکثر ۳ سال تمدید کرد؛ اما بیشتر از مدت‌زمان تحصیل شما نمی‌تواند باشد.

شما باید برای اجازه اقامت موقت با اداره محلی Voivodship درخواست دهید. مدارکی که برای قانونی کردن اقامت خود نیاز دارید شامل فرم درخواست، عکس‌ها و مدارکی که هویت و شهروندی شما را ثابت می‌کند، آدرس، هدف از اقامت (گواهی از دانشگاه شما) بیمه درمانی و داشتن مدارک مالی برای تأمین معیشت شما است. برای اطلاعات دقیق به وب‌سایت دفتر Voivodship مراجعه کنید. هزینه این روش در مجموع ۳۹۰ زلوتی لهستان است.

تحصیل-در-لهستان-4

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در لهستان

مانند هر کشور عضو اتحادیه اروپا، اجازه اقامت شما برای اقامت در لهستان پس از اتمام تحصیلات به ملیت شما بستگی دارد. دانشجویان خارجی اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی بدون محدودیت در لهستان کار کنند. فقط باید مطمئن شوید که مجوز اقامت شما درست است. شما باید ثابت کنید که از نظر مالی قادر به زندگی در کشور بدون کمک دولت هستید.

دانشجویان ارمنستان، بلاروس، گرجستان، مولداوی، روسیه و اوکراین می‌توانند بدون مجوز کار به مدت شش ماه و حداکثر ۱۲ ماه در لهستان کار کنند. در این موارد، اعلام یا مجوز استخدام شما توسط کارفرمای شما انجام می‌شود.

به‌عنوان یک دانشجوی غیر اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا، شما حق دارید بدون مجوز کار، کار کنید. اگر اعتبار ویزا تا زمانی که مجوز جدیدی ارائه شود، منقضی شده باشد. شما می‌توانید به طور قانونی در کشور بمانید و منتظر تصمیم باشید.

کارت اقامت موقت

اگر تصمیم دارید بمانید و کار کنید؛ اما شغلی پیدا نکرده‌اید، می‌توانید برای این مجوز اقدام کنید. اجازه اقامت موقت را می‌توان یک‌بار و مستقیماً پس از فارغ‌التحصیلی برای یک دوره ۹ماهه صادر کرد.

برای درخواست ویزای کاری لهستان، باید موارد زیر را تهیه کنید:

دیپلم فارغ‌التحصیلی از دانشگاه لهستان

مدارک تأییدکننده داشتن بیمه سلامت

اثبات مالی

مدارک ارائه شده برای اقامت (به‌عنوان‌مثال تأیید ثبت‌نام، قرارداد اجاره آپارتمان)

پاسپورت معتبر

عکس پاسپورت

پردازش مجوز معمولاً یک ماه طول می‌کشد. به‌عنوان فارغ‌التحصیل از دانشگاه لهستان، برای شروع کار نیازی به مجوز کار ندارید.

ویزای کاری لهستان: اقامت موقت و اجازه کار

این مجوز برای افراد خارجی که برای یک کارفرمای لهستانی کار می‌کنند موردنیاز است. هنگامی که یک قرارداد کاری را تضمین کردید و قبل از اینکه کارت اقامت موقت شما منقضی شود، کارفرمای شما باید این روند را آغاز کند.

اقامت موقت و اجازه کار شما می‌تواند تا ۳ سال معتبر باشد، اما اعتبار آن به خود قرارداد کاری بستگی دارد. اگر کارفرمای شما تصمیم دارد شما را برای یک سال استخدام کند، مجوز اقامت و کار شما برای آن زمان معتبر است. درصورتی‌که تصمیم به گرفتن شغل جدید دارید، باید دوباره کل فرایند را طی کنید.

کارت آبی اتحادیه اروپا

به‌عنوان یک تبعه غیر اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا که به‌عنوان یک کارمند بسیار ماهر کار می‌کنید، اگر حقوق ماهانه شما حداقل ۶۸۷۷٫۵۵ زلوتی لهستان باشد، واجد شرایط دریافت این مجوز خواهید بود.

برای دریافت این اجازه اقامت باید:

قرارداد کار/قرارداد اولیه حداقل یک‌ساله را امضا کنید.

دارای مدرک تحصیلی عالی باشید.

بیمه سلامت داشته باشید.

مدت اعتبار این مجوز ۳ ماه بیشتر از مدت کار مشخص شده در قرارداد یا در یک پیشنهاد شغلی است، اما بیش از ۳ سال نیست. با این مجوز، بدون نیاز به دریافت ویزای کاری دیگر لهستان، اجازه عبور از مرزهای متعدد را خواهید داشت.

فرصت‌های شغلی در لهستان پس از فارغ‌التحصیلی

اگرچه اکثریت نیروی کار کشور در بخش خدمات است، اما سایر صنایع شامل نوشیدنی، مواد شیمیایی، معدن زغال‌سنگ، فراوری مواد غذایی، آهن و فولاد، شیشه، ماشین‌سازی، کشتی‌سازی و نساجی است.

مشاغل پرطرف‌دار برای فارغ‌التحصیلان

Banking and finance

Chemical manufacturing

IT

Logistics

Telecommunications

چندین شرکت چندملیتی مستقر در لهستان و همچنین شرکت‌های بزرگ محلی وجود دارد، از جمله:

Agora SA

Asseco Group

Diebold Nixdorf

FCA Group

GSK (GlaxoSmithKline) Poland

LOT Polish Airlines

Nordea Group

Orange Polska

PKN Orlen

PKO Bank Polski

Poznan Volkswagen

RBS Poland

T-Mobile Polska

Toyota Motor Poland

 

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در لهستان

کارت اقامت دائم

اگر حداقل ۵ سال بدون هیچ‌گونه وقفه‌ای به طور قانونی در لهستان زندگی کنید، واجد شرایط دریافت کارت اقامت دائم می‌شوید. اقامت بدون وقفه به این معنی است که شما برای مدتی بیش از ۶ ماه کشور را ترک نکرده‌اید و تمام وقفه‌ها در یک دوره معین در مجموع از ۱۰ ماه تجاوز نمی‌کند. برای شما کارت اقامتی صادر می‌شود که ده سال اعتبار دارد. یعنی هر ده سال یکبار باید کارت اقامت را تعویض کنید. بااین‌حال، شما نیازی به درخواست مجدد برای کارت اقامت ندارید. این فقط یک به‌روزرسانی از محل اقامت شما است.

اجازه اقامت دائم به شما این امکان را می‌دهد که بدون درخواست مجوز کار اضافی در لهستان کار کنید.

برای دریافت اجازه اقامت دائم در لهستان، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

دفتر فرماندار لهستان را پیدا کنید. دفتر فرماندار جایی است که شما برای اجازه اقامت دائم درخواست می‌دهید و تمام مدارک خود را ارسال می‌کنید، بنابراین این اولین نقطه شروع شماست.

تمام مدارک موردنیاز را جمع‌آوری کنید. قبل از اینکه بتوانید درخواست ارسال کنید، به مجموعه‌ای از مدارک پشتیبان مانند تصاویر و مدارک واجد شرایط بودن برای اقامت دائم نیاز دارید.

کل مدارک موردنیاز را به زبان لهستانی ترجمه کنید. تمام مدارک موردنیاز برای اجازه اقامت دائم لهستان باید قبل از ارسال به زبان لهستانی ترجمه و رسمی شوند. شما باید هم اصل و هم کپی مدارک را ارسال کنید. پس از اتمام مراحل درخواست، اصل مدارک به شما بازگردانده می‌شود.

درخواست خود را ارسال کنید و منتظر پاسخ باشید. پس از اتمام تمام مراحل بالا، تمامی مدارک موردنیاز را به دفتر فرماندار ارسال کنید. پس از ارسال مدارک باید منتظر پاسخ باشید. زمان پردازش مجوز اقامت شما به طور واقعی حدود شش تا دوازده ماه طول می‌کشد.

مدارک موردنیاز برای درخواست اقامت دائم لهستان عبارت‌اند از:

دو نسخه از فرم درخواست اجازه اقامت دائم. این فرم در وب‌سایت دولت لهستان موجود است.

نسخه اصلی و کپی پاسپورت شما.

چهار عکس جدید (مطابق با دستورالعمل عکس ویزا).

اثبات دلیل درخواست برای اجازه اقامت دائم.

اثبات حق تمبر پرداخت شده. هزینه در حدود ۱۱ یورو است.

بسته به وضعیت شما به‌عنوان یک خارجی، ممکن است لازم باشد مدارک بیشتری برای اجازه اقامت دائم خود ارائه دهید.

داشتن اجازه اقامت دائم معتبر در لهستان به شما اجازه کار در خارج از کشور را نمی‌دهد. با استفاده از این مجوز شما اجازه دارید تا حداکثر ۹۰ روز در هر نیم‌سال به‌عنوان توریست به سایر کشورهای شینگن سفر کنید.

چه مدت پس از اقامت دائم می‌توانم برای شهروندی لهستان اقدام کنم؟

اگر به طور قانونی به مدت ۳ سال بدون وقفه در این کشور اقامت داشته‌اید و به زبان لهستانی مسلط هستید، می‌توانید برای شهروندی لهستان درخواست دهید. اگر به این زبان مسلط نیستید، پس از ۱۰ سال زندگی قانونی بدون وقفه در لهستان، واجد شرایط درخواست خواهید بود.

قوانین مربوط به داشتن بیش از یک شهروندی ممکن است بسته به شهروندی اول شما متفاوت باشد، بنابراین اگر تابعیت فعلی شما اجازه تابعیت مضاعف را می‌دهد، لازم نیست برای شهروندی لهستان از آن صرف‌نظر کنید.

پاسپورت لهستانی به شما امکان سفر بدون ویزا به ایالات متحده و آزادی رفت‌وآمد در اتحادیه اروپا را می‌دهد.

 

سخن نهایی

لهستان کشوری باسابقه آموزشی متنوع و غنی است. تحصیل در لهستان به شما مدرک اروپایی معتبری می‌دهد که در سراسر جهان قابل‌قبول است. نه‌تنها از کیفیت بالای تدریس لذت خواهید برد، بلکه فرصتی خواهید داشت که آینده شغلی خود را در اتحادیه اروپا دنبال کنید.

 

منابع:

 1. study.gov.pl
 2. www.scholaro.com
 3. www.prospects.ac.uk
 4. www.universityrankings.ch
 5. visaguide.world
 6. immigrationandmigration.com
 7. educationpoland.pl
 8. www.wsbf.edu.pl
 9. www.rocapply.com
 10. www.studyeurope.in
 11. www.findaphd.com
 12. study.gov.pl
 13. www.theglobaleconomy.com
 14. www.statista.com

 

 

 

 

 

 

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به لهستان

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.