انتخاب صفحه
مهاجرت-به-لهستان

مهاجرت به لهستان

برای مهاجرت به اروپا از بین کشورهای زیادی می‌توانید انتخاب کنید که لهستان یکی از آن‌ها است. مردم این کشور که در قلب اروپای شرقی واقع شده است به زبان لهستانی صحبت می‌کنند و پایتخت آن، ورشو است.

موضوعی که افراد را برای مهاجرت به لهستان ترغیب می‌کند، عضو بودن این کشور در اتحادیه اروپا است. قرارگیری آن در منطقه شنگن نیز یکی دیگر از دلایل محبوبیت این کشور برای مهاجران است.

اقامت لهستان مانند هر کشور دیگری، قوانین مخصوص به خود را دارد، از جمله این‌که شما بدون داشتن مجوز اقامت، نمی‌توانید بیش از 90 روز در این کشور بمانید. اما چطور باید این مجوز را به‌دست بیاورید؟ یا انواع ویزای لهستان چیست و چه شرایطی دارند؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال، تا انتها همراه با ما باشید.

راه های دریافت اقامت در لهستان

برای مهاجرت قانونی به لهستان باید تمام قوانین مهاجرتی این کشور را رعایت کنید. اولین چیزی که برای این هدف به آن نیاز دارید، اخذ ویزای لهستان است. چون بدون ویزا و مجوز اقامت لهستان، قادر به ماندن در این کشور برای بیش از 90 روز، نخواهید بود.

برای آن‌که مجوز اقامت بلندمدت لهستان را به‌دست آورید، به شیوه‌های مختلف می‌توانید اقدام کنید که آن‌ها را در بخش‌های زیر توضیح دادیم:

سرمایه گذاری

لهستان نیز مانند هر کشور دیگری به افرادی که در آن‌جا سرمایه‌گذاری کنند، اجازه اقامت می‌دهد. اما مبلغ این سرمایه‌گذاری باید مقدار مشخصی باشد، پس توصیه می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر از کارشناسان مهاجرت به لهستان راهنمایی بگیرید.

پیدا کردن یک کار قانونی  

در صورتی که بتوانید قبل از مهاجرت به لهستان شغلی قانونی در آن‌جا پیدا کنید، خواهید توانست با اخذ ویزای کاری در این کشور به کار و زندگی بپردازید. پس از چند سال کار در این کشور و تمدید ویزا و اقامت کاری خود، می‌توانید برای دریافت اقامت بلندمدت این کشور اقدام کنید.

تحصیل

اگر موفق به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های این کشور شوید، با دریافت ویزای لهستان از این طریق امکان اقامت کوتاه‌مدت در آن‌جا برای شما وجود خواهد داشت.

اما توجه کنید که پس از پایان تحصیلات خود موفق به دریافت اقامت دائم این کشور نخواهید شد. برای این کار نیاز دارید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید.

قوانین مهاجرت

قوانین مهاجرت به لهستان برای افرادی که شهروند کشورهای اتحادیه اروپا هستند با شهروندان دیگر کشورها، تفاوت دارد. در حالت کلی قوانین مهاجرت به لهستان در سه دسته کلی قرار می‌گیرند که عبارت هستند از: قانون مهاجران کشورهای غیر اتحادیه اروپا، قانون بیگانگان و قانون حمایت از اتباع خارجی در قلمرو جمهوری لهستان.

ماده ده قانون بیگانگان مشخص می‌کند که سیاست مهاجرت در لهستان، دوستانه‌تر از دیگر کشورهای جهان است. با این‌حال از آن‌جایی که زبان رسمی این کشور لهستانی است، ممکن است برای اخذ ویزای لهستان نیاز به کمک وکیل داشته باشید.

وکیل در زمینه اعطا و تمدید ویزا، اخذ مجوز اقامت کوتاه مدت یا بلند ملت، به شما کمک می‌کند. همچنین او باید همه چیز را درباره اجازه اقامت EC، رویه و اصول آن و همین‌طور حقوقی که به شما اعطا خواهد شد و تعهدهایی که باید به آن‌ها عمل کنید، به شما توضیح دهد.

آمار مهاجرت

یکی از عواملی که یک کشور را تبدیل به مقصدی ایده‌آل برای مهاجران می‌کند، مهاجرپذیر بودن آن است. آمار مهاجرت به لهستان کاملا پویا است اما تنوع قومیتی چندان بالایی ندارد. لهستان در طول تاریخ خود مهاجران خارجی زیادی را نپذیرفته است و به‌همین دلیل چیزی در حدود 96.8 درصد از جمعیت آن را افراد بومی تشکیل داده‌اند.

محبوب ترین شهرها برای اقامت در لهستان

معمولا شهرهای پرجمعیت امکانات و تسهیلات بهتری در اختیار شهروندان خود قرار می‌دهند. بنابراین برای مهاجرت به لهستان بهتر است شهرهای بزرگ آن را از نظر جمعیت بشناسید و مقصد خود را از میان آن‌ها انتخاب کنید.

با این‌حال لازم به‌ذکر است به ‌دلیل حضور چندین شرکت بزرگ بین المللی مانند IBM در بعضی از شهرهای لهستان، مهاجران شهرهای کوچک‌تری مانند وروتسواو را نیز برای زندگی انتخاب می‌کنند.

ورشو، کراکوف و لودز به ‌ترتیب پرجمعیت‌ترین شهرهای لهستان هستند. جمعیت ورشو در طول قرن گذشته 2.5 برابر شده، در حالی‌که جمعیت کراکوف در مدت زمان مشابه، 5 برابر شده است. این آمار نشان می‌دهند که این شهر چقدر از لحاظ میراث غنی بوده و در میان گردشگران و مهاجران محبوب است.

5 شهر بزرگ لهستان بر اساس جمعیت بر اساس برآورد سال 2018 را در جدول زیر معرفی کرده‌ایم:

نام شهر

جمعیت به نفر

ورشو

1769529

کراکوف

769264

لودز

687702

وروتسواو

383639

پوزنان

537643

سفارتخانه‌های لهستان

ایران در لهستان سفارتخانه دارد و شما می‌توانید در صورت وقوع مشکل یا برای تمدید پاسپورت‌تان به آن مراجعه کنید. لهستان نیز در ایران سفارتخانه دارد که برای اخذ ویزای این کشور و انجام امور مربوط به مهاجرت به لهستان باید به آن‌جا مراجعه کنید. آدرس این مکان را در زیر آورده‌ایم:

  • تهران، جردن، کوچه پیروز، پلاک 2

البته دقت کنید که قبل از مراجعه به سفارت، باید از طریق وبسایت آن وقت بگیرید.

مهاجرت به داخل و خارج از منطقه شنگن

از مزایای اخذ اقامت لهستان، عضویت این کشور در حوزه شنگن است. کشورهای عضو این معاهده نیاز به کنترل پاسپورت، مدرک برای مهاجرت و ویزا برای سفر را در داخل مرزهای خود لغو کرده‌اند. از مزایای ویزای شنگن این است که تمام کشورهای عضو، ویزای شنگن صادر شده توسط یک کشور را به رسمیت می‌شناسند.

زمانی که لهستان شما را به‌عنوان یک مهاجر بپذیرد، در زمان ورود به دیگر کشورهای منطقه نیازی به بررسی‌های مهاجرتی بیشتر نخواهید داشت.

اما مهاجرت به لهستان از طریق اخذ ویزای شنگن برای شهروندان کشورهای خارج از معاهده، سخت است. این کشور سیاست‌های سختگیرانه‌ای دارد، بنابراین بهتر است برای اخذ ویزای این کشور، از راه‌های دیگر اقدام کنید.

انواع ویزای لهستان

لهستان انواع مختلفی از ویزا را به افرادی که خواهان اقامت در آن هستند، می‌دهد. برای آن‌که یک سفر قانونی به داخل مرزهای این کشور داشته باشید، باید برای اخذ یکی از انواع ویزاهای لهستان، براساس شرایط خود، اقدام کنید.

این کشور 7 نوع ویزای مختلف را به افراد اعطا می‌کند. در ادامه رایج‌ترین انواع آن را با یکدیگر بررسی می‌کنیم تا بتوانید بهترین انتخاب را با توجه به هدفتان از سفر به لهستان داشته باشید.

ویزای نوع A

ویزای نوع A لهستان به ترانزیت فرودگاهی نیز شهرت دارد. اخذ این نوع از ویزا برای افرادی الزامی است که بلیط پرواز به یک کشور دیگر را دارند اما قبل از رسیدن به مقصد، پروازشان در یکی از فرودگاه‌های لهستان توقف کوتاه دارد.

لهستان این نوع از ویزا را تنها با داشتن بلیط هواپیما اعطا می‌کند و اخذ آن برای افرادی که قصد مهاجرت به لهستان را دارند، الزامی نیست.

ویزای نوع C

ویزای نوع C که به‌عنوان ویزای شینگن نوع C نیز شناخته شده است، به افراد اجازه می‌دهد به‌عنوان توریست برای بازدید از خانواده یا دوستان، تجارت، شرکت در رویدادهای ورزشی یا فرهنگی و مسائل مشابه، وارد خاک لهستان شوند. این ویزا کمتر از 90 روز اعتبار دارد و فرد باید لهستان را قبل از اتمام اعتبار ویزا ترک کند.

برای اخذ این نوع از ویزای لهستان، نیاز به ارائه مدارک بیمه درمانی مسافرتی و مدارک مربوط به تمکن مالی و اقامت دارید. این نوع از ویزا توریستی است و برای مهاجرت به لهستان کارآمد نیست.

ویزای نوع D

ویزای نوع D به ویزای ملی شهرت دارد و شما با داشتن آن می‌توانید برای اقامت در لهستان اقدام کنید. این ویزا اجازه می‌دهد به مدت بیش از 90 روز در خاک این کشور بمانید. لهستان این ویزا را برای اهداف تجاری، فرهنگی، علمی، آموزشی و شغلی صادر می‌کند و بسته به شرایط، مدت اعتبار آن متفاوت خواهد بود.

برای اخذ این ویزای لهستان، باید مدارک مختلفی را به سفارت این کشور ارائه کنید. بیمه درمانی، مدارک مربوط به تمکن مالی، گواهی سوء پیشینه از پلیس، انگیزه نامه و مدرک اقامت، از مهم‌ترین مواردی هستند که برای ارسال به سفارت لهستان لازم دارید.

ویزای نوع C-TR

ویزای نوع C-TR نیز نوعی ویزای ترانزیت است. اخذ این ویزا زمانی الزامی است که ترانزیت تنها هدف ورود به قلمروی کشورهای عضو شنگن باشد. اخذ این ویزا زمانی کاربرد دارد که عبور از خاک لهستان کوتاه‌ترین و راحت‌ترین مسیر از یک کشور عضو شنگن به یک کشور غیرعضو باشد. برای اخذ این نوع ویزای ترانزیتی باید بلیط هواپیمای خود را ارائه دهید.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به لهستان

برای آن‌که به لهستان مهاجرت کنید، به سه مدرک مهم یعنی ویزای لهستان، مدرک اقامت و گذرنامه نیاز دارید. شرایط خاصی در رابطه با هرکدام از این مدارک وجود دارد که در ادامه شرح دادیم:

گذرنامه

گذرنامه مهم‌ترین مدرکی است که برای مهاجرت به لهستان و هر کشور دیگری نیاز دارید. در حال حاضر ممنوعیتی در رابطه با ورود شهروندان ایرانی به خاک این کشور وجود ندارد. تنها لازم است که اعتبار پاسپورت شما کافی باشد و مشکلی برای خروج از ایران نداشته باشید.

پس از اخذ اقامت لهستان و دریافت گذرنامه آن نیز قادر خواهید بدون نیاز به ویزا، به اکثر کشورهای جهان سفر کنید. در مورد اعتبار پاسپورت لهستان باید بگوییم که در بین پاسپورت‌های دنیا از نظر آزادی سفر رتبه هشتم را دارد و شهروندان این کشور می‌توانند براساس آمار سال 2022، به 183 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر کنند. 

مدرک اجازه اقامت

لهستان به مهاجران و خارجی‌هایی که این کشور را برای زندگی انتخاب می‌کنند، کارت اجازه اقامت می‌دهد. بسته به روشی که برای مهاجرت به لهستان انتخاب می‌کنید، مدت اعتبار این کارت متفاوت خواهد بود. مجوز اقامت در لهستان یا کوتاه مدت یا بلند مدت است. از لحاظ ظاهری نیز این مجوز کارتی شبیه به کارت شناسایی یا گواهینامه رانندگی است.

در این کشور سه نوع مدرک اقامت وجود دارد که البته ممکن است تغییراتی داشته باشند. با دریافت این مجوز برای اعضای خانواده خود نیز می‌توانید گواهی اقامت لهستان را دریافت کنید. این سه مدرک اقامت، عبارت هستند از:

  • تاسیس شرکت در لهستان
  • تحصیل در لهستان
  • پیدا کردن یک شغل قانونی

قوانین لهستان در مورد ارائه مجوز اقامت به شهروندان غیر اتحادیه اروپا چندان انعطاف پذیر نیست. بسیاری از کشورهای اروپایی مانند لتونی یا استونی، فرصت‌های بیشتری را برای سرمایه‌گذاران خارجی بالقوه فراهم می‌کنند. اما با این‌حال سرمایه‌گذاری در لهستان از بهترین راه‌ها برای کسب اقامت آن است.

هزینه زندگی در لهستان

از جمله موضوعات مهمی که زمان تصمیم به مهاجرت به لهستان باید در نظر بگیرید، هزینه زندگی در این کشور است. هزینه زندگی در لهستان در بین سایر کشورهای اتحادیه اروپا ارزان‌ترین است و این کشور از این نظر در کنار کشورهای رومانی، مجارستان و بلغارستان قرار می‌گیرد.

براساس ارزیابی شرکت مرسر (Mercer) در سال 2020 به اسم هزینه زندگی، ورشو گران‌ترین شهر لهستان برای زندگی است و از نظر هزینه زندگی در بین 209 شهر بزرگ دنیا، رتبه 169 را به‌دست آورده است.

واحد پول رسمی این کشور زلوتی بوده و میانگین پایه حقوق افراد به‌صورت ماهیانه در این کشور برابر با 7110 زلوتی یا 1833 دلار آمریکا است.

همچنین براساس آمار فوریه 2021، میانگین قیمت اجاره ملک در لهستان در شهر ورشو و برای یک آپارتمان حداکثر 35 متری ماهیانه 1900 زلوتی، 35 تا 50 متر 2400 زلوتی، 50 تا 70 متر 3300 زلوتی و برای آپارتمان‌های بیشتر از 70 متر تقریبا 4100 زلوتی است.

سخن نهایی

مهاجرت به لهستان شاید به اندازه مهاجرت به دیگر کشورهای اروپایی مطرح نباشد اما در سال‌های اخیر توجه افراد و مهاجران به این کشور جلب شده است.

اگر پروسه مهاجرت به دیگر کشورها را بررسی کرده باشید، باید بدانید که روند دریافت اقامت در لهستان، مانند بسیاری دیگر از کشورها است. شما برای آن‌که بتوانید بیش از 90 روز در خاک این کشور بمانید و به کار و تحصیل بپردازید، نیاز به اخذ ویزای لهستان دارید.

سه راه برای اخذ ویزای این کشور وجود دارد: در لهستان سرمایه گذاری کنید، یک کار قانونی پیدا کرده یا به‌ تحصیل بپردازید. شما می‌توانید یکی از این راه‌ها را با توجه به شرایط خود در پیش بگیرید. اما در صورتی که بودجه کافی داشته باشید، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری شما را در مدت کوتاه‌تری به اقامت بلند مدت خواهد رساند.

برای مهاجرت کاری نیز فرصت‌های شغلی خوبی در لهستان وجود دارد. وجود شرکت‌های معتبر بین‌المللی در این کشور، باعث شده مهاجران زیادی برای کار به ‌ شهرهای کوچک و بزرگ لهستان بروند.

شما می‌توانید با پر کردن فرم زیر، این امکان را فراهم کنید تا کارشناسان ما به رایگان، شرایط شما را برای استفاده از ویزاهای مختلف لهستان بررسی کنند و به شما اطلاع دهند.

 

فایل صوتی مهاجرت به لهستان

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به لهستان

 

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.