انتخاب صفحه
تحصیل-در-لیختن-اشتاین-2

تحصیل در لیختن‌اشتاین

کشور شاهنشاهی لیختن‌اشتاین در دره آلپ راین واقع شده و توسط کشورهای همسایه سوئیس و اتریش احاطه شده است. مساحت آن کمی بیش از ۱۶۰ کیلومترمربع است و جمعیت آن ۳۵۰۰۰ نفر تخمین زده می‌شود. پایتخت آن شهر وادوز است. لیختن‌اشتاین چهارمین کشور کوچک در اروپا و ثروتمندترین کشور (بر اساس اندازه‌گیری تولید ناخالص داخلی) در جهان است. این کشور با ۱٫۵ درصد یکی از پایین‌ترین نرخ‌های بیکاری در جهان را دارد.

GDP این کشور در سال 2019 معادل ۶٫۴۳ میلیارد دلار و نرخ تورم آن ۳٫۵۳ درصد در آگوست ۲۰۲۲ محاسبه گردیده است.

لیختن‌اشتاین حکومتی است که به‌عنوان یک سلطنت مشروطه به رهبری یک شاهزاده سازماندهی شده است. این کشور به ۱۱ شهرداری تقسیم شده است و در ضمن عضو انجمن تجارت آزاد اروپا و بخشی از منطقه اقتصادی اروپا و منطقه شینگن است، اما عضو اتحادیه اروپا نیست.

بیش از ۳۰ شرکت صنعتی بزرگ در لیختن‌اشتاین وجود دارد. درحالی‌که ۷۶ درصد از زمین‌ها کشاورزی است، تنها یک درصد از مردم به فعالیت‌های کشاورزی مشغول هستند. متوسط ​​درآمد معادل ۱۱۵۰۰۰ دلار در سال و مالیات تنها چهارتا هشت درصد است؛ زیرا صنعت بانکداری بزرگ است.

زبان رسمی آلمانی و زبان گفتاری لهجه آلمانی است. واحد پول رسمی، فرانک سوئیس (CHF)، است.

 

فهرست مطالب

شرایط عمومی تحصیل در لیختن‌اشتاین

سیستم آموزش عالی لیختن‌اشتاین توسط ۲ دانشگاه دولتی با ۱۴ برنامه تحصیلی ارائه می‌شود. علاوه بر این ۶ برنامه کارشناسی در ۲ دانشگاه، ۷ برنامه کارشناسی ارشد در ۲ دانشگاه و ۱ برنامه دکترا در ۱ دانشگاه برگزار می‌گردد.

در لیختن‌اشتاین، برنامه‌های کارشناسی منجر به اولین مدرک حرفه‌ای در یک مؤسسه آموزش عالی می‌شود. برنامه کارشناسی ارشد، مطالعه عمیق و تخصصی در موضوع تعیین شده را ارائه می‌دهد، درحالی‌که تحصیلات دکترا آخرین مرحله در آموزش عالی است.

دوره‌ها در زمینه‌هایی مانند معماری، مدیریت بازرگانی، فلسفه یا مدیریت در دسترس هستند.

یادگیری مادام‌العمر یک نیاز اساسی برای موفقیت بلندمدت و سرمایه‌گذاری شخصی در آینده است. برنامه‌ها آموزش‌های نظری، جهت‌گیری بازار و کاربرد در عمل حرفه‌ای را ارائه می‌دهند. برنامه‌های آموزش مداوم شامل برنامه‌های کارشناسی ارشد اجرایی و دانشگاهی، سمپوزیوم‌ها و کنفرانس‌ها و همچنین سخنرانی‌ها و سمینارها است. علاوه بر این، دانشگاه‌های لیختن‌اشتاین به طور مداوم به دنبال راه‌هایی برای بهبود ارتباط برنامه‌های تحصیلی با فضای کسب‌وکار هستند.

درخواست برای اپلای را می‌توان به‌صورت آنلاین یا کتبی با تکمیل فرم درخواست ارسال کرد. درخواست رسمی ارائه شده در روزی است که تمام مدارک لازم به‌صورت کامل به دانشگاه رسیده باشد. برای متقاضیان کشورهای اتحادیه اروپا / EEA، مهلت‌های متفاوتی می‌توانند اعمال شوند. مدارکی که به زبان آلمانی یا انگلیسی نیستند باید در قالب ترجمه تأیید شده ارائه شوند.

کلیه متقاضیان دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا باید در درخواست خود تأیید کنند که هرگز از تحصیل در همان رشته در دانشگاه دیگری اخراج نشده‌اند.

فرصت‌های کارآموزی

دانشجویان این فرصت را دارند که در حین تحصیل در لیختن‌اشتاین، یک یا دو ترم در خارج از کشور تحصیل کنند. آنها ممکن است در بازدیدهای مطالعاتی در سایر دانشگاه‌ها/دانشگاه‌های شریک شرکت کنند و به‌عنوان بخشی از برنامه اراسموس، دوره‌های کارآموزی حرفه‌ای را در منطقه اقتصادی اروپا بگذرانند. مقررات منعطف کارآموزی به دانشجویان این امکان را می‌دهد که مدل کارآموزی متناسب با نیازهای شخصی خود را انتخاب کنند.

سیستم آموزش حرفه‌ای لیختن‌اشتاین از کارآموزی به‌عنوان روش عملی آموزش که با مشارکت جامعه تجاری توسعه‌یافته است، استفاده می‌کند.

 

تحصیل در لیختن‌اشتاین در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

سیستم آموزشی لیختن‌اشتاین با سیستم‌های آموزشی موجود در سایر کشورهای آلمانی‌زبان قابل‌مقایسه است. مهدکودک داوطلبانه است و دو سال طول می‌کشد. در عمل، ۹۹ درصد از کودکان به مهدکودک می‌روند. حضور اجباری در مدرسه از ۷ سالگی شروع می‌شود، تا ۹ سال تحصیلی ادامه می‌یابد و شامل سطوح آموزش ابتدایی و متوسطه است.

سال دهم داوطلبانه برای دانش‌آموزان در دسترس است تا برای فرصت‌های شغلی آماده شوند و دوره‌های حرفه‌ای را انتخاب کنند. سال تحصیلی لیختن‌اشتاین از اواسط آگوست آغاز می‌شود و به مدت ۴۰ هفته ادامه می‌یابد. لیختن‌اشتاین دارای دو پیش‌دبستانی خصوصی، دو مدرسه ابتدایی خصوصی و یک مدرسه متوسطه خصوصی است.

دولت لیختن‌اشتاین و وزارت آموزش‌وپرورش بر کل سیستم آموزشی نظارت می‌کنند، حمایت مالی را برای آموزش مردم در داخل و خارج از کشور فراهم می‌کنند، و برنامه‌های درسی و اعتبار تمام مؤسسات آموزشی را در داخل مرزهای کشور تعیین می‌کنند.

Schulamt (دفتر مدارس) بر سیستم آموزشی در سطوح پیش‌دبستانی، ابتدایی و متوسطه نظارت دارد. شولامت صلاحیت‌های استخدام معلم، حقوق معلمان، سطح سرمایه‌گذاری دولتی در سیستم آموزشی، روش‌های بازرسی مدارس دولتی و خصوصی و برنامه‌های درسی را بررسی و توصیه می‌کند.

اختیارات شولامت به آموزش عالی و کمک‌هزینه‌ها، آموزش، رسانه و مواد آموزشی گسترش می‌یابد. نظارت بر آموزش حرفه‌ای به شورای آموزش حرفه‌ای (Berufsbildungsrat)، یک کمیته مشورتی، و مرجع ملی آموزش حرفه‌ای (Amt fur Berufsbildung) برای اداره و سازماندهی سیستم داده می‌شود.

 

تحصیل در لیختن‌اشتاین در مقطع کارشناسی

برای قبولی در مقطع کارشناسی باید شرایط زیر رعایت شود و با ارائه مدارک مربوطه به همراه درخواست ارسال شوند:

دانش زبان آلمانی تا سطح لیختن‌اشتاین “Matura” به‌استثنای دانشجویان در برنامه‌های تبادل.

در مورد گواهینامه “Matura” خارجی، معادل بودن آن یا باید بررسی شود یا بر اساس یک توافق متقابل تعیین شود.

مدارک لازم برای اپلای در مقطع کارشناسی:

گزارش COVID-19

گزارش پزشکی

بیمه سلامت

مدارک شناسایی

گواهینامه دبیرستان

فرم درخواست آنلاین امضا شده

گذرنامه بین‌المللی یا سند مسافرتی

نتایج دبیرستان

 

تحصیل در لیختن‌اشتاین در مقطع کارشناسی ارشد

اگر تصمیم به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاهی در لیختن‌اشتاین گرفته‌اید، باید مدارک مناسبی را جمع‌آوری کنید تا ثابت کنید که با شرایط دانشگاه مطابقت دارید. اطلاعات شخصی کامل، صلاحیت‌های قبلی، اطلاعات مالی و بیانیه شخصی را ارائه دهید.

برای درخواست تحصیل در دانشگاه لیختن‌اشتاین احتمالاً از شما خواسته می‌شود که برخی از مدارک زیر را ارائه دهید:

شناسنامه؛

عکس‌های جدید؛

گذرنامه یا کارت ملی شما؛

یک یا چند توصیه‌نامه از کارفرمایان یا معلمان گذشته؛

کپی مدارک یا گواهینامه‌های گذشته، از جمله مدرک کارشناسی شما. برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه لیختن‌اشتاین، دانشجو باید ثابت کند که دوره کارشناسی مربوطه یا یک دوره دانشگاهی معادل را با موفقیت به پایان رسانده است.

ریز نمرات دانشگاهی؛

تعهدنامه؛

رزومه؛

نوعی مدرک که نشان می‌دهد می‌توانید از اقامت خود در کشور در طول تحصیل حمایت مالی کنید.

با توجه به موضوع یا تخصص کارشناسی ارشد شما، ممکن است از شما درخواست شود که نمرات آزمون‌های اضافی مانند GRE، GMAT یا LSAT را ارائه دهید. بررسی کنید که آیا دوره شما به هر یک از اینها یا موارد دیگر نیاز دارد.

لیست مدارک بستگی به الزامات خاص دانشگاه‌های لیختن‌اشتاین دارد، بنابراین ممکن است از شما خواسته شود که مدارک اضافی را ارسال کنید.

 

تحصیل در لیختن‌اشتاین در مقطع دکترا

برای درخواست تحصیل در دانشگاه لیختن‌اشتاین احتمالاً از شما خواسته می‌شود که برخی از مدارک زیر را ارائه دهید:

مدرک کارشناسی ارشد

مدارک شناسایی

گواهی کارشناسی

بیمه سلامت

ریز نمرات دوره کارشناسی ارشد

ریز نمرات دوره کارشناسی

گذرنامه بین‌المللی یا سند مسافرتی

رزومه

ارزیابی مصاحبه بیشتر توسط کمیته پذیرش و بخش دانشگاه.

تحصیل-در-لیختن-اشتاین-3

تحصیل در لیختن‌اشتاین به همراه بورسیه تحصیلی

دانشگاه‌ها، کالج‌ها و مدارس در حلقه آکادمیک به‌خوبی شناخته شده‌اند. دانشجویان بین‌المللی مایل به تحصیل در بهترین دانشگاه‌های این کشور هستند. برای اینکه این کار راحت‌تر شود، سازمان‌ها خود را وقف حمایت از دانشجویان با کمک‌های بلاعوض و کمک‌هزینه تحصیلی کرده‌اند.

بورسیه‌ها و کمک‌های مالی برای لیختن‌اشتاینی‌ها و دانشجویان خارجی از کشورهای درحال‌توسعه برای تحصیل در خارج از کشور به طور یکسان در دسترس است. کالج‌ها و دانشگاه‌های بین‌المللی و ملی کمک‌های مالی را در قالب بورسیه به دانشجویان مشتاق ارائه می‌کنند.

بورسیه‌ها و جوایز لیختن‌اشتاین برای افراد بومی و خارجی در مقاطع مختلف تحصیلی مانند دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و فوق دکترا یا برنامه‌های تحقیقاتی ارائه می‌شود.

مؤسسات اینجا همچنین به کسانی که سوابق تحصیلی برجسته‌ای دارند بورسیه‌های شایستگی ارائه می‌دهند. بورسیه تحصیلی برای دوره‌ای که دانشجو در آن ثبت‌نام کرده است اعطا می‌شود و در طول دوره عادی تحصیل دانشجو ادامه می‌یابد.

مدت عادی بورسیه برای کسانی که مستقیماً به‌عنوان دانشجوی سال اول شروع می‌کنند، چهار سال است. در زیرمجموعه‌ای از بورسیه‌های تحصیلی جاری در خارج از کشور و فرصت‌های مالی ارائه شده به کسانی که امیدوار به تحصیل در لیختن‌اشتاین هستند را مشاهده خواهید کرد.

 1. برنامه بورس تحصیلی Fullbright
 2. برنامه بورسیه دانشگاه لیختن‌اشتاین
 3. برنامه بین‌المللی روتاری
 4. بورسیه‌های اداره هنرهای خارج از کشور HKADC
 5. برنامه بورسیه یادبود ریچی – جنینگ
 6. بورسیه کمک مالی مؤمنی ایرانیان
 7. بورسیه تحصیلی دولت لیختن‌اشتاین برای دانشجویان بین‌المللی
 8. بورسیه تحصیلی Chevening

اگر علاقه‌مند به تحصیل در لیختن‌اشتاین هستید، باید برای یافتن بورسیه مناسب تلاش کنید. بورسیه‌ها در واقع محدود هستند. خبر خوب این است که شهریه اروپایی بسیار کمتر از آمریکایی است و در لیختن‌اشتاین، حدود ۵۲۰۰ دلار در هرسال تحصیلی است.

وام تحصیلی

یکی دیگر از گزینه‌های تأمین مالی، وام تحصیلی است. بسیاری از بانک‌ها و بسیاری از کشورها چنین وام‌هایی را ارائه می‌دهند. به‌عنوان‌مثال، لیختن‌اشتاین به دانشجویانی که حداقل سه سال در لیختن‌اشتاین زندگی می‌کنند، وام بدون بهره ارائه می‌دهد.

شرکت آنلاین Splendit افرادی را که نیاز به حمایت مالی دارند با نهادهایی که می‌توانند آن را ارائه دهند مرتبط می‌کند. دانشجویان می‌توانند مبلغ، نرخ سود و دوره استهلاک را خودشان انتخاب کنند.

 

هزینه‌های تحصیل و زندگی در لیختن‌اشتاین

این لیست از هزینه‌های اقلام معمولی می‌تواند تصوری از هزینه ماهانه زندگی در لیختن‌اشتاین به شما بدهد. بااین‌حال، به‌خاطر داشته باشید که هزینه زندگی بسیار فردی است و می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

– اجاره، شامل آب و برق: CHF 560

– تلفن/موبایل: ۵۰ CHF

– غذا: ۳۵۰ CHF

– بیمه: ۱۰۰ CHF

– لباس، لباسشویی، بهداشت: CHF 90

– اوقات فراغت، خرج کردن پول: ۱۵۰ CHF

 

به‌طورکلی، می‌توانید انتظار داشته باشید که هزینه‌های زندگی خود در زمانی که در دانشگاه لیختن‌اشتاین هستید حداقل ۱۳۰۰ CHF در ماه باشد.

رستوران‌ها

با وجود پایین بودن حقوق، بسیاری از مردم کشور در رستوران‌های محلی غذای خود را سرو می‌کنند. این ممکن است به دلیل قیمت پایین وعده‌های غذایی باشد، زیرا شما می‌توانید یک غذای مناسب را فقط با ۲ دلار میل کنید.

بازارها

غذا بیشترین بودجه ماهانه را می‌گیرد. اما در مقایسه با حقوق آنها، قیمت مواد غذایی مناسب و مقرون‌به‌صرفه است. خرید مواد غذایی همیشه از بازار توصیه می‌شود تا بتوانید مقداری پول کنار بگذارید.

حمل‌ونقل

شما در واقع می‌توانید با اجاره آپارتمان در خارج از شهر کمی پول پس‌انداز کنید، اما این بدان معناست که حمل‌ونقل برای رسیدن به محل کار بسیار مهم است.

رفت‌وآمد ماهانه با حدود ۱۲ دلار انجام می‌شود و اگر ماشینی دارید (که در لیختن‌اشتاین چندان رایج نیست)، باید ۱٫۱۰ دلار برای هر گالن بنزین بپردازید.

لباس و کفش

به دلیل سبک زندگی بسیار دشوار اکثریت مردمی که در اینجا زندگی می‌کنند، غیرعادی نیست که قیمت لباس و کفش بالا نباشد. شما می‌توانید یک شلوار جین و یک لباس با قیمت کمتر از ۳۰ دلار پیدا کنید که در مقایسه با مناطق دیگر بسیار پایین است.

 

کار دانشجویی در لیختن‌اشتاین

تقریباً همه ماژول‌های برنامه کارشناسی ارشد در سیستم‌های اطلاعاتی از پنجشنبه تا شنبه برگزار می‌شوند، بنابراین شما این فرصت را دارید که در طول تحصیل خودکار کنید. دانشجویانی که در لیختن‌اشتاین زندگی می‌کنند مجاز به کار در برای حداکثر ۳۵ درصد در طول دوره درسی و ۱۰۰ درصد در تعطیلات ترم هستند.

شما می‌توانید در حین تحصیل به‌صورت پاره‌وقت کمی درآمد کسب کنید. نوع شغلی که به دست خواهید آورد عمدتاً به صلاحیت شما، تجارب کاری قبلی در صورت داشتن و مجموعه مهارت‌های شما بستگی دارد.

علاوه بر دریافت حقوق، مشاغل پاره‌وقت به شما کمک می‌کنند تا چیزهای زیادی یاد بگیرید. برای مثال، هنگامی که برای کافه تریا یا حراست کالج کار می‌کنید، با افراد جدید زیادی آشنا می‌شوید، لهجه‌های جدید را یاد می‌گیرید و فرصت مناسبی برای معاشرت با مردم محلی پیدا می‌کنید.

 

ویزای همراه تحصیلی لیختن‌اشتاین

به‌عنوان یک دانشجوی غیر اتحادیه اروپا، در صورت درخواست اعضای خانواده شما برای ویزای شینگن توریستی، می‌توانید آن‌ها را برای اقامت تا ۹۰ روز به لیختن‌اشتاین بیاورید. برای اقامت بیش از ۹۰ روز، اعضای خانواده باید برای اجازه اقامت اقدام کنند.

 

دانشگاه‌های برتر لیختن‌اشتاین

مؤسساتی که لیست بهترین دانشگاه‌ها در لیختن‌اشتاین را تشکیل می‌دهند عبارت‌اند از:

International Academy for Philosophy

Liechtenstein Institute

Private University in the Principality of Liechtenstein

The University of Liechtenstein

تحصیل-در-لیختن-اشتاین-4

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی لیختن‌اشتاین

به‌محض اینکه توسط دانشگاه لیختن‌اشتاین پذیرفته شدید، می‌توانید نامه پذیرش خود را در سامانه آنلاین Mobility دانلود کرده و برای اجازه اقامت کوتاه‌مدت خود در لیختن‌اشتاین درخواست دهید. دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و سوئیس نیز به ویزای شینگن نیاز دارند.

هر تبعه خارجی که قصد ورود به لیختن‌اشتاین برای مقاصد تحصیلی را دارد باید:

برای تسهیل ورود به این کشور، ویزای لیختن‌اشتاین دریافت کند.

فقط از مبادی ورودی مجاز و از طریق آن وارد لیختن‌اشتاین شود.

یک پاسپورت معتبر به افسر مهاجرت در ورودی ارائه دهد.

اعلام هدف از ورود به لیختن‌اشتاین و مؤسسه آموزش در نظر گرفته شده.

نامه پذیرش باید ارائه شود که نشان دهد به متقاضی محل تحصیل تمام‌وقت در یک مؤسسه آموزشی معتبر پیشنهاد شده است.

کاندیداها باید بتوانند شواهدی مبنی بر وجود بودجه کافی برای حمایت از خود در کشور نشان دهند.

باید نشان داده شود که هزینه دوره به طور کامل پرداخت شده است.

بیمه درمانی خصوصی باید ترتیب داده شود و مدارک مستند آن ارائه شود.

باید اثبات شود که دانشجو در پایان دوره تحصیلی خود به کشور خود بازمی‌گردد.

 

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در لیختن‌اشتاین

در لیختن‌اشتاین سه بخش اصلی اقتصادی وجود دارد:

 1. صنایع و تولید – ساخت ماشین‌آلات و کارخانه، ابزار دقیق، ابزار دندانپزشکی و صنایع غذایی
 2. مدیریت مالی / دارایی – بانکداری و خدمات مالی
 3. کشاورزی و جنگلداری – ۰٫۸ درصد بخش اقتصادی را به خود اختصاص داده است.

نیمی از نیروی کار در کشور در کشورهای همسایه مانند سوئیس، اتریش و آلمان زندگی می‌کنند. این بدان معناست که هر روز نیمی از نیروی کار از خارج از کشور رفت‌وآمد می‌کنند و به طور گسترده‌ای به‌عنوان مسافران برون‌مرزی شناخته می‌شوند.

اگرچه لیختن‌اشتاین برنامه تمدید خودکار برای اتباع خارجی که از دانشگاه محلی فارغ‌التحصیل شده‌اند ندارد، اگر می‌خواهید پس از اتمام تحصیلات خود در این کشور بمانید، می‌توانید گزینه‌های مهاجرت خود را بررسی کنید.

 

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت لیختن‌اشتاین

لیختن‌اشتاین در مورد اتباع خارجی که مایل به ورود به این کشور هستند سیاست بسیار سختگیرانه‌ای دارد، بنابراین اخذ مجوز اقامت بسیار دشوار است.

لیختن‌اشتاین عضو اتحادیه اروپا نیست، اما هم در منطقه شینگن و هم در منطقه اقتصادی اروپا (EEA) شرکت دارد. به‌استثنای یک سفر توریستی کوتاه‌مدت سه‌ماهه، هر اقامتی در لیختن‌اشتاین نیاز به مجوز دارد. شهروندان منطقه اقتصادی اروپا (EEA) فقط با رعایت سهمیه‌های تعیین شده در توافقنامه دوجانبه حق اقامت در لیختن‌اشتاین دارند.

اتباع خارجی که مایل به زندگی در لیختن‌اشتاین هستند نیاز به اجازه اقامت دارند. در مجموع ۸۹ مجوز اقامت سالانه توسط دولت به شهروندان کشورهای منطقه اقتصادی اروپا و اتباع سوئیس اعطا می‌شود.

اتباع کشور ثالث برای دریافت مجوز اقامت باید مدیران، متخصصان یا کارگران واجد شرایط با دوره کارآموزی کامل یا سال‌ها سابقه کار باشند.

اجازه اقامت در اصل مستلزم این حق برای همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال است که در لیختن‌اشتاین نیز اقامت داشته باشند. مجوز اقامت تا ۵ سال اعتبار دارد.

مجوزهای اقامت در لیختن‌اشتاین بر اساس ملیت شما صادر می‌شود و در سه نوع دسته‌بندی می‌شوند:

اتباع منطقه اقتصادی اروپا

اتباع منطقه اقتصادی اروپا اتباع کشورهای زیر هستند: اتریش، بلژیک، بلغارستان، کرواسی، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیختن‌اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالتا، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و بریتانیا.

نیمی از مجوزهای اقامت صادر شده در هرسال از طریق قرعه‌کشی و نیمی دیگر توسط دولت به‌منظور کار به افراد فعال اقتصادی (حداقل ۵۶ مورد در سال) و یا برای اقامت بدون کار به افراد غیرفعال اقتصادی اعطا می‌شود (حداقل ۱۶ نفر در سال).

شهروندان سوئیس

کلیه مجوزهای اقامتی که هرسال صادر می‌شود توسط دولت اعطا می‌شود، یا به‌منظور کار به افراد فعال اقتصادی (حداقل ۱۲ مجوز در سال) یا برای اقامت بدون کار به افراد غیرفعال اقتصادی (حداقل ۵ مورد در سال) داده می‌شود.

اتباع کشورهای ثالث

اتباع کشورهای ثالث ممکن است بر اساس ملاحظات اقتصادی ملی یا به دلایل منافع عمومی مهم مجوز اقامت دریافت کنند.

برای اتباع غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس، درصورتی‌که به‌عنوان یکی از موارد زیر استخدام شده باشید، واجد شرایط دریافت مجوز اقامت برای کار هستید:

اجرایی

متخصص

سایر کارمندان واجد شرایط با دوره کارآموزی کامل یا سال‌ها تجربه حرفه‌ای

مجوزهای کار فرامرزی

کارگرانی که در خارج از لیختن‌اشتاین زندگی می‌کنند و به‌عنوان مسافران بین مرزی شناخته می‌شوند، برای دریافت مجوز مشمول مقررات مختلفی هستند.

شهروندان اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا که در لیختن‌اشتاین کار می‌کنند باید ۱۰ روز پس از شروع کار در اداره محلی مهاجرت و گذرنامه ثبت‌نام کنند.

اتباع غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس باید قبل از شروع به کار در لیختن‌اشتاین برای مجوز رفت‌وآمد بین مرزی اقدام کنند. این مجوز در صورت رعایت شرایط خاص به مدت یک سال اعتبار دارد. درخواست مجوز حداقل ۱۴ روز قبل از اولین روزکار به اداره مهاجرت و گذرنامه ارسال می‌شود. متقاضیان تنها زمانی می‌توانند کار خود را در لیختن‌اشتاین شروع کنند که مجوز رفت‌وآمد برون‌مرزی به آنها داده شود.

اقامت در لیختن‌اشتاین برای اشتغال سودمند

مجوز اقامت کوتاه‌مدت L

برای همه شهروندانی که در لیختن‌اشتاین به‌صورت سودآور مشغول به کار هستند و در منطقه مرزی بلافصل زندگی نمی‌کنند و نمی‌توانند به‌عنوان رفت‌وآمدهای مرزی کار کنند.

مجوز L به شما این حق را می‌دهد که حداکثر برای ۱۲ ماه در لیختن‌اشتاین اقامت داشته باشید. هنگامی که مجوز L منقضی می‌شود، فرد باید بدون توجه به هرگونه ادعایی کشور را ترک کند.

مجوز اقامت B

همه اتباعی که در لیختن‌اشتاین شاغل هستند و در منطقه مرزی بلافصل زندگی نمی‌کنند و نمی‌توانند به‌عنوان مسافر برون‌مرزی کار کنند.

مجوز اقامت B به شما این حق را می‌دهد که بیش از ۱۲ ماه در لیختن‌اشتاین اقامت داشته باشید.

درخواست باید حداقل ۱۴ روز قبل از شروع کار به اداره مهاجرت و گذرنامه ارسال شود. تمدید مجوز باید حداکثر ۱۴ روز قبل از انقضای مجوز فعلی ارائه شود.

برای برنامه‌های EEA و سوئیس، فرایند معمولاً چهار هفته پس از دریافت درخواست طول می‌کشد. درخواست‌های اتباع غیر منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس معمولاً سه ماه پس از دریافت به طول می‌انجامد.

اقامت دائم

لیختن‌اشتاین در موضوع اخذ اقامت دائم رویکردهای متفاوتی دارد. روند اعطای اقامت دائم بسته به ملیت شما خواهد بود.

شهروندان سوئیس پس از پنج سال اقامت می‌توانند اقامت دائم دریافت کنند.

شهروندان منطقه اقتصادی اروپا باید در ۱۰ سال گذشته دائماً در لیختن‌اشتاین زندگی کنند.

اتباع کشورهای ثالث نه‌تنها باید دائماً به مدت ۱۰ سال در لیختن‌اشتاین زندگی کنند، بلکه باید کارگران مورد تقاضا، یعنی داشتن وضعیت کارمند باشند.

تابعیت طبیعی

اخذ تابعیت در کشور کمی سخت‌تر است. اگر می‌خواهید شهروند شوید، باید حداقل ۳۰ سال در لیختن‌اشتاین زندگی کنید و هرسال قبل از ۲۰ سالگی دو سال حساب می‌شود. اگر با یک شهروند لیختن‌اشتاین ازدواج کرده‌اید و قبلاً در این کشور زندگی می‌کنید، این مدت به پنج سال کاهش می‌یابد.

امکان کاهش شرط ۳۰ساله با پذیرش تابعیت ملی از طریق انتخابات وجود دارد. از طریق این روش، جمعیت رأی‌دهنده جامعه محل سکونت شما، در مورد اینکه آیا شما باید به‌عنوان شهروند لیختن‌اشتاین پذیرفته شوید رأی خواهند داد. تأیید نهایی مستلزم موافقت پارلمان لیختن‌اشتاین و اعطای شهروندی توسط شاهزاده است.

این کشور تابعیت مضاعف را برای ساکنان دارای تابعیت مجاز نمی‌داند، بنابراین شما باید از تابعیت فعلی خود صرفه نظر کنید تا تابعیت لیختن‌اشتاین را داشته باشید.

 

سخن پایانی

لیختن‌اشتاین با شهریه مناسب، استاندارد بالای زندگی و مناظر زیبا، ارزش آموزشی استثنایی را به دانشجویان ارائه می‌دهد. لیختن‌اشتاین از جذابیت تاریخی و فرهنگی آن گرفته تا کشوری که توسط یک پادشاه اداره می‌شود، به‌عنوان مکانی برای مطالعات ارزشمند است. نرخ پایین بیکاری لیختن‌اشتاین همچنین ممکن است فارغ‌التحصیلان را متقاعد کند که شهروند این کشور شوند و مشاغل جدید خود را آغاز کنند.

 منابع:

 1. www.mastersportal.com
 2. free-apply.com
 3. www.rocapply.com
 4. www.masterstudies.com
 5. education.stateuniversity.com
 6. www.bachelorsportal.com
 7. www.uni.li
 8. immigrationandmigration.com

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به لیختن اشتاین

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.