انتخاب صفحه
تحصیل-در-ایتالیا-2

  تحصیل در ایتالیا

  ایتالیا به دلیل استانداردهای آموزشی ترکیبی و شهریه مقرون‌به‌صرفه نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی، همیشه یک مکان تحصیلی جالب در خارج از کشور برای دانشجویان خارجی است. این کشور در طرح جدید سیستم آموزشی کشور، در پنج سال گذشته پذیرای بیش از ۴۰۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی در مرزهای خود بوده است.

  پایتخت ایتالیا شهر رم است. سایر شهرهای بزرگ شامل Milan, Naples, Turin, Bologna, Venice, Verona, Padua هستند. جمعیت ایتالیا حدود 60 میلیون نفر می‌باشد و GDP  آن در سال 2021 معادل 1861.3 میلیارد دلار محاسبه گردیده است که در این میان نرخ رشد تولید ناخالص ملی این کشور نیز در سال 2021، 6.64 درصد می‌باشد.

  دانشگاه بولونیا در سال ۱۰۸۸ تأسیس شد. این دانشگاه قدیمی‌ترین دانشگاه در جهان است و تأسیس آن‌یکی از نام‌های مستعار خود را به این شهر داده است: la dotta، “دانشمند”.

  دانشگاه‌های ایتالیا به میراث و رتبه خود افتخار می‌کنند. دانشگاه رم تور ورگاتا بیش از ۱۲ دوره بین‌المللی را ارائه می‌دهد که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. تور ورگاتا در سال ۱۹۸۲ تأسیس شد و به‌عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های جوان در اروپا رتبه‌بندی شده است و به‌خاطر رضایت بالای دانشجویان و نرخ اشتغال فارغ‌التحصیلانش ​​شهرت دارد.

  ایتالیا همچنین خانه برخی از بهترین مدارس تجارت در اروپا است، از جمله SDA Bocconi در میلان، پایتخت مالی این کشور. برنامه‌های MBA آن اغلب در رتبه‌بندی‌های جهانی و اروپایی قرار دارند و بسیاری از رهبران برتر تجاری در میان فارغ‌التحصیلان آن هستند.

  این دانشگاه‌ها و بسیاری دیگر از دانشگاه‌ها در ایتالیا تلاش‌های خود را برای سرعت بخشیدن به بین‌المللی شدن خود و ارائه برنامه‌های ویژه برای دانشجویان بین‌المللی افزایش می‌دهند. در حال حاضر بیش از ۵۰۰ برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی در این کشور وجود دارد و هرسال گزینه‌های بیشتری برای تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی افزوده می‌شود.

  فهرست مطالب

  شرایط عمومی تحصیل در ایتالیا

  ایتالیا با ۶۱ دانشگاه دولتی، ۳۰ دانشگاه خصوصی و ۱۱ سازمان تحقیقاتی دولتی، برنامه‌های دانشگاهی پیش‌گامانه، AFAM (مراکز آموزش عالی هنری)، بیشتر از زبان ایتالیایی به شما آموزش می‌دهد.

  سیستم آموزش عالی ایتالیا شامل:

  1. دانشگاه‌ها
  2. بخش آموزش عالی هنرهای زیبا، موسیقی و رقص (AFAM- مخفف Alta Formazione Artistica e Musicale)
  3. مؤسسات فنی عالی (ITS – مخفف Istituti Tecnici Superiori)

  دانشجویان بین‌المللی تنها در صورتی می‌توانند برای دانشگاه‌های ایتالیا درخواست دهند که دارای مدرک تحصیلی باشند که به آنها اجازه ثبت‌نام می‌دهد. به‌عنوان‌مثال برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی دانشجو باید مدرک تحصیلی متوسطه از یک دوره تحصیلی حداقل ۱۲ساله داشته باشد. درصورتی‌که مدرک تحصیلی در کمتر از ۱۲ سال اعطا شده باشد، باید گواهینامه علمی امتحانات اخذ شده یا عنوان پس از متوسطه را برای جبران فقدان سال‌های تحصیلات متوسطه به همراه داشته باشد.

  دانشگاه‌ها برنامه‌های تئوری و آکادمیک قوی و طیف وسیعی از رشته‌ها را ارائه می‌دهند. برخی از دانشگاه‌ها در زمینه‌های موضوعی خاصی مانند پلی‌تکنیک تخصص دارند.

  دانشگاه‌ها به شرح زیر سازماندهی شده‌اند:

  • کارشناسی: Laurea
  • کارشناسی ارشد: Laurea Magistrale
  • تحصیلات تکمیلی (دکترا): Dottorato di Ricerca
  • کارشناسی ارشد تخصصی و برنامه‌های آموزش مداوم

  چگونه اپلای کنیم؟

  اول‌ازهمه، باید با دانشگاه موردنظر تماس بگیرید و بررسی کنید که آیا مدارک شما واجد شرایط است یا خیر. پس از آن دانشگاه به شما بازخورد می‌دهد و به شما می‌گوید که آیا تمام استانداردها را دارید یا خیر.

  پس از آن، شما باید یک پیش درخواست را در سفارت یا کنسولگری ایتالیا ارسال کنید و سپس اجازه دهید درخواست شما را بررسی کنند.

  تا پایان ماه اوت، دانشجویان لیستی از کاندیداهای پذیرفته شده را در صفحه سفارت یا کنسولگری پیدا خواهند کرد.

  برخی از مدارکی که باید همراه با درخواست خود تحویل دهید عبارت‌اند از:

  پاسپورت شما

  یک عکس از نوع پاسپورت

  ریز نمرات تحصیلی شما

  فرم درخواست دانشگاه شما

  یک دوره تحصیل با جزئیات و شرح دوره که باید شامل تعداد ساعات دوره‌ها یا فعالیت‌های آموزشی باشد که طبق برنامه درسی دانشگاهی تکمیل کرده‌اید.

  CV شما

  یک توصیه‌نامه

  انگیزه نامه

  مدرک مهارت زبان (انگلیسی یا ایتالیایی)

  نمونه کار شما، اگر برای برنامه‌های معماری، شهرسازی یا طراحی درخواست می‌دهید

  نمرات رسمی SAT یا ACT

  چگونه برای دانشگاه ایتالیا واجد شرایط شویم؟

  دوره‌های آمادگی را بگذرانید.

  این نوع دوره‌ها به دانشجویان جویای مدرک کمک می‌کنند تا درست قبل از شروع دوره کارشناسی ارشد یا سایر برنامه‌های تحصیلات تکمیلی، برای شروع دوره‌ها آماده شوند.

  یک برنامه پیش از M.B.A، پیش حقوق یا پیش از پزشکی، و همچنین هر دوره پایه یا آمادگی دیگری که به شما امکان می‌دهد برای دوره تحصیلی انتخابی خود آماده شوید را امتحان کنید.

  زبان انگلیسی خود را از طریق دوره آمادگی زبان انگلیسی بهبود بخشید.

  اگر در یک برنامه تحصیلی در ایتالیا شرکت می‌کنید، باید ثابت کنید که مهارت‌های زبانی شما برای شرکت در کلاس‌ها و درک سخنرانی‌ها به‌اندازه کافی خوب است. برخی از مدارس به مهارت‌های قوی انگلیسی یا ایتالیایی نیاز دارند. این دوره‌ها همچنین شما را برای هر یک از آزمون‌های زبان انگلیسی موردنیاز دانشگاه‌ها آماده می‌کند.

  آزمون‌های زبان

  دانشگاه‌های ایتالیا برنامه‌هایی دارند که به زبان انگلیسی یا ایتالیایی تدریس می‌شوند. به همین دلیل، برای پذیرش در یکی از برنامه‌های آنها، باید مدرکی دال بر مهارت انگلیسی یا ایتالیایی ارائه دهید.

  آزمون‌های زبان پذیرفته شده توسط دانشگاه‌های ایتالیا برای زبان انگلیسی عبارتند از:

  PTE Academic

  TOEFL

  IELTS

  C1 Advanced یا C2 Proficiency

  همه دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که به دنبال تحصیل در یک برنامه به زبان ایتالیایی هستند، باید مدرک زبان ایتالیایی B2 را نشان دهند. برای انجام این کار، چندین گواهینامه زبان ایتالیایی در دسترس است که توسط دانشگاه‌ها، مؤسسات فرهنگی و آموزشگاه‌های زبان معتبر در ایتالیا و سراسر جهان صادر می‌شود. شناخته‌شده‌ترین و مورداستفاده‌ترین آنها CELI و CILS هستند.

  تحصیل در ایتالیا در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

  سیستم آموزشی در ایتالیا به پنج سطح اصلی تقسیم می‌شود: پیش‌دبستانی، دبستان، دبیرستان اول، دبیرستان دوم و دانشگاه. در ایتالیا مدارس خصوصی و دولتی وجود دارد. مدرسه دولتی باکیفیت بالا، معادل یا حتی بالاتر از مدارس خصوصی است.

  آموزش عمومی برای همه کودکانی که مقیم در ایتالیا – بدون توجه به ملیت آنها – رایگان است.

  مدرسه از ۶ تا ۱۶ سالگی اجباری است و تحصیل اجباری به سه سطح ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه عالی تقسیم می‌شود.

  لیست زیر مقاطع تحصیلی در ایتالیا را نشان می‌دهد:

  پیش‌دبستانی یا مهدکودک: ۳-۶ سال

  تحصیلات ابتدایی: ۶-۱۱ سال

  تحصیلات متوسطه اول: ۱۱-۱۴ سال

  تحصیلات متوسطه دوم: ۱۴-۱۹ سال

  در بعضی از قسمت‌های ایتالیا، ممکن است مدارس جامع، منصوب به istituto comprensivo، را پیدا کنید که همه سطوح، از پیش‌دبستانی تا متوسطه را تدریس می‌کنند.

  ساعات کاری مدرسه در ایتالیا

  ساعات مدرسه ممکن است از مدرسه‌ای به مدرسه دیگر متفاوت باشد. برای اکثر مدارس ابتدایی و متوسطه اول، کلاس‌ها معمولاً از ساعت ۸:00 تا 13:00 از دوشنبه تا شنبه تشکیل می‌شود. مدارس دیگر ممکن است فقط از دوشنبه تا جمعه کار کنند، در این صورت، دانش‌آموزان یک ساعت استراحت ناهار و تا حدود ساعت 16:00 کلاس خواهند داشت.

  مهدکودک و آمادگی در ایتالیا

  مهدکودک و پیش‌دبستانی

  مهدکودک‌ها یا asilo nido برای کودکان 3ماهه و تا 3سال مناسب هستند. اینها توسط شوراهای محلی اداره می‌شوند. برای ثبت‌نام در یکی از این‌ها، باید مستقیماً به مهدکودک بروید و فرمی را که به شما می‌دهند پر کنید. جای شما در این مؤسسات تضمینی نیست.

  هزینه‌ای که برای مهدکودک‌های دولتی می‌پردازید به مؤسسه و همچنین به درآمد خانواده شما بستگی دارد، زیرا اولویت با خانواده‌هایی است که درآمد کمتری دارند. به‌طورکلی، مهدکودک‌های شهری بسته به منطقه، می‌توانند بین ۱۷۰ تا ۴۴۰ یورو در ماه (۱۹۰ تا ۴۸۵ دلار آمریکا) هزینه داشته باشند. مهدکودک‌های خصوصی در شهرهای گرانی مانند میلان می‌توانند تا ۶۰۰ یا ۷۰۰ یورو (۶۶۰ یا ۷۷۰ دلار) ماهانه هزینه داشته باشند.

  پیش‌دبستانی در ایتالیا به‌طورکلی با کیفیت بسیار خوبی در نظر گرفته می‌شود. رویکرد آموزشی آن‌ها شامل انواع فعالیت‌ها برای رشد مهارت‌های عاطفی، روانی حرکتی، شناختی، اخلاقی و اجتماعی کودکان است.

  پیش‌دبستانی‌ها یا scuola maternal معمولاً 40 ساعت در هفته کار می‌کنند، اما در صورت تمایل می‌توانید از فرزندتان بخواهید که فقط صبح ها در آن حضور داشته باشد.

  دبستان در ایتالیا

  مدرسه ابتدایی برای همه کودکان چه ایتالیایی و چه خارجی مقیم ایتالیا اجباری است. دوره ابتدایی از سن ۶ سالگی شروع می‌شود و به مدت ۵ سال ادامه می‌یابد و کودکان معمولاً مدرسه ابتدایی را در سن ۱۱ سالگی به پایان می‌برند.

  کلاس‌های برنامه درسی اجباری شامل این موارد است: ایتالیایی، انگلیسی، تاریخ، جغرافیا، ریاضیات، علوم، موسیقی، هنر، تربیت‌بدنی و فناوری.

  دبیرستان در ایتالیا

  دبیرستان در ایتالیا به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود:

  1. متوسطه اول یا scuola secondaria di primo grado: بین سنین 11 تا ۱۴ سال.
  2. متوسطه دوم، scuola secondaria di secondo grado: بین 14 تا 19 سال.

  مدرسه متوسطه اول یا Scuola Media

  این سطح مدرسه نزدیک‌ترین سطح به مدرسه راهنمایی است و به‌عنوان تحصیل اجباری برای همه کودکان ایتالیایی یا خارجی مقیم ایتالیا قرار می‌گیرد. برنامه درسی مانند آموزش ابتدایی است، با اضافه‌شدن زبان دوم اتحادیه اروپا.

  ساعات مدرسه بسته به مدرسه بسیار متفاوت است، اما کلاس‌ها معمولاً ۳۰ ساعت در هفته تشکیل می‌شوند.

  تحصیلات متوسطه دوم یا Scuola Superiore

  این دوره تحصیلی معادل دبیرستان است. در این مرحله، دانش‌آموز باید یک موضوع انتخاب کند تا در آن تخصص پیدا کند: هنر، مطالعات کلاسیک، زبان، موسیقی و رقص، علوم (علوم کاربردی یا تربیت‌بدنی)، علوم‌انسانی و علوم‌انسانی به‌عنوان علوم اقتصادی و اجتماعی. این تا حد زیادی بر دوره تحصیلی آنها در دانشگاه تأثیر می‌گذارد.

  مدارس متوسطه دولتی برخلاف مؤسسات خصوصی هیچ هزینه‌ای ندارند.

  مؤسسات فنی و حرفه‌ای

  در این سطح تحصیلی، شما می‌توانید در مؤسسات فنی یا مؤسسات حرفه‌ای شرکت کنید. دانشکده‌های فنی مهارت‌های خاصی را که در بازار کار قابل‌استفاده است، از کارهای اداری گرفته تا کشاورزی، برنامه‌نویسی، مهندسی و غیره را آموزش می‌دهند.

  از سوی دیگر در مؤسسات حرفه‌ای دوره‌های تربیت‌معلم برگزار می‌شود. این مدارس برای دانش‌آموزانی که علاقه‌مند به این هستند که معلم دبستان یا معلم مهدکودک شوند، آموزش ارائه می‌دهد.

  مدارس بین‌المللی

  برخی از بهترین مدارس بین‌المللی در ایتالیا را می‌توان در شهرهای بزرگ‌تر مانند رم، میلان یا ناپل یافت. این مدارس برای دانش‌آموزان بین‌المللی که به دنبال یادگیری یک برنامه درسی جهانی به زبانی غیر از ایتالیایی هستند ایده‌آل هستند. رایج‌ترین مدارس بین‌المللی به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند، به‌ویژه برنامه‌های درسی بریتانیا، اما می‌توانید مدارس آمریکایی، فرانسوی و آلمانی و حتی یک مدرسه ژاپنی را نیز در این کشور پیدا کنید.

  اگر علاقه‌مند به آموزش فرزند خود در یک مدرسه دولتی ایتالیایی هستید، برخی از مدارس بین‌المللی آموزش‌های دوزبانه ارائه می‌دهند تا دانش‌آموز بتواند در امتحانات ملی شرکت کند.

  شهریه مدارس بین‌المللی می‌تواند از ۴۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو (۴۴۰۰ تا ۱۳۲۰۰ دلار آمریکا) در سال متغیر باشد. معمولاً از شما خواسته می‌شود هزینه‌های پذیرش را نیز بپردازید که می‌تواند از ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو (۳۳۰ تا ۵۵۰ دلار) باشد.

  تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی (Laurea)

  Laurea که معادل لیسانس در سیستم دانشگاهی اروپا می‌باشد، مدرک کارشناسی است که پس از یک برنامه تحصیلی 3ساله به دست می‌آید. شرط لازم برای پذیرش در درجه اول (laurea triennale/corso di laurea di primo livello) دیپلمی است که در پایان دوره متوسطه اعطا می‌شود. دانشجویان در صورتی پذیرفته می‌شوند که دارای دیپلم دبیرستان یا مدرک دیگری باشند که در خارج از کشور اخذ شده و در ایتالیا به رسمیت شناخته شده باشد.

  ورود به برنامه‌های مقطع کارشناسی می‌تواند محدود یا آزاد باشد یا می‌تواند مشمول آزمون انگیزشی یا امتحان ورودی باشد.

  دریافت مدرک Laurea باعث می‌شود که دانشجو مستقیماً وارد بازار کار شود یا با درخواست برای Laurea Magistrale (معادل کارشناسی ارشد) یا مدرک کارشناسی ارشد سطح ۱ دانشگاه، به تحصیل خود ادامه دهد.

  تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد (Laurea Magistrale)

  مدرک Laurea Magistrale که معادل مدرک کارشناسی ارشد در سیستم دانشگاهی اروپا است، پس از دو سال تحصیلات تکمیلی به دست می‌آید و هدف آن ارائه آموزش‌های دقیق و پیشرفته در بخش‌های خاص است. مدرک کارشناسی برای پذیرش الزامی است. آنها در بخش‌های خاص آموزش ارائه می‌دهند و بر مهارت‌های حرفه‌ای تمرکز دارند.

  کسانی که قبلاً دارای مدرک Laurea در رشته دیگری هستند و می‌خواهند گواهینامه Laurea Magistrale را دریافت کنند، ابتدا باید پیش‌نیازهای لازم را کسب کنند. دانشجویان با مدرکی که در خارج از کشور گرفته شده و در ایتالیا به رسمیت شناخته شده‌اند پذیرش می‌شوند.

  شما پس از تکمیل، برنامه Laurea Magistrale به برنامه دکترا دسترسی پیدا می‌کنید.

  دانشگاه‌ها همچنین Lauree Magistrali a Ciclo Unico ارائه می‌دهند، آنها می‌توانند دوره‌های پنج یا شش‌ساله باشند.

  Lauree Magistrali a Ciclo Unico معمولاً در این زمینه‌های تحصیلی ارائه می‌شود: پزشکی، دامپزشکی، داروسازی، معماری، حقوق.

  تحصیل در ایتالیا در مقطع دکترا (Dottorato di Ricerca)

  مدرک دکترا بالاترین سطح تحصیلات دانشگاهی است و دانشجویان مستلزم گذراندن یک آزمون جامع و کامل کردن تحقیقات خود که منجر به پایان‌نامه می‌شود، هستند. مدرک تحصیلی دکترا پس از یک برنامه مطالعاتی و تحقیقاتی به مدت حداقل سه سال تحت نظارت هیئت اساتید به دست می‌آید. هدف از این دوره ارائه سطح تحصیلی بالا به دانشجویان به‌منظور آماده‌سازی دانشجویان برای پست‌های هیئت‌علمی و پژوهشی یا سایر مشاغلی است که نیاز به دانش پیشرفته و مهارت‌های تحقیقاتی دارد.

  کارشناسی ارشد تخصصی و برنامه‌های آموزش مداوم

  برخی از دانشگاه‌ها دوره‌های تخصصی یا تحصیلات تکمیلی را باهدف افزایش تحصیلات حرفه‌ای دانشجویان ارائه می‌کنند (مدرک‌های کارشناسی ارشد دانشگاه سطح ۱ و ۲).

  هدف این دوره‌ها ارائه دانش و مهارت‌های موردنیاز برای انجام فعالیت‌های حرفه‌ای خاص است. آنها افراد را برای کار در چنین حرفه‌هایی واجد شرایط می‌کنند و هدفشان تربیت متخصصان برای بخش‌های حرفه‌ای خاص است.

  لطفاً در نظر داشته باشید که این مدارک بخشی از سیستم دانشگاهی اروپا نیست که در بولونیا در سال ۱۹۹۹ تعریف شد و این مدارک تحصیلی همیشه در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته نمی‌شوند.

  تحصیل-در-ایتالیا-3

  تحصیل در ایتالیا به همراه بورسیه تحصیلی

  در ایتالیا، همه دانشجویان بین‌المللی بر اساس شرایط مالی و/یا شایستگی‌های مشابه، حق دریافت کمک مالی مشابهی با دانشجویان ایتالیایی دارند. بورسیه‌های دولتی در سطح ملی و منطقه‌ای وجود دارد که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای آن درخواست دهند. علاوه بر این، برخی از دانشگاه‌های ایتالیا برنامه‌های بورسیه تحصیلی ایتالیا را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند.

  در اینجا لیستی از بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا ارائه شده است:

  Italian Government Scholarships for Foreign Students

  EDISU Piemonte Scholarships

  Bologna University Study Grants for International Students

  Padua International Excellence Scholarship Programme

  Tuition Fee Waivers at University of Pavia for International Students

  Bocconi Merit and International Awards

  Politecnico de Milano Merit-Based Scholarships for International Students

  Politecnico di Torino International Scholarships

  Università Cattolica International Scholarships

   

  هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا

  ایتالیا یکی از ارزان‌ترین کشورهای اروپای مرکزی است. برای اسکان، حمل‌ونقل، غذا و سرگرمی، یک دانشجو به حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه نیاز دارد. شهرهای بزرگ‌تر می‌توانند گران‌تر باشند.

  در اینجا میانگین هزینه‌های زندگی در ایتالیا به شرح زیر است:

  اجاره: ۳۰۰-۷۰۰ یورو در ماه

  آب و برق: ۱۷۰-۲۰۰ یورو در ماه

  کارت حمل‌ونقل ماهانه: ۳۵ یورو

  یک وعده غذایی در رستوران: ۱۵ یورو

  یک قرص نان: ۱٫۶۰ یورو

  شیر: ۱٫۱۵ یورو

  در مقایسه با بقیه کشورهای اروپایی، دانشگاه‌های دولتی ایتالیا تقریباً مقرون‌به‌صرفه هستند. به طور متوسط، دانشگاه‌های دولتی ایتالیا حدود ۱۰۰۰ یورو در سال دریافت می‌کنند. دانشگاه‌های معتبر با رتبه برتر ممکن است هزینه بیشتری دریافت کنند. یک مورد خاص، دانشگاه رم تور ورگاتا است که در آن هزینه‌های تحصیل با وضعیت مالی خانواده شما مرتبط است: بر اساس درآمد، از حداقل حدود ۱۵۰ یورو تا حداکثر حدود ۵۰۰۰ یورو در سال هزینه دریافت می‌کند.

  کار دانشجویی در ایتالیا

  به‌عنوان یک دانشجوی خارجی، پیداکردن کار پاره‌وقت با حقوق راهی عالی برای کسب درآمد برای تحصیل در ایتالیا است. ضمناً هیچ محدودیتی برای دامنه مشاغل موجود برای دانشجویان خارجی در ایتالیا وجود ندارد.

  بسیاری از دانشجویان اتحادیه اروپا به دلیل ماهیت وضعیت خود بدون محدودیت یا مجوز کار می‌توانند کار کنند. بااین‌حال، دانشجویان سایر کشورها درصورتی‌که در ویزای آنها قید شده باشد یا مجوز کار داشته باشند، می‌توانند در ایتالیا شغلی با حقوق پیدا کنند. دانشجویان می‌توانند تنها ۲۰ ساعت در هفته به‌صورت پاره‌وقت کار کنند، اما می‌توانند تا ۴۰ ساعت در تابستان و در تعطیلات کار کنند.

  دوره‌های کارآموزی با کمک دانشگاه برای دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در ایتالیا وجود دارد، این مشاغل نه‌تنها ایجاد درآمد می‌کنند، بلکه پیشرفت شغلی و تجربه‌ای را نیز ارائه می‌دهند که برای دانشجو بسیار مفید است.

  انگلیسی‌زبانان بومی می‌توانند با تدریس خصوصی خانگی یا در مدرسه شغل پیدا کنند، این شغل‌ها بسیار موردتوجه هستند و برای دانشجویان بامهارت‌های سطح بالای انگلیسی در دسترس هستند. نرخ ساعتی به طور متوسط ۳۰ یورو است که واقعاً خوب به نظر می‌رسد.

  بسیاری از دانشگاه‌ها نیز به دانشجویان خود شغل پیشنهاد می‌دهند، خدمات پردیس و دانشکده از دانشجویان در دانشگاه استخدام می‌کند. این مشاغل کمک‌هزینه‌ای برای پرداخت شهریه یا هزینه‌های زندگی فراهم می‌کنند.

  برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری، مشاغل دستیار تحقیق و تدریس در دسترس هستند. اگرچه آنها بسیار رقابتی هستند، اما از نظر درآمدی و آکادمیک بسیار مفید هستند.

  داشتن دانش متوسط زبان ایتالیایی در ایتالیا می‌تواند خیلی مفید باشد. بسیاری از مشاغل بخش خدمات مانند رستوران‌های فست‌فود، سوپرمارکت‌ها، انبارها و غیره، همگی برای ارتباط روزانه به زبان ایتالیایی نیاز دارند.

  بااین‌حال، دانشجویان در بسیاری از مشاغل فضای دیجیتال مانند گرافیک، طراحی وب، کتاب‌های الکترونیکی، بازاریابی دیجیتال و بازاریابی رسانه‌های اجتماعی درآمد خوبی کسب می‌کنند.

  اخیراً، دانشجویان علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات متوجه شده‌اند که اکنون مشاغل پاره‌وقت در رشته‌هایشان وجود دارد که نه‌تنها می‌توانند مهارت‌های خود یا آنچه را که در کلاس درس آموخته‌اند به نمایش بگذارند، بلکه تجربه و دانشی را به دست می‌آورند که آنها را برای یک شغل موفق آماده می‌کند.

   

  ویزای همراه تحصیلی ایتالیا

  اعضای خانواده غیر اتحادیه اروپا (همسر و فرزندان) دارنده ویزای تحصیلی ایتالیا، تحت شرایط خاصی واجد شرایط دریافت مجوز اقامت خانوادگی برای پیوستن به عضو خانواده خود در طول تحصیل در ایتالیا هستند.

  شما به ویزای تحصیلی با اعتبار حداقل ۱۲ ماه، آخرین گواهی‌های خانوادگی، مسکن مناسب در ایتالیا، تمکن مالی کافی و غیره نیاز دارید. مجوز اقامت ایتالیا بسته به جنبه‌های مختلف متفاوت است. (به‌عنوان‌مثال شهر ایتالیایی که قرار است در آن زندگی کنید، تعداد اعضای خانواده، ملیت اعضای خانواده و غیره).

  اعضای خانواده شخص دارنده ویزای تحصیلی پس از در اختیار داشتن مدارک به طور صحیح محضری، قانونی و ترجمه شده می‌توانند نسبت به درخواست مجوز اقامت خانوادگی در اداره پست محلی اقدام کنند.

  پس از ثبت درخواست رسید درخواستی که به آن‌ها اجازه می‌دهد در ایتالیا بمانند و یک دعوت‌نامه برای شرکت در قرار ملاقات و ثبت “اثر انگشت” در دفتر پلیس محلی به آن‌ها تحویل داده می‌شود.

  مزایای اجازه اقامت خانوادگی

  به دارنده اجازه می‌دهد تا پس از ۹۰ روز در ایتالیا بماند.

  اجازه می‌دهد تا فعالیت‌های کاری بدون محدودیت داشته باشد.

  به دارنده اجازه می‌دهد تا در سایر کشورهای شینگن تا ۹۰ روز در یک دوره ۱۸۰ روزه سفر کند.

   

  برترین دانشگاه‌های ایتالیا

  QS World University Rankings 2021 – World

  ۱ ۱۳۷ Polytechnic University of Milan
  ۲ ۱۶۰ University of Bologna
  ۳ ۱۷۱ University of Rome – La Sapienza
  ۴ ۲۱۶ University of Padua
  ۵ ۳۰۱ University of Milan
  ۶ ۳۰۸ Polytechnic University of Turin
  ۷ ۳۸۳ University of Pisa
  ۸ ۳۹۲ University of Naples Federico II
  ۹ ۳۹۲ Vita-Salute San Raffaele University
  ۱۰ ۴۰۳ University of Trento

  شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

  شهروندان غیر اتحادیه اروپا باید برای ویزای دانشجویی در کنسولگری ایتالیا درخواست دهند.

  مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

  فرم درخواست ویزای ورود؛

  عکس جدید در اندازه پاسپورت؛

  مدارک مسافرتی که حداقل سه ماه پس از ویزا معتبر باشد.

  ثبت‌نام یا پیش ثبت‌نام در دوره‌های دانشگاهی؛

  مدرکی مبنی بر اینکه شما اقامتگاهی در ایتالیا دارید؛

  اثبات اینکه شما حمایت مالی دارید (حداقل ۴۶۷٫۶۵ یورو در ماه برای سال تحصیلی، مجموعاً ۶۰۷۹٫۴۵ یورو در سال).

  پوشش بیمه‌ای کافی برای درمان و بستری شدن در بیمارستان؛

  اثبات دردسترس‌بودن امکانات مالی موردنیاز برای بازگشت به کشور؛

  مدرک دانش کافی ایتالیایی یا انگلیسی باتوجه‌به زبان دوره؛

  درصورتی‌که دانش‌آموز صغیر باشد، باید رضایت‌نامه خروج از کشور به امضای هر یک از والدین یا در غیاب آنها به امضای قیم قانونی برسد.

  ارائه مدارک موردنیاز، صدور ویزا را تضمین نمی‌کند. پس از ورود به ایتالیا و منطقه شینگن، حتی در صورت داشتن ویزا، مقامات مرزی مجاز هستند یک‌بار دیگر مدارک موردنیاز برای صدور ویزا را بررسی کنند.

  تحصیل-در-ایتالیا-4

  موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در ایتالیا

  اجازه اقامت

  بر اساس دوره و دانشگاه، دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید برای مجوزی اقدام کنند که به شما اجازه می‌دهد ۶ تا ۱۲ ماه پس از اتمام تحصیلات خود در ایتالیا بمانید. داشتن شغل قبل از پایان دوره تمدید بسیار مهم است. اگر در طول مدت مجوز نتوانستید شغلی پیدا کنید، می‌توانید برای بازگشت به کشور خود آماده شوید. شما همچنین می‌توانید برای دوره‌های کارآموزی تا ۱۲ ماه درخواست دهید.

  برای درخواست باید مدارک زیر را آماده کنید.

  اثبات تمکن مالی (صورت‌حساب بانکی شما باید حداقل ۸۵۰۰ یورو باشد).

  مدرک اقامت معتبر

  بیمه سلامت

  پاسپورت معتبر

  عکس پاسپورت

  گواهی پایان دوره

  مجوز کار شما (Permesso di Lavoro)

  هنگامی که شغلی پیدا کردید می‌توانید مجوز کار بگیرید.

  برای درخواست مجوز کار باید موارد زیر را آماده کنید:

  شرایط استخدامی که توسط کارفرما در نامه استخدامی نوشته شده‌است.

  آخرین اظهارنامه مالیاتی کارفرما

  ترازنامه تجاری کارفرما

  نامه نماینده تام‌الاختیار شرکت کارفرما در خصوص صورت‌حساب‌های صادر شده در سال جاری

  سابقه شرکت

  اظهارنامه مالیات بر ارزش‌افزوده ارائه شده

  تلفن و ایمیل کارفرما

  مدارک سکونت (به‌عنوان‌مثال، قرارداد اجاره)

  خوداشتغالی (Lavoro Autonomo)

  اگر قصد دارید به‌عنوان فریلنسر کار کنید یا یک کسب‌وکار نوپا در ایتالیا راه‌اندازی کنید، باید برای این ویزا اقدام کنید. شما باید سهمیه سالانه تعیین شده توسط دولت را در نظر داشته باشید. در سال ۲۰۱۹، دولت ایتالیا به‌طورکلی ۳۰۸۵۰ ویزای کار ارائه کرد که از این تعداد ۲۴۰۰ ویزا برای خوداشتغالی بود.

  سه نوع ویزای خوداشتغالی وجود دارد:

  1. ویزای استارتاپ ایتالیا – این مجوز برای اتباع خارجی است که قصد دارند یک تجارت نوآورانه را از ابتدا در خاک ایتالیا ایجاد کنند.
  2. ویزای فریلنسر ایتالیا – مجوزی که به اتباع غیر اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد تا به‌صورت خوداشتغالی و کار آزاد مشغول شوند و شرکتی ندارند که بخواهد آنها را استخدام کند.
  3. ویزای کارآفرین ایتالیا – مجوزی که به اتباع خارجی اجازه می‌دهد تا یک طرح سرمایه‌گذاری (حداقل ۵۰۰۰۰۰ یورو) را اجرا کنند که برای اقتصاد ایتالیا مفید است.

  مشاغل پرتقاضا

  رشته‌هایی مانند گردشگری و مهندسی مکانیک از جمله رشته‌هایی هستند که فارغ‌التحصیلان بین‌المللی می‌توانند به‌راحتی در آنها شغل پیدا کنند، زیرا اغلب به زبان انگلیسی روان و تسلط خوب به زبان ایتالیایی نیاز دارند. سایر مشاغل محبوب شامل مد، فراوری مواد غذایی و وسایل نقلیه موتوری است.

  وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در ایتالیا

  اقامت دائم

  شما باید ویزای اقامت موقت را در اولین ورود به ایتالیا اخذ کنید (برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا). تنها در این صورت می‌توانید برای اجازه اقامت دائم درخواست دهید. دانشجو باید حداقل ۵ سال قبل از درخواست اقامت دائم در ایتالیا زندگی کند.

  اجازه اقامت دائم به شما حقوق مشابهی با شهروندان ایتالیایی اعطا می‌کند، مانند اینکه بتوانید بدون ویزا یا مجوز کار در سایر کشورهای اتحادیه اروپا زندگی و کار کنید. شما همچنین واجد شرایط دریافت مزایای دولتی مانند مزایای زایمان یا ازکارافتادگی هستید.

  مدارک موردنیاز برای اجازه اقامت دائم ایتالیا در سال ۲۰۲۲

  مدارک زیر باید توسط شهروندان غیر اتحادیه اروپا که برای اجازه اقامت دائم ایتالیا درخواست می‌کنند، ارائه گردند:

  مدرکی مبنی بر اینکه شهروند خارجی به مدت ۵ سال در ایتالیا زندگی کرده است (مجوز اقامت موقت).

  گواهی ثبت‌نام صادر شده توسط نیروی پلیس محلی هنگام ورود به ایتالیا؛

  مدرکی مبنی بر داشتن آدرس قانونی در ایتالیا (قرارداد اجاره یا قبض آب و برق اخیر)؛

  اثبات معیشت (صورت‌حساب بانکی، اظهارنامه مالیاتی، فیش حقوقی صادر شده توسط کارفرما).

  سوابق کیفری و فرم درخواست صادر شده توسط مقامات ایتالیایی.

  تابعیت

  به‌عنوان یک قاعده کلی، برای خارجیان غیر اتحادیه اروپا، اقامت دائم قانونی در قلمرو دولت ایتالیا برای حداقل ۱۰ سال موردنیاز است و شما مجاز به ترک ایتالیا برای بیش از شش ماه در طول یک سال نیستید در غیر این صورت مجوز اقامت خود را از دست خواهید داد.

  برای درخواست شهروندی ایتالیا از طریق اقامت باید تعدادی از شرایط را رعایت کنید. در مرحله اول، شما باید مدرکی ارائه دهید که از نظر قانونی مقیم ایتالیا هستید، به‌عنوان‌مثال، نام شما در اداره ثبت در شهر یا شهرهایی که در آن اقامت داشته‌اید بدون وقفه ذکر شده است. اگر شهروند غیر اتحادیه اروپا هستید، باید قوانین مربوط به مهاجرت را نیز رعایت کنید، یعنی باید یک مجوز اقامت معمولی برای تمام مدت اقامت خود در ایتالیا داشته باشید.

  ثانیاً شما باید گواهی دانش زبان ایتالیایی در سطحی داشته باشید که کمتر از B1 نباشد که سطح متوسط پایینی است، مگر اینکه قبلاً دانش تأیید شده ایتالیایی داشته باشید که توسط یکی از مؤسسات به رسمیت شناخته شده باشد، یا اگر مدرک زبان ایتالیایی دارید یا در ایتالیا به مدرسه می‌رفتید، یا «carta di soggiorno UE per soggiornanti di lungo periodo» دارید که پس از سال ۲۰۱۱ صادر شده است.

  ثالثاً، باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد درآمد سالانه شما در ۳ سال گذشته کمتر از ۸۲۶۳٫۳۱ یورو نبوده است. اگر متأهل هستید و همسرتان از نظر مالی به شما وابسته است، درآمد سالانه شما نباید کمتر از ۱۱۳۶۲٫۰۵ یورو باشد و برای هر فرزند وابسته، ۵۱۶٫۴۶ یورو اضافی لازم است. اگر درآمد سالانه ندارید یا اگر درآمد سالانه شما حداقل موردنیاز قانون را برآورده نمی‌کند، می‌توانید افراد دیگری را نشان دهید، مشروط بر اینکه آنها بخشی از همان خانواده باشند.

  درخواست شهروندی از طریق اقامت باید از طریق وب‌سایت رسمی وزارت کشور ایتالیا ارسال شود. تعدادی فیلد وجود دارد که باید تکمیل شود و بخشی که در آن باید اسکن اسناد موردنیاز را آپلود کنید. پس از تأیید درخواست شما، باید نسخه‌های اصلی اسناد را به استان محلی (“Prefettura”) ارائه دهید.

  در مورد زمان پردازش، دریافت نتیجه ممکن است تا ۲۴ ماه (۲ سال) طول بکشد. این همچنین می‌تواند تا ۳۶ ماه (۳ سال) تمدید شود. در صورت موفقیت‌آمیز بودن ادعای شهروندی، حکم شهروندی به شهرداری محل سکونت شما ارسال می‌شود و طی ۶ ماه از آن تاریخ، مراسم شهروندی انجام می‌شود. در طول این مراسم شما باید با جمهوری ایتالیا سوگند وفاداری یاد کنید. اگر فرزندان زیر سن قانونی دارید که در زمان سوگند با شما زندگی می‌کنند، به طور خودکار شهروند ایتالیا خواهند شد.

  سخن پایانی

  ایتالیا یک مقصد تحصیلی محبوب برای دانشجویان بین‌المللی است. این کشور تحصیلات باکیفیت، شهریه مقرون‌به‌صرفه و هزینه‌های زندگی را بهتر از برخی کشورهای غربی ارائه می‌دهد. این کشور همچنین دارای فرهنگ و تاریخ غنی است که آن را به گزینه‌ای جذاب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است.

  منابع

  1. studyinitaly.esteri.it
  2. study.eu
  3. mastersportal.com
  4. rocapply.com
  5. universityrankings.ch
  6. internations.org
  7. immigrationandmigration.com
  8. immigration-italy.com
  9. italiancitizenshipassistance.com
  10. theglobaleconomy.com
  11. umultirank.org

  فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به ایتالیا

  مطالب مرتبط

  ویزای توریستی اسپانیا

  ویزای توریستی اسپانیا

  اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

  صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

  اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

  قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

  ادامه مطلب
  ویزای توریستی سوئیس

  ویزای توریستی سوئیس

  سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
  بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

  ادامه مطلب

  گلدن ویزای پرتغال

  گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

  ادامه مطلب
  ویزای توریستی اسلواکی

  ویزای توریستی اسلواکی

  اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

  ادامه مطلب
  مهاجرت به آمریکا

  مهاجرت به آمریکا

  یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

  ادامه مطلب
  زندگی در آمریکا

  زندگی در آمریکا

  کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

  ادامه مطلب
  مشاوره رایگان ♥
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.