انتخاب صفحه
اقامت کاری سوئد

مهاجرت به ایتالیا

ایتالیا یکی از محبوب‌ترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت است. این کشور به خاطر فرهنگ، غذاهای فوق‌العاده، تاریخ، معماری و مناظر طبیعی خود شهرت دارد و به‌همین دلیل بسیاری از افراد تصمیم به مهاجرت به آن‌ برای کار و زندگی می‌گیرند.

قبول داریم که ایتالیا مقصد فوق العاده‌ای برای مهاجران علاقه‌مندان به هنر است، اما این افراد تنها کسانی نیستند که به این کشور مهاجرت می‌کنند. پاسپورت ایتالیا قدرت بالایی دارد و با دریافت آن امکان سفر به 186 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا را خواهید داشت. بنابراین بی‌دلیل نیست که افراد بسیاری خواهان زندگی در آن‌جا هستند.

از طرفی جالب است بدانید براساس آمار، مردم به ترتیب تونس، مصر، بنگلادش و ایران بیشترین مهاجران خارجی ایتالیا را تشکیل می‌دهند.

اما شرایط اخذ اقامت در ایتالیا چیست؟ چطور باید ویزای ایتالیا را برای کار، زندگی یا تحصیل به‌دست بیاورید؟ و زندگی در این کشور چه مزایا و معایبی دارد؟ برای پاسخ به تمام این سوالات تا انتها همراه با ما باشید.

شرایط اخذ ویزای ایتالیا

پس از بهبود وضعیت کرونا در جهان، شرایط ایتالیا نیز برای اعطای ویزا به روال سابق خود برگشته است. بنابراین اگر مهاجرت به ایتالیا در برنامه شما بوده است، اکنون مانعی بر سر راهتان وجود ندارد.

قوانین اخذ ویزا برای افرادی که کشورشان عضو اتحادیه اروپا است، با دیگر کشورها تفاوت دارد. بنابراین اگر اقامت یک کشور عضو اتحادیه را به‌ جز ایران داشته باشید، می‌توانید بدون نیاز به ‌ویزا در ایتالیا کار و زندگی کنید. اما بعد از 90 روز از زندگی در ایتالیا، باید برای اقامت در آن‌جا درخواست دهید.

شهروندان کشورهای غیر اروپایی مانند ایران، نیاز به دریافت ویزا دارند. شما برای اخذ این مدرک باید از سفارت ایتالیا در ایران یا دیگر کشورهای نزدیک وقت بگیرید و درخواست اخذ ویزا کنید. اما باید دلیل مهاجرت خود را قبل از این ‌کار بدانید.

چون به‌عنوان مثال شرایط برای افرادی که به ‌دلیل کار به ایتالیا مهاجرت می‌کنند، متفاوت است. آن‌ها باید از قبل یک کارفرمای ایتالیایی پیدا کنند. زیرا از شرایط دریافت ویزای کاری، ارسال درخواست ویزا توسط کارفرما است.

در حالت کلی قوانین ایتالیا برای اعطای ویزا چندان سختگیرانه نیست. شما برای اخذ ویزای ایتالیا باید مدارک زیر را به نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری این کشور بفرستید:

 • فرم درخواست ویزا که به صورت آنلاین قابل دسترسی است.
 • عکس پاسپورت
 • مجوز مسافرتی قانونی با تاریخ انقضا سه ماه بیشتر از ویزای درخواستی
 • مجوز استخدام از SUI مربوطه
 • اثبات تمکن مالی کافی برای مدت اقامت

ممکن است در موارد محدودی بتوانید برای کارت آبی اتحادیه اروپا نیز درخواست دهید. با داشتن کارت آبی این امکان را خواهید داشت که در سرتاسر اتحادیه اروپا کار کنید. اما واجد شرایط این مجوز بودن، تا حد زیادی به توانایی شغلی شما ارتباط دارد. همچنین الزامی است که حداقل مدرک لیسانس داشته باشید.

بعد از اخذ ویزای ایتالیا، باید برای دریافت اجازه اقامت در ایتالیا اقدام کنید. مدارکی که برای دریافت این مجوز باید به اداره امور مهاجران این کشور ارائه کنید، شامل موارد زیر است:

 • گذرنامه معتبر برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا یا شناسه برای شهروندان اتحادیه اروپا
 • اسناد محل اقامت شما
 • اطلاعات در مورد دلیل اقامتتان
 • مدارکی برای اثبات تمکن مالی در طول مدت اقامتتان در این کشور

اخذ تابعیت ایتالیا

اخذ تابعیت ایتالیا، امکانات متعددی را در اختیار شما قرار می‌دهد. حق رای در انتخابات محلی، ملی و اتحادیه اروپا، حق کار، زندگی و سفر آزادانه در اتحادیه و دسترسی به دیگر خدماتی که کشورهای اروپایی ارائه می‌کنند، تعدادی از آن‌ها است.

به‌ جز اخذ تابعیت از طریق قانونی آن و با ارسال مدارک لازم، ازدواج با یک تبعه ایتالیا، یک راه رایج دیگر برای دریافت شهروندی این کشور است.

برای اخذ شهروندی بعد از مهاجرت به ایتالیا نیاز دارید تا به‌طور قانونی به ‌مدت 4 یا 10 سال در این کشور اقامت داشته باشید. شهروندان کشورهای غیراتحادیه اروپا پس 10 سال اقامت و شهروندان اروپایی باید حداقل بعد از 4 سال از اقامت خود، درخواست شهروندی دهند.

برای اخذ تابعیت از طریق ازدواج نیز پس از دو سال از ازدواج‌تان می‌توانید نسبت به دریافت حق شهروندی ایتالیا اقدام کنید.

آیا می توانم در ایتالیا تابعیت دوگانه داشته باشم؟

با تمام مزایایی که ایتالیا با حق شهروندی به شهروندان خود اعطا می‌کند، بسیاری از افراد به ‌دلایل متعدد نیاز دارند تا تابعیت کشور اول خود را حتی پس از شهروندی ایتالیا حفظ کنند. امتیازی که مهاجرت به ایتالیا برای این دسته از افراد دارد، پذیرفتن حق تابعیت دوگانه است.

اما اخذ تابعیت دوگانه، هزینه بیشتری را برای شما دارد. اگر بخواهید برای تابعیت دوگانه درخواست بفرستید، باید هزینه‌ای در حدود 300 یورو را پرداخت کنید. در حالی‌که برای دریافت پاسپورت ایتالیایی تنها ملزم به پرداخت هزینه‌ای کمتر و معادل 116 یورو هستید.

اجاره در ایتالیا

مهاجران خارجی به ‌دلیل آن‌که شهروند ایتالیا نیستند، حق خرید ملک را در سال‌های ابتدایی اقامت خود نخواهد داشت. بنابراین یکی از عوامل تاثیرگذار بر روند مهاجرت به ایتالیا، میزان هزینه‌ای است که باید برای اجاره منزل در این کشور پرداخت کنید.

مبلغ اجاره تاثیر مستقیمی بر دیگر هزینه‌های ضروری و رفاهی زندگی شما دارد، بنابراین مهم است که شهر مناسبی را برای مهاجرت انتخاب کنید. در شهرهای بزرگ و مهم ایتالیا، هزینه اجاره بالاتر از دیگر شهرها است و به‌طور کلی میزان اجازه خانه در حاشیه شهر، کمتر از مرکز شهر است.

به‌عنوان مثال میلان یکی از شهرهای گران ایتالیا برای زندگی است. شما برای زندگی در یک آپارتمان یک خوابه در مرکز این شهر باید ماهانه 1075 یورو را پرداخت کنید. در حالی‌که میزان اجاره یک خانه با شرایط مشابه در حومه شهر، ماهانه 727 یورو است.

نکته دیگری که باید در زمان اجاره ملک در ایتالیا مدنظر داشته باشید، اثاثیه داشتن یا نداشتن منزل مورد نظرتان است. اگر خانه‌ای را به‌صورت مبله اجاره کنید، تا حد زیادی از هزینه‌های خود می‌توانید کم کنید. در غیر این‌ صورت باید مقداری از بودجه خود را نیز به خرید مبلمان اختصاص دهید.

همچنین در نظر داشته باشید بیشتر املاک ایتالیا در اختیار مالکان خصوصی است. بنابراین امکان دارد با مذاکره با مالک بتوانید میزان اجاره ماهانه خود را کاهش دهید.

هزینه زندگی در ایتالیا

گران بودن یک شهر یا کشور و هزینه زندگی در آن کاملا نسبی است. به‌طور مثال زندگی در ایتالیا گران‌تر از انگلستان است اما برای برای زندگی در رم پایتخت این کشور، نسبت به لندن هزینه‌های کمتری را باید پرداخت کنید. پس از همان ابتدا با بررسی شرایط زندگی در شهرهای مختلف ایتالیا، مناسب‌ترین گزینه را با توجه به بودجه خود انتخاب کنید.

میلان مرکز مالی ایتالیا بوده و گران‌ترین شهر آن برای زندگی است. مرسر یکی دیگر از شهرهای این کشور است که در رتبه‌بندی شاخص میزان هزینه در کشورها، در رتبه 45 قرار دارد که 23 رتبه از لندن پایین‌تر است.

به ‌دلیل رکود اقتصادی، میزان متوسط حقوق در ایتالیا پایین‌تر از دیگر کشورهای اروپای غربی است. اما با این‌حال با این میزان دستمزد هنوز هم امکان داشتن یک زندگی با کیفیت متوسط برای مهاجران فراهم است.

برای داشتن یک زندگی مجلل و با سطح بالا، باید به شهرهای بزرگ ایتالیا مانند رم و میلان مهاجرت کنید. اما همان‌طور که گفتیم برای زندگی در این شهرها، باید شرایط مالی خیلی خوبی داشته باشید.

مهاجرت به ایتالیا برای بازنشستگان

به‌ جز جوانانی که برای کار و زندگی به ایتالیا مهاجرت می‌کنند، بازنشستگان نیز دسته دیگری هستند که این کشور را برای گذراندن دوران فراغت خود انتخاب می‌کنند. اما برای این افراد علاوه بر دسترسی به امکانات رفاهی و درمانی مناسب، پایین بودن هزینه‌ها نیز اهمیت پیدا می‌کند.

رم، میلان و بولونیا شهرهای مهم و مدرنی هستند که در لیست اولویت بسیاری از افراد برای اقامت در ایتالیا قرار دارند. اگر شما نیز این شهرها را به‌ دلیل دسترسی‌های آسان و امکانات مدرنشان برای زندگی مد نظر دارید، بهتر است برای کاهش هزینه‌هایتان از مناطق توریستی برای اجاره ملک فاصله بگیرید.

دیگر شهرهای کوچکتر اما مناسب ایتالیا برای زندگی بازنشستگان، پالرمو، تورین و ماترا هستند. زندگی در این شهرها ارزان‌تر است و می‌توانید با میانگین هزینه 314 یورو در ماه، در جاهای مختلف آن‌ها ساکن شوید.

بازنشستگان برای مهاجرت و زندگی در ایتالیا نیاز به ارائه یک سری مدارک دارند. از جمله:

 • مدرک سپرده مالی
 • مدرک داشتن درآمد ثابت از تامین اجتماعی
 • داشتن حقوق بازنشستگی یا مدرک سرمایه‌گذاری در ایتالیا

اگر توانایی مالی برای خرید خانه در ایتالیا را دارید، باید روال اداری کارهای آن را از قبل آغاز کنید. از آن‌جایی که به‌دلیل قوانین ایتالیا ممکن است این فرآیند طول بکشد یا به‌درستی پیش نرود، بهتر است در این زمینه از مشاوران مهاجرت کمک بگیرید.

امکانات دیگری که دولت ایتالیا به مهاجران این کشور ارائه می‌کند، امکان بهره‌مندی از مراقبت‌های بهداشتی همگانی و رایگان است.

بهداشت و درمان در ایتالیا

ایتالیایی‌ها با میانگین عمر 83 سال، از نظر امید به زندگی رتبه بالایی را در رده‌بندی‌های جهانی دارند. دلیل آن هم سبک زندگی سالم‌شان و رژیم‌های غذایی مناسب آن‌ها است. علاوه ‌بر این، باید به کیفیت بالای سیستم بهداشت همگانی این کشور اشاره کنیم که روی زندگی طولانی ساکنان این کشور تاثیر می‌گذارد.

ایتالیا یکی از بهترین سیستم‌های ملی مراقبت‌های بهداشتی را به نام Servizio Sanitario Nazionale (SSN) دارد. این سیستم امکانات بی‌نظیری را برای شهروندان و مهاجران ایتالیا فراهم می‌کند.

اما شهروندان ایتالیا و افرادی که مهاجرت به آن را برای زندگی خود برگزیده‌اند، تنها کسانی نیستند که شامل دریافت خدمات درمانی رایگان این کشور هستند. ایتالیا به افرادی هم که با ویزا و بیمه درمانی توریستی در خاک این کشور حضور دارند، در صورت وقوع شرایط اضطراری، خدمات درمانی رایگان را ارائه می‌دهد.

اما علاوه ‌بر امکانات بیمه همگانی، شهروندان ایتالیا ممکن است نیاز به دریافت خدمات درمانی بیشتری داشته باشند. در این ‌صورت آن‌ها می‌توانند از میان بیمه‌های سلامت خصوصی ایتالیا، یکی را به انتخاب خود انتخاب کنند. داشتن یک بیمه خصوصی کمک می‌کند تا آزادانه از خدمات متخصصان و پزشکان ایتالیایی استفاده کرده و وقت خود را با انتظار طولانی مدت در سیستم‌های دولتی اتلاف نکنید.

سطح مراقبت پزشکی نیز در این کشور در مقایسه با استانداردهای بین‌المللی کاملا بالا است و پزشکان این کشور معمولا بسیار شایسته هستند. براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، سیستم مراقبت از سلامت ایتالیا از نظر عملکرد در سطح جهان رتبه دوم را دارد.

مزایا و معایب زندگی در ایتالیا

در نهایت باید به مزایا و معایب مهاجرت به ایتالیا بپردازیم. زندگی در این کشور به ‌معنای بهره‌مندی از فرصت‌های جدید است اما برای موفق شدن در این راه باید بتوانید بودجه‌تان را به‌خوبی مدیریت کنید. زیرا در حال حاضر این کشور در وضعیت مطلوبی از لحاظ اقتصادی قرار ندارد.

در مقابل مزیت زندگی در ایتالیا، هزینه‌های نسبتا پایین زندگی در آن است. این کشور برای زندگی نسبت به فرانسه، آمریکا و دیگر کشورهای پیشرفته هم‌رده خود، ارزان‌تر است. بنابراین حتی با وجود وضعیت اقتصادی نه ‌چندان خوب، شما می‌توانید در این کشور برای رفاه زندگی خود بیشتر خرج کنید.

سخن نهایی

برای ما که شهروندان یک کشور جهان سومی به‌شمار می‌آییم، انتخاب مقصد مهاجرت بیش از دیگر افراد جهان اهمیت دارد. پاسپورت ایران در مقایسه با سایر کشورهای جهان اعتبار بسیار اندکی دارد و علاوه ‌بر آن به ‌دلیل ارزش پایین پولمان، باید هزینه‌های بیشتری را برای مهاجرت پرداخت کنیم. بنابراین باید کشوری را انتخاب کنیم که از مهاجرت به آن‌جا پشیمان نشویم.

مهاجرت به ایتالیا طرفدار بسیار زیادی دارد. چون فرهنگ این کشور بسیار شبیه به ایران است و از لحاظ فرهنگی، به‌راحتی می‌توانید در آن سازگاری پیدا کنید. به ‌علاوه برای اخذ ویزای ایتالیا با سختگیری‌های نامعقولی روبرو نخواهید بود و به ‌این ترتیب، مسیر همواری را برای مهاجرت خواهید داشت.

برای دریافت اقامت در ایتالیا نیاز دارید تا به مدت حداقل 10 سال در آن‌جا به‌صورت قانونی زندگی کنید. اما در صورتی که تابعیت یک کشور عضو اتحادیه اروپا را نیز داشته باشید، این زمان به 4 سال تقلیل پیدا می‌کند.

مهم‌ترین مزیت دریافت این اقامت، امکان دریافت تابعیت دوگانه است. شما می‌توانید به‌صورت قانونی و با حفظ تابعیت ایرانی خود، تبعه ایتالیا هم شوید.

در نهایت مهم‌ترین دلیلی که باید در میان کشورهای اروپای غربی، ایتالیا را برای اخذ ویزا انتخاب کنید، هزینه‌های پایین‌تر آن برای زندگی است. این فاکتور تاثیر بالایی در کیفیت زندگی شما در زمان مهاجرت و به‌خصوص در سال‌های ابتدایی آن دارد.

 

شما می‌توانید با پر کردن فرم زیر، این امکان را فراهم کنید تا کارشناسان ما به رایگان، شرایط شما را برای استفاده از ویزاهای مختلف ایتالیا بررسی کنند و به شما اطلاع دهند.

فایل صوتی مهاجرت به ایتالیا

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به ایتالیا

 

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.