انتخاب صفحه
تحصیل-در-آلمان-1

 تحصیل در آلمان

آلمان یا جمهوری فدرال آلمان یک کشور اروپای مرکزی است که سالانه هزاران دانشجو برای تحصیل در آن و کارگر بین‌المللی برای کار در این کشور جذب می‌کند. آلمان به‌عنوان یک نیروی اقتصادی بزرگ و کشوری که فرهنگ‌های غنی و متنوع را به نمایش می‌گذارد، یکی از بهترین مکان‌ها برای زندگی در نظر گرفته می‌شود.

تا به امروز تعداد دانشجویان بین‌المللی در این کشور به بیش از ۴۱۶۴۳۷ نفر رسیده است که آن را به یکی از کشورهای مطلوب برای ادامه تحصیل تبدیل کرده است.

واحد پول آلمان یورو است و این کشور عضو اتحادیه اروپا و پیمان شینگن می‌باشد. نرخ رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۲۱، رقم ۲٫۸۹ درصد را اتخاذ کرده است. GDP آلمان ۳۵۳۵٫۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ محاسبه گردیده و نرخ تورم آن در سال مذکور ۳٫۱ درصد است.

جمعیت آلمان ۸۳۱۳۰۰۰۰ نفر و شاخص شادمانی آن ۷٫۰۳ نسبت به میانگین ۵ می‌باشد.

فهرست مطالب

شرایط عمومی تحصیل در آلمان

چهار نوع آموزش عالی در آلمان وجود دارد:

 1. دانشگاه‌های تحقیقاتی – مؤسسات آموزش عالی هستند که امکانات و تخصص‌های آکادمیک را برای اعطای مدرک‌هایی مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان ارائه می‌دهند. اکثر دانشگاه‌های تحقیقاتی به‌صورت دولتی اداره می‌شوند.
 2. فنی – زیر گروهی از دانشگاه‌های تحقیقاتی هستند، زیرا تمرکز آنها بر روی رشته‌های علوم، فناوری و مهندسی است.
 3. دانشگاه‌های علوم کاربردی – بر مهندسی، بازرگانی و علوم اجتماعی متمرکز هستند. در بسیاری از موارد، آنها با سازمان‌های حرفه‌ای یا تجاری شریک هستند. اغلب این دانشگاه‌ها مدرک دکترا اعطا نمی‌کنند. به‌استثنای مواردی که آنها با سازمانی به‌منظور ارائه برنامه‌های تخصصی دکترا همکاری می‌کنند. تعداد زیادی از دانشگاه‌های علمی کاربردی مؤسسات خصوصی هستند.
 4. کالج‌های هنر، فیلم و موسیقی – در ارائه دستورالعمل‌ها در رشته‌های خلاق تخصص دارند. آنها می‌توانند بخشی از هر دو، دانشگاه‌های تحقیقاتی یا دانشگاه‌های علمی کاربردی باشند. برخی از این دانشگاه‌ها به طور مستقل فعالیت می‌کنند. داوطلبان ملزم به داشتن مهارت و تجربه خلاق هستند.

اخیراً آلمان به یک آهنربا برای دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان تبدیل شده است. بیایید برخی از دلایلی که دانشجویان ترجیح می‌دهند در این کشور شگفت‌انگیز تحصیل کنند را بررسی کنیم.

۱۰ دلیل برای تحصیل در آلمان به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی

 1. تحصیل بدون پرداخت شهریه در بیشتر دانشگاه‌ها (و شهریه بسیار پایین در سایر دانشگاه‌ها).
 2. آموزش در سطح جهانی توسط کارکنان مجرب.
 3. تنوع زیاد دوره‌های دانشگاهی.
 4. آلمان کشوری بسیار جالب برای گشت و گذار و کشف تاریخی عمیق آن است.
 5. تنوع فرهنگی و دانشجویان از سراسر جهان.
 6. می‌توانید مکالمه انگلیسی و آلمانی را تمرین کنید.
 7. فرصت‌های بی‌پایان برای کار در آلمان پس از فارغ‌التحصیلی.
 8. شما می‌توانید در هر موضوعی به زبان انگلیسی تحصیل کنید، بدون نیاز به زبان آلمانی.
 9. هزینه زندگی در آلمان مقرون‌به‌صرفه است، به طور متوسط ماهیانه حدود ۷۲۰-۸۶۰ یورو شامل اجاره، غذا، حمل‌ونقل، بیمه درمانی، تلفن/اینترنت، لوازم تحصیل و فعالیت‌های اوقات فراغت.
 10. فرصتی برای زندگی و کشف یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان و فرهنگ، تاریخ و چشم‌انداز منحصربه‌فرد آن.

آلمان تقریباً در هر رشته‌ای که می‌توانید تصور کنید، برنامه‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دارد و دانشجویان در سراسر جهان دوره‌هایی را پیدا می‌کنند که برای آنها جذاب است و آموزش منحصربه‌فردی ارائه می‌دهد.

در اینجا چند نوع مدرک وجود دارد که می‌توانید هنگام رفتن به دانشگاه آلمان کسب کنید:

 • مدیریت بازرگانی
 • مهندسی مکانیک
 • مدارک علوم کامپیوتر
 • زیست‌شناسی
 • اقتصاد
 • مدارک علوم محیطی

چگونه اپلای کنیم؟

اگر می‌خواهید در دانشگاهی در آلمان پذیرفته شوید، این مراحل را دنبال کنید و مطمئن شوید که مدارک مناسب برای درخواست خود آماده کرده‌اید.

مدارک فارغ‌التحصیلی خود (دبیرستان یا دانشگاه) را اسکن و ارسال کنید. دانشگاه معمولاً این را “Abitur” می‌نامد. شما می‌خواهید بررسی کنید که مدرک شما توسط دانشگاه‌های آلمان به رسمیت شناخته شده است یا خیر.

ممکن است مجبور شوید در آزمون ورودی کتبی شرکت کنید.

قبل از ثبت‌نام در یک دوره، مطمئن شوید که الزامات زبان چیست و اینکه آیا باید مهارت‌های خود را به زبان آلمانی یا انگلیسی اثبات کنید.

عملکرد خود را به‌عنوان یک دانش‌آموز نشان دهید و مطمئن شوید که میانگین نمرات (GPA) شما در طول تحصیل چقدر بوده است.

برای کمک به شانس خود برای رفتن به آلمان، حتماً برای بیش از یک دانشگاه اقدام کنید.

راه‌های مفید برای اطمینان از واجد شرایط بودن برای دانشگاه آلمان

دوره‌های آمادگی را بگذرانید.

این نوع دوره‌ها به دانشجویان کمک می‌کنند تا درست قبل از شروع دوره‌ها، آموزش بیشتری کسب کنند.

زبان انگلیسی خود را بهبود بخشید.

اگر در یک برنامه تحصیلی در آلمان شرکت می‌کنید، گاهی اوقات باید ثابت کنید که مهارت‌های زبانی شما برای شرکت در کلاس‌ها و درک سخنرانی‌ها به‌اندازه کافی خوب است.

آزمون‌های زبان انگلیسی

دانشگاه‌های آلمان می‌خواهند مدرکی را ببینند که شما مهارت‌های خوبی در زبان انگلیسی دارید، تا بتوانید به‌راحتی در دوره‌های آنها موفق شوید. تقریباً تمام دانشگاه‌های آلمان این آزمون‌های رسمی انگلیسی را می‌پذیرند:

آکادمیک PTE

آیلتس

تافل

C1 پیشرفته

تحصیل-در-آلمان-2

تحصیل در آلمان در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

سیستم آموزشی آلمان شامل آموزش پیش‌دبستانی، ابتدایی، متوسطه و عالی است. تحصیل تمام‌وقت در سطوح ابتدایی و متوسطه برای همه کودکان شش تا ۱۵ساله اجباری است. بااین‌حال، تحصیل در آلمان به‌طورکلی تا سن ۱۸ سالگی ادامه دارد.

انواع مهدکودک و پیش‌دبستانی آلمانی

چندین نوع مراقبت برای کودکان در آلمان وجود دارد:

 1. Kinderkrippe(crèche): برای نوزادان و کودکان تا سه سال طراحی شده است. رایگان نیست و هزینه‌ها ممکن است بسته به منطقه متفاوت باشد.
 2. مهدکودک: برای کودکان بین سه تا شش سال. این بخشی از سیستم مدارس دولتی عادی نیست و نه ضروری است و نه رایگان. شهریه معمولاً به‌صورت میانگین انجام می‌شود. کسانی که درآمد کمتری دارند ممکن است هزینه کمتری بپردازند.
 3. کیتاس (Kindertagesstätte، مهدکودک کودکان): فعالیت‌های بعد از مدرسه و گاهی پیش‌دبستانی برای کودکان. این برای کودکان تا سن ۱۱ یا ۱۲ سال است. هزینه‌ها اعمال می‌شود، و آنها شکل محبوبی از مهدکودک در آلمان هستند.
 4. شولهرت: مهدکودک بعد از مدرسه برای دانش‌آموزان دبستان.

سیستم مدارس ابتدایی در آلمان

مدرسه ابتدایی (Grundschule) برای کودکان در آلمان اجباری است. یک کودک Grundschule را در ترم پاییز سالی که 6ساله می‌شود شروع می‌کند.

معمولاً در آموزش ابتدایی آلمان چهار کلاس یا سال (۱ تا ۴) وجود دارد، اگرچه در برخی مناطق مدرسه ابتدایی تا ۶ سال ادامه دارد. البته برای همسان‌سازی استانداردهای آموزشی بین مناطق تلاش‌هایی صورت‌گرفته است، اما مناطق مرفه هنوز تمایل دارند که مدارس بهتری نسبت به مناطق غیر مرفه ارائه دهند.

سیستم مدارس متوسطه در آلمان

آموزش متوسطه در آلمان از دو مرحله کلی تشکیل شده است، اگرچه همه چیز در ایالت‌های مختلف متفاوت است. مرحله اول (sekundarstufe I) است که در بیشتر ایالت‌ها بین سنین ۱۰ تا ۱۵/۱۶ (یا از کلاس ۵ تا ۹/۱۰) اتفاق می‌افتد. این برای همه دانش‌آموزان اجباری است. مرحله دوم (sekundarstufe II) تا ۱۸سالگی دانش‌آموزان ادامه می‌یابد و اختیاری است. این مرحله بر آموزش حرفه‌ای یا آماده‌سازی دانش‌آموزان برای آموزش عالی متمرکز است.

لیسانس بین‌المللی در آلمان

آلمان مدارس بین‌المللی زیادی دارد که برنامه درسی جهانی شده را به طیف متنوعی از دانش‌آموزان ارائه می‌دهند که شامل ۸۵ مدرسه است که برنامه‌های IB را در سطوح ابتدایی، متوسطه و دیپلم ارائه می‌کنند. مدارس با برنامه‌های IB در بین خانواده‌های بین‌المللی خیلی محبوب هستند و این مدارک توسط دانشگاه‌های برتر در سراسر جهان به رسمیت شناخته می‌شوند.

تمام دانش‌آموزان دبیرستان آلمان پس از اتمام موفقیت‌آمیز تحصیلات خود مدارک رسمی دریافت می‌کنند.

 

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

۳۵ درصد از کل دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه‌های آلمان ثبت‌نام کرده‌اند به دنبال مدرک کارشناسی هستند.

برای درخواست مدرک کارشناسی در آلمان مراحل زیر را دنبال کنید:

 • دانشگاه و برنامه کارشناسی خود را انتخاب کنید.
 • الزامات را بررسی کنید.

شرایط بسته به دانشگاهی که درخواست می‌دهید تغییر می‌کند. جدای از تغییرات جزئی، اینها شرایط اصلی برای درخواست مدرک کارشناسی در آلمان هستند:

مدارک تحصیلی دبیرستان

نمرات شما از تحصیلات قبلی

صلاحیت ورود

تسلط به زبان آلمانی

انگیزه نامه یا توصیه‌نامه (اختیاری)

کپی مدارک شناسایی

 • زبان آلمانی را یاد بگیرید.

اکثریت مطلق برنامه‌های کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان به زبان آلمانی تدریس می‌شوند؛ بنابراین، برای پذیرش باید تسلط عالی در زبان آلمانی نشان دهید. معمولاً با ارائه آزمون استاندارد زبان آلمانی می‌توانید مهارت زبان خود را ثابت کنید.

سطح زبان موردنیاز بسته به دوره شما و آزمون استانداردی که انجام داده‌اید تغییر می‌کند. به‌عنوان‌مثال، مدرک C2 مؤسسه گوته برای دانشگاه‌ها قابل‌قبول است.

 • شرایط مالی خودتان را بررسی کنید.
 • فرم درخواست خود را ارسال کنید.
 • در نهایت باید منتظر نامه پذیرش دانشگاه باشید.
 • حتماً بیمه درمانی بگیرید. زیرا برای دانشجویان بین‌المللی اجباری است. پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه خود باید به دنبال دریافت بیمه درمانی در آلمان باشید.
 • ویزای دانشجویی بگیرید.

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

دوره‌های متنوع، تحصیل به زبان انگلیسی در بیشتر دوره‌ها، هزینه‌های تحصیل مقرون‌به‌صرفه و آینده عالی، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان را توصیف می‌کند.

برای اپلای در دوره کارشناسی ارشد در آلمان ۸ مرحله وجود دارد:

 • یک دانشگاه و برنامه مناسب پیدا کنید.
 • الزامات را بررسی کنید. به طور معمول، دانشگاه‌های آلمان دسترسی به این اطلاعات را از طریق وب‌سایت رسمی خود ارائه می‌دهند.
 • مهارت زبانی
 • درخواست خود را ارسال کنید.
 • منتظر نامه پذیرش باشید.
 • بیمه سلامت بگیرید.
 • امور مالی خود را بررسی کنید.
 • ویزای دانشجویی خود را دریافت کنید.

دوره کارشناسی ارشد در آلمان چقدر طول می‌کشد؟

بسته به ترم‌هایی که رشته شما خواهد داشت دوره‌های کارشناسی ارشد ممکن است یک تا ۲ سال به طول انجامد. به طور واضح، یک سال تحصیلی از دو ترم تشکیل شده است. مدرک کارشناسی ارشد شما همچنین شامل پروژه نهایی (پایان‌نامه) می‌شود که باید با یک استاد راهنما روی آن کار کنید.

یک تحقیق کاملاً مستقل برای تحصیلات تکمیلی در آلمان فقط در مقطع دکتری انجام می‌شود.

مدارک لازم برای مقطع کارشناسی ارشد:

 1. گواهی و ریز نمرات تحصیل در مقطع کارشناسی.
 2. جزئیات تحصیلات متوسطه شما
 3. مصاحبه – دانشگاه‌های آلمان ممکن است درخواست شما و تجربه شما را در یک مصاحبه ترتیب داده شده بررسی کنند. مصاحبه ممکن است رسمی باشد، به‌خصوص در دانشگاه‌های بسیار رقابتی، یا می‌تواند از طریق پلتفرم‌های کنفرانس مانند Skype انجام شود تا برای دانشجویان بین‌المللی آسان‌تر شود.
 4. آزمون‌های ورودی اضافی – این بیشتر در دانشگاه‌های رقابتی اتفاق می‌افتد، جایی که ممکن است از شما خواسته شود که یک آزمون ورودی اضافی را شرکت کنید یا یک آزمون استاندارد پذیرش تحصیلات تکمیلی را به‌عنوان بخشی از درخواست خود انجام دهید. این می‌تواند در حقوق، پزشکی، و سایر حرفه‌های مشابه موردنیاز باشد تا از سازگاری آموزش‌های قبلی شما اطمینان حاصل شود. درضمن، مدارس کسب‌وکار و برنامه‌های MBA ممکن است به نتایج آزمون‌های GMAT یا GRE نیاز داشته باشند.

تحصیل در آلمان در مقطع دکترا

برای اینکه بتوانید برای مدرک دکتری در آلمان درخواست دهید، باید یک فرایند طولانی و اغلب دشوار را طی کنید. اسناد و رویه‌های بوروکراتیکی وجود دارد که نمی‌توانید آنها را نادیده بگیرید.

برای درخواست تحصیل در مقطع دکترا در آلمان مراحل زیر را دنبال کنید:

یک برنامه دکترا و یک استاد راهنما پیدا کنید.

ابتدا باید یک برنامه دکتری مناسب پیدا کنید که دقیقاً با اهداف تحصیلی و شغلی شما مطابقت داشته باشد. خوشبختانه، در این مرحله گزینه‌های زیادی در دسترس دارید و اگر اهداف آینده روشنی دارید، پیمایش و یافتن چنین برنامه‌ای به‌هیچ‌وجه سخت نخواهد بود.

بسته به ساختار و ارائه‌دهنده آنها دو نوع دوره دکترا در آلمان ارائه می‌شود:

برنامه‌های دکتری فردی

برنامه‌های PhD فردی رایج‌ترین مسیری است که دانشجویان بین‌المللی برای دریافت مدرک دکترا در آلمان انتخاب می‌کنند. اگر چنین دوره‌ای را ثبت‌نام کنید، تحت‌نظر یک متخصص بسیار معتبر قرار می‌گیرید که شما را در تحقیقات راهنمایی می‌کند. اگرچه او همیشه به شما مشاوره خواهد داد، اما در بیشتر مواقع شما ابتکارات تحقیقاتی مستقلی را انجام خواهید داد. این نوع دوره دکتری را می‌توان در دانشگاه یا سازمان‌های غیردانشگاهی مانند مؤسسات تحقیقاتی انجام داد. علاوه بر این، می‌توانید در یک دوره دکتری فردی در یک شرکت و یک پروژه تحقیقاتی واقعی شرکت کنید.

طول استاندارد آن ۳ سال است، اما می‌تواند تا ۵ سال افزایش یابد. تکمیل دوره شما باید با ارائه یک پایان‌نامه انجام شود که شامل کار شما در تمام مدت دوره و فعالیت‌های تحقیقاتی شما می‌شود.

برنامه‌های دکتری ساختاریافته

برنامه‌های دکتری ساختاریافته عمدتاً در دانشگاه‌هایی ارائه می‌شوند که در آن گروهی از دانشگاهیان برجسته برای راهنمایی گروهی از داوطلبان دکترا هزینه دریافت می‌کنند. برخلاف برنامه‌های دکتری فردی، این دوره‌ها چندان انعطاف‌پذیر نیستند، زیرا دانشگاه‌ها واحدهای تحصیلی و سایر موارد مرتبط با تحصیلات دکترا را به‌صورت جداگانه تنظیم می‌کنند.

الزامات برنامه

شرایط ورود تا حد زیادی باتوجه‌به نوع برنامه تحصیلی دکترا و دانشگاه انتخابی شما متفاوت است. به طور معمول، اعتبارات آکادمیک قبلی شما بیشترین تأثیر را در برنامه تحصیلی دکترا در آلمان به وجود می‌آورد. همچنین، انگیزه نامه و تجربیات در این مقطع تحصیلی بسیار موردنیاز است.

مهارت زبانی

قبل از درخواست دکترا در آلمان، دانش زبان آلمانی الزامی نیست؛ زیرا اکثر دوره‌های دکترا در آلمان به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند؛ بنابراین، شما باید مهارت خود را در زبان انگلیسی با شرکت در یک آزمون استاندارد ثابت کنید. دانشگاه‌ها آزمون‌های مختلف مهارت انگلیسی را می‌پذیرند؛ اما رایج‌ترین آنها تافل و آیلتس هستند.

مدارک زیر برای درخواست دوره دکتری در آلمان موردنیاز است:

مدرک کارشناسی ارشد به رسمیت شناخته شده

مهارت زبانی

رزومه

انگیزه نامه

تجربه کاری

تحصیل-در-آلمان-4

تحصیل در آلمان به همراه بورسیه تحصیلی

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند در آلمان تحصیل کنند، برای تأمین هزینه‌های خود فقط به DAAD فکر می‌کنند. درحالی‌که آن در واقع یک سازمان کلیدی است که باید هنگام جستجوی بورسیه تحصیلی به‌خاطر سپارند، باید بدانند که گزینه‌های مالی زیادی برای آنها وجود دارد.

DAAD (سرویس تبادل آکادمیک آلمان) بزرگ‌ترین سازمان تأمین مالی آلمان برای همکاری‌های دانشگاهی بین‌المللی است و ارائه‌دهنده بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است. تقریباً ۱۵۰۰۰۰ دانشجو در سال را تأمین مالی می‌کند.

DAAD اولین جایی است که برای یافتن بودجه تحصیلات خود باید به آن مراجعه کنید. گزینه‌های بودجه برای سطوح مختلف تحصیل وجود دارد (چه به دنبال تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا باشید). به‌عنوان یک قاعده کلی، پیداکردن بودجه برای مدرک کارشناسی سخت‌ترین کار خواهد بود. علاوه بر این، بسته به رشته تحصیلی شما مانند نوازندگان و هنرمندان، به‌عنوان نمونه یا بسته به ملیت شما، بورسیه‌های تحصیلی مختلفی وجود دارد.

در آلمان سیزده سازمان وجود دارد که برای “پیشرفت استعدادهای جوان” یا Begabtenförderungswerke در آلمان حمایت مالی می‌کنند. هر یک از این سیزده سازمان از جوانان با استعدادی که تعهد اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و یا اجتماعی نشان می‌دهند، حمایت می‌کنند.

هر سازمان مربوطه وابستگی خاص خود را در موضوعات مختلف دارد که طیفی از موضوعات فلسفی، سیاسی، فرقه‌ای یا کسب‌وکار را شامل می‌شود. آن‌ها به دنبال حمایت از افرادی هستند که می‌توانند ارزش‌هایی که سازمان از آن‌ها حمایت می‌کند را شناسایی کنند. متقاضیان موفق نه‌تنها باید نمرات خوب ارائه دهند، بلکه باید تعهد اجتماعی را در قالب تجربیات داوطلبانه، استعدادهای ویژه یا تجربیات ارائه دهند.

تقریباً ۲۲۶ میلیون یورو سالانه برای برنامه‌های تأمین مالی سیزده سازمان وجود دارد که برای بیش از ۳۳۵۰۰ بورسیه تحصیلی استفاده می‌شود.

علاوه بر این، برای درخواست برای این بورسیه‌ها، تقریباً در همه موارد، مهارت‌های آلمانی از سطح B2-C1 موردنیاز است. یکی از دلایل این امر این است که ۱۳ سازمان تأمین مالی نه‌تنها کمک مالی می‌کنند، بلکه کارگاه‌ها و فضاهای آموزشی و بحث ایده‌پردازی را معمولاً به زبان آلمانی ارائه می‌دهند.

۱۳ سازمان تأمین مالی در زیر ارائه شده‌اند:

 1. (1Studienstiftung des deutschen Volkes  بزرگ‌ترین و تنها بنیاد “خنثی”-
 2. (2Stiftung der Deutschen Wirtschaft – بنیادی که نماینده طرف کارفرمایان است
 3. (3Hans-Böckler-Stiftung – به نمایندگی از اتحادیه‌های کارگری
 4. (4Konrad-Adenauer-Stiftung – بنیادی مرتبط با اتحادیه دموکرات مسیحی
 5. (5Friedrich-Ebert-Stiftung – بنیادی مرتبط با حزب سوسیال دموکرات
 6. (6Friedrich-Naumann-Stiftung für die Freiheit – مرتبط با حزب دموکرات آزاد
 7. (7Hanns-Seidel-Stiftung – بنیادی مرتبط با اتحادیه سوسیال مسیحی
 8. (8Heinrich-Böll-Stiftung – بنیادی مرتبط با حزب سبز
 9. (9Rosa Luxemburg Stiftung – مرتبط با حزب چپ
 10. (10Cusanuswerk e.V. – یک بنیاد مربوط به کلیسای کاتولیک
 11. (11Evangelisches Studienwerk e.V. Villigst – بنیادی مربوط به کلیسای پروتستان
 12. (12Ernst Ludwig Ehrlich Studienwerk – مرتبط با یهودیت
 13. (13Avicenna-Studienwerk – بنیادی مرتبط با اسلام

 

هزینه زندگی و تحصیل در آلمان

در زمانی که آموزش عالی به دلیل نیاز روزافزون به متخصصان بامهارت بالا تبدیل به یک ضرورت می‌شود و شهریه‌های دانشگاه‌ها به سرعت در حال افزایش است، در آلمان از دانشجویان هیچ شهریه‌ای دریافت نمی‌شود.

تصمیمی که در اکتبر ۲۰۱۴ به اجرا درآمد، بیان کرد که تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان نیازی به پرداخت شهریه عادی آزاد ندارد. دانشجویان بین‌المللی فقط باید تعدادی هزینه‌های اداری مانند هزینه اتحادیه دانشجویی، سهم دانشجویی و بلیت حمل‌ونقل عمومی بپردازند که در مجموع حدود ۲۵۰ یورو در هر ترم است.

اجاره مهم‌ترین دغدغه مالی است که هنگام تحصیل در آلمان باید با آن مقابله کنید. بااین‌حال، گزینه‌های زیادی برای شما وجود دارد و اگرچه هزینه اجاره متفاوت است (عمدتاً بسته به موقعیت آپارتمان)، در مجموع آن‌قدر گران نیست.

برای کاهش بار مالی خود می‌توانید فردی را پیدا کنید که بتوانید اتاقتان را با او تقسیم کنید و این باعث می‌شود که هزینه‌های شما به نصف کاهش یابد. هزینه سایر کالاها و خدمات مانند غذا، امکانات رفاهی، حمل‌ونقل عمومی و غیره زیاد نیست.

به طور متوسط برای تأمین هزینه‌های زندگی خود در آلمان به حدود ۸۶۱ یورو در ماه (حدود ۱۰۰۲ دلار آمریکا) یا ۱۰۳۳۲ یورو در سال (حدود ۱۲۰۲۴ دلار آمریکا) نیاز دارید.

برای اینکه حدود هزینه‌ها را به دست آوریم در جدول زیر گران‌ترین شهرها و قیمت اقلام مهم را با هم مقایسه می‌کنیم.

Munich Berlin Hamburg Frankfurt
Rent 1,094.30€ -1 795.90€ – 4 838.94€ – 3 868.91€ – 2
White bread (500g) 1.43€ -1 1.27€-3 1.27€ -3 1.29€ – 2
Restaurant meal 12.25€ – 1 8.00€ – 4 10€ – 3 12€ – 2
Milk (1liter) 0.84€ – 1 0.79€ – 2 0.71€ – 4 0.77€ – 3
Eggs (12) 1.71€ – 3 1.77€ – 2 1.78€ – 1 1.61€ – 4
Rice (1kg, white) 2.14€ – 2 1.79€- 4 2.15€ – 1 1.97€ – 3
Tomato (1kg) 2.82€ – 1 2.62€ – 3 2.61€ – 4 2.64€ – 2
Potato (1kg) 1.00€ – 4 1.32€ – 1 1.04€ – 3 1.29€ – 2
Taxi 1km 1.90€ -4 2.00€ – 1 2.00€ – 1 2.00€ – 1

 

 

به‌طورکلی هزینه زندگی در آلمان به طور متوسط ۶۲٫۶۹ درصد بیشتر و اجاره‌بها در آلمان به طور متوسط ۶۳٫۳۲ درصد بیشتر از ایران است.

هزینه‌های اولیه (برق، گرمایش، سرمایش، آب)، برای آپارتمان ۸۵ متری ۲۴۲٫۱۵ یورو، اجاره آپارتمان (۱ خوابه) در مرکز شهر ۸۷۰٫۹۷ یورو

و آپارتمان (۱ خوابه) خارج از مرکز ۶۲۴٫۵۶ یورو می‌باشد. ضمناً میانگین حقوق ماهانه خالص (بعد از مالیات) 2,747.37 یورو است.

کار دانشجویی در آلمان

قانون آلمان می‌گوید که دانشجویان بین‌المللی مجاز به کار پاره‌وقت تا ۲۰ ساعت در هفته یا ۱۲۰ روز کامل در سال هستند. تخمین زده می‌شود که بیش از ۶۰ درصد از دانشجویان بین‌المللی فعلی در حین تحصیل در آلمان به‌صورت پاره‌وقت کار می‌کنند.

در وهله اول نیازی به داشتن مدرک ندارید؛ زیرا طیف وسیعی از مشاغل موجود است و به‌هرحال احتمالاً چیزی پیدا خواهید کرد. معمولاً دانش‌آموزان در آلمان به‌عنوان مربی، کارکنان اداری، پرستار بچه، پیشخدمت کافی‌شاپ و غیره کار می‌کنند.

ویزای همراه تحصیلی آلمان

به‌عنوان یک غیر آلمانی که در آلمان تحصیل می‌کنید، اجازه دارید اعضای خانواده خود را حداقل در طول دوره تحصیل با خود بیاورید، اما آن‌ها باید برخی از شرایط را داشته باشند.

ویزای آلمان برای اعضای خانواده دانشجویان خارجی، یک مجوز اقامت است که به اعضای خانواده غیر اتحادیه اروپا/ منطقه اقتصادی اروپا این حق را می‌دهد که درحالی‌که شما در حال تکمیل دوره تحصیلی بر اساس مجوز اقامت آلمان “Aufenthaltserlaubnis برای تحصیل” هستید، بیایند و در آلمان بمانند.

کدام اعضای خانواده می‌توانند برای ویزای الحاق خانواده آلمان درخواست دهند؟

اعضای زیر از خانواده شما واجد شرایط پیوستن به شما در آلمان در حین تحصیل هستند:

همسر (شوهر، زن).

فرزند صغیر

والدین

برای آوردن اعضای خانواده واجد شرایط به آلمان، پیش‌شرط‌های اساسی زیر باید رعایت شود:

پول کافی برای زندگی. شما باید منابع مالی کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی خود و بستگانی که به شما ملحق می‌شوند را داشته باشید. چنین پولی باید کل مدت اقامت در آلمان را پوشش دهد و شما نباید به بودجه عمومی آلمان متکی باشید.

محل زندگی مناسب. اگر در آلمان فضای مناسبی برای اسکان خود و سایر اعضای خانواده نداشته باشید، نمی‌توانید بستگان خود را بیاورید.

شرط ازدواج. ازدواج شما با همسرتان که قصد پیوستن به شما را دارد، باید قبل از دریافت ویزای دانشجویی شما اتفاق افتاده باشد.

شرط سنی. شریک ملحق شده به شما باید حداقل ۱۸ سال داشته باشد که برای ویزای خانواده درخواست دهد. اگر والدین شما برای پیوستن به شما درخواست ویزای خانواده را می‌دهند، شما باید فرد خردسالی باشید که نیاز به مراقبت دارید. ضمنا اگر فرزند شما به دنبال پیوستن به شما در آلمان است، نباید بیش از ۱۶ سال سن داشته باشد. اگر فرزند ملحق شده شما ۱۶ سال سن دارد، برای ادغام راحت‌تر در جامعه آلمان باید تسلط کافی به زبان آلمانی داشته باشد.

زبان موردنیاز. اگر همسر شما به زبان آلمانی تسلط کافی نداشته باشد، نمی‌تواند درخواست ویزای تجدید دیدار خانواده را با موفقیت ارائه کند، حداقل سطح A1 CEFR لازم است. یک کودک ۱۶ تا ۱۸ساله در صورتی می‌تواند به شما ملحق شود که زبان آلمانی حداقل سطح C1 CEFR را داشته باشد.

وابستگی. والدین شما فقط در صورتی می‌توانند به شما ملحق شوند که شما در حین تحصیل در اینجا به‌عنوان خردسال به مراقبت آنها نیاز داشته باشید. از طرف دیگر، کودکی که در آلمان به شما ملحق می‌شود، نباید یک عضو خانوادگی جداگانه در آلمان داشته باشد و باید قصد داشته باشد در یک‌خانه با شما در آلمان زندگی کند.

دوره اقامت. بستگان شما تنها در صورتی می‌توانند به شما ملحق شوند که برای دوره تحصیلی حداقل ۱ساله مجوز اقامت آلمان را داشته باشید.

وضعیت مدنی. فرزندی که هنگام تحصیل در آلمان به شما ملحق می‌شود نباید متأهل، مطلقه یا بیوه باشد.

حقوق حضانت. برای ملحق شدن کودک، باید حق حضانت او را داشته باشید.

مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای خانواده آلمان عبارت‌اند از:

 1. ۲ فرم درخواست ویزای بلندمدت آلمان (به‌موقع پر شده  باشد).
 2. ۲ پرسش‌نامه امنیتی امضا شده.
 3. ۲ اعلامیه امضا شده متقاضی.
 4. پاسپورت معتبر بستگان شما.
 5. ۲-۴ عکس از بستگان شما (اندازه پاسپورت).
 6. ۲ کپی از صفحه اطلاعات پاسپورت ملی معتبر شما.
 7. ۲ کپی از مجوز اقامت فعلی آلمان شما.
 8. مدرک اقامت شما در آلمان
 9. قرارداد اجاره
 10. بیمه سلامت مسافرتی (در صورت نیاز).
 11. کپی ایمیل تأیید قرار ویزا حاوی کد رزرو.
 12. پول برای هزینه ویزا

برترین دانشگاه‌های آلمان در سال ۲۰۲۱

QS World University Rankings 2021 – Top Universities in Germany

Germany rank Global rank University
۱   50 Technische Universität München
۲   63 Ludwig-Maximilians-Universität München
۳   64 Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg
۴   117 Humboldt-Universität zu Berlin
۵   130 Freie Universität Berlin
۶   131 KIT, Karlsruher Institut für Technologie
۷   145 Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen
۸   148 Technische Universität Berlin
۹ =173 Technische Universität Dresden
=10 =175 Eberhard Karls Universität Tübingen
=10 =175

Universität Freiburg

 

 

مدارک موردنیاز اخذ ویزای تحصیلی آلمان

آیا برای تحصیل در آلمان به ویزا نیاز دارید؟

برای مطالعاتی که حداکثر ۳ ماه طول می‌کشد، به ویزای شینگن نیاز دارید.

برای تحصیلی که بیش از ۳ ماه طول می‌کشد، به ویزای ملی آلمان نیاز دارید.

اگر با ویزای ملی وارد آلمان شدید، باید اقامت خود را با دریافت مجوز اقامت آلمان برای تحصیل در اداره خارجیان تمدید کنید. شما باید این کار را تا زمانی که ویزای ورود شما هنوز معتبر است انجام دهید.

سه نوع ویزای دانشجویی آلمان وجود دارد:

ویزای دانشجویی آلمان: این ویزای دانشجویی استاندارد برای دانشجویان بین‌المللی است که در یکی از دانشگاه‌های رسمی آلمان پذیرفته شده‌اند و آماده شروع تحصیل در یک برنامه دانشگاهی در آلمان هستند.

ویزای متقاضی دانشجویی آلمان: اگر نیاز به حضور در آلمان برای درخواست حضوری برای پذیرش دانشگاه دارید، به این ویزا نیاز دارید. این ویزا به شما اجازه تحصیل در آلمان را نمی‌دهد و فقط برای فرایند درخواست دانشگاه معتبر است.

 و ویزای دوره زبان آلمانی: برای تحصیل در دوره زبان آلمانی در آلمان به این نوع ویزا نیاز دارید.

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی آلمان

 • مدارک درخواست ویزا
 1. فرم درخواست ویزای ملی به طور مناسب پر و امضا شده باشد.
 2. پاسپورت ملی معتبر
 3. دو فتوکپی از پاسپورت
 4. گواهی تولد
 5. سند ازدواج شما (در صورت وجود).
 6. گواهی تولد فرزند شما (در صورت وجود).
 7. عکس‌های جدید شما به سبک پاسپورت (۳ عدد).
 8. فتوکپی از ویزاهای قبلی اقامت آلمان. (در صورت وجود).
 • اثبات منابع مالی “Finanzierungsnachweis”. (یکی از موارد زیر)
 1. تأیید سپرده ۱۰۳۳۲ یورویی در یک حساب بانکی مسدود شده در آلمان.
 2. تعهدنامه و سوابق درآمد و دارایی‌های مالی والدین شما.
 3. تعهدنامه توسط یک مقیم آلمان “Verpflichtungserklärung”. این نامه توسط مقیم آلمان که هزینه‌های شما را در طول تحصیل پرداخت می‌کند، در اداره ثبت خارجیان گرفته می‌شود.
 4. گواهی اعطای بورسیه. باید میزان بورسیه مشخص شود.
 5. تضمین بانکی. توسط یک بانک معتبر آلمانی برای شما صادر شود.
 • مدرک پذیرش دانشگاه
 1. تأیید پذیرش در مطالعات “Zulassungsbescheid”. صادر شده توسط یک مؤسسه آموزش عالی معتبر در آلمان که نشان‌دهنده زمان شروع تحصیل و زبان تدریس است.
 2. مدرک پذیرش مشروط “Bedingter Zulassungsbescheid” و یک دوره فشرده تأیید شده “Intensiv-Sprachkurs”. نامه باید نشان دهد که شما برای شرکت در یک دوره فشرده زبان قبل از گرفتن پذیرش نهایی دانشگاه شرطی و تأیید شده‌اید. این دوره باید بیش از ۶ ماه طول بکشد و حداقل ۱۸ ساعت در هفته کلاس داشته باشد.
 • مدرک پذیرش مشروط دانشگاه.
 1. نامه‌ای از “uni-assist”.
 2. تأیید پذیرش به‌عنوان متقاضی.
 3. ارتباط با دانشگاه در خصوص شرایط پذیرش نهایی.
 4. اثبات پرداخت هزینه برای دوره زبان. همراه با مکان تأیید شده در دوره. پرداخت باید حداقل ۳ ماه اول را پوشش دهد.
 5. تأیید پذیرش در دوره مقدماتی دانشگاه “Studienkolleg”.
 • مدارک تحصیلات قبلی شما

اصل گواهی پایان تحصیل.

مدرک تحصیلی کارشناسی. (اگر وارد تحصیلات کارشناسی ارشد یا دکترا می‌شوید).

 • بیمه سلامت دانشجویی.
 • صلاحیت ورود
 • گواهی مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی.

 

چگونه برای ویزای دانشجویی آلمان اقدام کنیم؟

فرایند درخواست ویزای دانشجویی آلمان می‌تواند برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی گیج‌کننده باشد. رویه‌ها از کشوری به کشور دیگر متفاوت است، اما در زیر می‌توانید یک نمای کلی از مراحل اصلی که باید طی کنید داشته باشید.

مراحل درخواست ویزا به شرح زیر است:

نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری آلمان را پیدا کنید.

الزامات و رویه‌ها را مرور کنید.

تعیین وقت ویزا

همه مدارک درخواست ویزا را جمع‌آوری و چک کنید.

برای مصاحبه ویزای خود آماده شوید. شما باید هزینه درخواست ویزا (۶۰ یورو – ۷۵ یورو) را بپردازید و تأیید پرداخت را در زمان مصاحبه ویزا همراه خود داشته باشید. پس از انجام مصاحبه، شما پاسخ رسمی تأیید یا عدم تأیید ویزا را دریافت می‌کنید.

برای رسیدگی به ویزا به طور متوسط، تا ۲۵ روز طول می‌کشد تا درخواست ویزای دانشجویی شما بررسی شود. زمان پردازش بسته به کشور و سفارتی که برای آن درخواست می‌دهید متفاوت است.

سایر درخواست‌های ویزای آلمان برای تحصیل معمولاً ظرف ۳ ماه بررسی می‌شود.

مدارک موردنیاز برای درخواست اجازه اقامت برای تحصیل در آلمان:

 1. فرم درخواست به‌موقع تکمیل شده برای اجازه اقامت. نام اصلی «Antrag auf Erteilung eines Aufenthaltstitels».
 2. پاسپورت ملی / کارت شناسایی ملی شما. اگر با ویزا وارد شده‌اید، باید نشان دهید که ویزای ورود معتبر دارید.
 3. اسناد نشان‌دهنده آدرس دائمی شما در آلمان.
 4. تأیید ثبت‌نام.
 5. قرارداد اجاره
 6. نامه‌ای از صاحبخانه که آدرس دائمی شما را تأیید می‌کند.
 7. عکس‌های جدید از نوع پاسپورت
 8. اثبات معیشت مالی. (همان مدرکی را که هنگام درخواست ویزا ارائه کرده‌اید، ارسال کنید).
 9. اثبات پذیرفته شدن در دانشگاه. (به‌عنوان‌مثال گواهی ثبت‌نام، تأیید پذیرش یا مدرک پذیرش مشروط در مطالعات.)
 10. پول برای پرداخت هزینه درخواست. هزینه درخواست برای اولین‌بار ۵۶-۱۰۰ یورو، برای تمدید مجوز اقامت ۴۹-۹۶ یورو است.

تحصیل-در-آلمان-3

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در آلمان

اگر اهل اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا هستید، مشمول قوانین و مقرراتی مانند فارغ‌التحصیلان آلمانی خواهید بود، به‌ویژه از نظر شغل، شرایط کاری و مالیات یعنی هنگام فارغ‌التحصیلی برای کار در آلمان نیازی به داشتن مجوز کار ندارید.

فارغ‌التحصیلانی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا / EEA می‌آیند، برای کار می‌توانند مجوز اقامت خود را تا ۱۸ ماه پس از فارغ‌التحصیلی در آلمان تمدید کنند. درست از زمانی‌که امتحانات پایانی شما تمام می‌شوداین ۱۸ ماه شروع می‌شود، بنابراین بهتر است زمانی که هنوز در دانشگاه هستید یا در ترم آخر تحصیل می‌کنید به دنبال شغل باشید. در نظر داشته باشید که در طول این ۱۸ ماه، برای تأمین مخارج خود تا زمانی که شغل تمام‌وقت پیدا کنید، می‌توانید هر شغلی را که می‌توانید انجام دهید و لازم نیست که به رشته تحصیلی شما مرتبط باشد.

شما باید با ارائه مدارک زیر برای تمدید مجوز اقامت اقدام کنید:

 1. شناسنامه و پاسپورت شخصی
 2. مدرک فارغ‌التحصیلی از دانشگاه آلمان.
 3. اثبات منابع مالی
 4. گواهی بیمه سلامت

باتوجه‌به موقعیت پیشرو آلمان در بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان، فرصت‌های شغلی فراوانی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی وجود دارد، پس یافتن کار در آلمان پس از فارغ‌التحصیلی دشوار نیست. با توجه به رشته تحصیلی که گذرانده‌اید، می‌توانید در صنایع مختلفی استخدام شوید، زیرا آلمان خانه هزاران شرکت در همه صنایع است و کارفرمایان همیشه به دنبال افراد ماهر و متخصص هستند.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در آلمان

اجازه اقامت یک مجوز اقامت دائم برای افراد بین‌المللی است که چندین سال در آلمان زندگی کرده‌اند و به آنها اجازه زندگی، کار، تحصیل و همچنین آوردن اعضای خانواده به آلمان را می‌دهد. دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا پس از ۳۳ ماه اقامت در آلمان مجوز اقامت خود را دریافت خواهند کرد، درصورتی‌که تمامی شرایط را داشته باشند (شاغل، پرداخت هزینه، و مهارت‌های اولیه زبان آلمانی). کسانی که کارت آبی اتحادیه اروپا دارند و نیز در صورت داشتن سطح B1 از مهارت زبان آلمانی ممکن است در مدت ۲۱ ماه واجد شرایط دریافت مجوز شوند.

پس از گذراندن ۸ سال در آلمان با مجوز اقامت دائم، می‌توانید درخواست تابعیت کنید (به این معنی که می‌توانید شهروند آلمان شوید).

سخن نهایی

آلمان کشوری پیشرفته با چشم‌اندازی روشن است. این کشور می‌تواند مقصد مناسبی برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور و هم چنین افراد در جستجوی کار باشد. یکی از مزیت‌های آلمان، هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه برای زندگی و تحصیل است. موقعیت‌های تحصیلی فراوانی که آلمان برای دانشجویان بین‌المللی فراهم نموده است می‌تواند دلیل دیگری باشد که این کشور تبدیل به آهنربای جذب دانشجو از سراسر جهان گردیده است. ریسا گروپ در تمام مراحل اخذ پذیرش و تحصیل همراه شما می‌باشد.

 

منابع:

www.theglobaleconomy.com

www.numbeo.com

www.topuniversities.com

www.studying-in-germany.org

www.mygermanuniversity.com

www.topuniversities.com

www.bachelorsportal.com

www.expatica.com

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به آلمان

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.