انتخاب صفحه
مهاجرت-به-آلمان

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان همواره به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی برای زندگی در کشوری پیشرفته و مدرن پیش روی کسانی قرار دارد که تصمیم می‌گیرند زندگی خود را در سرزمینی ایده‌آل ادامه دهند.

این کشور اروپایی از شرایط مناسبی برای مهاجرت برخوردار است و هر ساله مهاجران بسیار زیادی از سراسر جهان، آن را به‌عنوان مقصدی برای ادامه زندگی، تحصیل یا کار انتخاب می‌کنند.

اگر شما نیز جزو این دسته از افراد قرار دهید و می‌خواهید به یکی از صنعتی‌ترین کشورهای دنیا با نظم بالا و اقتصاد پویا مهاجرت کنید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید. چون می‌خواهیم تمام مسائل مربوط به مهاجرت به آلمان از جمله نحوه اخذ اقامت و ویزای این کشور را بررسی کنیم.

کشور آلمان کجا قرار دارد؟

آلمان کشوری نسبتا پهناور در قلب قاره اروپا است که از چهار طرف با دولت‌های مختلف مرز مشترک دارد و چنین موقعیت استراتژیکی یکی از دلایل پیشرفت و توسعه این سرزمین به‌شمار می‌آید.

به‌نحوی که جمهوری فدرال آلمان از سمت شمال با کشور دانمارک و دریاهای شمال و بالتیک هم‌مرز است و از سمت جنوب در همسایگی دو کشور سوئیس و اتریش قرار دارد. همچنین دولت‌های فرانسه، بلژیک، هلند و لوکزامبورگ در غرب و لهستان و جمهوری چک در سمت شرق آن واقع شده‌اند.

این کشور از گذشته تاکنون ارزش سیاسی زیادی داشته و نقش پررنگی را در دو جنگ جهانی ایفا کرده است. علی‌رغم آسیب‌هایی که آلمان پس از اتمام جنگ جهانی دوم دید، اکنون بزرگترین قدرت اقتصادی اروپا شناخته می‌شود و بیشترین جمعیت را در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد.

با وجود این آلمان جمعیت پیری دارد و به‌همین دلیل در عصر حاضر با کمبود نیروی کار توانا و جوان مواجه است. همین مساله سبب شده است که هر ساله تعداد زیادی از مهاجران خارجی واجد شرایط بتوانند اقامت آلمان و ویزای آن را دریافت کنند.

از سوی دیگر میزان رفاه و آسایش مردم این کشور در سطح بالای جهانی قرار دارد و نرخ بیکاری در آن پایین است. این دلایل در کنار داشتن آب‌وهوایی معتدل با طبیعتی بی‌نظیر دلایلی هستند که به‌عنوان انگیزه اصلی مهاجرت، مردم آسیا و آفریقا را به ‌سوی این کشور روانه می‌کنند.

همچنین اخذ اقامت دائم و حق شهروندی آلمان پس از گذشت چند سال، امتیازهایی مانند داشتن پاسپورت آلمانی را به ‌همراه دارد که بسیار ارزشمند بوده و طبق آخرین رتبه‌بندی جهانی، در مقام سوم ارزشمندترین پاسپورت‌های دنیا قرار گرفته است.

شهروندان این کشور می‌توانند بدون محدودیت و نیاز به ویزا به بیش از 100 کشور جهان سفر کرده و همچنین به‌محض ورود به بیش از 30 کشور، ویزای فوری دریافت کنند.

مزایای مهاجرت به آلمان

اتباع آلمان از امتیازهای فراوانی در طول زندگی خود برخوردار می‌شوند؛ به‌همین دلیل مهاجران خارجی می‌کوشند با به ‌دست آوردن اقامت آلمان و تبدیل شدن به تبعه رسمی آن، مزایای زیر را در زندگی خود تجربه کنند:

 • این کشور با عضویت در اتحادیه اروپا و کشورهای شنگن، جایگاه بالایی در کل دنیا دارد.
 • نرخ بیکاری در آن بسیار پایین است و بیشتر متقاضیان کار در این کشور می‌توانند در حوزه مورد علاقه خود مشغول شوند.
 • آ‌ب‌وهوای معتدلی دارد و طبیعت متنوع و سرسبز آن بسیار زیبا است.
 • مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌های آلمانی از روش‌های نوین آموزشی استفاده می‌کنند و بسیاری از دانشگاه‌های آن در سطح جهانی رتبه بسیار مناسبی دارند.
 • اعطای ویزای آلمان به متقاضیان آن راحت‌تر از کشورهایی مانند سوئیس است.
 • هزینه زندگی در این کشور پایین‌تر از بیشتر کشورهای همسایه آن است.
 • کارگران و کارمندان آلمان دستمزد خوبی می‌گیرند.
 • شرایط بیمه بیکاری و بیمه سلامت آلمان بسیار مناسب و به‌نفع بیمه‌گذار است.
 • مهاجران در مدت زمان کوتاهی (سه سال) اگر واجد شرایط باشند، تابعیت بلندمدت و شهروندی آلمان را به‌دست می‌آورند.
 • دولت از پناهنده‌ها حمایت می‌کند.

روش‌های مهاجرت به آلمان

تقریبا هدف اصلی همه مهاجرانی که با مهاجرت به آلمان از خانه و وطن خود دور می‌شوند، اخذ اقامت آن با دریافت یکی از انواع ویزای آلمان یا روش‌هایی مانند پناهندگی است. اگر می‌خواهید اقامت آلمان و اجازه زندگی در آن‌جا را به‌دست آورید، به روش‌های گوناگونی می‌توانید اقدام کنید؛ ازجمله:

 1. تولد

در چند سال اخیر شاهد مهاجرت موقت یا حتی توریستی بسیاری از افراد مشهور یا با تمکن مالی بالا به کشورهای پیشرفته و تولد فرزندشان در آن کشورها هستیم. هدف بیشتر آن‌ها از چنین تصمیمی، دریافت شهروندی آن کشور برای فرزندشان است.

اما در مورد آلمان باید بگوییم طبق قانون تابعیت این حکومت شهروندی تنها از طریق رابطه خونی منتقل خواهد شد و عامل خاک هیچ تاثیری در تابعیت آلمانی کودکان ندارد. به‌عبارت دیگر یک کودک تنها با داشتن شرایط زیر می‌تواند صاحب عنوان شهروندی آلمان شود:

 • یک یا هر دو نفر از پدر و مادر او اصالتا اهل این کشور باشند و شهروند آلمان محسوب شوند.
 • یک یا هر دو نفر از والدین او تبعه رسمی آلمان باشند و از مدت اقامت آن‌ها در این کشور حداقل 8 سال بگذرد.

کسانی هم که قصد دارند بعد از اخذ اقامت آلمان فرزند خود را به این کشور بیاورند، باید با ارائه گواهی تولد و سایر مدارک قانونی، ثابت کنند که والد کودک متقاضی مهاجرت هستند.

توجه داشته باشید که کودکان زیر 16 سال به ارائه مدرک زبان و رعایت شرایط خاصی نیاز ندارند، اما فرزندان بالاتر از این سن در کنار مدرک تسلط بر زبان آلمانی، باید توانایی سازگاری با محیط زندگی جدید خود را هم داشته باشند.

2. ازدواج

دریافت ویزای آلمان از طریق ازدواج و در نهایت به‌دست آوردن اقامت آن، روشی معمول برای مهاجرت به آلمان است که سفارت این کشور نیز مخالفتی با آن ندارد؛ اما استفاده از این روش مستلزم توجه به قوانین زیر است:

 • ازدواج باید با یک تبعه آلمانی به‌صورت رسمی انجام شده باشد. این ازدواج باید از نظر قانونی ثبت شده باشد و اگر ثابت شود که صوری بوده و تنها با هدف مهاجرت به آلمان انجام شده است، علاوه بر رد شدن درخواست از سوی مسئولان مربوطه، برای تبعه آلمانی نیز تبعات سنگینی به‌همراه دارد.
 • تبعه آلمانی که قصد دارد همسر خود را از طریق ازدواج به خاک این کشور وارد کند، باید از تمکن مالی مورد انتظار دولت برخوردار باشد.
 • متقاضی مهاجرت باید با زبان آلمانی آشنایی داشته و مهارت او حداقل معادل سطح A1 این زبان باشد.

3. تحصیلی

مهاجرت به آلمان از طریق اخذ ویزای تحصیلی، تقریبا رایج‌ترین روشی است که هر ساله متقاضیان بسیار زیادی از سراسر دنیا و حتی سایر کشورهای اروپایی دارد؛ به این علت که مدارس و دانشگاه‌های آلمان از سیستم آموزشی فوق‌العاده‌ای تبعیت می‌کنند و در سطح بین‌المللی رتبه قابل قبولی دارند. همچنین هزینه تحصیل در آلمان به ‌نسبت سایر کشورهای پیشرفته اندکی ارزان‌تر است.

زبان رسمی این سرزمین آلمانی است و بیشتر دانشگاه‌های آن نیز از این زبان برای آموزش دانشجویان خود استفاده می‌کنند. البته بعضی از دانشگاه‌های آلمان دروسشان را به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند، به‌همین دلیل کسانی که تنها بر انگلیسی تسلط دارند هم می‌توانند به‌ فکر مهاجرت تحصیلی آلمان باشند.

البته با توجه به این‌که تعداد زیادی از آلمانی‌ها تسلط خوبی روی زبان انگلیسی ندارند، بهتر است حتی در صورت اخذ پذیرش در دانشگاه‌هایی که نیازی به مدرک زبان آلمانی ندارند، بتوانید به این زبان صحبت کنید.

یک ویژگی مثبت مردم این کشور اصلاح اشتباه‌های مهاجران خارجی هنگام گفتگو با آن‌ها است، پس به مرور زمان دانشتان از زبان آلمانی بیشتر خواهد شد.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای آلمان (تحصیلی) در هر مقطع و برای هر رشته‌ای متفاوت است. همچنین اگر تصمیم شما برای مهاجرت به آلمان از طریق گرفتن پذیرش یا فاند تحصیلی است، باید مدارک متفاوتی را ارائه دهید. اما به‌طور کلی شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان به شرح زیر هستند:

 • تسلط بر زبان آلمانی در سطح مورد انتظار. هرچه مقطع تحصیلی بالاتر باشد، باید سطح تسلط متقاضی نیز بالاتر برود. همچنین دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف معیارهای مختلفی را برای این گزینه در نظر می‌گیرند.
 • ارائه دعوت‌نامه پذیرش از سوی دانشگاه آلمانی یا مدارک دریافت فاند تحصیلی به سفارتخانه این کشور نیز یکی دیگر از شروط لازم برای مهاجرت تحصیلی است.
 • متقاضی باید تمام مدارک و سوابق تحصیلی خود را به زبان رسمی آلمان ترجمه کند.
 • ارائه انگیزه‌نامه تحصیلی از جمله دیگر شروط دریافت ویزای تحصیلی است.
 • متقاضیانی که از طریق پذیرش تحصیلی خواهان مهاجرت به آلمان هستند، باید اسناد مبنی بر تمکن مالی و توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل خود را به سفارتخانه تحویل دهند.

4. کار

دریافت ویزای کاری یکی دیگر از روش‌هایی است که متقاضیان هنرمند، ورزشکار یا متخصص در یک رشته خاص از طریق آن برای مهاجرت به آلمان اقدام می‌کنند.

آن‌ها می‌توانند این ویزا را به دو شکل ممکن دریافت کنند که برای هر دو باید تسلط بر زبان آلمانی در سطح مورد انتظار و مهارت در یک زمینه خاص را داشته باشند.

در روش اول برای دریافت ویزای کاری آلمان می‌توانید درخواست خود را برای یک کارفرمای تبعه این کشور بفرستید و منتظر پاسخ مثبت او بمانید.

گرچه شرط نهایی این است که مسئولان مربوطه قبول کنند که آلمان در زمینه مهارت تخصصی متقاضی مهاجرت، با کمبود نیروی کار فعال روبرو است. همچنین کارفرما باید برای قانع کردن آن‌ها نشان دهد که حداقل حقوق یک کارگر آلمانی را به فرد مهاجر می‌پردازد.

دومین نوع از ویزای کاری برای مهاجرت به آلمان، درخواست یک مدت زمان محدود و 6 ماهه برای یافتن شغل مورد نظر در آن‌جا است. متقاضیان این روش مهاجرت که در بیشتر موارد، افراد متخصص یا هنرمند هستند، با ارائه مدارک مورد نیاز و دارا بودن شرایط مناسب، از سفارتخانه این کشور درخواست دریافت اجازه‌نامه موقت می‌کنند.

اجازه موقت زندگی در آلمان، این امکان را به آن‌ها می‌دهد که بتوانند نظر یک کارفرمای آلمانی را جلب کنند و اجازه‌نامه خود را به ویزای کاری بلندمدت تغییر دهند.

5. سرمایه‌گذاری

انتخاب روش سرمایه‌گذاری برای اخذ ویزای آلمان و اجازه اقامت در این کشور، مخصوص افرادی است که از نظر مالی در سطح بالایی قرار دارند. آن‌ها برای مهاجرت به آلمان به این روش باید ویزای سرمایه‌گذاری را بگیرند. سپس با توجه به مقدار سرمایه خود، یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری زیر را انتخاب کنند:

 • خرید سهام یک شرکت آلمانی
 • ثبت شرکت در آلمان
 • ارائه یک طرح نوین و راه‌اندازی استارتاپ

میزان حداقل سرمایه‌ای که برای هر یک از این روش‌ها نیاز است، هر سال تغییر می‌کند و مقدار آن برای هر سه نوع یکسان نیست.

از سوی دیگر برخی از افراد گمان می‌کنند با خرید ملک در آلمان و سرمایه‌گذاری از این طریق می‌توانند اقامت آن را به‌دست آورند؛ اما طبق قوانین آلمان، سرمایه‌گذاری با خرید ملک، موجب اخذ اقامت دائم و شهروندی این کشور نمی‌شود، بلکه تنها فرآیند اخذ ویزای آلمان را ساده‌تر می‌کند.

6. پناهندگی

درخواست پناهندگی، مانند سایر کشورهای اروپایی، از جمله سایر روش‌های مهاجرت به آلمان و اقامت در آن‌جا است؛ به‌ویژه آن‌که دولت در چند سال اخیر سیاست‌های بسیار ملایمی را در قبال پذیرش پناهندگان در پیش گرفته است.

این موضوع تعداد زیادی پناهنده غیرقانونی گریزان از جنگ و فضای تاریک دولت‌های خاورمیانه و جهان سومی را راهی این قسمت از اروپا کرده است. با این‌حال پناهندگان باید ثابت کنند در شرایط بسیار نامناسبی قرار داشته‌اند یا امنیت و جان آن‌ها در خطر بوده است.

هزینه زندگی در آلمان

قبل از مهاجرت به آلمان باید اطلاعاتی در مورد هزینه زندگی در آن‌جا داشته باشید. بودجه‌ای که باید برای آن در نظر بگیرید در مقایسه با اغلب دیگر کشورهای اروپایی معقول‌تر است. به‌طور میانگین یک فرد مجرد برای زندگی متوسط در آلمان باید ماهیانه 861 یورو هزینه کند.

اجاره خانه نیز بستگی به شهر سکونت و نوع محلی دارد که فرد برای زندگی انتخاب کرده است. به‌عنوان مثال به‌طور میانگین در آلمان برای مجتمع‌های مسکونی مشترک (مکان‌هایی که شاید مجبور باشید اتاق، آشپزخانه یا فضاهای دیگر را با سایرین به‌صورت مشترک استفاده کنید) باید ماهیانه 300 تا 800 یورو پرداخت کنید.

اگر بخواهید یک آپارتمان تک‌خوابه جداگانه کرایه کنید، هزینه اجاره آن ماهیانه 500 تا 1346 یورو خواهد بود. البته باید بگوییم زندگی در آلمان به نسبت آمریکا 36.9 درصد ارزان‌تر است.

سخن نهایی

آلمان کشوری قدرتمند در قلب قاره اروپا است که شرایط زندگی و کار در آن در حالت ایده‌آلی قرار دارد. قطب صنعتی دنیا جزو مهاجرپذیرترین مقصدهای مهاجرتی است و سالیانه افراد زیادی برای کار و اقامت همیشگی به این کشور مهاجرت می‌کنند. ما در این مطلب روش‌های مهاجرت به آلمان و جزئیات هر یک از آن‌ها را توضیح دادیم تا بتوانید مناسب‌ترین راه مهاجرت را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید.

 

شما می‌توانید با پر کردن فرم زیر، این امکان را فراهم کنید تا کارشناسان ما به رایگان، شرایط شما را برای استفاده از ویزاهای مختلف آلمان بررسی کنند و به شما اطلاع دهند.

فایل صوتی مهاجرت به آلمان

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به آلمان

 

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.