انتخاب صفحه
تحصیل-در-فرانسه-11

تحصیل در فرانسه

فرانسه یکی از بزرگ‌ترین کشورهای اروپایی است. این کشور با شش کشور دیگر هم مرز است: از شمال شرقی آلمان، بلژیک و لوکزامبورگ، از جنوب شرقی با سوئیس و ایتالیا و جنوب غربی با اسپانیا. برای تحصیل در فرانسه کمی با ویژگی‌های این کشور آشنا شویم.

این کشور محبوب‌ترین مقصد گردشگری در جهان است. فرانسه جزو پیمان اتحادیه اروپا و منطقه شینگن است. واحد پول این کشور یورو می‌باشد.

جمعیت فرانسه طبق آخرین شمارش در سال ۲۰۲۱ معادل ۶۷۵۰۰۰۰۰ نفر و شاخص شادمانی ۶٫۶۹ نسبت به عدد ۱۰ است.

GDP این کشور ۲۵۷۹٫۲ میلیارد دلار و نرخ تورم آن ۱٫۶ درصد در سال ۲۰۲۱ محاسبه گردیده است.

در حال حاضر ۳۵۸۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی در فرانسه تحصیل می‌کنند.

فهرست مطالب

شرایط عمومی تحصیل در فرانسه

دانشگاه‌های دولتی فرانسه برخی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین مؤسسات در اروپا هستند. برخی از آنها دارای برنامه‌های آموزش زبان انگلیسی هستند که می‌توانید آموزش کامل فرانسه را به زبان انگلیسی دریافت کنید. بسیاری از آنها همچنین شامل آموزش زبان فرانسه به شما در حین تحصیل به زبان انگلیسی می‌شوند، اما برخی مانند “Sciences Po” برنامه‌های فقط انگلیسی دارند.

راه‌های مفید برای اطمینان از واجد شرایط بودن برای دانشگاه فرانسه

دوره‌های آمادگی را بگذرانید.

این نوع دوره‌ها به دانشجویان جویای مدرک کمک می‌کنند تا درست قبل از شروع دوره کارشناسی ارشد یا سایر برنامه‌های تحصیلات تکمیلی، مهارت‌آموزشی بیشتری کسب کنند. یک برنامه پیش M.B.A، پیش قانون یا پیش پزشکی، و همچنین هر دوره پایه یا آمادگی دیگری که به شما امکان می‌دهد در برنامه تحصیلی انتخابی خود تحصیل کنید، امتحان کنید.

زبان انگلیسی خود را از طریق دوره آمادگی زبان انگلیسی بهبود بخشید.

اگر در یک برنامه تحصیلی در فرانسه شرکت می‌کنید، باید ثابت کنید که مهارت‌های زبانی شما برای شرکت در کلاس‌ها و درک سخنرانی‌ها به‌اندازه کافی خوب است. برخی از مدارس به زبان فرانسه نیاز دارند، درحالی‌که برخی دیگر به مهارت‌های انگلیسی قوی نیاز دارند. این دوره‌ها همچنین شما را برای هر یک از آزمون‌های زبان انگلیسی موردنیاز دانشگاه‌ها آماده می‌کند.

آزمون‌های زبان انگلیسی

برای درخواست تحصیل در فرانسه، باید مدرکی ارائه دهید که مدرک تحصیلی خود را به زبان انگلیسی دارید.

مدارک مورد قبول عموماً توسط دانشگاه‌های فرانسه عبارت‌اند از:

آکادمیک PTE

تافل

آیلتس

C1 Advanced یا C2 Proficiency

بااین‌حال، همیشه باید وب‌سایت دانشگاه خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که الزامات دقیق چیست.

شرایط ورود به دانشگاه‌های فرانسه

پس از انتخاب یک برنامه در دانشگاهی در فرانسه، می‌توانید روند درخواست را شروع کنید، ولی باید توجه داشته باشید که برای هر دانشگاه متفاوت است. برای مثال برخی از دانشگاه‌ها ممکن است از شما مدرک GRE، GMAT یا LSAT را بخواهند. در اینجا برخی از الزامات ورودی کلی وجود دارد که ممکن است هنگام درخواست برای یک دانشگاه فرانسوی قطعاً با آنها روبرو شوید.

الزامات ورودی عمومی

اکثر دانشگاه‌های فرانسه مدارک زیر را برای پذیرش درخواست می‌کنند:

 1. مجوز Campus فرانسه
 2. یک کپی پاسپورت
 3. یک عکس اندازه پاسپورت از خودتان
 4. کپی ریز نمرات و مدارک فارغ‌التحصیلی
 5. کپی کارت سلامت اروپایی شما (برای دانشجویان اتحادیه اروپا)
 6. هزینه درخواست (در صورت نیاز)
 7. گواهی مسئولیت مدنی
 8. پاکت نامه
 9. مدرک فرانسوی و/یا انگلیسی مهارت زبان
 10. اثبات اینکه شما منابع مالی لازم برای تأمین هزینه اقامت خود در فرانسه را دارید.

دوره‌های محبوب برای انتخاب در فرانسه

هنر

هنر چیزی است که فرانسوی‌ها در مورد آن اطلاعات زیادی دارند. برخی از بهترین هنرمندان جهان از این کشور آمده‌اند. اگر خلاق هستید و می‌خواهید منبع الهام خود را گسترش دهید، انتخاب این مدرک می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

کسب‌وکار

تجارت بین‌المللی یکی دیگر از دوره‌های محبوبی است که در فرانسه تدریس می‌شود و می‌توانید مدرک خود را در آن کسب کنید. در حین مطالعه و کسب مهارت‌های جدید، فرصت‌های متعددی برای انتخاب شغل خواهید داشت. با داشتن مدرک بازرگانی، زمینه‌هایی که می‌توانید در آن کار کنید محدود نیستند. بسیاری از مردم هنگامی که به دنبال مدرک بازرگانی بین‌المللی هستند، راهی دانشگاه‌های فرانسه می‌شوند.

حقوق

کسانی که می‌توانند به‌اندازه کافی فرانسوی صحبت کنند تا در دانشگاه حضور یابند، می‌توانند آموزش مقرون‌به‌صرفه‌ای را از برخی از مدارس و مربیان برتر در جهان آموزش بین‌المللی دریافت کنند.

برای درخواست پذیرش در یک دانشگاه فرانسوی به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی از یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا، معمولاً نیاز دارید:

فرم تکمیل شده درخواست

عکس شناسنامه یا گواهینامه رانندگی

ریز نمرات دبیرستان (یا معادل مربوطه)

رساله (در صورت درخواست)

نتایج مهارت انگلیسی (TOEFL، IELTS، Duolingo و غیره)

برای برنامه کمک مالی (بورسیه) درخواست دهید (درصورتی‌که دانشگاه ارائه دهد).

هزینه درخواست (در صورت درخواست)

هر مدرک موردنیاز دیگری بسته به دانشگاه

اگر اهل اتحادیه اروپا نیستید، هنگام درخواست برای کالج در فرانسه، به موارد زیر نیاز دارید:

فرم تکمیل شده درخواست

ریز نمرات دبیرستان و کالج (اگر شما در کالج شرکت نکرده‌اید، فقط دبیرستان)

کپی پاسپورت

یک عکس به‌اندازه پاسپورت

رساله (در صورت درخواست)

نتایج مهارت انگلیسی (TOEFL، IELTS، Duolingo و غیره)

کپی شناسنامه

ترجمه معتبر زادگاه والدین شما

مدرکی که نشان می‌دهد می‌توانید از نظر مالی از خود حمایت کنید.

هر مدرک موردنیاز دیگری بسته به دانشگاه

تحصیل در فرانسه در مقطع مدرسه (تمامی مقاطع زیر ۱۸ سال)

در فرانسه، آموزش برای کودکان بین سه تا ۱۶ سال اجباری است و شامل چهار دوره است:

 1. پیش‌دبستانی (écoles maternelles) – سنین سه تا شش
 2. مدرسه ابتدایی (école élémentaire) – سنین شش تا ۱۱ سال
 3. دبیرستان (collège) – سنین 11 تا 15
 4. دبیرستان (lycée) – سنین 15 تا 18

مانند سایر کشورها، والدین می‌توانند فرزند خود را در هر دوره به یک مدرسه خصوصی یا دولتی بفرستند. طبیعتاً تفاوت‌های زیادی بین این دو وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، کودکان در مدارس دولتی ممکن است در هر مرحله از تحصیل خود مجبور به تغییر ساختمان، کلاس درس و معلمان شوند. از سوی دیگر، مدارس خصوصی تمایل دارند چندین یا حتی تمام دوره‌ها را در یک محل و مدیریت واحد تدریس کنند.

بیش از ۵۰۰۰۰ مدرسه ابتدایی (ماترنل و ابتدایی) در فرانسه وجود دارد که بیش از ۶٫۶ میلیون کودک در آنها تحصیل می‌کنند. اکثریت‌قریب‌به‌اتفاق آنها توسط دولت اداره می‌شوند و کودکان معمولاً در مدرسه محلی خود تحصیل می‌کنند. در مدارس دولتی، به طور متوسط ۲۳ دانش‌آموز در هر کلاس وجود دارد که در مقایسه با سایر کشورهای اروپای غربی مطلوب است. دانش‌آموزان مدارس ابتدایی فرانسه معمولاً یونیفرم مدرسه نمی‌پوشند، چه در مدارس دولتی و چه خصوصی.

دولت فرانسه تضمین می‌کند که همه کودکان در یک مدرسه ابتدایی دولتی رایگان، غیرمذهبی و مختلط در نزدیکی خانه خود جایی داشته باشند. بااین‌حال، شما در انتخاب یک مدرسه دولتی یا یک مدرسه خصوصی برای فرزندتان آزاد هستید. توجه داشته باشید که مدارس خصوصی معمولاً شهریه دارند، اگرچه ممکن است کمک‌هزینه در دسترس باشد. مدارس بین‌المللی به طور معمول برخی از بالاترین هزینه‌ها را دارند. برخی از مدارس خصوصی نیز ممکن است شرایط ورود داشته باشند، مانند موارد مربوط به زبان، مذهب یا عملکرد تحصیلی.

مدارس دولتی فرانسه (écoles publiques) نیز رایگان هستند. برعکس، مدارس خصوصی می‌توانند تک جنسیتی یا وابستگی مذهبی داشته باشند. درحالی‌که برخی از مدارس دولتی نیز برنامه‌های دوزبانه ارائه می‌دهند، آموزش دوزبانه عمدتاً در مدارس خصوصی در دسترس است.

در مدارس دولتی، اندازه کلاس‌ها می‌تواند بزرگ باشد. به‌عنوان‌مثال، در سال‌های اولیه تحصیل، یک معلم و یک دستیار آموزشی (گاهی اوقات) معمولاً از کلاسی متشکل از ۲۵ کودک مراقبت می‌کنند. به طور مشابه، در دبیرستان، یک معلم برای ۳۰ دانش‌آموز یا بیشتر استاندارد است.

بااین‌حال، مدارس دولتی فرانسه به‌طورکلی سطح بالایی از آموزش را ارائه می‌دهند، و در نتیجه، تنها تعداد کمی از کودکان (حدود 20٪) در مدارس خصوصی تحصیل می‌کنند.

بااین‌وجود، هر مسیری را که فرزند شما دنبال می‌کند، علایق و نمرات تحصیلی او بر رشته‌های تخصصی که در تحصیلات متوسطه خود انتخاب می‌کند تأثیر می‌گذارد و پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان، می‌توانند به تحصیلات عالی ادامه دهند، دوره‌های کارآموزی را تکمیل کنند یا وارد بازار کار محلی شوند.

آموزش پیش‌دبستانی

پیش‌دبستانی‌های فرانسوی (écoles maternelles) آموزش اجباری را برای کودکان سه تا شش‌ساله فراهم می‌کنند و به آماده‌سازی آنها برای مدرسه ابتدایی کمک می‌کنند. کلاس‌ها مهارت‌های خواندن، نوشتن و شمارش را آموزش می‌دهند که گاهی اوقات شامل یادگیری یک زبان خارجی می‌شود. پیش‌دبستانی‌ها همچنین راهی عالی برای کودکان بین‌المللی برای یادگیری زبان فرانسه هستند. ضمناً هزینه پیش‌دبستانی (یا مهدکودک)، تمام روز، خصوصی، ماهانه برای ۱ کودک ۶۱۸٫۶۴ یورو است.

سیستم آموزشی فرانسه به سه مرحله تقسیم می‌شود: آموزش ابتدایی، متوسطه و عالی که همگی تحت مدیریت وزارت آموزش فرانسه هستند.

سیستم مدارس ابتدایی در فرانسه

در فرانسه، کودکان از سن شش تا ۱۱ سالگی به مدرسه ابتدایی (Ecole élémentair) می‌روند و باید پنج سال تحصیلی را بگذرانند:

 1. CP (Cours preparatoire) – سنین شش تا هفتم
 2. 1CE (1Cours élémentaire ) – سنین هفت تا هشت
 3. 2CE (2Cours élémentaire)  – سنین هشت تا نه
 4. 1CM  (1Cours moyen)  – سنین نه تا ده سال
 5. 2CM (2Cours moyen)  – سنین 10 تا ۱۱

هزینه دبستان بین‌المللی، سالانه برای ۱ کودک ۱۰۰۲۰٫۸۹ یورو می‌باشد.

سیستم مدارس متوسطه در فرانسه

وزارت آموزش‌وپرورش مسئول مدارس دولتی فرانسه است. طبق قانون، همه کودکان باید تا سن ۱۶ سالگی به مدرسه بروند. بین ۱۱ تا ۱۵ سالگی، دانش‌آموزان در فرانسه در مدرسه راهنمایی (کالج) تحصیل می‌کنند. اکثریت‌قریب‌به‌اتفاق دانش‌آموزان بیش از این در مدرسه می‌مانند و تا سن ۱۸ سالگی به تحصیل ادامه می‌دهند. دانش‌آموزان سه سال آخر دوره متوسطه را در دبیرستان (lycée) می‌گذرانند. سه نوع لیسه وجود دارد. دانش‌آموزان با تفکر آکادمیک بیشتر در یک دبیرستان عمومی شرکت می‌کنند، درحالی‌که در یک لیسه حرفه، دانش‌آموزان تحصیلات حرفه‌ای بیشتری را دنبال می‌کنند.

دانشگاه‌ها مؤسسات دولتی هستند که به دانش‌آموزانی که از دبیرستان فارغ‌التحصیل شده‌اند، مدرک‌های علمی، فنی و حرفه‌ای ارائه می‌دهند. مدارک در سه سطح مختلف به نام دوره‌ها اعطا می‌شود. هر دبیرستان موظف است مقدمات مربوط به ورود به دانشگاه‌ها، مدارس بزرگ یا مدارس تخصصی را فراهم کند. محبوب‌ترین مطالعات در فرانسه شامل رشته‌هایی مانند اقتصاد و تجارت، مد، هتلداری، فناوری و گردشگری است.

تحصیل-در-فرانسه-13

تحصیل در مقطع کارشناسی

در اینجا مدارکی وجود دارد که ممکن است لازم باشد به همراه درخواست دانشگاه خود ارائه دهید:

اسکن دیپلم شما (دبیرستان یا لیسانس)

کارنامه / سوابق دوره‌های قبلی شما

اسکن پاسپورت و/یا شناسنامه شما

CV شما

نمرات تست

مدارک تحصیلی یا کمک مالی

توصیه‌نامه (بین ۲-۳ عدد)

نمونه کارها و/یا نمونه‌های نوشتاری

دوره لیسانس در فرانسه معمولاً حداقل سه سال طول می‌کشد. سال تحصیلی بسته به برنامه در سپتامبر یا اکتبر شروع می‌شود و تا ژوئن سال بعد ادامه دارد. به‌خاطر داشته باشید که برای آمادگی کامل باید به‌موقع و حداقل دو ماه قبل از شروع سال تحصیلی برای مدرک لیسانس در فرانسه اقدام کنید. بعلاوه، شما باید مدارک مهارت زبان خود را به زبان فرانسوی یا انگلیسی ارسال کنید و همچنین رونوشت‌های دقیقی از تحصیلات دبیرستان خود را با تمام موضوعاتی که در آن شرکت کرده‌اید ارائه دهید.

 

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

اگر می‌خواهید برای برنامه کارشناسی ارشد در یک دانشگاه فرانسه درخواست دهید، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

دوره کارشناسی ارشد در فرانسه معمولاً ۲ سال است

مدارک کارشناسی ارشد فرانسوی به “واحدهای آموزشی” (TU) سازماندهی می‌شوند تا بر موضوعات مختلف در یک حوزه موضوعی گسترده تمرکز کنند (کارگاه‌های عملی، بحث‌های نظری، و پروژه‌های مستقل) و پایان‌نامه (یا یک پروژه تحقیقاتی گسترده مشابه).

دو نوع کارشناسی ارشد وجود دارد: کارشناسی ارشد تخصصی و برنامه‌های MBA

کارشناسی ارشد تخصصی – گاهی اوقات برای اشاره به برنامه‌های پیشرفته اعطا شده توسط Grandes Écoles استفاده می‌شود.

برنامه‌های MBA – ابتدا در آمریکا توسعه یافت؛ اما فرانسه اولین کشوری بود که این برنامه‌ها را در اروپا ارائه کرد. مدارس کسب‌وکار فرانسه یکی از رقابتی‌ترین مدارس برای ورود به آن هستند.

تحصیل در فرانسه در مقطع دکترا

اکثریت دکترا در فرانسه به‌عنوان بخشی از یک برنامه در دانشکده‌های دکترا انجام می‌شود که در مجموع ۲۶۶ مورد است. آنها با آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی همکاری می‌کنند تا دوره دکتری را برای داوطلبان دکترا ارائه دهند. دوره دکترا در طول دوره، شش ترم برای یک دکترای استاندارد ۳ساله است که منجر به دو ترم آموزشی (یا پژوهشی) در سال می‌شود.

آنچه برای ثبت‌نام در مقطع دکتری نیاز دارید:

موضوع پایان‌نامه و استاد راهنمای پایان‌نامه را پیدا کنید.

شما باید در سال دوم کارشناسی ارشد خود به دنبال دکترا باشید.

اگر به بودجه نیاز دارید یا خیر، با دانشکده دکتری خود تماس بگیرید.

تحصیل در فرانسه به همراه بورسیه تحصیلی

در اینجا برخی از بورسیه‌ها از معتبرترین دانشگاه‌های فرانسه آورده شده است:

 1. بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد در دانشگاه پاریس دوفین
 2. بورسیه دوره دکترا در پاریس – ساکلی
 3. بورسیه کارشناسی ارشد مدیریت مد در IESEG
 4. بورسیه لیسانس Sciences Po
 5. بورسیه کارشناسی ارشد École Normale Supérieure
 6. بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد ENS de Lyon
 7. بورسیه‌های لیسانس و کارشناسی ارشد Sciences Po
 8. بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد دانشگاه پاریس – ساکلی
 9. بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد گرنوبل INP
 10. بورسیه‌های MBA INSEAD
 11. بورسیه تحصیلی HEC Paris MBA

هزینه‌های تحصیل و زندگی در فرانسه

زندگی در کشور زیبایی مانند فرانسه می‌تواند شگفت‌انگیز باشد، اما مطمئناً گران است. فرانسه به دلیل پایتخت بسیار مطلوبش، پاریس، بسیار گران‌تر از اکثر کشورهای اروپایی برای زندگی است. هزینه زندگی در فرانسه بسته به منطقه‌ای که می‌خواهید در آن زندگی کنید و نوع محل اقامت شما متفاوت است.

هزینه‌های تخمینی ماهانه یک خانواده چهارنفره بدون اجاره ۳۰۷۳٫۹۳ دلار (۳۰۷۵٫۲۶ یورو) و برای یک نفر بدون اجاره ۸۵۵٫۹۸ دلار (۸۵۶٫۳۵ یورو) تخمین زده می‌شود.

اجاره در فرانسه به طور متوسط ۵۷٫۲۱ درصد بیشتر از ایران و هزینه زندگی در فرانسه به طور متوسط ۷۸٫۰۹ درصد بیشتر از ایران است.

هزینه‌های اولیه (برق، گرمایش، سرمایش، آب) آپارتمان ۸۵ متری ۱۵۵٫۷۷ یورو محاسبه گردیده است.

اجاره آپارتمان (۱ خوابه) در مرکز شهر ماهیانه ۷۶۵٫۲۱ یورو و آپارتمان (۱ خوابه) خارج از مرکز ۶۰۹٫۰۹ یورو است. در ضمن میانگین حقوق ماهانه خالص (بعد از مالیات) ۲۲۷۵٫۴۰ یورو می‌باشد.

هزینه‌های تحصیل در فرانسه به طور معمول مانند سایر کشورها است (حدود ۱۰۰۰۰ یورو در سال). اما خوشبختانه دولت فرانسه به آموزش عالی کمک مالی می‌کند؛ بنابراین هزینه‌های تحصیل واقعاً مقرون‌به‌صرفه است. به‌خصوص شهریه برای دانشجویان بین‌المللی چون فرصت‌های زیادی برای بورسیه دارند.

در حال حاضر، چند عامل وجود دارد که بر میزان پرداخت شهریه شما تأثیر می‌گذارد. اول بستگی به دانشگاه و شهر دارد. اگر دانشگاه در سطح جهانی شناخته شده است، ممکن است مجبور شوید مبلغی را بیشتر از دانشگاهی که محبوبیت کمتری دارد، بپردازید. سپس مسئله مهم این است که آیا شما دانشجوی اتحادیه اروپا هستید یا نه. چند تفاوت در مورد شهریه برای دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا وجود دارد.

هزینه تحصیل در فرانسه برای دانشجویان اروپایی

اگر یک دانشجوی اروپایی هستید علی‌رغم مسکن گران، دولت فرانسه سهم زیادی از هزینه تحصیل شما را بر عهده می‌گیرد، بنابراین تقریباً هزینه‌های زیر را پرداخت خواهید کرد:

۱۷۰ یورو در سال (کارشناسی).

۲۴۳ یورو در سال (کارشناسی ارشد).

۳۸۰ یورو در سال (سطح دکترا).

۶۰۱ یورو در سال در یک دانشکده مهندسی.

هزینه تحصیل برای دانشجویان غیر اروپایی

برای دانشجویان غیراروپایی: درصورتی‌که:

 1. این اولین باری است که برای مدرک لیسانس یا فوق‌لیسانس یا یک برنامه مهندسی ثبت‌نام می‌کنید.
 2. شما در یک مؤسسه آموزش عالی هستید که تحت MESRI (وزارت آموزش عالی، تحقیقات و نوآوری) است.
 3. شما به طور دائم در فرانسه اقامت ندارید.

دولت دو سوم هزینه را پوشش می‌دهد و شما ملزم به پرداخت زیر هستید:

در اینجا لیستی که بر اساس مدرک تحصیلی خود چقدر ممکن است برای شهریه در یک دانشگاه فرانسوی بپردازید، ارائه شده است:

کارشناسی: ۲۷۷۰ یورو در سال.

کارشناسی ارشد: ۳۷۷۰ یورو در سال.

دکترا: ۲۷۷۰۳۸۰ در سال.

دانشگاه‌های خودمختار

دانشگاه‌های خودمختار توسط دولت فرانسه یارانه نمی‌گیرند، بنابراین آنها می‌توانند شهریه‌های خاصی را تعیین کنند. درحالی‌که هزینه‌های مقطع کارشناسی در سطح تعیین شده توسط وزارت آموزش‌وپرورش است، تحصیلات تکمیلی و دکتری را می‌توان آزادانه توسط دانشگاه‌ها تعیین کرد.

مؤسسات آموزش عالی

مؤسسات آموزش عالی (Grande écoles) با دانشگاه‌ها متفاوت هستند. زیرا پذیرش بر اساس آزمون ورودی انجام می‌شود. هزینه‌های تحصیل در این مؤسسات بیشتر از دانشگاه‌ها است؛ اما در کل در مقایسه بین‌المللی پایین است. ۶۰ گراند اکول وجود دارد. هزینه‌ها از ۴۵۰ تا ۱۱۰۰ یورو در سال متغیر است.

مؤسسات خصوصی

هزینه تحصیل در مؤسسات خصوصی، به‌ویژه در دانشگاه‌های تجارت خصوصی، بالاتر از مؤسسات دولتی است و از ۳۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو در سال متغیر است.

در فرانسه ۱۸ درصد از دانشجویان در مؤسسات خصوصی تحصیل می‌کنند. حالت خصوصی یعنی مؤسسه توسط دولت یارانه نمی‌گیرد. سطح بودجه عمومی که هرکدام دریافت می‌کنند متغیر است. در برخی موارد، دولت ممکن است یک مؤسسه را رسماً به رسمیت بشناسد و به آن اجازه دهد تا دیپلم ملی اعطا کند. در چنین مواردی، دولت در مورد دستورالعمل‌های ارائه شده در آن برنامه‌های تحصیلی حق دخالت دارد و از سطح معینی از خدمات و کیفیت به دانشجویان اطمینان می‌دهد.

چه کسانی ملزم به پرداخت شهریه نیستند؟

خوشبختانه، برخی از دانشجویان، صرف‌نظر از اینکه اهل کجا هستند، می‌توانند به‌صورت رایگان در فرانسه تحصیل کنند. اما مطمئناً آنها باید تحت یکی از این سه عامل قرار گیرند:

 1. دانشجویانی که به‌عنوان بخشی از قرارداد مشارکت بین دانشگاه‌ها برای تحصیل به فرانسه می‌آیند که معافیت کامل از هزینه‌های ثبت‌نام را در نظر می‌گیرد (مثل برنامه تبادل Erasmus+).
 2. دانشجویانی که کمک‌هزینه دولت فرانسه (BGF) دریافت کرده‌اند.
 3. دانشجویانی که از مؤسسه میزبان خود کمک‌هزینه و دریافت کرده‌اند و از هزینه‌های ثبت‌نام معاف می‌شوند.

هزینه اجاره (مسکن دانشجویی و خوابگاه خصوصی)

حومه فرانسه به همراه برخی از بخش‌های دیگر کم‌هزینه‌ترین هستند. Creuse، در منطقه Nouvelle-Aquitaine، یکی از ارزان‌ترین بخش‌های فرانسه برای املاک است؛ بنابراین پیداکردن یک اقامتگاه روستایی ارزان در اینجا آسان است. شهرهای دیگری مانند متز، ورسای و مونپلیه نیز ارزان‌تر از سایر شهرهای اصلی فرانسه هستند.

گزینه‌هایی برای مسکن دانشجویی

اقامتگاه‌های دانشگاهی تحت مدیریت CROUS (Centre Régional des œuvres universitaires et scolaires) یعنی اقامتگاه‌هایی که توسط مراکز منطقه‌ای خدمات دانشجویی فرانسه، معروف به CROUS، تحت مالکیت عمومی و تحت حمایت دولت فرانسه هستند. ساختمان‌های CROUS اولین انتخاب‌هایی هستند که دانشجویان برای اقامت ارزان‌تر انجام می‌دهند.

اجاره ماهانه:

پاریس ۴۰۰ یورو

سایر شهرهای فرانسه به طور متوسط ۲۰۰ یورو

ساکنان واجد شرایط دریافت کمک‌های مسکن از CAF (صندوق کمک خانواده فرانسه) هستند و اتاق‌ها در نزدیکی محوطه دانشگاه قرار دارند که به معنای تعامل زیاد با دانشجویان دیگر است.

درخواست برای اتاق در CROUS بستگی به این دارد که آیا شما در یک برنامه مبادله جابه‌جایی آزاد هستید یا خیر. اگر شما:

یک جابه‌جایی رایگان: از طریق وب‌سایت CROUS درخواست دهید. در آنجا تمام اطلاعات موردنیاز در مورد اقامت در اتاق‌های CROUS را خواهید یافت.

یک برنامه تبادل رسمی Erasmus+: خدمات روابط بین‌الملل مؤسسه میزبان شما، رزرو، توصیه و اسکان شما را در مسکن شما انجام خواهد داد.

در بورسیه‌ای که توسط Campus  فرانسه مدیریت می‌شود: Campus فرانسه نیز مسئولیت‌پذیرش شما و ارسال مراحل مربوط به مسکن شما را بر عهده دارد.

تحصیل-در-فرانسه-12

کار دانشجویی با تحصیل در فرانسه

تمامی دانشجویان خارجی حق کار در حین تحصیل در فرانسه را دارند. این حق برای همه دانشجویان در فرانسه اعمال می‌شود. دانشجویانی که تبعه اتحادیه اروپا نیستند باید مجوز اقامت دانشجویی داشته باشند.

قانون فرانسه به دانشجویان خارجی اجازه می‌دهد تا ۹۶۴ ساعت در سال یا معادل ۶۰ درصد از حداکثر ساعات کاری مجاز کار کنند. درآمد حاصل از چنین کاری یک امتیاز است.

هنگام کار در فرانسه، خواه دانشجو یا غیر دانشجو، حداقل دستمزد توسط قانون تضمین شده است. این حداقل دستمزد قانونی معمولاً Smic (حداقل دستمزد بین حرفه‌ای یا حداقل دستمزد تضمین شده) نامیده می‌شود. از اول ژانویه ۲۰۲۱، این حداقل دستمزد ۱۰٫۲۵ یورو است. این حقوق ناخالص است. برای تعیین درآمد واقعی (یعنی ۸٫۲۰ یورو در ساعت) باید سهم اجباری تأمین اجتماعی (حدود 20٪) کسر شود. دانشجویی که ۱۰ ساعت در هفته با حداقل دستمزد کار می‌کند تقریباً ۸۲ یورو خالص درآمد خواهد داشت.

در فرانسه، دانشجویان خارجی نیز مجاز به کار در مؤسسه یا دانشگاه میزبان خود هستند. این مشاغل دانشجویی به‌طورکلی دوازده ماه از ۱ سپتامبر تا ۳۱ آگوست طول می‌کشد. استقبال از دانشجویان در آغاز سال تحصیلی، تدریس خصوصی، رویدادهای فرهنگی یا ورزشی، حمایت از دانشجویان دارای معلولیت و غیره.

برای ارتقای موفقیت تحصیلی و ادغام حرفه‌ای دانشجویان، مشاغل دانشجویی در دانشگاه حدود ساعت کلاس و زمان مطالعه برنامه‌ریزی‌شده است. به همین دلیل، دانشجویان شاغل در دانشگاه‌های فرانسه مجاز به کار بیش از ۶۷۰ ساعت بین ۱ سپتامبر تا ۳۰ ژوئن و حداکثر ۳۰۰ ساعت بین ۱ جولای تا ۳۱ آگوست نیستند.

کارآموزی در حین تحصیل

برخی از برنامه‌های تحصیلی نیاز به یک دانشجو برای تکمیل دوره کارآموزی دارند. دانشجویان فرانسوی و خارجی مشمول قوانین یکسانی هستند:

دوره کارآموزی مستلزم توافق‌نامه (امضا بین مؤسسه و ساختار میزبان دانشجو) است.

اگر دوره کارآموزی بیش از دو ماه طول بکشد، باید به دانشجو غرامت ۶۰۰٫۶۰ یورو در ماه پرداخت شود (۱ ژانویه ۲۰۲۱).

دوره‌های کارآموزی که به‌عنوان بخشی از یک دوره تحصیلی انجام می‌شود با ۹۶۴ ساعت کار مجاز در سال محاسبه نمی‌شود.

قراردادهای کارآموزی و آموزش حرفه‌ای

قرارداد کارآموزی یک قرارداد کاری با مدت محدود یا نامحدود بین کارمند و کارفرما است. دوره کارآموزی به شاغلان یک حرفه (شاگرد) اجازه می‌دهد در حین تحصیل تحت‌نظر یک کارفرما تحت آموزش حین کار قرار گیرند.

اگر تعداد ساعات مقرر در قرارداد برای یک دانشجوی بین‌المللی از یک کشور غیر اتحادیه اروپا بیش از ۹۶۴ ساعت در سال باشد، کارفرمای دانشجو باید در بدو ورود دانشجو به فرانسه برای مجوز کار موقت از وزارت کشور درخواست کند.

ویزای همراه تحصیلی فرانسه

به‌عنوان شهروند یک کشور اتحادیه اروپا (EU)، می‌توانید همسر و فرزندان خود را تا ۳ ماه بدون ثبت‌نام به کشور دیگری در اتحادیه اروپا بیاورید، درصورتی‌که آنها شهروند یک کشور اتحادیه اروپا باشند. اما اگر شما و خانواده‌تان می‌خواهید بیش از ۳ ماه بمانید، باید اقامت خود را ثبت کنید.

اعضای خانواده غیر اتحادیه اروپا دانشجویان اتحادیه اروپا ممکن است نیاز به درخواست ویزای ورود برای اقامت کوتاه‌مدت تا ۹۰ روز داشته باشند. برای اقامت بیش از ۳ ماه، اعضای خانواده شما باید اقامت خود را در مقامات ملی مربوطه ثبت کنند.

به‌عنوان یک دانشجوی غیر اتحادیه اروپا، در صورت درخواست ویزای شینگن توریستی، می‌توانید اعضای خانواده خود را برای اقامت تا ۹۰ روز بیاورید.

برای اقامت بیش از ۹۰ روز، اعضای خانواده باید برای اجازه اقامت اقدام کنند. قبل از اینکه اعضای خانواده شما بتوانند برای اجازه اقامت (که “ویزای خانوادگی” نیز نامیده می‌شود) درخواست دهند، باید خودتان مجوز اقامت داشته باشید.

نکات مهمی که باید هنگام درخواست ویزا برای اعضای خانواده خود در نظر بگیرید:

ممکن است لازم باشد مدرکی ارائه دهید که نشان دهد منابع مالی کافی برای مراقبت از اعضای خانواده خود دارید.

احتمالاً باید مسکن مناسبی برای خود و خانواده‌تان پیدا کنید و مدرکی برای این موضوع در قالب یک قرارداد اجاره ارائه کنید.

همچنین ممکن است لازم باشد گواهی پزشکی، گواهی ازدواج و/یا گواهی تولد را برای اعضای خانواده خود ارائه دهید.

 دانشگاه‌های برتر فرانسه

فرانسه دارای ۳۶ دانشگاه شرکت‌کننده در رتبه‌بندی QS World University Rankings® 2021 است که 10 تا از آنها در بین ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

QS World University Rankings 2021 – Top Universities in France
University France rank Global rank
Université PSL (Paris Sciences & Lettres) 1   52
Ecole Polytechnique 2   68
Sorbonne University 3   83
CentraleSupélec 4   138
Ecole Normale Supérieure de Lyon 5   161
Ecole des Ponts ParisTech 6   242=
Sciences Po Paris 6   242=
Université de Paris 8   275=
Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne 9   287=
ENS Paris-Saclay 10   291=

مدارک موردنیاز اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

برای درخواست ویزا هزینه‌ای وجود دارد و همچنین باید پاسپورتی داشته باشید که برای مدت سه ماه از تاریخ انقضای آن مانده باشد. شما باید درخواستی را که امضا می‌کنید تکمیل کنید و باید سه عکس را همراه با مدارک ارسال کنید. اگر دانش‌آموز زیر ۱۸ سال هستید، والدین یا قیم شما باید درخواست را امضا کنند. همچنین باید در درخواست خود اطلاع دهید که قصد تحصیل در کالج در فرانسه را دارید، زیرا لازم است دلیل موردنظر برای ویزا ذکر شود.

ممکن است تا دو ماه طول بکشد تا درخواست ویزا تأیید شود، بنابراین شما می‌خواهید قبل از اینکه قصد خروج از کشور را داشته باشید، تمام اطلاعات لازم را دراسرع‌وقت ارسال کنید. اگر ویزای شما صادر شد در مدت کوتاهی آن را دریافت خواهید کرد. ویزای رد شده منجر به بازگرداندن پاسپورت شما بدون برچسب معتبر ویزا می‌شود.

اگر دانشجوی اروپایی نیستید، برای دریافت ویزای دانشجویی به موارد زیر نیاز دارید:

نامه پذیرش از یک مؤسسه معتبر در فرانسه. این باید روی کاغذ با عنوان رسمی، با جزئیات برنامه تحصیلی شما و تاریخ شروع و پایان تحصیل باشد.

مدرکی که نشان می‌دهد می‌توانید هنگام اقامت در فرانسه بودجه خود را تأمین کنید. مبلغ فعلی موردنیاز ۶۱۵ یورو در ماه است که می‌تواند با صورت‌حساب بانکی، نامه ضامن یا اطلاعیه تأمین مالی از وام، بورس تحصیلی یا کمک‌هزینه نشان داده شود.

اثبات بلیت برگشت به خانه اغلب این به شکل بلیت یا رزرو واقعی است که تاریخ حرکت را نشان می‌دهد.

گواهی بیمه درمانی (حداقل پوشش ۳۰۰۰۰ یورو)

مدرک اقامت. می‌تواند به‌صورت تأییدیه مسکن دانشجویی یا گواهی اقامت و اقامت یا «تأیید d’accueil» (اگر با دوستان یا اقوام زندگی می‌کنید) نشان داده شود.

اگر در حال تحصیل در دوره زبان فرانسه هستید، مدرک مهارت زبان فرانسه.

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در فرانسه

اگر قصد دارید پس از فارغ‌التحصیلی از مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود در فرانسه بمانید، زبان فرانسه نیز یکی از موانع بزرگ‌تر است. برای یافتن شغل، تقریباً ناگزیر باید به زبان فرانسه مسلط باشید یا حداقل تقریباً مسلط باشید. به‌غیراز آن، در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، برای دانشجویان بین‌المللی پس از فارغ‌التحصیلی، شروع کار خود در فرانسه نسبتاً آسان است.

برای ماندن در فرانسه پس از فارغ‌التحصیلی، دانشجویان غیراروپایی باید یک وعده اشتغال یا قرارداد کاری داشته باشند و حداقل یک و نیم برابر حداقل دستمزد (۲۲۲۰ یورو ناخالص در ماه در سال ۲۰۱۷) به آنها پرداخت شود.

بدون وعده اشتغال، فارغ‌التحصیلان خارجی و غیراروپایی می‌توانند درحالی‌که به دنبال کار در فرانسه هستند، درخواست APS  ( Autorisation Provisoire de Séjour- مجوز اقامت موقت) با اعتبار دوازده ماه و غیرقابل‌تمدید کنند. برای انجام این کار، آنها باید دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد حرفه‌ای یا در حال راه‌اندازی یک شرکت باشند.

دانشجویان خارجی از کشورهای اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس ممکن است پس از فارغ‌التحصیلی در فرانسه برای جستجوی کار بمانند. آنها می‌توانند تا زمانی که دوست دارند بمانند. اگر زیر ۲۸ سال سن داشته باشند، می‌توانند به‌عنوان یک داوطلب بین‌المللی در یک اداره یا شرکت فرانسوی در خارج از کشور نیز کار کنند.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در فرانسه

اساساً سه نوع ویزای فرانسه وجود دارد:

 1. ویزای کوتاه‌مدت (ویزای شینگن یکنواخت) که برای بازدید از فرانسه به مدت سه ماه یا کمتر است.
 2. ویزای طولانی‌مدت موقت (visa de long séjour valant titre de séjour – VLS-TS) که برای اقامت تا یک سال است.
 3. ویزای طولانی‌مدت (visa de long séjour) که برای اقامت بیش از یک سال در فرانسه است.

ویزاهای عمومی فرانسه برای اقامت طولانی‌مدت بیشتر از یک سال است. به طور معمول، ویزای اولیه برای یک سال اعطا می‌شود. پس از این، شما باید یک اجازه اقامت طولانی‌مدت را از استان محلی خود دریافت کنید. گاهی اوقات ممکن است در ابتدا VLS-TS موقت دریافت کنید، البته اگر اقامت شما بیش از یک سال طول نکشد. اگر در نهایت بیش از یک سال بمانید، می‌توانید برای اجازه اقامت درخواست دهید، مشروط بر اینکه معیارهای لازم را داشته باشید.

هزینه کلی برای ویزای طولانی‌مدت ۹۹ یورو است. همچنین باید مدارک لازم را از جمله هر چیزی که مربوط به اهداف اقامت خود است ارائه دهید

برای کار یا انجام فعالیت‌های تجاری خوداشتغالی می‌توانید ویزای کار طولانی‌مدت در فرانسه دریافت کنید. برای کار، معمولاً باید یک پیشنهاد شغلی داشته باشید. اگر یک کسب‌وکار را راه‌اندازی می‌کنید یا به‌صورت خوداشتغالی کار می‌کنید، باید قابلیت اقتصادی پروژه را نشان دهید و اینکه بودجه کافی برای شروع آن دارید.

ویزای موقت VLS-TS به‌عنوان یک اجازه اقامت یک‌ساله عمل می‌کند که باید در طی سه ماه پس از ورود با OFII آن را تأیید کنید.

اگر ویزای استاندارد طولانی‌مدت دارید، باید ظرف دو ماه پس از ورود برای اجازه اقامت اقدام کنید. می‌توانید این کار را به‌صورت آنلاین یا از طریق استان محلی خود انجام دهید (در پاریس، باید از طریق ایستگاه پلیس این کار را انجام دهید).

اکثر مجوزهای اقامت استاندارد فرانسه یک سال اعتبار دارند و تا پنج سال قابل تمدید هستند. پس از پنج سال زندگی مداوم در فرانسه، می‌توانید برای یک مجوز طولانی‌مدت ۱۰ساله (کارت رزیدنت) درخواست دهید. بسته به شرایط فردی، شما باید شرایط خاصی را برآورده کنید. اینها می‌تواند شامل مدرک ازدواج، گواهی تولد، و شواهدی باشد که نشان می‌دهد می‌توانید فرانسوی صحبت کنید.

گزینه دیگر درخواست تابعیت فرانسه است که پس از پنج سال اقامت در فرانسه نیز می‌توانید این درخواست را انجام دهید. شهروندی به شما حقوق اضافی مانند حق رأی و حق داشتن پاسپورت فرانسوی می‌دهد، اما نیازمند شرایط سخت‌تر و هزینه‌های اضافی نیز می‌باشد.

سخن پایانی

فرانسه کشوری زیبا با امکانات تحصیلی فراوان برای دانشجویان بین‌المللی است. درست است که هزینه زندگی و تحصیل در این کشور بالا است، بااین‌وجود بورسیه‌های تحصیلی متنوع هستند که می‌تواند کمک‌هزینه‌ای برای زندگی و تحصیل در فرانسه باشد. ریسا گروپ در تمامی مراحل تحصیل و ویزا در خدمت شما می‌باشد.

منابع

 1. www.studying-in-france.org
 2. www.study.eu
 3. www.educations.com
 4. www.educations.com
 5. www.topuniversities.com
 6. www.campusfrance.org
 7. education.ec.europa.eu
 8. www.singapour.campusfrance.org

 

 

 

 

شما می‌توانید با پر کردن فرم زیر، این امکان را فراهم کنید تا کارشناسان ما به رایگان، شرایط شما را برای استفاده از ویزاهای مختلف فرانسه بررسی کنند و به شما اطلاع دهند.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به فرانسه

مطالب مرتبط

مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.