انتخاب صفحه
مهاجرت به فرانسه

مهاجرت به فرانسه

وقتی درباره کشوری ایده‌آل، زیبا، مدرن، پیشرفته و مهد هنر و تمدن صحبت می‌کنیم، ناخودآگاه نام فرانسه در ذهن ما نقش می‌بندد. مهاجرت به فرانسه و زندگی در آن‌جا می‌تواند نیاز هر انسانی با هر سلیقه‌ای را برای زندگی در یک کشور ایده‌آل برطرف کند.
این کشور بهشت کسانی است که به هنر، تاریخ و فرهنگ غنی اروپایی علاقه‌ دارند. از سوی دیگر اخذ اقامت فرانسه یکی از بهترین گزینه‌های پیش رو برای افرادی به‌شمار می‌آید که در جستجوی زندگی در کشوری قدرتمند و توسعه‌یافته هستند.

اگر شما نیز تمایل دارید در سرزمین احساس و هنر زندگی کنید یا در جایی که تقریبا در همه پیشرفت‌های علمی و صنعتی دنیا سرآمد است، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. چون قصد داریم در این مطلب راه‌های مهاجرت به فرانسه و اخذ ویزای آن را توضیح دهیم.

معرفی مختصر فرانسه

فرانسه کشوری در غرب قاره اروپا است که از نظر وسعت، جایگاه سوم را به‌خود اختصاص داده و از لحاظ جمعیت نیز دومین کشور پرجمعیت این قاره سبز به‌حساب می‌آید. سرزمین شش ضلعی فرانسه به دو دریای مهم جهان، یعنی مدیترانه و اقیانوس اطلس دسترسی دارد.

این موقعیت استراتژیک، این کشور را از نظر سیاسی، ارتباطی، اقتصادی و دسترسی به منابع دریایی در دنیا ارزشمند کرده است. فرانسه از راه خشکی با دولت‌های زیر هم‌مرز است:

 • از سمت جنوب با کشورهای اسپانیا، موناکو و آندورا
 • از جهت شرق با ایتالیا، سوئیس، بلژیک، لوکزامبورگ و آلمان

از طرفی کانال مانش، یعنی راه ارتباطی بین فرانسه و انگلیس، در شمال این کشور قرار دارد.

به ‌علت شرایط جغرافیایی فرانسه، مناطق مختلف آن در طول سال آب‌وهوایی متفاوت را تجربه می‌کنند. بخش جنوبی آن آب‌وهوایی مدیترانه‌ای و معتدل دارد، اما قسمت‌های غربی کشور که ساحلی و اقیانوسی هستند، میانگین بارش بالایی دارند و تابستان‌های آن‌ها معمولا گرم و مرطوب است.

از سوی دیگر رشته کوه آلپ از بخش شرقی به فرانسه نیز راه دارد و به علت طبیعت کوهستانی آن، مردم این منطقه زمستان‌هایی سرد و طولانی و تابستان‌هایی خنک و معتدل را تجربه می‌کنند. مناطقی که در مرز مشترک فرانسه و بلژیک در شمال فرانسه قرار گرفته‌اند، آب‌وهوایی معتدل و طبیعتی زیبا دارند.

وسعت زیاد و آب‌وهوای متفاوت در نقاط مختلف این سرزمین، دلیل اصلی رونق کشاورزی و کشت محصولات متنوع در آن است.

پرورش محصولات کشاورزی مانند گندم، جو، انگور، زیتون و چغندر قند در این کشور بسیار رایج است. درصد بالایی از مردم نیز به پرورش دام و تولید محصولات دامی یا ماهیگیری و کسب درآمد از دریا مشغول هستند.

امید به ‌زندگی در فرانسه بالا بوده و نرخ بیکاری در آن پایین است. این کشور جزو 9 کشور برتر دنیا از نظر اقتصادی شناخته می‌شود و با عضویت در اتحادیه اروپا، ناتو و شنگن ارزش استراتژیک بالایی دارد.

مزایای مهاجرت به فرانسه

براساس تحقیقاتی که انجام شده است، به‌طور کلی مهاجرت به فرانسه با نرخ 75 درصد رضایت، از بهترین انتخاب‌های متقاضیان مهاجرت بوده است. گرفتن ویزای فرانسه و اقامت این کشور مزیت‌های مختلف زیر را به ‌همراه دارد:

 • اقتصاد آن پویا است و مردم آن لذت زندگی را زیر فشارهای اقتصادی از دست نمی‌دهند.
 • بین درآمد و هزینه‌های زندگی در این کشور تعادل برقرار است و شهروندان مجبور نیستند برای تامین نیازهای اولیه خود فشار کاری بسیار زیادی را تحمل کنند.
 • هزینه تحصیل در این کشور برای دانش‌آموزان رایگان بوده و شهریه دانشگاه‌های فرانسه کمتر از کشورهایی مانند انگلیس است.
 • طبیعت متنوع و زیبای این کشور از دیگر مزایای داشتن اقامت فرانسه است.
 • بخشی از هزینه‌های درمانی در این مملکت رایگان است و از بودجه دولت تامین می‌شود و بخش دیگر نیز با تعرفه مناسبی در اختیار مردم قرار دارد.
 • نرخ بیکاری فرانسه پایین است و کارکنان از امنیت شغلی بالایی برخوردار هستند.
 • خرید و اجاره ملک در فرانسه با سختی زیادی مواجه نیست و بیشتر افراد می‌توانند صاحب خانه شوند.
 • سیستم حمل‌ونقل عمومی در این کشور بسیار منظم، پیشرفته و با قیمت مناسب است.
 • دانشگاه‌های فرانسه رتبه‌های جهانی بالایی دارند.
 • بناها و آثار تاریخی و فرهنگی در اقصی نقاط فرانسه به‌چشم می‌خورند.

روش‌های مهاجرت به فرانسه

فرانسه یکی از اعضای مهم اتحادیه اروپا و منطقه شنگن است و به‌همین دلیل مزایای زیادی را برای شهروندان خود فراهم می‌کند. این کشور در حال حاضر هیچ برنامه مهاجرت تجاری ندارد، اما با این‌حال متقاضیان می‌توانند مجوز اقامت فرانسه را اخذ کنند.

شهروندان اتحادیه اروپا راحت می‌توانند به این کشور مهاجرت کنند. آن‌ها مانند شهروندان فرانسوی می‌توانند فرصت‌های شغلی را در آن‌جا دنبال کنند. اما برای سایر مهاجران خارجی، محدودیت‌های بیشتری وجود دارد. گرچه آن‌ها می‌توانند با اخذ ویزای فرانسه، تا 90 روز اقامت کوتاه مدت در این کشور داشته باشند.

اگر هم بخواهید با مهاجرت به فرانسه به‌طور دائمی در آن‌جا زندگی کنید، باید پس از 5 سال زندگی در این کشور درخواست مجوز اقامت دائم یا شهروندی فرانسه کنید. این مدت زمان با دلایلی مانند ازدواج با یک شهروند فرانسوی یا داشتن والدینی که فرانسوی باشند، می‌تواند کاهش پیدا کند.

با این‌حال به‌طور کلی برای مهاجرت به فرانسه و اقامت در آن‌جا، روش‌های گوناگونی وجود دارد؛ از جمله:

1. تحصیلی

متقضاین تحصیل در فرانسه می‌توانند برای پذیرش در هر مقطع و رشته‌ای اقدام کنند اما درخواست پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد، بیشتر از سایر مقاطع است.

دانشگاه‌های مختلف فرانسوی هر ساله تعدادی از صندلی‌های خود را به دانشجویان خارجی اختصاص می‌دهند. آن‌ها می‌توانند با ارسال درخواست خود به دانشگاه و پرداخت شهریه مورد نیاز، اجازه تحصیل را کسب کنند یا فاندهای تحصیلی ویژه را با ارسال رزومه تحصیلی و کاری خود به‌دست آورند.

ویزای تحصیلی این کشور به سه شکل زیر به دانش‌آموزان یا دانشجویان اعطا خواهد شد:

 • ویزای تحصیلی کوتاه مدت که کمتر از 3 ماه اعتبار دارد.
 • ویزای تحصیلی بلند مدت اما موقت که مدت اعتبار آن از 3 تا 6 ماه متغیر است.
 • ویزای بلند مدت با بیش از 6 ماه اعتبار که معمولا برای دوره‌های طولانی مدت دانشگاهی صادر خواهد شد.

یکی از مزیت‌های دریافت ویزای فرانسه با هدف تحصیلات، اعطای ویزای همراه به همسر و فرزندان زیر 16 سال دانشجو است. این نوع اجازه‌نامه همزمان با صدور ویزای اصلی اعطا خواهد شد و دانشجو می‌تواند بدون دغدغه دوری از خانوداه به تحصیل در دانشگاه مورد نظرش بپردازد.

توجه داشته باشید که مهاجرت به فرانسه از این راه، نیازمند آماده بودن مدارک و شرایط مختلفی ازجمله ارائه مدرک زبان، ترجمه رزومه تحصیلی، ارائه معرفی‌نامه و انگیزه‌نامه و نامه اثبات تمکن مالی به سفارتخانه است.

2. ویزای کاری

جمعیت بالای فرانسه مشکل کمبود نیروی کار را در این کشور حل کرده است. اما موضوعی که برخی از کارفرماهای این کشور با آن مواجه می‌شوند، کمبود نیروی کار متخصص و با مهارت بالا است.

به‌همین دلیل دولت از متقاضیان مهاجرتی که در یک زمینه هنری، ورزشی یا فنی متخصص هستند، استقبال می‌کند و اجازه ورود به کشور را با اعطای ویزای کاری به آن‌ها می‌دهد. البته مهاجرت به فرانسه به این روش چندان هم آسان نیست و درخواست متقاضی بلافاصله پس از ثبت آن مورد تایید واقع نمی‌شود. روند دریافت ویزای کاری فرانسه به‌شرح زیر است:

 • ابتدا فرد متخصص درخواست خود را در بسترهای مناسب و معرفی شده برای یافتن شغل مورد نظرش ثبت می‌کند.
 • کارفرمای فرانسوی که در جستجوی یافتن کارمند یا کارگر مورد انتظارش است، یک آگهی استخدام را به ‌مدت سه ماه در روزنامه‌های ملی منتشر می‌کند تا بتواند شهروندی فرانسوی را استخدام کند.
 • اگر کارفرما بعد از گذشت این مدت کارمند مناسب را نیافت، آگهی استخدام را در سطح قاره اروپا منتشر خواهد کرد تا بتواند یکی از شهروندان اتحادیه اروپا را به استخدام خود درآورد.
 • در صورتی که پس از گذشت این مدت نیز نتواند کارمند یا کارگری مناسب را پیدا کند، درخواست یکی از متقاضیان خارجی را می‌پذیرد.
 • او پس از پذیرفتن درخواست، برای کارمند خارجی دعوتنامه ارسال می‌کند. سپس متقاضی مهاجرت می‌تواند با ارائه مدارک و دعوتنامه به سفارت فرانسه، اجازه کار در این کشور را به‌دست آورد.

متقاضیان مهاجرت به فرانسه برای موفق شدن در این زمینه باید از شرایط خاصی مانند تسلط بر زبان فرانسوی یا انگلیسی، داشتن تخصص کافی و سابقه کاری مرتبط برخوردار باشند.

گرفتن بلو کارت (کارت اجازه اشتغال در کشورهای اتحادیه اروپا که امتیازهای مختلفی برای دارنده آن دارد) در کشور فرانسه علاوه ‌بر شرایط بالا، به داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد نیز نیاز دارد.

براساس گزارش موسسه ملی آمار و تحقیقات اقتصادی فرانسه (INSEE)، میانگین حقوق در این کشور در سال 2022 برای هر ماه 2340 یورو است. این مقدار به نسبت آمار سال 2016 یعنی میانگین حقوق ماهیانه 2238 یورو، اندکی افزایش یافته است.

3. سرمایه‌گذاری

افرادی که از نظر مالی تمکن بالایی دارند، برای مهاجرت به فرانسه می‌توانند به‌جای دو روش قبلی، راه سومی به اسم سرمایه‌گذاری را امتحان کنند.

سیاست فرانسه در این مورد راحت‌تر از سایر کشورهای اروپایی است و این امکان را به مهاجران می‌دهد تا اقامت دائم و سپس شهروندی آن را با سرمایه‌گذاری در یکی از گزینه‌های زیر به‌دست آورند:

 • خرید ملک آسان‌ترین راه اخذ اقامت فرانسه است. افراد بالای 18 سالی که از تمکن مالی بیش از 2 هزار یورو در ماه برخوردار هستند، نامزدهای خوبی برای این روش مهاجرتی به‌حساب می‌آیند. حداقل مبلغ مورد نیاز برای خرید ملک در هر سال متفاوت است و از سوی دولت اعلام می‌شود.
 • خرید سهام از یک شرکت فرانسوی یا ثبت شرکت در آن نیز یکی دیگر از راه‌های گرفتن ویزای سرمایه‌گذاری است.
 • ارائه یک طرح نوآوری یا استارتاپی نیز می‌تواند منجر به گرفتن اقامت فرانسه شود.
 • طرح خودحمایتی فرانسه نیز تنها با داشتن گردش مالی بالا در کشور مقصد و بدون نیاز به سرمایه‌گذاری در فرانسه، یکی دیگر از راه‌های دریافت اقامت آن است.

4.ازدواج

مهاجرت به فرانسه از راه ازدواج با یک تبعه این کشور، روش بی‌دردسری است که ابتدا موجب دریافت اقامت موقت و سپس دائم برای فرد مهاجر می‌شود. البته زوجین باید به دولت ثابت کنند که ازدواج آن‌ها واقعی و رسمی بوده و صوری نیست.

زمانی که یک مهاجر با یک شهروند فرانسوی ازدواج کند ابتدا مجوزی برای زندگی موقت در این کشور را دریافت می‌کند و اگر از مدت زمان ازدواج آن‌ها 4 سال بگذرد، می‌تواند درخواست اقامت دائم بدهد.

5. تولد

تابعیت فرانسوی از طریق تولد به همه کودکان زاده شده از یک یا دو والد فرانسوی تعلق می‌گیرد. فرقی ندارد که این کودک در خاک کشور فرانسه متولد شود یا در سرزمینی خارج از آن، زیرا در این مورد مساله خاک فاقد اهمیت است. بنابراین تولد کودکی که هر دو والد او غیرفرانسوی هستند، منجر به اخذ تابعیت فرانسه نمی‌شود.

6. پناهندگی

آخرین و خطرناک‌ترین راه پیشنهادی برای مهاجرت به فرانسه، درخواست پناهندگی است. مهاجرانی که از این طرق اقدام به گرفتن اقامت فرانسه می‌کنند، ممکن است شهروند درجه یک به‌حساب نیایند و جان و امنیت آن‌ها در کشور مبداشان به‌ خطر بیافتد.

البته شرط اصلی موافقت دولت فرانسه با این نوع اقامت، اثبات نبود امنیت مالی، جانی یا روانی برای فرد در وطن خودش است.

هزینه زندگی در فرانسه

قبل از اخذ ویزای فرانسه، باید هزینه زندگی در این کشور را بررسی کنید و با بودجه خود مطابقت دهید. میانگین هزینه زندگی در فرانسه بالا است؛ اما جزئیات آن به چندین فاکتور از جمله محل زندگی شما در این کشور بستگی دارد. پاریس دائما یکی از گران‌ترین شهرهای دنیا معرفی می‌شود (معمولا در جایگاه دوم بعد از سنگاپور).

هزینه زندگی در فرانسه برای یک خانواده چهارنفره بدون احتساب اجاره خانه حدود 3 هزار یورو تخمین زده می‌شود و یک فرد مجرد بدون در نظر گرفتن اجاره خانه باید هر ماه حدود 800 یورو خرج زندگی خود کند.

براساس آمار سال 2021 مردم فرانسه برای اجاره خانه، به‌طور میانگین 851 یورو هزینه کردند و این مقدار برای یک آپارتمان تک‌خوابه یا استودیو 435 یورو بوده است.

ارزش پاسپورت فرانسه

افراد مقیم فرانسه بعد از گذشت 5 سال می‌توانند درخواست شهروندی دهند که یکی از نتایج آن اخذ پاسپورت فرانسوی است. گذرنامه این کشور در جایگاه 6 جهانی قرار دارد و دارندگان آن می‌توانند بدون نیاز به ویزا به بیش از 185 کشور دنیا سفر کنند.

سخن نهایی

فرانسه سرزمینی پیشرفته‌ با تمدنی غنی است که زندگی در آن می‌تواند پلی برای پیشرفت شما و اعضای خانواده‌تان باشد. ما در این مطلب روش‌های مهاجرت به فرانسه و گرفتن ویزای آن را معرفی کردیم تا بتوانید بهترین راه را با در نظر گرفتن شرایط کلی خود انتخاب کنید.

 

شما می‌توانید با پر کردن فرم زیر، این امکان را فراهم کنید تا کارشناسان ما به رایگان، شرایط شما را برای استفاده از ویزاهای مختلف فرانسه بررسی کنند و به شما اطلاع دهند.

فایل صوتی مهاجرت به فرانسه

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به فرانسه

 

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.