انتخاب صفحه
مهاجرت-به-اتریش

مهاجرت به اتریش

یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت، اتریش است. طبق سرشماری‌های انجام شده در سال 2018 این کشور در حدود 8.8 میلیون نفر جمعیت داشته است که 91 درصد از آنان را بومیان خود اتریش تشکیل می‌دادند.

با وجود درصد بالای بومیان، متقاضیان مهاجرت به اتریش از نقاط مختلف دنیا بسیار زیاد است. دلیل آن‌هم استقبال و پذیرش قابل قبول اتریش از مهاجران و شرایطی است که برای آن‌ها فراهم می‌کند. اما قبل از تصمیم به اخذ ویزای اتریش باید به چه نکاتی دقت کنید؟ تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا در کنار پاسخ به این سوال، تمام اطلاعات لازم برای گرفتن مجوز اقامت اتریش و مهاجرت به آن‌ را بررسی کنیم.

معرفی کلی اتریش

اتریش از کشورهایی است که در اروپای مرکزی واقع شده، پایتخت آن وین است بوده و عضو معاهده شنگن و از اعضای اتحادیه اروپا است.

به‌همین علت مهاجرت به اتریش و به‌دست آوردن اقامت دائم آن، مزایای زیادی دارد از جمله دریافت پاسپورت اتریش. دارندگان این پاسپورت که در بین پاسپورت‌های دنیا از نظر اعتبار و قدرت در جایگاه پنجم قرار می‌گیرد، می‌توانند بدون نیاز به اخذ ویزا به 187 کشور دنیا سفر کنند یا به‌محض ورود به خاک آن‌ها، ویزا بگیرند. اتریش نیز مانند دیگر اعضای اتحادیه اروپا، از واحد پول یورو استفاده می‌کند.

این کشور نیز در کنار سایر همتایان اروپایی خود برنامه‌های متنوعی را برای متقاضیان مهاجرت به آن‌جا، ارائه می‌کند. در ادامه به این موضوع بیشتر می‌پردازیم. اما قبل از آن اطلاعاتی به شما می‌دهیم تا بدانید با اخذ اقامت اتریش باید خود را برای چه چیزهایی آماده کنید.

آب و هوا

یکی از مهم‌ترین مولفه‌هایی که برای مهاجرت به اتریش یا هر کشور دیگری اهمیت دارد، آب و هوای آن منطقه است. اتریش جزو کشورهایی است که آب و هوای بیشتر مناطق آن معتدل است.

اتریش را از نظر اقلیمی باید چهارفصل بدانیم، اما با این‌حال بسته به منطقه‌ای که در آن ساکن می‌شوید، آب و هوا می‌تواند بسیار متفاوت باشد. به‌عنوان مثال افرادی که بعد از مهاجرت به اتریش در مناطق دشتی آن مستقر می‌شوند، به‌طور کلی در طول سال زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم را به همراه بارندگی به مقدار متوسط تجربه می‌کنند.

از طرف دیگر، مناطق جنوب شرقی تابستان‌های طولانی‌تر و گرم‌تری دارند و آب و هوای آن‌ها در طول سال مطلوب‌تر است. در غرب اتریش، آب و هوا معتدل‌تر است و مردم آن زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم را تجربه می‌کنند اما بارندگی در این بخش از اتریش، در طول سال بسیار بیشتر از دیگر مناطق آن است.

بنابراین قبل از مهاجرت به اتریش، در نظر بگیرید که بسته به ترجیح آب و هوایی خود، کدام منطقه برای زندگی شما مناسب‌تر است.

فرهنگ

یکی از اولین مواردی که مهاجران هنگام مهاجرت به اتریش به آن توجه می‌کنند، فرهنگ آن است. فرهنگ اتریش کاملا رسمی و محافظه‌کارانه است.

در این کشور رفتار موبانه و اخلاق خوب بسیار مهم است. افراد معمولا در ملاقات‌ها با یکدیگر دست می‌دهند و برای خطاب قرار دادن دیگر افراد از عناوین رسمی مانند دکتر، خانم یا آقا استفاده می‌کنند تا کاملا حرفه‌ای به ‌نظر برسند.

اگر قصد مهاجرت به اتریش را دارید، باید آداب معاشرت مردم آن را کاملا یاد بگیرید. برای مثال هرگز نباید بدون آن‌که از قبل برنامه‌ریزی کرده باشید، به خانه دیگران بروید.

وقت‌شناسی یکی دیگر از موارد مهم در فرهنگ اتریش است. بنابراین هرگز در زمان قرارهایتان دیر نکنید. ظاهر افراد نیز در این کشور اهمیت دارد. بنابراین شاید بهتر باشد لباس‌های کهنه خود را کنار بگذارید و همیشه خوش‌تیپ و با لباس‌های جدید باشید.

بزرگ‌ترین شهرهای اتریش بر اساس جمعیت

درصد بالای جمعیت در هر شهر، نشان‌دهنده میزان امکانات و شرایط کار در آن‌جا است. بنابراین اگر برای اقامت اتریش، ترجیح می‌دهید بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین شهرهای آن را انتخاب کنید، وین با 1.84 میلیون نفر جمعیت، بزرگ‌ترین شهر این کشور است.

وین مرکز باستانی اروپایی هنر، فرهنگ، موسیقی و اپرا بوده و 6 برابر بزرگ‌تر از دومین شهر بزرگ این کشور به اسم گراتس است. 5 شهر بزرگ اتریش از نظر جمعیت، عبارتند از:

 • وین
 • گراتس
 • لینز
 • سالزبورگ
 • اینسبروک

مهاجرت به اتریش

مسئولیت بررسی درخواست افرادی که قصد مهاجرت به اتریش را دارند، به عهده اداره مهاجرت و امور شهروندی این کشور است. بنابراین افرادی که می‌خواهند برای زندگی، کار یا تحصیل به این کشور مهاجرت کنند، باید درخواست خود را به این اداره بفرستند. در نهایت طبق نظر اداره مهاجرت، مهاجران مجوز مهاجرت موقت یا دائمی اتریش را دریافت خواهند کرد.

شهروندان کشورهای خارجی برای بازدید قانونی از اتریش باید ویزا بگیرند. شهروندان کشورهای عضو معاهده شنگن باید ویزای صادر شده توسط یکی از کشورهای عضو را به‌همراه داشته باشند اما شرایط برای افراد خارج از محدوده اتحادیه اروپا، متفاوت است.

طبق قانون اتریش کشورهایی وجود دارند که شهروندان آن‌ها می‌توانند بدون نیاز به ویزا برای کوتاه مدت به این سرزمین سفر کنند. از آن‌جایی که ایران در این دسته‌بندی قرار ندارد شما باید ویزای اتریش را برای ورود به آن بگیرید.

دولت در مورد مهاجرت شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا به اتریش، براساس قوانین خود تصمیم‌گیری می‌کند. این تصمیم بسته به هر فرد و شرایط او می‌تواند متفاوت باشد.

مسئولیت صدور ویزای اتریش برای اتباع کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند، بر عهده اشخاص و موسسه‌های دولتی است که در فهرست زیر آن‌ها را معرفی کرده‌ایم:

 • فرماندار استان
 • مرجع اداری منطقه‌ای مجاز
 • مقام اداری محلی

انواع ویزای اتریش

افرادی که قصد اقامت کوتاه‌مدت کمتر از 90 روز را در اتریش داشته باشند، باید ویزای کوتاه مدت شنگن یا ویزای نوع C را دریافت کنند. اما برای مهاجرت به اتریش بسته به شرایط و اهدافتان، باید برای گرفتن یکی از انواع ویزاهای زیر اقدام کنید:

ویزای تحصیلی اتریش

این ویزای اتریش مناسب دانشجویانی است که می‌خواهند برای شرکت در یک دوره کوتاه حداکثر سه ماهه در یک موسسه آموزشی، در این کشور حضور پیدا کنند.

ویزای فرودگاهی اتریش

افرادی که بخواهند برای رسیدن به مقصد خود در خارج از منطقه شنگن، یک توقف کوتاه در یکی از فرودگاه‌های اتریش داشته باشند، باید ویزای ترانزیت بگیرند.

ویزای توریستی اتریش

افرادی که قصد مهاجرت به اتریش را ندارند و تنها می‌خواهند به آن سفر کنند، باید ویزای توریستی بگیرند.

ویزای بازدیدکننده اتریش

ویزای بازدیدکننده اتریش برای مسافرانی است که می‌خواهند با دوستان یا اعضای خانواده خود که مقیم این کشور هستند، دیدار کنند.

ویزای تجاری اتریش

اخذ ویزای تجاری اتریش برای بازرگانانی که می‌خواهند در فعالیت‌های تجاری در این کشور شرکت کنند، الزامی است.

ویزای اتریش برای بازدید رسمی

این ویزا برای هیئت‌های رسمی است که برای رویدادهای رسمی به این کشور می‌روند.

ویزای پزشکی اتریش

این ویزا برای افرادی است که برای درمان پزشکی به اتریش سفر می‌کنند.

ویزای اتریش برای اهالی فرهنگ، رسانه و ورزش

افرادی که در یکی از رویدادهای فرهنگی، هنری یا ورزشی اتریش شرکت می‌کنند، باید این ویزا را بگیرند.  

اجازه اقامت

شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا که مدت زمان اقامت آن‌ها در این کشور، بیشتر از 3 ماه است، علاوه بر دریافت ویزای این کشور باید اجازه اقامت در آن را نیز بگیرند.

سیاست‌های دولت برای مهاجرت به اتریش کاملا سختگیرانه است. بنابراین اداره مهاجرت اجازه اقامت را برای هدف خاصی صادر می‌کند و پس از تحقق آن هدف، امکان تمدید ویزا وجود ندارد.

مجوزهای اقامت اتریش بسیار متنوع هستند و هرکدام مزایای مختلفی دارند. بعضی از این مجوزها به دارندگان آن اجازه می‌دهند تا برای همسر و فرزند زیر سن قانونی خود کارت اقامت تهیه کنند. تعداد دیگری از آن‌ها نیز هیچ سهمیه‌ای را برای صدور اجازه اقامت برای اقوام فرد، در نظر نمی‌گیرند.

افرادی که می‌توانند برای دریافت اجازه اقامت موقت اتریش اقدام کنند، باید در یکی از دسته‌های زیر قرار بگیرند:

 • کارمندان
 • خویش کارفرمایان
 • محققان
 • دانشجویان و دانش آموزان
 • کارمندان خدمات اجتماعی
 • خانواده شهروندان اتریش

الزامات عمومی اصلی برای مهاجرت به اتریش و دریافت اجازه اقامت آن طبق قوانین فدرال این کشور، موارد زیر است:

 • تمکن مالی
 • داشتن بیمه درمانی معتبر
 • داشتن محل اقامت مناسب مطابق با استانداردهای زندگی محلی

آمار مهاجرت

مهاجرت به اتریش به‌ دلیل امکاناتی که این کشور در اختیار مهاجران قرار می‌دهد و همچنین وضعیت اقتصادی و صنعتی مناسب آن، با سطح تقاضای گسترده‌ای روبرو شده است. در حال حاضر 10 گروه جمعیتی خارجی بزرگی که در کشور اتریش زندگی می‌کنند، از شهروندان کشورهای زیر هستند:

 • آلمان
 • صربستان
 • ترکیه
 • رومانی
 • بوسنی و هرزگوین
 • مجارستان
 • کرواسی
 • لهستان
 • سوریه
 • افغانستان

سیستم خدمات بهداشتی

اتریش یکی از بهترین سیستم‌های ارائه‌ دهنده خدمات بهداشتی را در جهان دارد. این کشور مراقبت‌های بهداشتی عالی، ارزان قیمت و به‌صرفه‌ای را به‌راحتی در اختیار مهاجران و شهروندان خود قرار می‌دهد.

نهمین سیستم خدمات بهداشتی دولتی برتر جهان، متعلق به اتریش است. بنابراین هنگام مهاجرت به اتریش، نیازی نیست نگران مراقبت‌های بهداشتی یا کیفیت خدمات سلامت آن‌جا باشید.

افرادی که برای شرکت‌های اتریشی کار می‌کنند، به‌طور خودکار در سیستم خدمات بهداشتی دولتی کشور ثبت نام خواهند شد. با در نظر گرفتن تمام مزایای این سیستم، ممکن است ارائه خدمات شبکه بهداشت دولتی محدود باشد و زمان انتظار شما برای امکان استفاده از آن‌ها، طولانی شود. بنابراین می‌توانید برای بهره‌مندی از خدمات بیشتر، از بیمه‌های درمانی خصوصی تکمیلی نیز استفاده کنید.

اجاره خانه و هزینه زندگی در اتریش

اکثر مردم اتریش حتی شهروندان رسمی آن، به جای خرید ملک ترجیح می‌دهند مستاجر باشند. هزینه اجاره خانه در این کشور بسته به خواسته و نیاز فرد و همچنین شرایط ملک متفاوت است.

میانگین اجاره خانه در اتریش ماهیانه 390 یورو است. حداقل مقداری که می‌توانید برای اجاره خانه در این کشور بپردازید، در شهر کرنتن (Carinthia) است که می‌توانید خانه‌هایی را با اجاره ماهیانه 310 یورو نیز پیدا کنید. اجاره خانه در شهرهایی مانند فورآرلبرگ (Vorarlberg) به ماهی 500 یورو نیز می‌رسد.

هزینه زندگی در این کشور برای یک خانواده چهارنفره به‌طور میانگین، بدون احتساب اجاره خانه، ماهیانه 3065 یورو است. یک فرد مجرد با مهاجرت به اتریش برای زندگی در آن‌جا باید ماهیانه بدون در نظر گرفتن اجاره خانه، 881 یورو هزینه کند.

همچنین باید دقت کنید که هزینه زندگی در وین بیشتر از سایر شهرها است، به‌طوری که میانگین اجاره خانه در این شهر به ماهی 1380 یورو می‌رسد.

بازار کار

کمتر از 70 درصد از ساکنان اتریش در بخش خدماتی مشغول هستند که بخش بزرگی از آن را صنعت گردشگری تشکیل می‌دهد. به عبارت دیگر مهاجران می‌توانند به‌راحتی در اتریش و در یکی از نقاط توریستی آن کار فصلی پیدا کنند.

همچنین وین میزبان بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی مانند اوپک و OSCE است. این موضوع باعث شده است تا فرصت‌های شغلی زیادی برای مهاجرت خارجی‌ها به اتریش به‌وجود بیاید.

در مورد مقدار حقوق در اتریش باید بگوییم به‌صورت قانونی حداقل حقوقی مشخص نشده است و همه چیز بستگی به توافق کارمند و کارفرما دارد. اما براساس آخرین آمار، میزان حقوق در اتریش از ماهیانه 1500 یورو کمتر نیست و به‌طور میانگین برای هر ساعت کار 22 یورو پرداخت می‌شود.

پرتقاضاترین شغل‌ها که پس از مهاجرت به اتریش می‌توانید مشغول به آن‌ها شوید، مربوط به صنعت غذا و گردشگری می‌شوند. یعنی:

 • آشپز
 • گارسون
 • متصدی بار
 • مدیر رویداد
 • هر نوع شغلی در صنعت هتلداری

مدرسه و تحصیل

زمان مهاجرت به اتریش لازم نیست نگران آموزش فرزندانتان و تحصیل آن‌ها در آن‌جا باشید، زیرا در این کشور تحصیل در مدارس دولتی رایگان است. درعین‌حال، می‌توانید فرزند خود را در یکی از مدارس بین‌المللی یا خصوصی ثبت‌نام کنید که باید برایشان هزینه پرداخت کنید.

در اتریش 9 سال ابتدای تحصیل اجباری است و تمام افراد از سن 6 تا 14 سال باید در کلاس‌های اجباری اول تا نهم شرکت کنند.

سخن نهایی

اتریش در زمره یکی از زیباترین و بهترین گزینه‌هایی است که برای مهاجرت پیش روی مهاجران قرار دارد. دلایل متعددی برای مهاجرت به اتریش وجود دارد که امکان بهره‌مندی از سیستم آموزشی رایگان، بهره‌مندی از خدمات درمانی سطح بالا و بازار کار خوب، تعدادی از آن‌ها است.

چیزی که باید درباره این کشور بدانید، اداره دولت براساس قوانین محکم و سختگیرانه است. بنابراین باید برای مهاجرت به کشور اتریش، همه مدارک مورد نیاز را تهیه کنید و هدف مشخصی برای تصمیم خود داشته باشید. علاوه بر این، باید ویزای اتریش و مجوز اقامت در آن‌جا را بگیرید.

مجوز اقامت اتریش ممکن است قابل تمدید نباشد، بنابراین توجه کنید که برای چه هدفی آن را درخواست می‌کنید. در مطلب بالا انواع روش‌های مهاجرت به اتریش را توضیح دادیم تا بهترین تصمیم را براساس شرایط خود بگیرید.

فایل صوتی مهاجرت به اتریش

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به اتریش

 

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.