انتخاب صفحه

استان دالسلند (Dalsland) یکی از استان‌های سنتی و اصلی (به این استان‌ها اصطلاحا landskap گفته می‌شود) سوئد است که درون سرزمین Götaland در جنوب سوئد واقع شده است. لازم به ذکر است که سوئد به سه سرزمین (Land) اصلی تقسیم شده است که عبارتند از: Norrland در شمال سوئد، Svealand در مرکز و Götaland در جنوب سوئد.

دالسلند در غرب دریاچه ونرن (Vänern) که بزرگ‌ترین دریاچه‌ی کشور سوئد است، واقع شده و همچنین از شمال با استان ورملند (Värmland)، از جنوب شرقی با وسترگوتلند (Västergötland)، از غرب با بوهوسلان (Bohuslän) و از شمال غربی با نروژ همسایه است.

استان دالسلند سوئد دارای تراکم جمعیتی پایینی در حدود 14 نفر در هر کیلومتر مربع و فقط یک شهر با اندازه قابل توجه دارد به نام امال (Åmål). تعداد کل جمعیت استان دالسلند 50604 نفر است.

مناطق خالی از سکنه‌ی دالسلند شامل جنگل‌های انبوه در ارتفاعات شمال غربی و دریاچه‌هایی در شرق این استان می‌شوند. بطور کلی حدود 450 کیلومتر مربع از دالسند را آب تشکیل داده است؛ به همین دلیل به دالسند “استان دریاچه‌ای سوئد” گفته می‌شود.

نام لاتین استان دالسند نیز دالیا (Dalia) که اغلب برای در نوشته‌های قدیمی از آن استفاده می‌شد و هنوز هم گاهی اوقات می‌توان آن را درون نوشته‌های مختلف مربوط به سوئد، مشاهده کرد. استان دالسند به دلیل موقعیت مکانی آن، اغلب درگیر جنگ بین سوئد و نروژ بود، اما فقط برای مدت کوتاهی متعلق به کشور نروژ بود.

دالسلند با نروژ و استان‌های همسایه‌ی آن در سوئد از طریق شبکه‌ی ریلی (قطار) ارتباط دارد.  حمل و نقل بین دریاچه ونرن و شهر بندری گوتنبرگ در تنگه‌ی Kattegat از طریق رودخانه گوتا (The Göta River) انجام می‌شود و کانال دالسلند که در دهه 1860 ساخته شده است، امکان سفر آبی از دریاچه Vänern  به مرز نروژ را فراهم می‌کند. شهر امال بندرگاه خوبی در دریاچه ونرن دارد و ارتباطات منظمی را با بندرهای بریتانیا و قاره برقرار می‌کند. از دیگر شهرهای مهم استان دالسلند نیز می‌توان به Mellerud و Bengtsfors اشاره کرد.

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.