انتخاب صفحه

در سال‌های اخیر شاهد افزایش تعداد شرکت‌ها داخلی و خارجی‌اي هستیم که به بازار سوئد ورود پیدا می‌کنند. کشور سوئد به واسطه آرامش و اقتصاد پایدار خود، مقصد جذابی برای سرمایه‌گذران است. در طی سالیان گذشته، سرمایه‌گذران زیادی از کشورهای لتونی، لهستان، نروژ، فنلاند، و غيره، وارد بازار این کشور شده‌اند. دلایل متعددی وجود دارد که این کشور را به مقصدي فوق‌العاده برای سرمایه گذران تبدیل کرده است. یکی از این دلایل مربوط به زیرساخت بسیار قوی این کشور برای ثبت شرکت است. از جمله عوامل دیگر می‌توان به نیروی کار ماهر، سطح پایین فساد و فرهنگ تجاری دوستانه در این کشور نام برد.

فضای تجاری سوئد برای سرمایه گذاری خارجی‌ها بسیار مطلوب است؛ به همین دلیل تعجب ‌آور نیست که این کشور جز کشورهای پیشرفته و نوآور است. شرکت‌های بزرگی مانند اریکسون و ولوو در سوئد ظهور پیدا کرده‌اند و در این کشور به موفقیت‌های بسیار بزرگی دست یافته‌اند.

یکی از نکات مثبت سرمایه گذاری در این کشور، دسترسی به بازار اتحادیه اروپا و بازار شمال اروپا است. سوئد از سال 1995 میلادی به اتحادیه اروپا پیوسته است. به عنوان بخشی از این اتحادیه، سوئد به بازار 28 کشور و حدود 510 میلیون مشتری دسترسی دارد.

اقتصاد این کشور یک اقتصاد پایدار است. بودجه عمومی سوئد، سیستم بانکی سالم، ثبات سیاسی و اقتصادی با عملکرد مناسب، این کشور را به مکانی مطلوب برای اداره كسب و كار و تجارت تبدیل کرده است. سوئد از طریق سرمایه گذاری‌های گسترده عمومی، دارای زیرساخت‌های فوق‌العاده‌ای است.

کشور سوئد همچنین در رابطه با تولید ناخالصی داخلی نیز یکی از برترین کشورهای جهان از نظر سرمایه گذاری و تحقیق و توسعه است.

چون این کشور از بازار قابل بهره برداری با پتانسیل فروش و قدرت خرید بالا برخوردار است، طبیعی است که بازار كسب و كار در سوئد، شدیدا رقابتی است. برای تاسیس و اداره یک تجارت مناسب در سوئد اطمینان حاصل کنید که محصولات و خدمات شما، نوآورانه و باکیفیت است. پیشنهاد ما این است که بر روی خدمات پس از فروش خود نیز تمرکز داشته باشید.

ثبت شرکت در سوئد_1

چگونه می‌توان در سوئد کسب و کار خود را برپا کرد

بسیاری از افراد قصد دارند که برای شروع کسب و کار خود، به سوئد مهاجرت کنند، اگر شما نیز جز همین دسته از افراد هستید، بهتر است تا انتهای مقاله، همراه ما باشید.

راه‌اندازی مشاغل و کسب و کار در سوئد یک روند کاملا ساده دارد، مخصوصا وقتی می‌دانید که قصد دارید چه کاری انجام دهید. روش‌های ثبت و اداره مشاغل در سوئد ساده و کارآمد است. سیستم اقتصادی سوئد همچنین به خارجی‌ها نیز اجازه می‌دهد تا شرکت‌های جدید خود را تاسیس کنند. علاوه بر این موضوع، افتتاح یک شرکت در شهر استکهلم یا هر شهر بزرگ دیگری در این کشور می‌تواند راهی عالی برای پیشبرد موفقیت‌های شما باشد.

شما باید با قوانین حاکم بر مشاغل کشور سوئد و انواع مشاغلی که می‌توانید در این کشور تاسیس کنید، آشنا شوید.

قوانین اقامت سوئد را درک کنید

قبل از اینکه تصمیم به مهاجرت به  کشور سوئد و شروع کار در استکهلم یا هر شهر دیگری بگیرید، برای درک قوانین و مقررات حاکم بر مجوزهای اقامت سوئد وقت بگذارید. این قوانین و مقررات به تابعیت فرد و کاری که می‌خواهند در کشور انجام دهند بستگی دارد.

برای شهروندان شمال اروپا که شامل کشورهای فنلاند، دانمارک، ایسلند، نروژ، گرینلند و جزایر فارو می‌شود، نیازی به درخواست برای مجوز اقامت یا ثبت نام در آژانس مهاجرت سوئدی نیست. شهروندان اتحادیه اروپا نیز اجازه اقامت در سوئد را دارند و می‌توانند بدون نیاز به ثبت نام در آژانس مهاجرت به کار مشغول شوند. البته باید در اداره مالیات این کشور ثبت نام کنند.

برای اطمینان از روان بودن روند ثبت کسب و کار شما، باید به شرایط مجوز اقامت خود پایبند باشید. خوشبختانه شرایط اقامت در این کشور به اندازه کافی دوستانه است که به شما کمک می‌کند تا به راحتی کار خود را در سوئد شروع کنید. کسانی که اهل کشوری از  اتحادیه اروپا و یا سوئیس نیستند و می‌خواهند کسب و کار خود را در کشور سوئد آغاز کنند، لازم است که قبل از ورود به این کشور، درخواست مجوز اقامت دهند؛ برای مثال ویزای اقامت از طریق ثبت شرکت در سوئد.

 

ثبت شرکت در سوئد_2

یک طرح تجاری برای تجارت خود در سوئد تهیه کنید

قبل از راه‌اندازی کسب و کار خود در سوئد، شما باید یک طرح کسب وکار تدوین کنید و از آن به عنوان یک راهنما استفاده کنید. یک طرح تجاری بطور معمول باید شامل اطلاعاتی در مورد منبع اصلی درآمد شرکت، بازار هدف، برنامه بازاریابی، بودجه و درآمد مورد انتظار و هزینه‌های پیشبینی شده باشد.

این موضوع باید در همه تجارت‌ها رعایت شود. خواه هدف شما شروع یک تجارت کوچک در سوئد باشد یا تجارت بزرگ. در هرحال شما به یک راهنما نیاز خواهید داشت.

با انجام تحقیقات آنلاین می‌توانید اطلاعاتی در مورد دنیای تجارت در اين كشور بدست آورید و آن‌ها را بررسی کنید. یکی از منابع اطلاعاتی که به شما کمک می‌کند تا یک طرح تجاری تهیه کنید، سازمان تجارت است. جایی که می‌توانید در مورد زمینه کاری مورد نظر خود اطلاعات کسب کنید. این سایت اطلاعاتی در مورد نوع و اندازه شرکت‌های درگیر در هر بخش، وضعیت عمومی بازار و مقرراتی را که باید از آن‌ها پیروی کنید، ارائه می دهد.

از دیگر منابع اطلاعاتی مفید می‌توان به انجمن هتل‌داران و رستوران‌داران سوئد، صنایع IT و مخابرات سوئد، سازمان ساخت و ساز سوئد اشاره کرد. اگر می‌خواهید در شهر استکهلم شغلی راه اندازی کنید، می‌توانید تحقیقات خود را محدود به اطلاعاتی کنید که فقط مربوط به این شهر است.

 

ثبت شرکت در سوئد_3

هزینه‌های ثبت شرکت در سوئد

اگرچه ثبت مشاغل در سوئد نسبتا ارزان است، با این وجود شما باید خود را برای هزینه‌های تاسیس شرکت و اداره آن آماده کنید. هزینه ثبت شرکت در سوئد معمولا برای بسیاری از افراد، به خصوص برای یک شرکت انحصاری، مقرون به صرفه است؛ با این وجود قبل از شروع به درآمدزایی، برای تامین هزینه‌های زندگی و اداره تجارت به سرمایه اولیه نیاز خواهید داشت.

همچنین برای خرید وسایل در مراحل اولیه شرکت خود به بودجه نیاز خواهید داشت؛ در حالی که بودجه می‌تواند از پس‌انداز شما حاصل شود منابع مالی دیگری چون وام شرکت‌ها و وام‌های بانکی نیز در دسترس هستند. برای موفقیت شغلی بهتر است که به صورت پیوسته مشاوره بگیرید. می‌توانید برای مشاوره، از وب سایت‌های آنلاین نیز استفاده کنید تا ارتباطات مناسبی برای تجارت خود پیدا کنید.

انتخاب نام مناسب برای شرکت خود

نامی که برای شرکت خود انتخاب می‌کنید بسیار مهم است، زیرا نشان دهنده نام تجاری شما است. نام تجاری شما باید منحصر به فرد باشد و به راحتی به خاطر سپرده شود تا در بازار رقابت، موفق‌تر باشید. همچنین این نام باید بیان کند که تجارت شما چیست و تصویر ذهنی روشنی از تجارت شما ترسیم کند. قبل از بررسی هر نامی، مطمئن شوید که این نام منحصر به فرد است و قبلاً توسط شرکت دیگری استفاده نشده است.

نام را در Google جستجو کنید و با بررسی نام در Bolagsverket، بررسی کنید که شرکت دیگری از این اسم استفاده نکرده باشد. Bolagsverket دفتر ثبت شرکت‌های سوئد است و دارای پایگاه داده‌ای از نام تمام شرکت‌های ثبت شده در سوئد است.

 

ثبت شرکت در سوئد_4

انتخاب نوع شرکت برای کسب و کار خود و ثبت آن

هنگامی که نام شرکت خود را تعیین کردید، باید نوع شرکتی را که می‌خواهید ثبت کنید، انتخاب کنید. اگر چه روند راه اندازی مشاغل در سوئد کاملاً ساده است، اما شناخت انواع مشاغل مجاز می‌تواند روند کار را برای شما آسان‌تر كند. این تصمیم باید از طریق عوامل مختلفی هدایت شود از جمله اینکه آیا شما قصد دارید تجارت خود را به تنهایی یا با همکاران خود اداره کنید و اينكه چه میزان سرمایه در هنگام راه‌اندازی داريد.

متداول‌ترین انواع شرکت‌ها در سوئد عبارتند از:

مالكيت انحصاري

نام سوئدی این نوع شركت‌ها، Enskild näringsverksamhet یا Enskild firma است. این نوع از شركت‌ها، متعلق به یک فرد خصوصی است که شخصاً مسئولیت کلیه توافق‌نامه‌ها و بدهی‌های تجاری را به عهده دارد. اگرچه ثبت شرکت‌های خصوصی الزامی نیست، اما با این کار نام شرکت شما محافظت می‌شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ کس دیگری نمی‌تواند شرکتی با همین نام در سوئد ثبت کند.

یک شرکت انحصاری با شماره هویت شخصی شما، صادر شده توسط آژانس مالیاتی سوئد، Skatterverket، شناسایی می‌شود.

شركت سهامي

این نوع شركت‌ها در سوئد با نام Handelsbolag شناخته می شود. این یک نوع کسب و کار است که توسط دو یا چند شریک اداره می شود، شركا مسوليت تمامي توافق‌نامه‌ها و بدهي‌ها را به عهده دارند. شرکا می توانند اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند.

شركت محدود

به زبان سوئدی، یک شرکت محدود با نام Aktiebolag شناخته می شود. برای راه‌اندازی يك شركت محدود، شما باید 25000 کرون سرمایه داشته باشید. شما ملزم به ارائه سند تأسیس حاوی قوانین شرکت و ارسال درخواست برای ثبت به اداره ثبت شرکت‌های سوئد خواهید بود.

هنگامی كه مراحل قانوني طي شد، برای شروع فعالیت شماره سازمانی به شركت اختصاص می‌یابد. شركت محدود شما نیاز به یک مدیر و یک هیئت مدیره خواهد داشت. اگر شرکت بیش از 10 کارمند داشته باشد، لازم است یک دبیر شرکت داشته باشيد و  اصول مطابق با مقررات حسابداری سوئد باشد.

 

ثبت شرکت در سوئد_5

ثبت شركت در سوئد

با برآورده كردن تمامي پیش نیازهای لازم برای راه‌اندازی شرکت در سوئد، اکنون زمان شروع مراحل ثبت نام فرا رسیده است. برای فرم کسب و کار انحصاری، تنها كاري كه  باید انجام دهيد اين است كه در اداره مالیات سوئد، Skatteverket، ثبت نام کنید. در صورت انتخاب شركت سهامي یا شرکت محدود، ثبت نام در اداره ثبت شرکت‌های سوئد، Bolagsverket، انجام می‌شود.

سپس نوبت به تعيين مالیات می‌رسد، مالکان انفرادی ملزم به درخواست مالیات F، (F-skatt)، هستند در صورتی که تجارت آنها تنها منبع درآمد است بايستي مالیات FA، (FA-skatt)، را پرداخت كنند. نكته مثبت این است که درخواست مالیات F و FA رایگان است.

اگر درخواست شما توسط اراده ثبت شركت‌هاي سوئد رد شود، شما مي‌توانيد نام جديدي براي شركت خود انتخاب كنيد يا اطلاعاتي به برنامه خود اضافه كنيد كه امكان ثبت شركت شما را فراهم كند. همچنين شما مي‌توانيد درخواست تجديد نظر بدهيد.

منابع

1office.co

www.dinbokforing.se

www.verksamt.se

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.