انتخاب صفحه
ویزای توریستی آمریکا

ویزای توریستی آمریکا

یکی از کشورهایی که همواره افراد زیادی خواهان مهاجرت به آن هستند، آمریکا است.

پایتخت این کشور واشنگتن‌دی‌سی است. از آنجایی که این کشور مهاجرین زیادی را از شهرهای گوناگون به سمت خود جذب می‌کند، دارای زبان رسمی نیست و در آن زبان‌های گوناگونی همچون انگلیسی، اسپانیایی و زبان‌های آسیایی و … جریان دارد. یکی از راه‌هایی که افراد می‌توانند با استفاده از آن به آمریکا مهاجرت کنند، استفاده از ویزای توریستی است.

مزیتی که ویزای توریستی آمریکا دارد این است که به‌منظور اقامت کوتاه‌مدت و در موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ از جمله آن‌ها می‌توان به گردشگری، دیدار با خانواده و دوستان و یا کسب‌وکارهای اداری و تجاری اشاره کرد، اما چنانچه افراد اهداف دیگری همچون کار و یا قصد اقامت دائم داشته باشد، لازم است که از ویزای مهاجرتی استفاده کنند.

در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع ویزای توریستی آمریکایی آشنایی پیدا کنید.

انواع ویزای توریستی آمریکا

ویزاهای توریستی در کشور آمریکا به دو دسته b1 و b2 تقسیم می‌شوند که در پنج نوع گوناگون به مهاجران ارائه می‌شوند. همان‌طور که می‌دانید این دسته از ویزاها جزء ویزاهای غیر مهاجرتی به شمار می‌آیند و برای آن دسته از مهاجرانی مناسب هستند که به یک مجوز ورود کوتاه‌مدت برای سفر به آمریکا احتیاج دارند.

اما ویزای توریستی b1 آمریکا به چه صورت است؟

ویزای توریستی b1

فایده‌ای که این ویزا دارد این است که برای اهداف تجاری و یا کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به‌عنوان‌مثال آن دسته از مهاجرین که قصد شرکت در فعالیت‌های تجاری حرفه‌ای را داشته باشند و یا به دنبال این باشد که به انجام قرارهای تجاری در نمایشگاه‌های کسب‌وکار و یا مذاکره بپردازند، می‌توانند از این نوع ویزا استفاده کنند. علاوه بر این برای موارد دیگری نیز می‌توان ویزای توریستی b1 آمریکا را مورد استفاده قرار داد. این موارد عبارت‌اند از شرکت در سمینارهای علمی، تجاری، تحصیلی و شرکت در کنفرانس‌هایی که مرتبط با موضوعات تجاری و علمی باشند. فایده دیگر این ویزا این است که می‌تواند برای مصاحبه و استخدام کارکنان نیز از آن استفاده شود، اما ویزای توریستی b2 کشور آمریکا به چه صورت است؟

ویزای توریستی b2

توجه داشته باشید که این ویزا به‌منظور اهداف تفریحی و گردشگری مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از مرسوم‌ترین ویزاهای غیر مهاجرتی است که می‌تواند برای اهداف مختلفی همچون دیدار با خانواده و دوستان، تفریح و سرگرمی و یا حتی به‌منظور گذراندن اوقات فراغت و تعطیلات و دیدن جاذبه‌های تفریحی مورد استفاده قرار بگیرد؛ علاوه بر این برای شرکت در مسابقات آماتوری همچون موسیقی و ورزش و یا درمان و معالجه‌های پزشکی نیز می‌توان این ویزا را مورد استفاده قرار داد. آن دسته از مهاجرینی که ویزای توریستی b1 را انتخاب کرده‌اند این اجازه را ندارند که به بازار کاری کشور آمریکا وارد شوند. علت این موضوع این است که به‌منظور پیدا کردن شغل در کشور آمریکا و همچنین دریافت حقوق، لازم است که افراد ابتدا ویزای کار آمریکا را تهیه کنند و پس از آن باتوجه‌به عواملی همچون مهارت، ملیت، تحصیلات و یا دیگر شرایط به پیدا کردن کار بپردازند.

در ادامه به بیان فعالیت‌های مجاز برای هرکدام از انواع ویزای توریستی b1 و b2 می‌پردازیم:

فعالیت‌های مجاز با ویزای B1

 1. مشورت با همکاران تجاری
 2. شرکت در همایش‌ها یا کنفرانس‌های علمی، آموزشی، حرفه‌ای و تجاری
 3. تسویه‌حساب معاملات ملکی
 4. انجام تحقیقات
 5. مذاکره در مورد قراردادهای تجاری
 6. استخدام و اخراج کارمندان
 7. برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری و خرید
 8. انحصار وراثت
 9. شرکت در جلسات سرمایه‌گذاری، تجاری و فروش

فعالیت‌های مجاز با ویزای B2

 1. شرکت در فعالیت‌های توریستی یا تعطیلات
 2. بازدید از خانواده
 3. دریافت معالجه پزشکی
 4. شرکت در رویدادها، مانند کنسرت یا کلاس، تا زمانی که هیچ پرداختی یا اعتبار به شرکت‌کننده داده نشود.

مدت اعتبار ویزای توریستی آمریکا

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که مدت اعتبار این ویزای توریستی باتوجه‌به هدف مهاجر و همچنین نوع ویزای توریستی که دریافت می‌کنید، متفاوت است. جالب است بدانید که این نوع ویزای b1 و b2 شما در تعیین مدت اعتبار ویزای شما نقش چندانی ندارد و چنانچه ویزای شما از نوع سینگل باشد، به این معنی است که شما برای مدت کوتاهی اعتبار برای ماندن در آمریکا را دارید و تنها یک‌بار می‌توانید از آن استفاده کنید؛ درحالی‌که اگر شما ویزای مولتی توریستی آمریکا را تهیه کنید، این امکان برای شما به وجود می‌آید که بتوانید چندین اقامت کوتاه‌مدت در ایالات متحده را داشته باشید.

این دسته از ویزاهای توریستی دارای سه نوع زمان‌بندی هستند که عبارت‌اند از:

 • دو‌ساله
 • پنج‌ساله
 • ۱۰ساله

نکات مهم در ویزای توریستی

نکته دیگری که باید همواره به‌خاطر داشته باشید، این است که معمولاً مهاجرین ایرانی مجاز به دریافت ویزای سینگل شش‌ماهه هستند و فقط می‌توانند در مدت‌زمان شش ماه از آن استفاده کنند. یکی دیگر از راه‌هایی که شما می‌توانید ویزای توریستی ایالات متحده را دریافت کنید، این است که یکی از اقوام نزدیک خانواده و یا دوستان شما برای شما دعوت‌نامه بفرستد. علاوه بر این می‌توان به‌منظور شرکت در همایش‌ها و کنفرانس‌های بین‌المللی نیز ویزای توریستی آمریکا را دریافت کرد. چنانچه افراد این دعوت‌نامه را داشته باشند، شانس آن‌ها به‌منظور دریافت ویزای توریستی ایالات متحده به‌شدت افزایش پیدا می‌کند، اما نکته‌ای که باید مدنظر قرار بگیرد، این است که میزبان در صورتی می‌تواند برای شما دعوت‌نامه بفرستد که بتواند وضعیت مناسب اقتصادی و رفاه مالی خود را به ایالات متحده ثابت کند. در این صورت این امکان برای او وجود دارد تا برای فرد موردنظر خود دعوت‌نامه بفرستد. منظور از شرایط مالی و اقتصادی مناسب این است که میزبان شما بتواند یک مکان برای سکونت شما تهیه کند و همچنین هزینه‌های زندگی شما را نیز متقبل شود.

یکی دیگر از موارد مهم در زمان دریافت ویزای توریستی ایالات متحده این است که شما ابتدا باید سفارت آمریکا را متقاعد کنید که پس از گذراندن تعطیلات و یا بازدید از اقوام و دوستان خود در این کشور و یا پایان مدت‌زمان ویزای خود به کشور مبدأ باز می‌گردید و در واقع قصد شما از سفر به آمریکا گرفتن اقامت دائمی پناهندگی در این کشور و یا به دنیا آوردن فرزند در خاک آمریکا نمی‌باشد.

علاوه بر موارد بیان شده، شما باید وابستگی به وطن خود را نیز برای ایالات متحده اثبات کنید. اولین کار مهمی که شما برای اثبات وابستگی به وطن خود می‌توانید انجام دهید، این است که مدارک و اسناد ملکی را که به نام خود است، به سفارت ارائه دهید. با ارائه دادن این مدارک شما به سفارت ثابت می‌کنید که قصد بازگشت به وطن خود را دارید. در زمان انجام این کار چنانچه شما اسناد خود را به‌صورت ترجمه شده ارائه دهید، می‌توانید سریع‌تر ویزای خود را دریافت کنید.

یکی دیگر از مواردی که در زمان دریافت ویزای توریستی باید به آن توجه شود، داشتن تمکن مالی کافی است. هنگام اثبات توانایی مالی معمولاً مبلغ دقیقی برای سنجش آن تعیین نمی‌شود. در واقع کاری که فرد باید انجام بدهد این است که به‌اندازه کافی پول مورد نیاز برای تأمین هزینه‌های سفر خود داشته باشد تا در زمان اقامت در آمریکا مشکلی برای دولت ایالات متحده ایجاد نکند. تنها در صورتی که فرد امکان اثبات توانایی مالی خود را داشته باشد، می‌تواند برای دریافت ویزا اقدام کند، اما چنانچه شما این امکان را ندارید که هزینه‌های خود را به‌صورت کامل تهیه کنید، گزینه مناسبی که دارید این است که ویزای توریستی آمریکا را از طریق دعوت‌نامه دریافت کنید. شما با دریافت این نوع از ویزا درصد موفقیت خود برای دریافت ویزای توریستی را به‌شدت افزایش می‌دهید.

متأسفانه همان‌طور که می‌دانید امروز امکان دریافت ویزای توریستی ایالات متحده به‌صورت مستقیم برای مهاجران ایرانی وجود ندارد. علت این موضوع این است که رابطه دیپلماتیکی مناسبی میان ایران و ایالات متحد برقرار نیست و به همین دلیل آن دسته از مهاجرین که قصد گرفتن ویزای آمریکا را دارند، می‌توانند از سفارتخانه‌های آمریکا در دیگر کشورهای خارجی استفاده کنند. برای درخواست ویزای توریستی آمریکا ابتدا شما باید به کنسولگری ایالات متحده در کشورهای همسایه مراجعه کنید. پس از آن یک فرم الکترونیکی درخواست ویزای توریستی به شما داده می‌شود که باید آن را پر کنید. در مرحله بعدی به‌منظور انجام مصاحبه در سفارت، وقتی برای مصاحبه برای شما معین می‌شود که شما باید در آن قرار ملاقات به انجام مصاحبه بپردازید و همچنین یک سری اطلاعات و مدارک را نیز به همراه داشته باشید.

هزینه دریافت ویزای توریستی آمریکا

هزینه دریافت ویزای توریستی یا گردشگری ایلات متحده آمریکا بر اساس موارد گوناگونی می‌تواند بیش از حد انتظار مهاجران باشد.

از جمله این عوامل می‌توان به هزینه خرید بلیت برای کشور همسایه به‌منظور مراجعه به سفارت و یا هزینه‌های سنگین اقامت اشاره کرد. توجه داشته باشید که مبلغ دریافت ویزای توریستی آمریکا صد و شصت دلار است. اما این هزینه فقط به‌منظور بررسی درخواست مهاجرت افراد دریافت می‌شود و در واقع نوعی کارمزد است که به‌حساب دولت آمریکا واریز می‌شود. به همین دلیل در صورتی که درخواست شما مورد پذیرش قرار نگیرد، این مبلغ قابل برگشت نخواهد بود.

نکته دیگری که به بیان آن می‌پردازیم، تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم است. همان‌طور که می‌دانید ویزای توریستی ایالات متحده جز ویزاهای غیر مهاجرتی است؛ به همین دلیل پس از اتمام مهلت قانونی زمان ویزا لازم است که مهاجر اقدام به ترک این کشور کند. چنانچه فرد بیش از مهلت قانونی تعیین شده در این کشور بمانند، باید پرداخت جریمه بپردازد. علاوه بر این چنانچه بخواهد در آینده ویزای این کشور را دریافت کند، شانس او کاهش پیدا می‌کند. در کل باید بگوییم که اگر مهاجران بیش از مهلت زمان تعیین شده در ایالات متحده اقامت داشته باشند، صلاحیت آن‌ها به‌منظور دریافت ویزای آمریکا در آینده زیر سؤال می‌رود، اما چنانچه شما تصمیم گرفتید که در این کشور اقامت کنید، ابتدا باید از طریق خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده درخواست مجوز مهاجرت خود را ثبت کنید. ممکن است در زمان ثبت درخواست این مجوز، موعد قانونی اقامت شما در این کشور به پایان برسد و شما در این زمان ملزم به ترک آمریکا هستید. پس از اینکه این کشور را ترک کردید می‌توانید به سفارت و کنسولگری ایالات متحده مراجعه کنید و ویزای خود را به‌منظور مهاجرت به این کشور دریافت کنید.

سؤالی که ممکن است برای شما به وجود آید این است که مدت‌زمان صدور ویزای توریستی آمریکا چقدر است؟

توجه داشته باشید که مدت‌زمان صدور این ویزا باتوجه‌به عوامل مختلفی همچون محل محاسبه زمان و نوع ویزا متغیر است. در واقع آفیسر مصاحبه‌کننده در مورد صدور ویزای شما تصمیم می‌گیرد و چنانچه همان روز مصاحبه را به‌منظور صدور ویزای توریستی ایالات متحده برای شما مناسب بداند، پروسه صدور ویزا و روادید را در طی سه روز کاری پس از انجام مصاحبه انجام می‌دهد. اما چنانچه آفیسر باتوجه‌به شرایط به این برداشت برسد که درخواست شما برای صدور ویزای توریستی به بررسی بیشتری احتیاج دارد، ممکن است این فرایند تا حدود شش ماه زمان ببرد، اما اگر بخواهیم به‌طورکلی مدت‌زمان انجام این فرایند را بیان کنیم، باید بگوییم که از لحظه ثبت درخواست تا مصاحبه و صدور ویزا برای مهاجرین ممکن است سه تا نود روز طول بکشد.

راه‌های افزایش شانس برای صدور ویزا

همان‌طور که می‌دانید درخواست افراد به‌منظور دریافت ویزای گردشگری آمریکا به شرایط و مدارک آن و همچنین نحوه انجام فرایند صدور ویزا بستگی دارد، اما به‌طورکلی با داشتن چند شرایط می‌توان شانس گرفتن ویزا را افزایش داد. این شرایط عبارت‌اند از برخورداری از سرمایه مالی کافی، داشتن شغل مناسب و یا داشتن سوابق مسافرتی به کشورهای دیگر.

همان‌طور که در توضیحات پیشین بیان کردیم، داشتن دعوت‌نامه آمریکا نیز شانس شما را به‌منظور دریافت ویزای توریستی به‌شدت افزایش می‌دهد، اما این مورد به‌منظور دریافت ویزای گردشگری اجبار نمی‌باشد. افزون بر موارد مطرح شده چنانچه شما در کشور خود مشغول به تحصیل باشید شانس شما برای دریافت ویزا افزایش پیدا می‌کند، اما بعضی از شرایط نیز هستند که منجر به رد درخواست شما می‌شوند و یا اینکه شانس شما را برای دریافت ویزا به‌شدت کاهش می‌دهند.

این موارد عبارت‌اند از:

 1. داشتن پرونده باز مهاجرتی در آمریکا
 2. نداشتن تمکن مالی لازم

علاوه بر این چنانچه مهاجر نتواند خود را به آفیسر سفارت اثبات کند، شانس او برای دریافت ویزا کاهش پیدا می‌کند. نکته دیگر این است که برای خانم‌های باردار نیز شانس زیادی برای دریافت ویزای توریستی وجود ندارد.

در پایان توصیه می‌شود که برای مهاجرت به آمریکا از مشاوره رایگان با کارشناسان ریسا گروپ بهره ببرید.

شما می‌توانید با پر کردن فرم زیر، این امکان را فراهم کنید تا کارشناسان ما به رایگان، شرایط شما را برای استفاده از ویزای توریستی آمریکا بررسی کنند و به شما اطلاع دهند.

  فایل صوتی ویزای توریستی آمریکا

  توسط خانم فخر

  فرم ارزیابی رایگان ویزای توریستی آمریکا

   

  رزرو وقت مشاوره حضوری اقامت تحصیلی

  Loading...

  مطالب مرتبط

  مهاجرت به آمریکا

  مهاجرت به آمریکا

  یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

  ادامه مطلب
  زندگی در آمریکا

  زندگی در آمریکا

  کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

  ادامه مطلب
  مشاوره رایگان ♥
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.