انتخاب صفحه
ویزای لاتاری آمریکا

ویزای لاتاری آمریکا 2024

گرین کارت و یا کارت سبز به مدرکی گفته می‌شود که بیانگر اقامت دائم و قانونی افراد در ایالات متحده آمریکا است. گرین کارت به صاحب خود این امکان را می‌دهد که بتوانند آزادانه در این کشور زندگی کند و همچنین امور مختلف همچون مسافرت، تحصیل و یا کار را انجام بدهد. ساده‌ترین و ارزان‌ترین روشی که می‌توان با استفاده از آن برای دریافت گرین کارت اقدام کرد، شرکت در لاتاری گرین کارت در ایالات متحده است.

واژه لاتاری در لغت به معنای قرعه‌کشی است و هدف اصلی از انجام این قرعه‌کشی‌ها این است که بتوان گرین کارت آمریکا را به افراد مختلف در سراسر دنیا اهدا کرد و از این طریق برای حفظ تنوع نژادی در این سرزمین اقدامات لازم را انجام داد. این مورد یک ارزش اصلی در آمریکا محسوب می‌شود. برنامه لاتاری آمریکا در سال ۱۹۹۰ به‌منظور تشویق افراد برای مهاجرت از کشورهای گوناگون به ایالات متحده به وجود آمد؛ همان‌طور که می‌دانید امروزه به جز مهاجرت از طریق وابستگان درجه یک در کشور آمریکا و مهاجرت‌هایی که به علت شغل صورت می‌گیرد، فرصت‌های بسیار محدودی به‌منظور مهاجرت دائمی و یا قانونی در ایالات متحده آمریکا وجود دارد، اما با استفاده از ویزای لاتاری می‌توان یک بستر مناسب به‌منظور مهاجرت دائمی و قانونی افراد مختلف به این کشور فراهم کرد. امروزه تعداد ویزاهای تنوع نژادی و یا همان ویزاهای لاتاری مطابق قانون به ۵۵ هزار نفر در هرسال محدود است. البته سقف سالانه این ویزا از سال مالی ۲۰۰۰ به ۵۰۰۰۰ کاهش پیدا کرده است.

نکته جالب این است که کنگره آمریکا این کاهش را تحت عنوان کاهش موقت نام‌گذاری کرد، اما هیچ‌گونه تاریخ انقضایی برای این قانون مشخص نشده است. در سال 2017 میلادی نیز دولت این کشور اعلام کرد که کاهش تعداد ویزای تنوع نژادی تا زمانی که نیاز باشد، باقی خواهد ماند.

آن دسته از افرادی که دارای گرین کارت آمریکا هستند، این امکان را دارند که مانند شهروندان آمریکایی آزادانه در این کشور به زندگی، کار یا تحصیل بپردازند؛ علاوه بر این افراد ایرانی که به دریافت گرین کارت آمریکا اقدام می‌کنند، می‌توانند بدون هیچ‌گونه مشکل خاصی به ایران سفر کنند و سپس دوباره با استفاده از همان کارت به آمریکا بازگردند.

قرعه‌کشی لاتاری توسط دولت این کشور و اداره مهاجرت آمریکا صورت می‌گیرد و افراد تحت شرایط نیز امکان شرکت در این برنامه را دارند. سؤالی که ممکن است برای شما به وجود بیاید، این است که چه کسانی واجد شرایط ویزای لاتاری آمریکا هستند؟

شرایط ویزای لاتاری آمریکا

توجه داشته باشید آن دسته از اتباع کشورهایی که در میان مهاجرین به آمریکا دارای سهم پایینی هستند، واجد شرکت در ویزای تنوع نژادی هستند؛ به‌عنوان‌مثال کشورهایی همچون مکزیک، هند و یا چین که به طور معمول تعداد زیادی از مهاجران را به این کشور می‌فرستند، معمولاً شرایط لازم برای دریافت ویزای تنوع نژادی را دارا نیستند. اما کشور ایران جزء این دسته از کشورها قرار نمی‌گیرد و بر این اساس برای ایرانیان این امکان وجود دارد که در قرعه‌کشی تنوع نژادی در آمریکا شرکت کنند و در صورت برنده‌شدن در آن بتوانند به آمریکا مهاجرت کنند.

ممکن است این سؤال نیز برای شما به وجود بیاید که ورود ایرانی‌ها به آمریکا ممنوع است، پس چگونه امکان شرکت در لاتاری برای ایرانیان وجود دارد؟ توجه داشته باشید که هرساله لیستی از کشورهایی که اتباع آن‌ها امکان شرکت در قرعه‌کشی ویزای لاتاری و همچنین دریافت آن را دارند، از طرف اداره مهاجرت ایالات متحده آمریکا اعلام می‌شود و کشور ایران نیز تا اکنون جزء آن دسته از کشورهایی بوده است که امکان شرکت در لاتاری گرین کارت آمریکا را داشته است. اما آن دسته از متقاضیانی که خواهان ثبت‌نام در ویزای لاتاری آمریکا هستند، باید دارای یک شرط اصلی باشند. به‌منظور واجد شرایط بودن برای دریافت این ویزا، متقاضیان باید بر اساس قانون مهاجرت و ملیت در کشور آمریکا پذیرفته شوند و همچنین تحصیلات ۱۲ساله دبیرستان یا حداقل ۲ سال سابقه کار در پنج سال اخیر در رشته شغلی خود با نمره ۷ به بالا را دارا باشند؛ در واقع باید بگوییم اصلی‌ترین شرط به‌منظور ثبت‌نام در لاتاری این است که متقاضیان حداقل مدرک تحصیلی را که معادل دیپلم آمریکا است، دارا باشد که این دیپلم در ایالات متحده معادل ۱۲ سال تحصیل است. به همین دلیل در ایران آن دسته از افرادی که دارای دیپلم فنی و حرفه‌ای و کاردانش، هنرستان یا مدارس شبانه هستند، امکان شرکت در لاتاری را ندارند و فقط در صورتی این امکان برای آن‌ها وجود دارد که در زمان ثبت‌نام دانشجو باشند و حداقل یک سال تحصیل در دانشگاه را انجام داده باشند.

نکته‌ای که باید به‌خاطر داشته باشید، این است که شرط تحصیلی بیان شده فقط برای متقاضی اصلی ضرورت دارد و افراد خانواده‌ای که با او قصد مهاجرت دارند، به‌عنوان زیرمجموعه محسوب می‌شوند و ضرورتی برای داشتن این شرط تحصیلی ندارند.

چنانچه فرد متقاضی مهاجرت به ایالات متحد شرط تحصیلی بیان شده را دارا نباشد، باید دارای سابقه شغلی باشد که در وزارت امور خارجه آمریکا پذیرفته شده باشد.

مورد بعدی که به بیان آن می‌پردازیم، محدودیت سنی برای ثبت‌نام لاتاری است. توجه داشته باشید که ثبت‌نام در لاتاری دارای هیچ‌گونه محدودیت سنی نمی‌باشد و تنها شرط فقط داشتن ۱۲ سال تحصیل است که با دیپلم ایالات متحده آمریکا معادل است. آن دسته از افراد زیر ۲۱ سال که مجرد هستند و دارای دیپلم نیز هستند، این امکان را دارند که هم به همراه والدین خود و هم به‌صورت تک‌نفره برای ثبت‌نام در لاتاری اقدام کنند.

زمان ثبت نام لاتاری

برنامه ثبت‌نام ویزای لاتاری از ماه اکتبر که مصادف با مهرماه در ایران است، آغاز می‌شود و تا آبان‌ماه ادامه خواهد داشت.

موردی که باید همواره به‌خاطر داشته باشید، این است که هرچقدر ثبت‌نام شما زودتر انجام شود و مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام را زودتر تکمیل کنید، ثبت‌نام شما در اولویت قرار خواهد گرفت و سریع‌تر انجام می‌شود. در ادامه به بیان مزایایی که ویزای لاتاری دارا است، می‌پردازیم.

مزایای ویزای لاتاری

چنانچه شما فرد خوش‌شانسی باشید، بهترین راهی که برای مهاجرت به ایالات متحده می‌توان از آن استفاده کرد، لاتاری است. فایده‌ای که روش لاتاری دارد این است که دارای بازه زمانی بسیار کمی است و از زمان ثبت‌نام در زمان برنده‌شدن در قرعه‌کشی حدود دو سال زمان صرف می‌شود. درصورتی‌که برای انجام دیگر روش‌های مهاجرت و اخذ گرین کارت، ممکن است زمان زیادی صرف شود.

موضوع دیگری که باید به‌خاطر داشته باشید، این است که مهاجرت از طریق روش‌های غیر از لاتاری دارای شرایط مخصوص خود نیز است؛ به‌عنوان‌مثال فرد باید دارای یک ویژگی خاص همچون برجستگی علمی و یا ورزش باشد و یا اینکه یکی از اعضای خانواده درجه یک او اقامت آمریکا را داشته باشند. اما لاتاری دارای هیچ‌کدام از این شرایط نمی‌باشد و فرد فقط باید مدرک دیپلم یا دو سال سابقه کار در سال‌های اخیر را دارا باشد.

مزیت دیگر ویزای تنوع نژادی این است که دارای محدودیت‌های سنی، مذهبی، فرهنگی و اقتصادی نمی‌باشد و همه افراد این امکان را دارند که به‌راحتی در این قرعه‌کشی شرکت کنند؛ علاوه بر این برای مهاجرت به ایالات متحده بدون استفاده از ویزای تنوع نژادی، افراد باید مدارک و سندهای بسیار زیادی را جمع‌آوری کنند که زمان جمع‌آوری و تحویل این مدارک نیز طولانی است و باعث سخت‌تر شدن کار فرد می‌شود. برنده لاتاری این مزیت را دارد که بتواند بدون دریافت مدرک زبان خاصی به ایالات متحده وارد شود و در سفارت نیز می‌تواند به زبان فارسی صحبت کند و نیازی به مترجم نخواهد داشت؛ علاوه بر این، این افراد این امکان را دارند که بتوانند همچون شهروندان آمریکایی از کمک‌های دولتی همچون بیمه، کمک‌هزینه غذا، مسکن و … استفاده کنند.

افزون بر این موارد شرکت در لاتاری ایالات متحده دارای هزینه‌های اداری نمی‌باشد و در واقع متقاضیان در زمان ثبت‌نام هیچ‌گونه هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. آن‌ها فقط باید از طریق اینترنت مدارک خود را در سایت اصلی بارگذاری کنند. جمع‌آوری این مدارک نیز فرایند سخت و هزینه‌بری نمی‌باشد؛ در واقع افراد برای این کار نیاز به ترجمه مدارک خود ندارند و فقط عکس لاتاری ممکن است برای آن‌ها هزینه بسیار کمی داشته باشد.

افرادی که برنده ویزای لاتاری می‌شوند، این امکان را دارند که در هرکدام از ایالت‌های آمریکا که مایل هستند، زندگی کنند، خانه بخرند، به تحصیل بپردازند و یا اینکه کار موردنظر خود را آغاز کنند.

یکی از شایعاتی که در مورد ویزای تنوع مهاجرتی وجود دارد، این است که به برندگان لاتاری خانه اهدا می‌شود و یا اینکه آن‌ها دارای حقوق هستند؛ درصورتی‌که این مورد صحیح نمی‌باشد. افرادی که  ویزای تنوع نژادی لاتاری را برنده می‌شوند، فقط حق زندگی، تحصیل و کار را در ایالات متحده دارند و هیچ‌گونه حقوق و یا خانه‌ای به‌منظور سکونت رایگان در اختیار آن‌ها قرار داده نمی‌شود.

علاوه بر این هیچ راهی به‌منظور افزایش شانس افراد در این قرعه‌کشی‌ها وجود ندارد. توصیه می‌شود که هیچ‌وقت در یک سال با یک سری اطلاعات تکراری دو بار ثبت‌نام نکنید، زیرا شانس اولیه خود را نیز از دست می‌دهید. افراد متأهل این امکان را دارند که هر بار به‌صورت جداگانه و با یک زیرمجموعه در لاتاری گرین کارت آمریکا ثبت‌نام کنند.

ضمناً آن دسته از افرادی نیز که دارای سابقه کیفری هستند، می‌توانند در این قرعه‌کشی‌ها شرکت کنند، زیرا هیچ‌گونه اطلاعاتی در مورد سابقه کیفری آن‌ها در سایت ثبت نمی‌شود. اما پس از برنده‌شدن آن‌ها این امکان وجود دارد که در کنسولگری‌ها سابقه آن‌ها بررسی شود و مشکلاتی به وجود بیاید.

آیا امکان واگذاری امتیاز لاتاری به فرد دیگری وجود دارد؟

توجه داشته باشید که در صورت برنده‌شدن در این قرعه‌کشی فقط خود فرد شرکت‌کننده و زیرمجموعه‌های او این امکان را دارند که از امتیاز مهاجرت استفاده کنند و امکان واگذاری، خرید و فروش این امتیاز به‌هیچ‌وجه وجود ندارد.

توصیه‌ای که به شما می‌شود این است که چنانچه در یک سال برای ثبت‌نام در لاتاری از تصویری استفاده کردید و  برنده نشدید، در سال بعد از همان تصویر تکراری استفاده نکنید، زیرا شانس شما را برای برنده‌شدن کاهش می‌دهد.

همان‌طور که می‌دانید امروزه متأسفانه کنسولگری‌های آمریکا در ایران فعالیت ندارند و چنانچه شما قصد گرفتن وقت از سفارت را داشته باشید، می‌توانید به کشورهای همسایه همچون ترکیه، ارمنستان، امارات و یا دیگر کشورها سفر کنید و قبل از آن نیز به‌صورت اینترنتی از سفارت وقت گرفته باشید.

تفاوت گرین کارت با تابعیت آمریکا

توجه داشته باشد آن دسته از افرادی که در قرعه‌کشی لاتاری برنده می‌شوند، کارت سبز آمریکا را دریافت می‌کنند که با تابعیت و شهروندی در آمریکا متفاوت است.

اولین تفاوت این دو سند این است که گرین کارت آمریکا دارای مدت‌زمان مشخصی است و یا اینکه در اصطلاح دارای تاریخ انقضا است، اما سند شهروندی ایالات متحده هیچ‌گونه مدت‌زمان محدودی ندارد. علاوه بر این به‌منظور دریافت تابعیت آمریکا افراد باید سوگند یاد کنند که همیشه و در هر شرایطی به ایالات متحده وفادار باشند؛ درحالی‌که برای دریافت گرین کارت آمریکا  این مورد الزامی نمی‌باشد.

نکته دیگر این است آن دسته از افرادی که شهروند آمریکا هستند و تابعیت آن را دارند، می‌توانند در انتخابات این کشور شرکت کنند و یا امتیازات حقوقی را دریافت کنند؛ درحالی‌که دارنده گرین کارت از این امتیازها برخوردار نیست، البته به‌خاطر داشته باشید که دارندگان گرین کارت آمریکا درصورتی‌که در این کشور زندگی نمی‌کنند، لازم است که هر ۶ ماه یکبار به آمریکا باز گردند، اما برای شهروندان آمریکا همچین محدودیتی وجود ندارد.

البته آن دسته از افرادی که دارای گرین کارت ایالات متحده هستند، درصورتی‌که ۵ سال به‌صورت مستمر در این کشور زندگی کنند، به شهروندان آمریکا تبدیل می‌شوند و می‌توانند تابعیت آن را دریافت کنند.

مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام در لاتاری آمریکا 2024

آخرین موردی که به بیان آن می‌پردازیم، مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام در لاتاری است. این مدارک عبارت‌اند از:

  1. آدرس محل سکونت همراه با کد پستی فرد متقاضی
  2. عنوان مدرک تحصیلی که می‌تواند دیپلم لیسانس و یا … باشد.
  3. وضعیت تأهل و تعداد فرزندان و همچنین مشخصات فرزندان
  4. ایمیل معتبر و شماره تماس
  5. عکس مطابق با استانداردهای لاتاری

اما استانداردهای لاتاری برای عکس چیست؟ عکسی که برای شرکت در قرعه‌کشی لاتاری گرفته می‌شود، باید دارای پشت زمینه سفید باشد و همچنین همانند عکس‌های پرسنلی باید به‌صورت تمام‌رخ و بدون کلاه باشد و شانه‌ها نیز در عکس مشخص باشند؛ علاوه بر این عکس‌های باحجاب نیز در صورت معلوم بودن کل صورت مانعی ندارند. حجم فایل این عکس نیز باید برابر و یا کمتر از ۲۴۰ کیلوبایت باشد. توجه داشته باشید که عکس‌های تار، بی‌کیفیت، مات و یا عکس‌هایی که دارای پشت زمینه رنگی هستند، مورد پذیرش قرار نمی‌گیرند.

شما می‌توانید با پر کردن فرم زیر، این امکان را فراهم کنید تا کارشناسان ما به رایگان، شرایط شما را برای استفاده از ویزای لاتاری آمریکا بررسی کنند و به شما اطلاع دهند. ضمناً می‌توانید با کلیک روی دکمه زیر، ویدئوی آموزش رایگان 0 تا 100 ثبت نام در لاتاری را دریافت کنید.

فایل صوتی ویزای لاتاری آمریکا

توسط خانم فخر | مهاجرت به آمریکا

فرم ثبت نام لاتاری آمریکا

 

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.