انتخاب صفحه

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی

شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است که این کشور را در چشم جهانیان بسیار مشهور کرده است.

کشور پرتغال در جنوب غربی کشور اسپانیا و در ساحل اقیانوس اطلس واقع شده است. این کشور یکی از 26 عضو منطقۀ شینگن است که حدود 10 میلیون نفر جمعیت دارد. پرتغال یک کشور امن، مرفه و با ثبات اقتصادی است که هزینۀ زندگی در آن به نسبت دیگر کشورهای اروپایی مقرون‌به‌صرفه‌ است. همچنین از لحاظ مراقبت‌های بهداشتی رتبۀ سوم را در شاخص‌های جهانی کسب کرده است و از لحاظ آموزش عمومی سطح باکیفیتی دارد. پایتخت کشور پرتغال شهر لیسبون است که از لحاظ قدمت دومین پایتخت اروپا بعد از آتن شناخته شده است.

یکی از راه‌های مهاجرت و اقامت دائمی در کشور پرتغال، اخذ گلدن ویزا یا همان ویزای طلایی است که از طریق سرمایه‌گذاری برای افراد خارج از اتحادیۀ اروپا صادر می‌شود. شما می‌توانید با خرید ملک و یا ایجاد یک فرصت شغلی، مشمول دریافت گلدن ویزای پرتغال شوید و تنها پس از گذشت 5 سال، اقامت دائم این کشور را کسب کنید.

ریسا گروپ در این مقاله سعی می‌کند تمام جزئیات گلدن ویزای پرتغال را بیان کند تا شما بدانید که کشور پرتغال چه چیزی را ارائه می‌دهد و در ازای آن چه چیزی از شما می‌خواهد.

تاریخچۀ گلدن ویزای پرتغال

کشور پرتغال پیش از سال 2012 برنامه‌ای برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی نداشت. اما پس از اینکه متوجه رکود اقتصادی بزرگی شد، به این فکر افتاد که از راه‌حل‌های خارجی استفاده کند. به همین دلیل در 8 اکتبر 2012 تصمیم گرفت که اولین برنامۀ گلدن ویزای پرتغال را برای جذب سرمایه‌گذاران خارج از اروپا ارائه دهد. این برنامه‌ریزی بسیار خوب پیش رفت و توانست اقتصاد پرتغال را احیا کند. به‌طوری که از سال 2012 تا حالا، گلدن ویزای پرتغال توانسته بیش از 7500 سرمایه‌گذار خارجی را به این کشور جذب کند و سرمایه‌ای بیش از 5 میلیارد دلار به اقتصاد پرتغال تزریق کرده است. نکتۀ قابل توجه این است که  بیش از 90 درصد متقاضیان مجوز اقامت خود در پرتغال را از طریق خرید املاک و مستغلات دریافت کرده‌اند که تا حد زیادی محبوب‌ترین شکل سرمایه‌گذاری است.

طبق قانون جدید که از 1 ژانویه 2022 تصویب شده است، دولت پرتغال خرید ملک در شهرهای پرتراکم از جمله لیسبون، پورتو و آلگاروه را محدود کرده و درصدد است که سرمایه‌گذاران را بیشتر در رسیدن به اهداف زیر سوق دهد:

 • سرمایه‌گذاری در مناطق کم تراکم
 • بازسازی شهری
 • میراث فرهنگی
 • فعالیت‌هایی که ارزش زیست محیطی یا اجتماعی بالایی دارند
 • بهره‌وری و تولید شغل

از آن‌جایی که برنامه‌ریزی‌ها مدام درحال تغییر هستند، به محض اینکه تصمیم گرفتید که از گلدن ویزای پرتغال استفاده کنید، سریعا اقدام کنید و آن را به زمان دیگری موکول نکنید چرا که ممکن است دولت پرتغال براساس تصمیمات کشوری خود برنامۀ دیگری را ارائه دهد که خیلی به نفع شما نباشد. سعی کنید تا دیر نشده از این فرصت بی‌نظیر اقتصادی بهره ببرید.

مزایای گلدن ویزای پرتغال

شما با گرفتن گلدن ویزای پرتغال از مزایای بسیاری برخوردار می‌شوید که شامل اعضای خانواده‌تان نیز می‌شود، از جمله:

پرتغال پاسپورت درجه A ارائه می‌دهد. دارندگان این پاسپورت می‌توانند به 186 کشور بدون ویزا سفر کنند. پاسپورت پرتغالی ششمین پاسپورت قدرتمند در فهرست پاسپورت‌ها است.

سرمایه‌گذاری اولیه به منظور دریافت پاسپورت نیست و شما باید مسیر کوتاه 5 ساله را برای گرفتن تابعیت پرتغالی طی کنید. (پرتغال از جمله‌کشورهایی است که تابعیت دوگانه را مجاز می‌داند.)

البته لازم نیست که برای بهره‌مندی از مزایای سفر منتظر شهروندی باشید، مجوز ویزای اقامت پرتغال، شما را از امتیازات سفر به حوزۀ شنگن برخوردار می‌کند!

یکی دیگر از مزایای این برنامه این است که بازار املاک و مستغلات پرتغال یکی از امن‌ترین و جذاب‌ترین بازارها در میان تمامی کشورهای دارای ویزای طلایی است.

به طور کلی مزایای گلدن ویزای پرتغال را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • کار و زندگی در یک کشور عضو اتحادیۀ اروپا
 • بهره‌مندی از خدمات بهداشتی و آموزشی برای تمام اعضای خانواده
 • زندگی در کشوری مقرون‌به‌صرفه اما با کیفیت
 • سفر بدون ویزا به تمام نقاط اتحادیۀ اروپا
 • پاسپورت پرتغالی پس از 5 سال
 • شرط اقامت آسان (7 روز در سال اول و 14 روز در دوره‌های دوسالۀ بعدی)

شرایط اخذ گلدن ویزای پرتغال

سرمایه‌گذاری در پرتغال به سه طریق سرمایه‌گذاری در املاک، تجارت و خرید سهام امکان پذیر است. گزینۀ سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات محبوب‌ترین راه است اما دو گزینۀ دیگر مخصوص افرادی است که علاقه‌مند به راه‌اندازی یک شرکت و استخدام کارگران پرتغالی یا پرداخت کمک مالی به موسسات یا مشاغل در پرتغال هستند. شما می‌توانید از طریق یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری زیر، واجد شرایط اخذ گلدن ویزای پرتغال شوید:

 • ملکی به ارزش حداقل 500.000 یورو (در منطقه کم تراکم 400.000 یورو) خریداری کنید.
 • در مناطق بازسازی شهری حداقل به ارزش 350.000 یورو (در منطقه کم تراکم 280.000 یورو) سرمایه‌گذاری ملکی کنید.
 • حداقل 350.000 یورو در یک صندوق سرمایه‌گذاری که از طرف دولت پرتغال تنظیم می‌شود، سرمایه‌گذاری کنید. (مانند کمیسیون اوراق بهادار)
 • سرمایۀ خود را به حساب بانکی در کشور پرتغال انتقال دهید. این مبلغ باید حداقل 1 میلیون یورو باشد.
 • خرید سهام شرکت به ارزش یک میلیون یورو
 • سرمایه‌گذاری در یک شرکت به ارزش حداقل یک میلیون یورو
 • ایجاد اشتغال برای حداقل 10 شهروند پرتغالی
 • با حداقل سرمایۀ 350.000 یورو یک شرکت نوپا تجاری ثبت کنید و یا موجب تقویت سهام یک شرکت تجاری دیگر شوید.
 • با حداقل سرمایۀ 350.000 یورو، اسپانسر فعالیت‌های تحقیقاتی در علم و فناوری شوید.
 • با حداقل سرمایۀ 250.000 یورو از هنر و میراث ملی پرتغال حمایت کنید.

اشخاص واجد شرایط دریافت گلدن ویزای پرتغال

ویژگی‌هایی که باید برای اخذ این ویزا داشته باشید:

 • 18 سال به بالا داشته باشید.
 • یک سرمایه‌گذاری مفید در کشور پرتغال انجام دهید.
 • دارای سابقۀ کیفری نباشید.
 • متعهد شوید که به مدت 5 سال این سرمایه‌گذاری را حفظ می‌کنید.

شهروندی در کشور پرتغال

شما پس ازگذشت 5 سال سرمایه‌گذاری، می‌توانید شهروند کشور پرتغال شوید. در این مدت نیاز نیست که دائما در این کشور اقامت داشته باشید. در سال اول تنها 7 روز و در دوره‌های دوسالۀ بعدی 14 روز را باید در این کشور بگذرانید.

شرایط همراهان در اخذ گلدن ویزای پرتغال

 • همسر یا شریک زندگی شما باشد.
 • کودکان شما به شرط اینکه زیر 18 سال داشته باشند.
 • کودکان بالای 18 سال به شرط اینکه از لحاظ مالی به شما وابسته باشند و ازدواج نکرده باشند.
 • خواهر و برادران شما و همسرتان به شرط اینکه زیر 18 سال سن داشته باشند.

مراحل اخذ گلدن ویزای پرتغال

قدم اول: به پرتغال سفر کنید و حوزۀ سرمایه‌گذاری خود را انتخاب کنید.

قدم دوم: یک حساب بانکی پرتغالی باز کنید و شمارۀ مالیات تنظیم کنید.

قدم سوم: سرمایه‌گذاری خود را تکمیل کنید و برای گلدن ویزای پرتغال اقدام کنید.

قدم چهارم: مجوز اقامت خود را دریافت کنید.

قدم پنجم: برای شهروندی پرتغال اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای درخواست گلدن ویزای پرتغال

 • فرم درخواست رسمی ویزای پرتغال
 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس در اندازه پاسپورت
 • مدرک بیمۀ درمانی معتبر در پرتغال
 • اثبات عدم سوء پیشینۀ کیفری
 • سوگندنامه‌ای مبنی بر اینکه به مدت 5 سال سرمایه‌گذاری خود را در پرتغال حفظ خواهید کرد.
 • رسید پرداخت

مدت اعتبار گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال در ابتدا یک سال اعتبار دارد. پس از آن به شرط اینکه سرمایه‌‌گذاری‌تان را حفظ کرده باشید، می‌توانید آن را برای دوره‌های دو ساله تمدید کنید. پس از گذشت 5 سال شما می‌توانید اقامت دائم کشور پرتغال را کسب کنید و به عنوان یک شهروند اروپایی، آزادی رفت‌وآمد و دسترسی به بازارهای اروپایی را خواهید داشت.

کسب اقامت بدون دریافت گلدن ویزای پرتغال

در نهایت، اگر گلدن ویزای پرتغال گزینه‌ای مناسب برای شما نیست، راه‌های دیگری برای اقامت پرتغال وجود دارد، از جمله:

 • نشان دادن تملک مالی خاص
 • یافتن شغل در این کشور
 • داشتن همسر یا شریک پرتغالی

البته مزیت ویزای طلایی در مقایسه با این مسیرهای اقامتی دیگر این است که به شما امکان می دهد تمام شرایط عادی را دور بزنید. البته از یادگیری زبان پرتغالی برای شهروند شدن نباید غافل شد.

به طور کلی مهمترین ویژگی گلدن ویزای پرتغال این است که دربرابر سرمایه‌گذاری که در این کشور انجام می‌دهید، به عنوان فردی ممتاز با شما رفتار خواهند کرد.

هزینه‌های زندگی در پرتغال

به طور میانگین هزینۀ یک خانوادۀ چهار نفره در کشور پرتغال بدون احتساب اجاره، ماهانه 2.000 یورو است.

هزینه‌های زندگی یک فرد به تنهایی بدون احتساب اجاره 500 یورو است.

هزینه‌های زندگی در پرتغال به طور میانگین 77/15% بالاتر از ایران است. و اجاره بها به طور میانگین در پرتغال 68/32 %بیشتر از ایران است.

 

حمل و نقل

پوشاک

ورزش و اوقات فراغت

بازارها

خدمات آب و برق ماهانه

اجاره خانه ماهانه

رستوران

 

نگاهی به شهرهای معروف کشور پرتغال

در دیدگاه جهانی، املاک پرتغالی از طریق دو شهر پورتو و لیسبون و جاذبه‌های گردشگری عظیم سواحل آلگاروه شناخته می‌شوند. بسیاری از خریداران ملک به ساحل نقره‌گون لیسبون تا سواحل خیال‌انگیز آلگاروه علاقه‌مند هستند. ساحل آلگاروه دارای استراحتگاه‌های منحصر به فرد و هتل‌های بزرگ است اما مناطقی از ساحل نیز وجود دارد که کاملا دست نخورده باقی مانده. داخل کشور پرتغال نیز مناطق شگفت‌انگیزی وجود دارد، از جمله تپه‌های ناهموار و مزارع زیتون و انجیر. علاوه براین پرتغال دارای دو جزیرۀ محصور به نام‌های مادیرا و آزور است که خرید ملک در آن‌جا شرایط مخصوصی دارد.

ملیت‌های مختلف، مکان‌های متفاوتی را برای خرید ملک انتخاب می‌کنند. مثلا بریتانیایی‌ها بیشتر به سواحل آلگاروه علاقه‌مند هستند در صورتی‌که فرانسوی‌ها ترجیح می‌دهند در پورتو اقامت داشته باشند. حضور آلمانی‌ها را بیشتر می‌توان در شهر لیسبون و فارو دید. چینی‌ها به گلدن ویزای پرتغال علاقه‌مندند زیرا از این طریق می‌توانند به اتحادیۀ اروپا دسترسی داشته باشند. پرتغال پنجمین مقصد بزرگ برای خریداران املاک چینی است. آن‌ها معمولا آپارتمان‌های لیسبون را به عنوان سرمایه‌گذاری خریداری می‌کنند. از طرفی خریداران روس‌ ترجیح می‌دهند که در کاسکایس و استوریل آپارتمان بخرند.

پرتغال به نسبت دیگر کشورهای اروپایی بازار نسبتا ارزانی برای خرید خانه است هرچند که در دهۀ اخیر قیمت املاک رده‌ بالای لیسبون دو برابر شده است (هر متر مربع 8400 یورو) اما نسبت به لندن (هر متر مربع حدودا 18000 یورو) و پاریس (15500 یورو) بسیار پایین‌تر است. با این‌حال بسیاری از خریداران ثروتمند به خارج از لیسبون و به حومۀ شهر توجه می‌کنند. کاسکایس و استوریل از جمله شهرهای محبوب هستند اما افرادی که زندگی آرام را دوست دارند، معمولا به شهر کامپورتا که در جنوب پایتخت است را انتخاب می‌کنند.

در دهۀ اخیر تقاضای خریداران ملک در پرتغال به مناطق روستایی بسیار بیشتر بوده است زیرا خریداران می‌توانند با قیمت کمتر ملک بزرگتری دریافت کنند؛ به خصوص اگر در فاصلۀ یک ساعتی با فرودگاه بین‌المللی باشد.

سخن نهایی

خرید ملک در پرتغال یکی از معتبرترین‌ راه‌های سرمایه‌گذاری است و شما می‌توانید با اخذ گلدن ویزای پرتغال پس از گذشت 5 سال، اقامت دائم این کشور را کسب کنید. پرتغال مقصدی مناسب برای افرادی است که به دنبال کسب رفاه، امنیت و ثبات اقتصادی هستند.

 

 

 

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.