انتخاب صفحه

ایکیا یا به سوئدی (IKEA) یک شرکت سوئدی تولیدکننده لوازم خانگی و محصولات تزئینی است که توسط اینگوار کمپراد ۱۷ ساله درسال ۱۹۴۳ بنیاد نهاده شد.

دفتر مرکزی این شرکت در شهر آمستردام پایتخت هلند قرار داشته که در سال ۱۹۶۵ تاسیس شده است. البته اولین فروشگاه ایکیا در سال ۱۹۵۸ در خود کشور سوئد گشایش یافت. همچنین نخستین فروشگاه‌های ایکیا در خارج از سوئد، به‌ترتیب در سال ۱۹۶۳ در نروژ و در سال ۱۹۶۹ در دانمارک فعالیت خود را آغاز کردند.

آن روزهایی که پسربچه‌ای سوئدی با دوچرخه اش تمام خیابان های جنوب سوئد را می پیمود و کبریت‌ می‌فروخت، کمتر کسی فکرش را می‌کرد که روزی صاحب یکی از بزرگ ترین شرکت ‌ها چند ملیتی در جهان شود. اینگوار کمپراد سوئدی با هوش اقتصادی فوق العاده‌اش تنها ۱۷ سال داشت که استارت تاسیس شرکت ایکیا را زد و چندی بعد با رشد باورنکردنی این شرکت رو به رو شد. تمرکز اولیه‌ی این شرکت، فروش محصولات به‌صورت پستی بود. اینگوار، پول تاسیس شرکت را هم از جایزه‌ای که پدرش برای  موفقیت تحصیلی به او داده بود، فراهم کرد. محصولاتی اولیه‌ی شرکت او، انواع خودکار، کیف پول، قاب عکس، ساعت، جوهرات و جوراب بودند. اینگوار از همان ابتدا تمرکز خود را روی فروش محصولات با قیمت پایین معطوف کرد.

جالب است بدانید که کمپراد حتی در نام گذاری شرکت نیز خلاقیت به خرج داد و نام ایکیا که مخفف ۴ کلمه است را انتخاب کرد؛ این کلمات عبارتند از: نام خودش (ingvar)، نام خانوادگی اش (kamprad)، مزرعه ای که در آن بزرگ شده (Elmtaryd) و نام شهرش (Agunnaryd).

پیشرفت این شرکت کوچک به قدری خوب بود که درمدت کوتاهی توانست دامنه فعالیت خود را از فروش محصولات کوچکی مانند جوراب، خودکار، ویا کیف‌پول و… به لوازم بزرگ‌تری همچون مبلمان ولوازم خانگی گسترش دهد.

شرکت ایکیا به حدی توانست در حیطه تولید موفق شود که در همان اوایل رقیبانی سرسخت را در برابر خود دید. شرکت‌های رقیب از ترس ورشکست شدن و رکود بازارشان، تولیدکنندگان مبلمانی را که با ایکیا کار می‌کردند، را وادار به تحریم و بایکوت شرکت ایکیا کردند. این تحریم‌ها ، طبیعتا باید به ضرر ایکیا تمام می‌شد، اما وضعیت جور دیگری پیش رفت.

طراحی محصولات آماده مونتاژ

شرکت ایکیا به‌خاطر تحریم‌ها، مجبور به طراحی و اجرای طرح‌های مبلمان، توسط طراحان خود شرکت شد. همین اتفاق، باعث جرقه خوردن ایده‌ طراحی محصولات آماده مونتاژ شد. اولین ایده محصولات قابل مونتاژ که متعلق به شرکت ایکیاست، هم امکان جا‌به‌جایی را آسان‌تر میکند و هم محصولات با قیمت کمتری می‌توانند عرضه شوند. این گونه از عرضه محصولات و نوآوری در تولید آنها، عاملی برای سرعت بخشیدن به پیشرفت روز افزون این شرکت شد.

نوآوری های شرکت ایکیا

نوآوری‌های ایکیا در نوع خود بسیار منحصر به فرد وجالب است. همانطور که اشاره شد، تولید محصولات آماده مونتاژ، یکی از چندین نوآوری این شرکت می باشد اما بهتر است بدانید ایکیا از اولین شرکت‌هایی بود که خرید اینترنتی و غیرحضوری را در دستور کار خود قرار داد. افتتاح رستوران‌های ارزان قیمت، در شعب این شرکت، یکی دیگر از ابتکارات این برند است.

به گفته‌ کامپراد، ایده تاسیس رستوران در شعب فروشگاه‌های ایکیا، برگرفته از تجربیات دوران نوجوانی او در فروش محصولات است. او یک بار در نوجوانی تصمیم گرفت که هر فرد، به ازای سفارش ۵۰۰ خودکار وفروش آنها در سوئد یک قهوه رایگان دریافت خواهد کرد. این کار سبب جذب مشتری واشتیاق آن‌ها برای خرید خودکارهایش می‌شد.

او بعد از امتحان این روش به این نتیجه رسید که این خلاقیت، بر جذب مشتریان تاثیر به سزایی دارد وهمه خودکارهایش با استفاده از این خلاقیت با سرعت زیادی به فروش می‌رسد. به همین خاطر پس از چندین سال این ایده را در تاسیس فروشگاه‌های زنجیره ای خود نیز پیاده کرد.

یکی از ابداعات جالب ومنحصر به فرد این شرکت که اخیرا آن را اعلام کرده اما هنوز به مرحله اجرایی خود نرسیده‌ است، ایده تولید مبلمان هوشمند است که مثل دستیار صوتی هوشمند گوشی‌های اندروید و آی‌او‌اس، عمل خواهد کرد. این ایده همچنان در دست بررسی است و محققان این شرکت، روی این فناوری، تمرکز کرده‌اند تا در آینده‌ای نه چندان دور، شاهد ورود لوازم خانگی هوشمند به بازار باشیم.

دسته بندی محصولات ایکیا

شما می‌توانید در نمایندگی‌های فروشگاه های ایکیا حدود ۱۲ هزار محصول را پیدا کرده و بخرید. این محصولات در گروه های مختلفی دسته بندی می‌شوند و هر یک از آن‌ها، در یکی از دسته‌های گسترده زیر قرار می‌گیرند و تقریبا هر کالا وابزاری که در این دسته‌ها قرار بگیرد، توسط این برند، تولید شده است؛ به همین دلیل، گستره محصولات ایکیا، بسیار وسیع‌ است. اما به طور کلی تمامی تولیدات در ۱۸ عنوان ودپارتمان اصلی تقسیم بندی شده اند:

 1. دپارتمان اتاق خواب
 2. دپارتمان اتاق نشیمن
 3. اتاق کودک
 4. دپارتمان دکوراسیون
 5. منسوجات
 6. جعبه‌های نگهداری اشیای کوچک و بانکه‌ها
 7. اسباب‌‌بازی کودکان
 8. روشنایی
 9. ابزار آشپزی
 10. دپارتمان غذاخوری
 11. لوازم آشپزخانه
 12. ابزار مربوط به دفاتر خانگی
 13. دستشویی
 14. انبار ثانویه(حیاط خلوت)
 15. دپارتمان ابزارآلات بیرون از منزل
 16. تولیدات مربوط تجارت
 17. ابزار مربوط به سرسرا
 18. دپارتمان ابزار شست‌وشو.

ویژگی های تولیدات ایکیا

از شاخص ترین ویژگی‌های محصولات ایکیا، قیمت نسبتا ارزان و قابل دسترس بودن آن‌هاست، تمام این مزایا در عین طراحی زیبا و ساده است. علاوه بر این‌ها این تولیدات کیفیت قابل قبولی دارند و ارتباط مستمر و مفید این شرکت با مشتریان، یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت برند ایکیا بوده‌ است.

به همین دلیل است که شعار شرکت ایکیا (سادگی، زیبایی و کارایی) است. ایکیا از اولین شرکت‌های است که استفاده از مواد سبک مثل نئوپان در صنایع چوبی خود استفاده کرده و تعهد به حفظ طبیعت، از ابتدا یکی از اصول مهم این شرکت بوده است.

راز موفقیت آیکیا چه بوده است؟

شرکت ایکیا سبک جدیدی از طراحی وسایل منزل را ارائه کرده است. سبکی که بر سادگی و حذف زوائد غیرکاربردی از اثاثیه منزل بسیار کمک می‌کند. در محصولات برند آیکیا خبری از نقش‌ و نگارهای تزئینی پیچیده و شلوغ که در دیگر مبلمان کلاسیک می‌بینیم نیست. در تولید میز و صندلی و مبلمان برند ایکیا سعی می‌شود تا درعین سادگی زیبایی نیز ارائه شود. سادگی همواره آرامش‌بخش و راضی کننده است. زندگی انسان امروزی پیچیده و در هم ریخته‌است. ما همواره در محیطهای شلوغ قرار می‌گیریم؛ بنابراین وقتی با سادگی مواجه می‌شویم احساس اطمینان خواهیم کرد.

اثر ایکیا چیست؟

یکی از نکات جالب این برند ورود آن به روان شناسی ومشاوره است؛ در مباحث روان شناسی اثر ایکیا به این معنی است که مردم ارزش بیشتری نسبت به وسایلی که در ساخت آنها زحمت کشیده‌اند قائل شوند.

سرنوشت اینگوار چه شد؟

اینگوار کامپراد، در ۲۷ ژانویه ۲۰۱۸ چشم از جهان فروبست اما او در طول زندگی با وجود دارایی هنگفت اش هیچ‌وقت به‌دنبال داشتن زندگی لوکس و گران‌قیمت نبود. به گفته‌ خود او، در تمامی سفرهایش از کلاس اکونومی هواپیما استفاده کرده وهیچ‌وقت انتخابش، هتل‌های گران‌قیمت ولوکس نبوده اند.

حتی خودروهای اینگوار هم هیچ‌وقت خودروهای آنچنانی و با امکانات خاص و باکلاس بالا نبوده اند.

اینگوار کامپراد، حتی چندین سال قبل از مرگش، مدیریت برند ایکیا ومدیریت فروشگاه‌ها را به پسرش ماتیاس اینگوار سپرد.

تمامی این نوآوری ها و خلاقیت ها باعث پیشرفت روزافزون این برند در صحنه تولید محصولات خانگی شد وحتی به یکی از ۱۰۰ برند برتر جهان از نگاه نشریه‌ی فوربس تبدیل شد.

 

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.