انتخاب صفحه

بعضی از مشاغل به دلیل ماهیت بین المللی که دارند، در اکثر کشورهای جهان به خصوص در کشورهایی که از رونق اقتصادی خوبی برخوردارند، بازار کار بسیار مناسبی دارند.

یکی از این رشته ها رشته حسابداری است که از پرکاربرد ترین و پرمتقاضی ترین رشته ها در سراسر جهان است؛ به همین دلیل است که جوانان با استعداد و علاقه مند به این رشته، همواره به دنبال تحصیل در این رشته هستند تا در نهایت بتوانند آینده شغلی خوبی برای خود و خانواده‌شان رقم بزنند. در این مقاله سعی داریم ابتدا به بررسی شرایط کلی کشور سوئد در رابطه با کار و اقتصاد آن بپردازیم.

کشور سوئد در شمال قاره اروپا قرار گرفته است و از همسایگان نروژ، دانمارک و فنلاند می‌باشد. کشور سوئد از نظر کار و مشاغل در وضعیت مساعدی قرار داشته و امسال نیز لیست مشاغل مورد نیاز سوئد، همانند سال های اخیر به انتشار درآمده است. مهاجرت مردم به کشور سوئد سبب شده است تا جمعیت این کشور، افزایش چشم گیری پیدا کرده و بیشترین مهاجرت ها در جهت کار داشته باشد.

کار در سوئد برای ایرانیان همانند دیگر کشورهای اروپایی نیاز به ویزای کار سوئد خواهد داشت و متقاضیان کار در بازار کار مهندسی حسابداری در سوئد باید در ابتدا واجد شرایط برای مهاجرت باشند و سپس برای اخذ ویزای کار اقدام نمایند.

حسابداری در کشور سوئد

یکی از کشورهای زیبا و آرامی که بازار کار مناسبی برای رشته حسابداری دارد، کشور سوئد است که در منطقه اسکاندیناوی قرار دارد. اقتصاد این کشور جزو اقتصادهای بزرگ، برتر و با ثبات است؛ همچنین سوئد از جمله کشورهای صنعتی این قاره محسوب می‌شود.

در این کشور زیبا، فرصت‌های شغلی فراوانی در زمینه های مختلف برای حسابداران فراهم است و به همین دلیل، عده‌ی کثیری از متخصصان این رشته از تمام دنیا از جمله ایران برای استفاده از فرصت‌های استخدام حسابداران در سوئد، اشتیاق زیادی دارند.

هر ساله سوئد لیست مشاغل مورد نیاز در این کشور را اعلام می‌کند که در سال های اخیر، همواره رشته حسابداری در این لیست حضور داشته است؛ قرار گرفتن در این لیست به این معنی است که متقاضیان می توانند به منظور استخدام از فرصت استخدام حسابدار نهایت بهره را ببرند و وارد سیستم کسب و کار این کشور پیشرفته وصنعتی اتحادیه اروپا شوند.

با توجه به اینکه رونق اقتصاد کشور سوئد هر روز افزایش می‌یابد و همچنین تاسیس شرکت های بین المللی و استارتاپ های بسیار متعدد در نقاط مختلف سوئد باعث شده تا حسابداری به یک شغل ضروری و پرمتقاضی تبدیل شود.

چون این موضوع که اکثر کسب و کارها (حتی مشاغل وابسته به اینترنت) و شرکت ها به حسابداران مجرب وحرفه‌ای نیاز دارند، شرایط مهاجرت کاری را برای حسابداران آسان کرده است.

هرساله این فرصت های شغلی بیشتر و بیشتر نیز خواهند شد، چون نیاز این کشور تا چند سال آینده به این رشته چند برابر خواهد شد.

آیا برای مهاجرت نیاز است تا به زبان سوئدی مسلط باشیم؟

حسابداران برای اخذ ویزای شغلی در کشور سوئد بایستی مدرک زبان سوئدی معتبر (C1) اخذ کرده و به دنبال آن به اداره مهاجرت این کشور مراجعه کنند.

بهتر است بدانید که شما بدون ارائه‌ی مدرک زبان سوئدی، امکان اخذ ویزای شغلی کشور سوئد، جاب آفرها(فرصت‌های شغلی در مواقع خاص) و همچنین دریافت پیشنهادهای کاری از کارفرمایان فعال در سوئد را نخواهید داشت.

البته باید خاطر نشان کرد که اخذ ویزا و پذیرش برای گذراندن دوره زبان سوئدی در این کشور نیز امکان پذیر خواهد بود.

شرایط مورد نیاز برای مهاجرت کاری حسابداری به سوئد چیست؟

حسابداران و حسابرس‌ها برای مهاجرت به کشور سوئد، باید واجد شرایط موارد زیر باشند:

  1. مدارک تحصیلی حسابداری معتبر
  2. سابقه کار چند ساله (پنج سال و یا بیشتر)
  3. مهارت های کلامی وشفاهی مناسب
  4. دانش K3 و IFRS

به این نکته توجه داشته باشید که شغل حسابداری در هر کشور دارای نظام جداگانه ای است و مهندسان حسابدار همچون پزشکان، نیاز به معادل سازی مدرک خود دارند؛ بنابراین برای این منظور لازم است تا اقدام به معادل سازی مدارک تحصیلی خود کنید.

کار در سوئد برای متقاضیان ایرانی نیز پیرو این قوانین بوده و آنها ملزم به داشتن تمامی شرایط و انجام معادل سازی هم خواهند بود.

همچنین کسانی که مدرک حسابداری دارند ودر این حوزه مشغول به‌کار هستند، می‌توانند برای دریافت اقامت سوئد اقدام نمایند، اما پیش از آن لازم است یک دوره‌ی ۳ ماهه رایگان را در مراکزی که برای اداره‌ی شرکت‌های کوچک به شما آموزش می‌دهند، فرا بگیرند.

حقوق دریافتی حسابداران در سوئد

حسابداران مشغول در بخش‌های دولتی بر اساس قانون مدیریت کشوری و طبق مصوبه وزارت کار سوئد حقوق دریافت می‌کنند، اما عوامل متعددی چون میزان تجربه، مهارت و تخصص و همچنین سابقه کاری در میزان حقوق دریافتی حسابدار در بخش خصوصی تأثیرگذار هستند.

به طور کلی حقوق دریافتی سالانه یک حسابدار در سوئد، بین ۶۰.۰۰۰ دلار الی ۱۸۰.۰۰۰ دلار آمریکا می‌باشد که بستگی به سابقه کاری و مهارت حسابدار نیز دارد.

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.