انتخاب صفحه

حقوق بازنشستگی مقدار پولی می باشد که در سالمندی و وقتی که افراد دیگر توانایی کار کردن ندارند، به آن ها تعلق خواهد گرفت. مقدار این حقوق بازنشستگی در همه افراد یکسان نمی باشد و به عوامل مختلفی مانند میزان حقوق قبای افراد، مدت زمان کار کردن آن ها و هم‌چنین میزان پس انداز آن ها بستگی دارد.

امروزه به دلایل مختلفی مانند رفاه بالا و امکانات گوناگون، زندگی در کشور سوئد طرفداران زیادی پیدا کرده است.

مهاجرت  کردن به کشور سوئد از طریق شیوه های مختلفی انجام می شود. یکی از این شیوه ها اخذ ویزای بازنشستگی سوئد می باشد که می‌تواند زمینه را برای دریافت اقامت دائمی در این کشور نیز فراهم کند. با اینکه مهاجرت از طریق کار و یا تحصیل از محبوبیت زیادی در میان افراد متقاضی برخوردار می باشد، اما مهاجرت کردن در زمان بازنشستگی نیز در میان افراد از محبوبیت خاصی برخوردار می باشد.

برخی از کشورها با امکانات گوناگونی که به بازنشستگان ارائه می دهند، این فرصت را برای آن ها فراهم می کنند که مهاجرت را انتخاب کنند. مهاجرت کردن در دوران بازنشستگی دارای مزایای زیادی می باشد.

از جملهٔ مزایای مهاجرت در این دوران می توان به برخوردار شدن از امکانات بهداشتی و درمانی پیشرفته و همچنین برخورداری از زندگی آرام اشاره کرد.

نظام بازنشستگی در سوئد

نظام بازنشستگی در کشور سوئد از سه بخش تشکیل شده است:

  1. حقوق بازنشستگی همگانی از دولت
  2. حقوق بازنشستگی خدمتی از کارفرمای شما
  3. یک پس انداز احتمالی توسط خود شما

حقوق بازنشستگی همگانی بر اساس همه درآمدهایی که فرد در طول زندگی به دست می آورد، تشکیل می شود. افراد در هر سالی که کار می کنند و مالیات می پردازند، حقوق بازنشستگی همگانی را نیز کسب می کنند. علاوه بر این، افراد از طریق چهار سال اول زندگی فرزند خود، صرف نظر از اینکه چه مدت مرخصی والدین داشته اند، پول فوق العاده ای را در حساب بازنشستگی همگانی خود خواهند داشت.

علاوه بر این مرخصی والدین که به بیان آن پرداختیم، اقدامات دیگر مانند تحصیل با وام دانشجویی، انجام خدمت وظیفه (آموزش مقدماتی خدمت سربازی)، دریافت غرامت بیماری یا فعالیت یا دریافت غرامت بیکاری نیز از طرف دولت در حقوق بازنشستگی افراد جبران خواهد شد.

این اتفاق برای اکثر مردم به وقوع پیوسته است که هر چقدر میزان درآمد بیشتری داشته باشند و دیرتر نیز بازنشسته شوند، مقدار حقوق بازنشستگی آن ها افزایش پیدا می کند. به این مورد نیز توجه داشته باشید که فرآیند بالارفتن حقوق و دستمزد در کشور سوئد و صندوق های بازنشستگی آن، بر روی مقدار حقوقی که افراددر سنین کهنسالی دریافت می کنند، تأثیر دارد.

حقوق بازنشستگی همگانی افراد که از سوی دولت پرداخت می شود، توسط اداره بازنشستگی مدیریت و پرداخت تامین می شود.

حقوق بازنشستگی همگانی از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است:

  1. حقوق بازنشستگی بر مبنای درآمد
  2. پس انداز بازنشستگی و حقوق
  3. بازنشستگی تضمینی

برای کسانی که در بین سال های 1938 و 1953 متولد شده باشند، فوق العاده بازنشستگی نیز در حقوق بازنشستگی همگانی شان قرار داده می شود.

اگر افراد در سال 1937 یا قبلا متولد شده باشند، حقوق بازنشستگی همگانی آن ها شامل فوق العاده بازنشستگی و حقوق بازنشستگی تضمینی احتمالی می باشد. به این مورد نیز توجه داشته باشید که حقوق بازنشستگی همگانی به صورت مادام العمر پرداخت می‌شود.

چنانچه میزان حقوق بازنشستگی افراد پایین باشد، فوق العاده مسکن و حمایت مالی معاش سالمندان نیز به حقوق بازنشستگی آن ها اضافه خواهد شد. جالب است بدانید که اگر یک خویشاوند نزدیک شما فوت کند، این امکان برای شما وجود دارد که حقوق بازنشستگی بازماندگان را دریافت کنید. این نوع از حقوق، یک حمایت مالی بابت از دست دادن درآمد شما تحت عنوان بازمانده به حساب آورده می شود.

بخش های مختلف نظام حقوق بازنشستگی

حقوق بازنشستگی بر مبنای درآمد

هر سال شانزده درصد از درآمد مبنای بازنشستگی افراد و سایر دریافتی های مشمول مالیات حقوق بازنشستگی بر مبنای درآمد اختصاص داده می شود.

درآمد مبنای بازنشستگی می تواند شامل انواع مختلفی از درآمدها باشد. این درآمد مبنای بازنشستگی می تواند علاوه بر حقوق و دستمزد؛ بعنوان مثال شامل درآمد حاصل از فعالیت های کسب و کار (خود اشتغالی)، پول والدین، غرامت بیکاری،‌ بیماری یا فعالیت و … نیز باشد.

حقوق پس انداز بازنشستگی

هر سال  دو‌ و نیم درصد از درآمد مبنای بازنشستگی و سایر دریافتی های مشمول مالیات افراد به پس انداز بازنشستگی آن ها اختصاص داده می شود. سرمایه گذاری این پول ها با خود افراد می باشد که می توانند صندوق های مشاع را انتخاب کنند یا  اینکه اجازه بدهند تا پول ها در صندوق مشاع منتخب دولتی بنام AP7 Såfa واریز شوند.

حقوق بازنشستگی تضمینی

چنانچه افراد در طی زندگی خود از میزان درآمد کافی برخوردار نباشند، این امکان برای آن ها وجود دارد که از حق دریافت حقوق بازنشستگی تضمینی برخوردار شوند. انجام این کار، یک حفاظت اساسی به شمار آورده می شود که در درجه نخست بر اساس میزان مبلغ حقوق بازنشستگی بر مبنای درآمد افراد و مدت زمانی که در سوئد زندگی کرده اند، تعیین می شود، اما به وضعیت تأهل افراد نیز بستگی دارد.

فوق العاده مسکن برای سالمندان

فوق العاده مسکن، کمک هزینه فوق العاده‌ای می باشد کـه بـه حقو ق بازنشستگی عمومی افراد افزوده می شود؛ به همین دلیل تعیین میزان فوق العاده مسکن بستگی به عواملی مانند میزان درآمد، دارایی و وضعیت خانوادگی افراد دارد.

زمانی که افراد وارد سن شصت و پنج سالگی می شوند، تمامی مبلغ بازنشستگی خود را دریافت می کنند و این امکان را نیز دارند که برای فوق العاده مسکن تقاضا کنند. متقاضیان می توانند این نوع از درخواست را بدون توجه به نوع مسکن و یا حتی اگر صاحب مسکن هستند، انجام دهند.

شرایط اخذ ویزای بازنشستگی سوئد

افرادی که برای اخذ اقامت در کشور سوئد در زمان بازنشستگی متقاضی می باشند، این امکان را دارند که مهاجرت از طریق اخذ ویزای سرمایه‌گذاری را جایگزین اخذ ویزای بازنشستگی کنند. در این روش افراد باید مبلغی به میزان حداقل صد هزار یورو را در حوزه های تجاری و ثبت شرکت در این کشور سرمایه گذاری کنند و  همچنین از تمکن مالی مناسبی نیز برخوردار باشند. افراد به منظور اثبات تمکن مالی خود باید مبالغی برابر با دویست هزار کرون سوئد برای فرد سرمایه گذار، صد هزار کرون سوئد همسر و برای هر فرزند زیر 18 سال نیز پنجاه هزار کرون سوئد را در اختیار داشته باشند.

مزایای مهاجرت به سوئد با استفاده از سرمایه گذاری

از جمله مزایای مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری این می باشد که نیازی به ارائه مدرک زبان نمی باشد.

این مورد نیز قابل ذکر است که به طور کلی هزینه زندگی در کشورهای حوزه اسکاندیناوی مانند سوئد در مقایسه با دیگر کشورهای اروپای غربی بالا می باشد، اما با وجود این مورد نیز باید مد نظر باشد که در کشور سوئد، میان درآمد ساکنین و قدرت خرید آن ها برابری تقریبی دیده می شود.

نحوه اخذ ویزای بازنشستگی سوئد

به منظور انجام این کار، افراد باید درخواست خود را برای گرفتن کارت اقامت و یا ویزای خود از طریق اداره مهاجرت سوئد پیگیری کنند.

مدارک عمومی برای اخذ ویزای کشور سوئد شامل مواردی از جمله پاسپورت معتبر با اعتبار حداقل 6 ماه، مدارک هویتی مانند شناسنامه، گواهی سلامت، گواهی عدم سو پیشینه، گواهی تمکن مالی و عکس پاسپورتی می شوند. به منظور دریافت ویزای سرمایه گذاری، مدارک مربوطه که نشان دهنده مبلغ سرمایه گذاری، حوزه فعالیتی و سایر اطلاعات موجود باشند نیز باید ارائه گردند.

لازم به ذکر است که گواهی تمکن مالی، یکی از موارد ضروری بوده و نشان می دهد که فرد این توانایی را دارد تا هزینه های خود و خانواده را برای مدت زمان دو سال تأمین کند. علاوه بر این، داشتن مدارکی که نشان دهنده موفقیت در کسب و کار در گذشته می باشد نیز در اخذ این نوع ویزا بسیار کمک کننده خواهد بود.

متقاضیان بازنشسته نیز باید مدارک بازنشستگی خود را که از یک نهاد معتبر دریافت مقرری ماهیانه داشته‌اند، نیز ارائه کنند. لازم به ذکر است که در صورت پنج سال اقامت در کشور سوئد، این امکان برای افراد متقاضی به وجود می آید که درخواست خود را به منظور اخذ اقامت دائم این کشور به اداره مهاجرت سوئد ارائه دهند و هم چنین در صورت پنج سال زندگی با اقامت دائم، کاندیدای دریافت پاسپورت سوئد گردند.

کشور سوئد به دلایل گوناگونی از جمله فراهم آوردن زمینه برای برابری اجتماعی و اقتصادی میان ساکنین و آزادی و محیط شغلی رضایت بخش، یه یکی از مقاصد ایده آل برای مهاجران تبدیل شده است.

در ادامه با جزئیات دیگری در مورد حقوق بازنشستگی در سوئد آشنا می شویم.

جزئیاتی درباره حقوق بازنشستگی سوئد

با توجه به اینکه متوسط هزینه های زندگی در شهرهای اصلی سوئد چون استکهلم هزار و دویست یورو درنظر گرفته شده است، می توان به این موضوع اشاره کرد که بازنشستگان در این کشور، دغدغه مالی زیادی را نخواهند داشت و می توانند زندگی خود را در رفاه و آسایش به سر برند.

علاوه بر این، مطابق با  بررسی های انجام شده در سال 2020، کشور سوئد در جایگاه هشتم برترین کشورهای جهان از نظر کیفیت زندگی قرار دارد و این امر به خودی خود نشان دهنده میزان بالای رفاه اجتماعی زندگی در این سرزمین می باشد.

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.