انتخاب صفحه

دانشگاه صنعتی چالمرز در جنوب غربی کشور سوئد قرار دارد و ارائه دهنده خدمات تحصیلی در رشته‌های فنی مهندسی، علوم پایه و معماری می‌باشد و هم چنین یکی از معتبرترین دانشگاه‌های فنی قاره اروپا نیز به شمار می‌رود. مطابق آمار حدود چهل درصد از مهندسان سوئدی در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند. این دانشگاه در سال ۱۸۲۹ به وسیله ویلیام چالمرز تاسیس شد. این دانشگاه جزء یکی از سه دانشگاه سوئد می‌باشد که دارای نام شخصی است.

این دانشگاه در حال حاضر دارای حدود یازده هزار دانشجو می‌باشد که چهل درصد آن‌ها در مقطع فوق لیسانس از اتباع غیر سوئدی می‌باشند.

از سال ۲۰۰۷ تمام رشته‌های مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و این موضوع، شرایط را برای تحصیل افراد غیر سوئدی در این کشور، آسان‌تر می‌کند.

این دانشگاه در سطح جهان برای آموزش، پژوهش و نوآوری، برنامه‌های کاربردی گسترده‌ای را ارائه می‌دهد و در این زمینه شناخته شده می‌باشد. این دانشگاه با توجه به معیارهای خود می‌تواند در آینده به احتیاج‌ها و نیازمندی‌های جامعه به خوبی پاسخ بدهد. این دانشگاه در چندین سال اخیر یکی از برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در سوئد به حساب آورده می‌شود.  ادانشگاه چالمرز فرآیند پذیرش دانشجویان بین المللی را از سال ۱۹۷۰ آغاز کرده است. منظور از این موضوع این می‌باشد که دانشگاه چالمرز در زمینه آموزش دانشجویان بین المللی از سابقه خوبی برخوردار است و می‌تواند امکانات لازم برای تحصیل کردن افراد را فراهم کند.

با توجه به اینکه بسیاری از متقاضیان رشته‌های فنی مهندسی به دنبال این می‌باشند که یک دانشگاه عالی را از نظر اساتید و آموزش برای خود انتخاب کنند، دانشگاه چالمرز در رنکینگ‌های جهانی از جایگاه مناسبی برخوردار می‌باشد و می‌تواند یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل افراد باشد. تحصیل کردن در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه چالمرز به شدت تحت تأثیر تحقیقات می‌باشد و مدت زمان تحصیل در این مقطع دو سال می‌باشد. در این دانشگاه و در مقطع کارشناسی، دانشجویانی با بیش از هفتاد ملیت گوناگون در چهل رشته کارشناسی ارشد با زبان بین المللی انگلیسی تحصیل می‌کنند.

از میان هر هزار دانشجوی دانشگاه چالمرز، هزارنفر آن‌ها در مقطع کارشناسی ارشد بین المللی مشغول به تحصیل می‌باشند. این دانشگاه همواره با  شرکت‌های چند ملیتی برجسته ارتباطات گسترده برقرار می‌کند تا از این طریق بتواند برای بهبود برنامه‌های کارشناسی ارشد خود، اقدامات لازم را انجام دهد و هم‌چنین این اطمینان را نیز به وجود بیاورد که افراد پس از پایان تحصیلات خود می‌توانند شغل مورد نظر خود را انتخاب کنند. این اقدام دانشگاه چالمرز سبب می‌شود تا جزء بهترین دانشگاه‌ها در رنکینگ جهانی باشد. افزون بر موارد بیان شده، سمینارها و کارگاه‌های آموزشی، به دانشجویان مشاوره حرفه‌ای برای دستیابی به شغل مناسب را می‌دهد. دانشگاه چالمرز با تعداد زیادی از کارفرمایان، مشاوران، فارغ التحصیلان و سایر دانشگاه‌ها برای کمک به دانشجویان خود در زمینه پیدا کردن شغل مناسب ارتباط برقرار می‌کند.

ویژگی‌های دانشگاه چالمرز

 1. دارا بودن اساتید با سابقه
 2. آموزش و پژوهش عمیق
 3. ارائه پروژه با توجه به تجربه کار با دیگران
 4. قرار داشتن در شهر گوتنبرگ: شهر گوتنبرگ‌ مکانی بسیار زیبا و خوش آب و هواست و از لحاظ مهاجرت و زندگی اجتماعی بسیار مناسب می‌باشد.

دپارتمان‌های دانشگاه چالمرز

از ژانویه سال ۲۰۰۵ دانشگاه چالمرز به دپارتمان‌های زیر تقسیم شد:

 1. تکنولوژی اطلاعات کاربردی
 2. مکانیک کاربردی
 3. فیزیک کاربردی
 4. معماری
 5. مهندسی شیمی و بیولوژی
 6. مهندسی عمران و محیط زیست
 7. علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر
 8. انرژی و محیط
 9. فیزیک پایه
 10. تکنولوژی مواد و ساخت
 11. علوم ریاضی
 12. میکرو تکنولوژی و علوم نانو
 13. توسعه محصول و سخت
 14. علوم رادیویی و فضایی
 15. تکنولوژی کشتی رانی و دریا نوردی
 16. سیگنال و سیستم
 17. مدیریت فناوری و اقتصاد

پردیس‌ها

دانشگاه صنعتی چالمرز دارای دو پردیس بزرگ در گوتنبرگ می باشد. هر دو منطقه دانشگاه در نزدیکی مرکز شهر قرار دارند و از طریق اتوبوس می‎توان به راحتی به آن‌ها دسترسی پیدا کرد. هر محوطه دانشگاه از یک پارک علمی برخوردار می‌باشد که در آن شرکت‌های زیادی به انجام فعالیت‌های خود مشغول هستند و از این طریق ارتباط میان آموزش و صنعت را برقرار می‌کنند. دانشگاه چالمرز دارای چندین مرکز تحقیقاتی پیشرفته نیز در خود دانشگاه می‌باشد.

افرادی که در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند، با توجه به نوع تکالیف و پروژه‌هایی که انجام میدهند، در طول تحصیل به امکانات مراکز تحقیقاتی دسترسی دارند؛ علاوه بر این، آزمایشگاه‌هایی نیز در زمینه‌های مختلف، امکانات و سالن‌های ورزشی، مسکن و خوابگاه، رصدخانه فضایی اونسالا و … در این دانشگاه وجود دارند.

پردیس یوهانبرگ

قدیمی‌ترین و بزرگترین محوطه دانشگاه چالمرز در منطقه شهر یوهانبرگ قرار دارد. این منطقه جایی است که برخی از تدریس‌ها و بسیاری از تحقیقات در آن صورت می‌گیرد. افرادی که در رشته‌های معماری یا مهندسی تدریس می‌کنند، بیشتر دوره‌های خود را در این پردیس گذرانده‌اند. در این قسمت از دانشگاه، ساختمان اتحادیه دانشجویی نیز وجود دارد.

پردیس Lindholmen

پردیس Lindholmen در یکی از مدرن‌ترین و در حال گسترش‌ترین مناطق شهر واقع شده است. این منطقه با شرکت‌های نوآور در زمینه ارتباطات سیار، حمل و نقل هوشمند و صنعت رسانه مدرن ارتباطات گسترده دارد.

تحصیل در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه چالمرز سوئد

دانشگاه چالمرز برنامه‌های تحصیلی خود را در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری ارائه می‌دهد. بیشتر برنامه‌های تحصیلی که در مقطع لیسانس در این دانشگاه ارائه می‌شود، به زبان سوئدی می‌باشد، اما برنامه‌های تحصیلی در مقطع فوق لیسانس و دکتری به زبان انگلیسی ارائه می‌شود؛ به‌ همین دلیل ارائه‌ی مدرک زبان معتبر آیلتس و یا تافل ضرورت دارد.

در مقطع کارشناسی ارشد، امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی بی شماری وجود دارد. زمان دوره‌های فوق لیسانس دو سال می‌باشد و در پایان دوره به دانشجو مدرک فوق لیسانس اعطا می‌شود. لازم به ذکر است که دانشجو در زمان انجام تحصیلات خود، این مجوز  را دارند که به صورت پاره وقت کار کنند. هزینه‌ی تحصیل در مقطع دکتری رایگان می‌باشد و حدود یک پنجم فارغ تحصیلان رشته‌های مهندسی و معماری در مقطع دکتری در این دانشگاه  مشغول به تحصیل می‌شوند. دانشجویان دکتری با کمک سوپروایزر خود دوره‌ی مورد نظر را با توجه به رشته‌ی تحصیلی و علایق خود انتخاب می‌کنند. نتایج تحقیق و پژوهش‌هایی که آن‌ها انجام داده‌اند، در مجلات علمی بین المللی چاپ می‌شود. دانشجوی دکتری باید از پایان نامه خود دفاع کند و در صورت پذیرش پایان نامه، مدرک دکتری را دریافت می‌کند و پس از آن به مجامع علمی بین المللی معرفی می‌شود.

کتابخانه‌ها

این دانشگاه دارای سه کتابخانه اصلی می‌باشد و دانشجویان می‌توانند در مناطق ساکت و آرام به مطالعه کتاب‌های مورد نظر خود بپردازند؛ علاوه بر این در این کتابخانه‌ها امکانات دیگری مانند: قرض گرفتن کتاب، اتاق مطالعه گروه کتاب، دسترسی به منابع الکترونیکی (همچنین خارج از دانشگاه)، خودکارهای تخته سفید، اسکنرها، حافظه‌های USB و … نیز وجود دارد.

شرط تسلط به زبان انگلیسی

شرط تسلط بر زبان انگلیسی در دانشگاه صنعتی چالمرز، معادل یا بالاتر از دوره انگلیسی، دوره متوسطه شش می‌باشد. افراد می‌توانند با کسب نمره لازم در یک آزمون انگلیسی که بین المللی می‌باشد، مانند تافل یا آیلتس، این شرایط را فراهم کنند. داشتن تحصیلات متوسطه یا تحصیلات دانشگاهی که قبلا در برخی از کشورها به دست آمده باشد نیز می‌تواند این شرط را برآورده کند.

شرایط لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه صنعتی چالمرز

 1. گواهینامه‌ها و مدارک تحصیلی از دانشگاه
 2. متن دروس و نمرات تکمیل شده: کارنامه دوره‌ها و نمرات تکمیل شده مورد نیاز است.
 3. اثبات مهارت زبان انگلیسی: دانشجویان بین المللی به طور متعارف این دانش را با ارسال آزمون‌های تأیید شده با حداقل نتیجه آزمون تعیین می‌کنند.
 4. اثبات اینکه شرایط خاص ورود را دارا هستید توضیحات دوره (برنامه درسی) باید برای هر دوره / موضوعی ارائه شود که ممکن است پیش نیاز خاصی را داشته باشد.
 5. الزامات خاص برنامه شامل مدرک لیسانس (یا معادل آن) با گرایشات
 6. ثبت کردن تابعیت
 7. نمونه کار پروژه‌ها (در صورت وجود)
 8. نامه انگیزه و هدف
 9. تجربه کاری: گواهینامه‌های تجربه کاری مربوطه یا سایر گواهینامه‌های حرفه‌ای، در صورت وجود.
 10. توصیه نامه
 11. میانگین نمره تجمعی: کلیه متقاضیان تشویق می‌شوند مدارکی رسمی را به دانشگاه ارائه دهند که به صورت واضح به بیان میانگین نمره تجمعی متقاضی برای تحصیلات کارشناسی پرداخته باشد.
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.