انتخاب صفحه

سوئد از جمله از کشورهایی است که در شمال قاره‌ی اروپا در منطقه‌ی اسکاندیناوی واقع شده است. پایتخت این کشور که بزرگ‌ترین شهر سوئد نیز می‌باشد، استکهلم نام دارد. از نظر مساحت سوئد، چهارمین کشور بزرگ اروپا محسوب می‌شود. سوئد عضو سازمان ملل متحد، شورای اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی و… می‌باشد. هشتمین سرانه‌ی تولید ناخالص داخلی را سوئد دارا است و جایگاه خوبی در جنبه‌های متفاوت ملی همانند آزادی، بهداشت، آموزش، کیفیت زندگی، مردم سالاری، اختلاف طبقاتی، رفاه و توسعه‌ی انسانی دارد.

در سوئد همه‌ی خانواده‌هایی که دارای فرزند هستند، کمک هزینه‌ی فرزند دریافت می‌کنند. در صورتی که افراد درآمدی کافی نداشته باشند و اجاره‌ی بالایی پرداخت کنند، می‌توانند کمک هزینه‌ی مسکن دریافت کنند. از طرفی کمک هزینه‌ی مراقبت به کسانی داده می‌شود که فرزند توان‌خواه دارند. اما اگر پدر و مادر از یکدیگر طلاق گرفته باشند، باید نفقه یا کمک مالی نگهداری به سرپرست کودک پرداخت شود. این مقدار پول می‌تواند بخشی از هزینه‌های نگداری فرزندان را تامین کند. در صورتی می‌توان از اداره‌ی بیمه تقاضای کمک مالی کرد که پدر و مادر درآمد کافی نداشته باشند و یا والدین دیگر پولی نپردازند.

بیمه‌ی والدین چیست؟

بیمه والدین به پدر و مادران شاغل این امکان را می‌دهد که از کار خود مرخصی بگیرند و در عین حال از فرزندان خود نگهداری کنند. پول والدین، کمک مالی می‌باشد که والدین دریافت می‌کنند تا در خانه بمانند و وظیفه‌ی مراقبت از فرزندانشان را انجام دهند. گرفتن مرخصی تحصیلی و اداری در سوئد برای مردان و زنان با هدف نگهداری از کودک، امری طبیعی است؛ اما آمار حکایت از این دارد که شمار زنانی که در منزل می‌مانند بیشتر از مردان است. برای ایجاد برابری و عدالت، مردان نیز باید زمانی را در خانه در کنار کودکان خود سپری کنند. می‌توان طی ۴۸۰ روز پول والدین را دریافت کرد، به این شکل که ۳۹۰ روز اول تقریبا ۸۰ درصد حقوق خود را دریافت می‌کنید و بابت ۹۰ روز باقی‌مانده، روزانه حدود ۱۸۰ کرون دریافت خواهید کرد. کرون واحد پول سوئد می‌باشد. این در حالی است که والدین فاقد درآمد و یا کم درآمد از حق دریافت ۲۵۰ کرون در طول ۴۸۰ روز برخوردار هستند. پدر و ولی یک نوزاد می‌تواند به مدت ده روز در خانه بماند و از صندوق بیمه پول بگیرد.

والدین تازه وارد هم که فرزند دارند و در سوئد اقامت می‌کنند، می‌توانند پول والدین را درخواست کند. در این حالت است که والدین می‌توانند با توجه به سن فرزندشان پول دریافت کنند.

از طرفی اگر افراد خود شاغل باشند و فرزندشان بیمار شود و نتواند به مهد  کودک برود، آنان می‌توانند بیمه‌ی والدین را دریافت نمایند. به این بیمه، بیمه‌ی موقت والدین گفته می‌شود. در این شرایط افراد ۸۰ درصد حقوق خود را دریافت می‌کنند.

کمک هزینه‌ی تحصیلات فرزند

صندوق بیمه برای همه‌ی کودکان کمک هزینه‌ایی را پرداخت می‌نماید. این کمک هزینه یک ماه پس از تولد کودک و یا یک ماه پس از مهاجرت به سوئد امکان پرداختش وجود دارد. تا سن ۱۶ سالگی کمک هزینه فرزند پرداخت می‌گردد. البته این کمک هزینه اولاد بیشتر به افرادی داده می‌شود که بیش از دو فرزند دارند. در واقع مبلغ کمک هزینه اولاد به تعداد فرزندان بستگی دارد. این کمک هزینه در بیستم هر ماه واریز می‌شود. در صورتی که در نگهداری کودک ولی دیگری نیز مشارکت داشته باشد، کمک هزینه بین دو نفر تقسیم می‌گردد. البته این قانون شامل کودکانی است که از ابتدای ماه مارس سال ۲۰۱۴ به بعد به دنیا آمده‌اند.

تا سن ۱۶ سالگی پدر و مادر کمک هزینه‌ی فرزند را دریافت می‌کند و سپس نوجوانان در رده‌ی سنی ۱۶ تا ۲۰ سالگی که در دبیرستان به تحصیل مشغول هستند، کمک هزینه تحصیلات دریافت می‌نمایند. مقدار این هزینه در ماه ۱۲۵۰ کرون می‌باشد و در ماه از اول سپتامبر تا آخر ماه ژوئن پرداخت می‌شود. جوانان می‌توانند این کمک هزینه را تا بیست سالگی و ترم بهار دریافت کنند. در واقع در ابتدا این کمک هزینه به خانواده پرداخت می‌شود و زمانی که کودک به سن قانونی می‌رسد، به خود او پرداخت می‌شود. کمک هزینه‌ی تحصیلی توسط اداره‌ی مرکزی کمک مالی تحصیلی یا CSN پرداخت می‌شود.

فایل صوتی حق اولاد در سوئد

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.