انتخاب صفحه

سوئد یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای کار و تحصیل است. به این جهت که این کشور از نظر اقتصادی جایگاه بسیار ارزنده ای دارد؛ همچنین نرخ پایین بیکاری برای جویندگان کار همواره جذاب بوده است.

مشاغل مورد نیاز کشور سوئد

هر کشور همیشه زمینه ای برای اشتغال افراد تحصیل کرده و باتجربه در بخش های پررونق اقتصادی آماده می‌کند؛ کشور سوئد نیز از این قاعده مستثنا نیست. بازار کار رقابتی در سوئد مانند بسیاری از کشور‌های اروپایی سبب کاهش نرخ بیکاری وهمچنین رضایت شاغلان از حقوق و کیفیت زنگی‌شان خواهد شد.

در سالهای گذشته سوئد به دلیل قوانین کاری فوق العاده وحقوق های قابل قبول برای افراد، با خیل عظیمی از درخواست اقامت برای اشتغال روبه رو شده است؛ این موضوع باعث شد تا در سال ۲۰۱۸، بیست درصد متقاضیان رد شوند.

قبل از اینکه به دنبال کار در سوئد بگردید توصیه می شود ابتدا مشاغل مورد تقاضا را بررسی کنید.

همیشه استخدام افراد متقاضی بین المللی با سوابق حرفه ای وخاص نیز آسان تر خواهد بود. به این منظور مهاجران جویای شغل هر ساله باید لیستی که خود کشور سوئد به منظور کمبود شغل ارائه می دهد را مطالعه کرده، تا بتوانند بر طبق آن اقدام به مهاجرت شغلی کنند.

مشاغل موجود در این لیست معمولا نیازهای اساسی این کشور هستند یعنی به قدری ضروری اند که حتی نیازی به تسلط به زبان سوئدی نخواهد بود‌.

لیست مشاغل موردنیاز در سوئد شامل مشاغل اساسی مثل داروساز، معلم دبیرستان، مهندسین عمران، مکانیک و برق، مهندسان شیمی، معلمان حرفه ای وارائه دهنده علوم خاص، توسعه دهندگان نرم افزار و فناوری اطلاعات(IT)، دندانپزشکان، پزشکان و پرستاران، و اساتید دانشگاه می‌شود.

کمبود نیروی کار مشاغل مهندسی در سوئد:

براساس تجزیه و تحلیل انجام شده درسال ۲۰۲۰ توسط PES، کشور سوئد، به افراد دارای تخصص در رشته های مهندسی ساختمان وساخت وساز، خدمات فنی ساختمان، مهندسی شیمی، برق، گرمایش، لوله کشی وتهویه، مکانیک، مهندسی معدن، متخصص متالوژی، کارشناسی ارشد و تکنسین برق و مشاغل مرتبط با آنها نیاز اساسی داشته وبا کمبود نیروی کار مواجه است.

حقوق تخمینی مهندسان در کشور سوئد:

میانگین درآمد مهندسان در سوئد از ۲۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ کرون سوئد (معادل دو تا پنج هزار یورو) در ماه متغیر است.

آمارها نشان می دهند که سوئد تا سال ۲۰۳۵ میلادی کاهش چشمگیری در عرصه پرورش مهندسان متوسطه و افراد تحصیل کرده در رشته های صنعتی روبه روست. حتی PES سوئد نیز پیش بینی کرده که به دلیل افزایش افراد بازنشسته، طی پنج تا ده سال دیگر کمبود نیروی کار بیشتر نمایان خواهد شد. با همه این تفاسیر مهاجرت به سوئد یکی ز بهترین فرصت برای مهندسان به شمار خواهد آمد.

کمبود شدید نیروی کار برای بخش‌های وزارت بهداشت و درمان سوئد

افزون بر مشاغل مهندسی، اخیرا کمبود پزشک متخصص، دندان پزشک، پرستار، توسعه دهنده سیستم، واستادان پزشکی نیز در سوئد دیده می‌شود و پیش بینی‌ها از کمبود شدید نیروی کار طی پنج تا ده سال آینده خبر می‌دهند.

لیست PES سوئدی مشخص کرده است که مشاغلی مثل دستیاری پرستار و پرستاری (آموزش دیده در دوره‌های آموزشی مقدماتی)، مراقبت های اورژانسی، نگهداری از سالمندان وکودکان، تکنسین اتاق عمل، تخصص اطفال، مراقبت‌های روانپزشکی و رشته بهداشت عمومی و اشعه ایکس در سوئد بسیار مورد نیاز است.

حقوق تخمینی برای پرستاران درسوئد:

پرستاران به ازای هر ساعت کاری ۲۲۵ کرون دریافت می کنند؛ این در حالی است که با در نظر گرفتن مزایا و اضافه کاری به طور میانگین حقوق یک پرستار درسال در این کشور سوئد چیزی حدود پانصد هزار کرون پیش بینی می شود. کافیست شما در هر یک از مشاغل فوق کسب مهارت کنید تا برای ورود به بازار کار سوئد آماده شوید. اما اگر شما در اینگونه مشاغل دانش و تجربه ای کسب نکرده اید، نگران پیدا کردن شغل نباشید.

حداقل دستمزد در سوئد:

کشور سوئد به دلیل سطح بالای کیفیت زندگی وحتی شرایط سازمان یافته خود شناخته شده است. همچنین استکهلم پایتخت این کشور مرکز شرکت های بزرگ در بخش‌های مختلف همچون فعالیت‌های نوپا وپیشرو در زمینه‌ی فناوری، مالی و سیستم‌های ارتباطاتی از راه دور است.

تقریبا در اغلب کشورهای اروپایی پیشرفته، سوئد نیز حداقل حقوق رسمی ندارد؛ حداقل حقوق از طریق اتحادیه های کارگری که از شرایط شغلی خبردار هستند، مورد مذاکره قرار می گیرد.

حدود ۹۰ درصد از کارگران شاغل در سوئد، از جمله اعضای غیر اتحادیه، توسط قراردادهای جمعی محافظت می شوند و این توافق نامه ها دستمزدها و همچنین شرایط کار را تنظیم می کنند.

به عنوان یک مرجع غیررسمی، حقوق برای صندوقدار شرکت مک دونالد در حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ کرون سوئد، یا تقریباً ۱۴ دلار در ساعت است که رقم بسیار قابل قبولی مخصوصا در مقایسه با همین شغل در کشور ایران است؛ برای مثال در سال ۲۰۱۹، در صنعت هتل و رستوران ، حداقل حقوق در سوئد ۲۲ هزار کرون یا ۲۵۰۰ دلار بوده است.

حقوق متوسط در سوئد:

  • میانگین حقوق در سوئد، حدود ۴۳ هزار کروه درماه تخمین زده می‌شود.
  • همیشه به یاد داشته باشید که باوجود حقوق بالا در سوئد، هزینه های زندگی نیز بسیار بالا بوده به طوری که مهاجرانی که تازه به سوئد مهاجرت کرده اند باید چیزی حدود ۳۰ درصد از کل حقوق خود را فقط به منظور اجاره خانه خرج کنند.
  • این موضوع به خصوص در پایتخت کشور سوئد، استکهلم و بازار مسکن این شهر اتفاق می افتد.
  • یافتن آپارتمان در استکهلم در بعضی مواقع سخت‌تر از دستیابی به شغل است؛ چون در این برهه از زمان، استکهلم با کمبود شدید مسکن روبرو است.
  • معمولا به طور عادی دامنه حقوق افراد شاغل در سوئد، از ۱۱۴۰۰ کرون شروع میشود (حداقل) وحتی تا ۲۰۰۰۰۰ هزار کرون (حداکثر) می‌رسد.این حقوق ماهانه با احتساب پاداش های دریافتی است.
  • حقوق در بین مشاغل مختلف، تفاوت زیادی دارد. برای مثال شخصی که مشغول کار ساعتی در صنایع خدماتی است می تواند انتظار داشته باشد که در هر ساعت حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ کرون درآمد داشته باشد که با میانگین حقوق سالانه حدود ۱۴۳۰۰۰ کرون برابری می‌کند.
  • به‌طور قطعی نمی‌توان گفت که پردرآمد ترین شغل، کدام است.
  • برخی از مشاغل مانند پزشکی در حوزه‌ی خود از پردرآمد ترین شغل‌ها هستند.
  • اما می‌توان گفت که مدیران ارشد شرکت‌ها دارای بالاترین حقوق هستند؛ آن‌ها مبلغی را به‌عنوان حداقل حقوق دریافت کرده و در ماه حدود 100000 تا 150000 کرون به صورت حق‌الامتیاز می‌گیرند.

آیا تحصیلات در افزایش حقوق در سوئد تاثیرگذار است؟

کاملا مشخص است که افراد با تحصیلات عالی حقوق بیشتری دریافت خواهند کرد، اما سوال اصلی این است که مدرک تحصیلی چقدر می تواند پول بیشتری به درآمد شما اضافه کند؟

حقوق و دستمزد مبتنی بر تحصیلات از مکانی به مکان دیگر به شدت متغیر است وبه رشته شغلی نیز بستگی زیادی دارد. کارگرانی که دارای مدرک دیپلم هستند به طور متوسط ۱۷ درصد بیشتر از همکاران خود که فقط به سطح دبیرستان رسیده اند درآمد دارند.

کارکنانی که لیسانس گرفته اند حدود ۲۴ درصد بیشتر از کسانی که فقط موفق به اخذ مدرک دیپلم شده اند، درآمد دارند وهمچنین افرادی که مدرک کارشناسی ارشد و دکترا دریافت کرده اند در بالاترین سطح حقوق وپاداش قرار دارند.

۱۰ شغل برتر و پر درآمد در سوئد

در پایان این مبحث سعی داریم تا ۱۰ شغل پردرآمد در سوئد را به شما معرفی کنیم.

۱-جراحی وپزشکی

جراحان وپزشکان به دلیل ماهیت وضرورت شغلشان در لیست شغل های پردرآمد قرار دارند.

شغل جراحی، شغلی است که ریسک بالایی می‌طلبد ونیاز به دانش گسترده ویک مسیر یادگیری طولانی است وحتی از مشاغل پر خطر به شمار می رود؛ به همین خاطر است که افراد شاغل در این حرفه، درآمدی با ارزش بالا را دریافت خواهند کرد. محدوده حقوق پزشکان از حدود ۹۰۰۰۰ کرون تا ۲۵۵۰۰۰ کرون در ماه می باشد.

۲-قضاوت

قضات باتوجه به مسئولیت‌های زیادی که در ارتباط با شغلشان دارند حقوق بسیار بالایی نیز خواهند گرفت؛ چون تصمیم گیری و صدور حکم با سرنوشت افراد رابطه مستقیم دارد وبه هیچ وجه کار ساده‌ای نیست ودستمزد بالا برای این شغل که نیازمند تحصیلات خاص و دانش بسیار گسترده‌ای است، کاملاً قابل توجیه است.

محدوده حقوق یک قاضی، معمولا از ۷۵۰۰۰ کرون تا ۲۱۴۰۰۰ کرون در ماه است‌‌.

۳-وکالت

دلیل اصلی اینکه وکلا دستمزدهای نسبتا زیادی کسب می کنند، به دلیل ارزش بالایی است که نسبت به موکل خود دارند. یک وکیل موفق توانایی پس انداز هزاران دلار یا کسب درآمد را دارد. این حرفه به دلیل برخورداری از ارزش درک شده بالا و دانش بالا از پر درآمد ترین ها در سوئد است. محدوده حقوق وکلا از ۶۰۰۰۰ کرون تا ۱۷۰۰۰۰ کرون در ماه است.

۴-مدیریت بانکی

این شغل به دلیل اینکه نیازمند مسئولیت پذیری بسیار بالایی می‌باشد ویعنی فرد باید توانایی امانت‌داری از صدها میلیون سرمایه افراد مختلف را داشته باشد. معمولا حقوق مدیران بانکی از ۵۷۰۰۰ کرون تا ۱۶۳۰۰۰ کرون در ماه متفاوت است.

۵-ارتودنتیست

در کشور سوئد، متخصصان ارتودنسی، در صنعتی فعالیت می کنند که افراد تمایل دارند هزینه های بالایی را برای خدمات بپردازند، این امر سبب قرارگیری شغل ارتودنسی در حیطه  بهترین شغل ها می‌شود. این شغل صنعتی گران قیمت است ونیازمند دانش با سطح بالا است که خدمات دهنده آن درآمدی با ارزش بالا دارد.

محدوده حقوق ارتودنتیست ها از ۴۸۰۰۰ کرون تا ۱۳۸۰۰۰ کرون در ماه است.

۶-تدریس در دانشکده‌ها

تدریس در دانشگاه از جمله مشاغل پردرآمد و معتبر در سوئد است. استاد شدن اصلا کار آسانی نیست وبه همین نیاز به پشتکار زیادی دارد. محدوده حقوق اساتید از ۴۲۰۰۰ کرون تا ۱۲۰۰۰۰ کرون می باشد.

۷-مدیریت بازاریابی

مدیریت بازاریابی مسبب افزایش درآمد در شرکت‌ها وسازمان‌های خود هستند؛ چون آنها به صورت مستقیم، مسئولیت تولید مشاغل را دارند وبه همین دلیل از حقوق بالایی نیز برخوردار خواهند بود.

حقوق مدیران بازاریابی از ۳۲۰۰۰ کرون تا ۹۲۰۰۰ کرون متفاوت است.

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.