انتخاب صفحه

سوئد، کشوری واقع در شمال قاره‌ی اروپا می‌باشد که با کشور‌هایی نظیر فنلاند و نروژ مزر مشترک دارند. شمال این کشور، سرد و قطبی است در حالی که اغلب مناطق جنوبی و مرکزی آن برای زندگی مناسب‌تر می‌باشد. زبان رسمی مردم سوئد ترکیبی از زبان آلمانی، دانمارکی و نروژی می‌باشد. سوئد عضو اتحادیه‌ی اروپا می‌باشد ولی واحد پولی مستقل از یورو دارد که کرون سوئد نامیده می‌شود، اما بازنشستگی در این کشور چگونه می‌باشد؟ حقوق بازنشستگی، پولی می‌باشد که در سالمندی و هنگامی که افراد به کار کردن خود خاتمه می‌دهند، دریافت می‌شود.

میزان این حقوق متفاوت است و به عامل‌هایی همانند مدت زمان کار کردن، میزان حقوق قبلی و پس‌انداز افراد بستگی دارد. در این حالت افراد حقوق بازنشستگی را از منابع مختلف دریافت خواهند کرد. بخشی از این حقوق به صورت بازنشستگی همگانی و بخشی دیگر به صورت بازنشستگی خدمتی ارائه می‌شود. حتی افراد می‌توانند پس‌انداز بازنشستگی شخصی نیز داشته باشند. البته حقوق‌های بازنشستگی مختلف تاثیری روی یکدیگر ندارند، بلکه روی هم گذاشته می‌شوند و در کل حقوق بازنشستگی را تشکیل می‌دهد.

نکته‌ی قابل توجه این جا می‌باشد که زمان بازنشستگی در کشور سوئد را خود شما تعیین می‌کنید. مسلما هر چقدر افراد دیرتر بازنشسته شوند، به همان میزان حقوق بازنشستگی بیشتری نیز دریافت می‌کنند. زودترین زمان ممکن برای برداشت از بخش عمومی حقوق بازنشستگی در سن ۶۱ سالگی می‌باشد؛ اما افراد می‌توانند تا سن ۶۷ سالگی نیز کار کنند. برای این کار باید با کارفرما به توافق برسند. حتی میزان برداشت از حقوق بازنشستگی نیز به انتخاب افراد بستگی دارد. این افراد می‌توانند ماهانه ۲۵ الی ۱۰۰ درصد از حقوق خود را بردارند. به عنوان مثال شما می‌توانید نیمی از حقوق خود را دریافت کنید و در مقابل به صورت نیمه وقت به کار خود ادامه دهید.

حقوق بازنشستگی همگانی چیست؟

همه‌ی افرادی که در کشور سوئد زندگی می‌کنند و یا در حال اشتغال در این کشورند؛ می‌توانند از حقوق بازنشستگی همگانی بهره ببرند. این حقوق، دولتی است و توسط سازمان بازنشستگی پرداخت می‌گردد. از طرفی افراد می‌توانند در سال‌هایی که در این کشور کار یا زندگی می‌کنند، مبلغی را برای بازنشستگی پس‌انداز کنند.

حقوق بازنشستگی همگانی از دو رکن تشکیل شده است:

  • حقوق بازنشستگی بر مبنای درآمد
  • پس انداز بازنشستگی

که این دو مورد به میزان درآمد افراد بستگی دارد. اگر افراد در آمدی نیز نداشته باشند و یا اگر هم داشته باشند ولی به قدر کافی نباشد، می‌توان از حق بازنشستگی تضمینی استفاده کرد.

هر ساله فرد باید ۱۶ درصد از حقوق و درآمد خود را بابت بازنشستگی پرداخت نماید. دریافتی فرد بابت حقوق بازنشستگی بر مبنای درآمد همان طور که از نامش مشخص است، به میزان درآمد افراد وابسته است. علاوه بر حقوقی که از کارفرما گرفته می‌شود، باید حقوق ایام بیماری و بیکاری، حقوق مرخصی بچه داری و هزینه‌ی توان‌خواهی نیز به عنوان درآمد محسوب شوند.

پس‌انداز بازنشستگی چیست؟

سالانه حدود ۲/۵ درصد از درآمد و حقوق افراد بابت پس‌انداز در صندوق‌های سهام پرداخت می‌شود. این صندوق های سهام از اوراق بهادر یا سهام تشکیل شده است و فرد می‌تواند خود انتخاب کند که کدام صندوق سهام را برای سرمایه گذاری برگزیند. در آینده میزان مبلغی که از پس‌انداز بازنشستگی دریافت خواهد شد؛ به مقدار پول پرداختی، چگونگی رشد اوراق بهادر و سهام صندوق که پول‌ها دورن آن قرار دارد، بستگی دارد.

بازنشستگی تضمینی چیست؟

این بازنشستگی برای افرادی است که درآمد اندکی دارند یا فاقد درآمد هستند. برای دریافت بازنشستگی تضمینی باید حداقل به مدت ۴۰ سال در کشور سوئد زندگی کرده باشید. اگر کمتر از مقدار گفته شده باشد، حقوق بازنشستگی تضمینی نیز کم خواهد بود. اگر احیانا بازنشستگی بر مبنای در آمد نیز داشته باشید، مقدار این نوع بازنشستگی نیز کاهش می‌یابد.

حقوق بازنشستگی خدمتی بخشی از بازنشستگی می‌باشد که توسط کارفرما پرداخت می‌شود. بیشتر افرادی که استخدام می‌شوند، از این حق برخوردار هستند. البته میزان بازنشستگی خدمتی به توافقات میان کارفرما و اتحادیه‌های صنفی بستگی دارد.

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.