انتخاب صفحه

یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت شغلی و ادامه تحصیل، کشور سوئد می‌باشد. سالانه مهاجرت به سوئد و اخذ ویزای پزشکی و کاری سوئد، پزشکان و دندانپزشکان خارجی را برای پیدا کردن اجازه کار در سوئد راهی می‌کند. سوئد جزو کشورهای با سیستم رفاهی قوی است، اما با پیری جمعیت مواجه بوده و به همین دلیل هم بعد از جنگ جهانی دوم همواره با کمبود نیروی کار در بخش‌های مختلف از جمله بخش‌های پزشکی و دندانپزشکی مواجه می‌باشد. پزشکان زیادی از کشورهای اطراف سوئد و از کشورهایی مثل ایران به عنوان پزشک ودندان پزشک در سوئد مشغول به کار و تحصیل هستند.

معرفی کشور سوئد

سوئد یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی است که به دلیل دارا بودن استانداردهای بالای زندگی و سطح رفاه اجتماعی بسیار قابل توجه، هرساله متقاضیان بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند.

درهمین راستا با توجه به شرایط این کشور، افراد متخصص در رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی و همچنین پرستاری، برای استخدام در بخش نیروی درمانی و طی کردن پروسه مهاجرت پزشکی به سوئد، باید از طریق ویزای معادل سازی به منظور اخذ اقامت، اقدام کنند، البته نباید فراموش شود که در حال حاضر در سرتاسر اروپا تنها چند کشور خاص به متقاضیان ویزای معادل سازی مدرک خواهند داد؛ از جمله این کشورها سوئد و دانمارک هستند. طی کردن فرآیند معادل سازی در کشورهای نام برده، در ابتدا با یادگیری زبان آن کشور شروع خواهد شد. در کشور سوئد لازم است که پزشکان به مدت یک سال زبان سوئدی را در این کشور فرا گرفته و پس از آن وقتی سطح زبان آن‌ها به حدی رسید که بتوانند به راحتی با مردم این کشور مکالمه داشته باشند، سایر دوره‌های تئوری و عملی را گذرانده و وارد جامعه شوند.

ما در این مقاله سعی داریم که به طور خاص به مبحث اخذ اقامت دندان پزشکان درکشور سوئد بپردازیم.

مهاجرت دندان پزشکان با سایر مشاغل تفاوت زیادی دارد، چرا؟

از آنجا که دندان پزشکی جزو مشاغلی است که به صورت مستقیم با قشر عام مردم جامعه در ارتباط است، به همین خاطر ضروریست که دندانپزشک در مرحله اول به زبان آن کشور مسلط شود و با گذراندن دوره‌های دندان پزشکی مطابق با متد کشور مورد نظر، به بازار کار ورود پیدا کند.

برای گرفتن اقامت دندان‌پزشکان در کشور سوئد دو راه وجود دارد:

۱-یکی از روش‌ها این است دندان پزشکی را جزو کادر پزشکی درنظر گرفت؛ که در این صورت متقاضیان، باید مدرکی که در ایران اخذ کرده‌اند را معادل سازی کرده و همزمان بتوانند زبان سوئدی خود را تا حدی بهبود ببخشند که مدرک C1 دریافت کنند. افراد در این دوران، دوره‌های کارآموزی را گذرانده و در پایان می‌توانند صاحب لگ سوئدی شوند. می‌توان گفت این لگ، نوعی مدرک کاری برای انجام مشاغل مختلف در سوئد محسوب می‌شود. پس از اخذ این مدرک، شما می‌توانید به عنوان دندان پزشک درکلینیک‌ها و حتی درمطب شخصی خود مشغول به کار شوید.

۲-دومین راهکار این است که علاقمندان به رشته دندان پزشکی می‌توانند به جز مشغول شدن در خود شغل دندان پزشکی، شرکت‌هایی در زمینه واردات و صادرات و خرید و فروش تجهیزات دندان پزشکی نیز تاسیس کنند که درنهایت به علاقه خود خواهند رسید.

مزایای فعالیت در زمینه دندان پزشکی در سوئد

فعالان زمینه دندانپزشکی در سوئد از مزایای شغلی و جایگاه اجتماعی خوبی بهره مند خواهند شد؛ چرا که این جامعه نیاز بسیار زیادی به این تخصص دارد. جمعیت افراد متخصص در دندان پزشکی در این کشور بسیار کم بوده و به کلی جوابگوی نیاز مردم کشور به این تخصص نیست؛ به همین دلیل دندان پزشکان در سوئد شرایط مالی قابل قبولی دارند، حتی در صورت آشنایی و تسلط بیشتر روی زبان، شرایط مالی بسیارخوب و عالی در انتطار شما خواهد بود. به طور کلی اگر شما به اشتغال در سوئد به عنوان یک متخصص دندانپزشک بپردازید، حتما از شرایط کاری و میزان دریافتی خود ابراز رضایت خواهید کرد.

یک دندان پزشک به طور عادی درماه چیزی حدود ۵۰ تا ۱۵۰ هزار کرون درآمد دارد که در مقایسه با دیگر شغل‌ها بسیار بیشتر و قابل قبول تر است.

مراحل مهاجرت به سوئد به عنوان دندان پزشک

 1. اخذ تاییدیه مدارک از وزارت بهداشت سوئد
 2. ثبت نام در دوره‌های زبان سوئدی(شما می‌توانید برای کاهش هزینه‌های یادگیری زبان، قسمتی از فرآیند یادگیری را در ایران بگذرانید.)
 3. اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی و همراه برای متقاضی و در صورت متاهل بودن (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال)
 4. سفر به سوئد وشروع دوره‌های یادگیری زبان سوئدی به مدت یک سال و دریافت مدرکC1
 5. پاس کردن آزمون‌ها و تست‌های مرتبط با رشته‌ دندان پزشکی
 6. سپری کردن دوره قوانین و مقررات کاری در حوزه دندان پزشکی در کشور سوئد. این دوره‌ها به صورت رایگان بوده و بدون پرداخت حقوق می‌باشد.
 7. گذراندن دوره‌های آموزشی دندان پزشکی(به زبان سوئدی) به مدت ۶ ماه در مراکز معرفی شده. این دوره‌ها رایگان بوده و بدون دریافت حقوق می‌باشد.
 8. اقدام برای دریافت پروانه کار و مجوز‌های لازم از وزارت بهداشت سوئد
 9. درنهایت شروع به کار در رشته‌ی دندان پزشکی.

مدارک لازم برای اخذ اقامت وهمچنین اشتغال در رشته دندان پزشکی

 1. اصل گذرنامه
 2. اصل تمامی صفحات شناسنامه
 3. اصل و ترجمه ریز نمرات و گواهی تمامی مقاطع دانشگاهی
 4. اصل و ترجمه پروانه دائمی کار
 5. اصل و ترجمه مجوز تاسیس محل کار (مطب،داروخانه و‌…)
 6. اصل و ترجمه مدارک تخصص
 7. اصل و ترجمه سابقه بیمه مربوطه

و ارائه مدارک زیر به طور کتبی:

تاریخ دقیق(سال وماه) شروع و پایان هر دوره تحصیلی به میلادی(راهنمایی، دبیرستان، پیش دانشگاهی و همچنین دوره‌های دانشگاهی) به علاوه تاریخ دقیق آغاز و پایان هر یک از سوابق شغلی فرد.

 

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.