انتخاب صفحه

کشور سوئد در قاره‌ی اروپا در ناحیه اسکاندیناوی واقع شده است و به دلیل اینکه وضعیت اقتصادی و اجتماعی مطلوبی دارد، مهاجران زیادی را از سایر کشورها به ویژه ایران می‌پذیرد. در اصل افراد، سوئد را به علت شرایط کاری فوق‌العاده و کیفیت بالای زندگی انتخاب می‌کنند. یکی از شغل‌هایی که سوئد در سال‌های اخیر به آن نیاز دارد، پزشکی می‌باشد.

شرایط این شغل در سوئد بسیار متفاوت‌تر از سایر شغل‌ها می‌باشد؛ به گونه‌ای که پزشکان در این کشور از جایگاه اجتماعی بالا و حقوق مادی و معنوی خاصی برخوردار می‌باشند، اما برای اینکه پزشکان بتواند در این کشور فعالیت کنند، باید به تایید این کشور برسند، اما مورد تایید قرار گرفتن در سوئد، پروسه‌ی سختی دارد و به آسانی صورت نمی‌پذیرد و فرد باید مراحلی را طی کند.

بهترین شیوه برای اقامت در سوئد این می‌باشد که متقاضیان دوره‌ی پزشکی خود را در این کشور بگذرانند؛ اما اگر افراد مدرک پزشکی خود را گرفته‌اند، می‌توانند راه‌های دیگری را برای اقامت در سوئد انتخاب کنند.

از طرفی سوئد به پزشکان امتیازات ویژه‌ایی اختصاص می‌دهد که می‌توان به اقامت در اروپا، مهاجرت خانوادگی، بیمه‌ی تامین اجتماعی، حقوق بالا و رفاه اجتماعی و امکان گرفتن تابعیت سوئدی اشاره کرد.

شرایط کاری پزشکان در سوئد به چه صورت می‌باشد؟

در حدود ۳۶۰۰۰ پزشک در سوئد مشغول به کار هستند.

بیشتر این پزشکان توسط شورا‌های استانی استخدام شده و در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های این کشور کار می‌کنند. در این کشور، پزشکان درآمد نسبتا بالایی دارند؛ به گونه‌ایی که میزان درآمد پزشکان از متوسط درآمد سوئد بیشتر است. ساعت کاری پزشکان در هفته چیزی در حدود ۴۰ ساعت است، اما گاهی این ساعت کاری تا ۴۸ ساعت افزایش می‌یابد. به طور کلی درآمد پزشکان هم در حالت کارآموزی و هم در حالت تخصصی خود بالاتر از میانگین درآمد ملی کشور سوئد می‌باشد. در سوئد علاوه بر حقوق ثابت پزشکان، حقوقی هم برای حالت آماده باش بودن و کشیکی در نظر گرفته می‌شود. پس می‌توان نتیجه گرفت که در سوئد پزشکی از مرتبه و جایگاه بالایی برخوردار است.

شرایط پزشکان ایرانی برای مهاجرت به سوئد چگونه می‌باشد؟

مهم‌ترین نکته‌ایی که می‌توان در مورد این موضوع بیان کرد، این می باشد که پزشکان در سوئد دارای حق انحصاری طبابت می‌باشند و عنوان حرفه‌ایی آن‌ها محفوظ می‌ماند؛ یعنی فقط کسی می‌تواند به عنوان پزشک فعالیت کند که مدرک معتبری داشته باشد.

یکی از شرایط اقامت پزشکان در این کشور این است که آن‌ها باید زبان سوئدی را به خوبی فرا گرفته‌ باشند.

یکی دیگر از شرایط اقامت این می‌باشد که اگر فرد، متخصص پزشکی باشد و سابقه‌ی کاری زیادی داشته باشد، می‌تواند یک دوره‌ی ۶ ماهه‌ی کار آموزی را در بیمارستان‌ها و مرکز مراقبت‌های درمانی پشت سر بگذارد. در غیر این صورت فرد باید در آزمون‌های کتبی و شفاهی پزشکی قبول شود تا بتواند به دوره‌ی انترنی راه یابد. قبل از دادن مجوز پزشکی برای آغاز فعالیت، پزشکان دوره‌ایی را سپری می‌کنند که در آن قوانین پزشکی سوئد به طور کامل بیان می‌گردد. مهاجرت به سوئد مراحلی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

۱) دادن درخواست برای ارزیابی مدرک پزشکی

در این مرحله پزشکان ایرانی می‌توانند درخواست خود را به علاوه‌ی مدارک لازم برای شورای ملی سلامت و رفاه سوئد ارسال کنند. مدارک لازم برای ارسال به سوئد به شرح زیر می‌باشد:

  • فرم درخواست تکمیلی
  • کپی برابر اصل مدرک پزشکی که باید به زبان انگلیسی و یا سوئدی ترجمه گردد.
  • پاسپورت معتبر یا خلاصه‌ای از ثبت جمعیت سوئد
  • کپی برابر اصل گواهی خدمتی
  • کپی برابر اصل مدرک تخصص در صورت وجود
  • کپی برابر اصل مدرکی که نشان‌دهنده‌ی مدت زمان و محتوای دوره‌ آموزشی متقاضی باشد.

این موارد در شورای ملی سلامت و رفاه سوئد مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مشخص گردد که آیا آموزش پزشکی فرد با شرایط پزشکی سوئد مطابقت دارد یا نه؛ سپس تعیین می‌شود که مجوز داده شود یا نه.

۲) ارائه‌ی مدرک یادگیری زبان سوئدی

شرط الزامی برای کار در سوئد، اثبات دانش زبان به دیگر زبان‌ها مانند نروژی، دانمارکی و سوئدی می‌باشد.

مدارک زبان سوئدی زیر مورد تایید می‌باشند که عبارت‌اند از:

  • کپی برابر اصل تاییدیه دانش معادل صادر شده توسط موسسه‌ی آموزش زبان سوئدی
  • کپی برابر اصل مدرک نشانگر قبولی در آزمون زبان سوئدی برای تحصیلات دانشگاهی یا همان Tisus
  • کپی برابر اصل مدرک نشانگر قبولی در دوره زبان سوئدی با حداقل گرید Pass
  • کپی برابر اصل مدرک قبولی در آموزش زبان سوئدی برای دانشجویان خارجی برگزار شده در کالج‌ها و دانشگاه‌ها

۳ و ۴) سپری کردن آزمون پزشکی و انترنی

در واقع هدف از این گونه آزمون‌ها مطمئن شدن از داشتن دانش پزشکی مطابق با استاندارد‌های علم پزشکی در سوئد است. این تست دو بخش عملی و نظری دارد که پس از قبولی در تست دانش پزشکی ، متقاضیان به سراغ دوره‌ی انترنی می‌روند. این دوره شامل  ۱۸ ماه انترنی می‌باشد که بین رشته‌های کاربردی متفاوت است. این دوره نیز با آزمونی به کار خود پایان می‌دهد.

۵) گذراندن خدمات کارآموزی برای مهاجرت و اقامت پزشکان به سوئد

این مرحله مربوط به پزشکان متخصص ایرانی می‌باشد؛ یعنی تنها متخصصان می‌توانند بدون گذراندن ۴ مرحله‌ی قبلی به طور مستقیم از این مرحله اقدام کنند. همان طور که در بالا گفته شد، مدت این مرحله از کار‌آموزی ۶ ماه متوالی می‌باشد. در این مرحله روش‌های ارتباطی پزشکان با بیماران و پرسنل درمانی و همچنین سبک کاری افراد نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهد گرفت.

۶) سپری دوره‌ی یادگیری قوانین پزشکی سوئد

این دوره‌ باید بدون توجه به تخصصی بودن یا نبودن پزشک توسط همه‌ی پزشکان گذارنده شود. هدف کشور سوئد از این دوره، آگاهی و اطلاع داشتن پزشکان از قوانین پزشکی می‌باشد، اما مهم‌تر از آن به کار‌گیری این قانون‌ها در کار پزشکی می‌باشد.

۷) درخواست مجوز کار پزشکی در سوئد

این مرحله آخرین مرحله به حساب می‌آید که در آن پزشکان ایرانی می‌توانند مجوز خود را از شورای سلامت و رفاه سوئد بگیرند. لازمه‌ی اخذ این مجوز، اطلاع کامل از شرایط ویزای کار در سوئد می‌باشد و با گرفتن این ویزا کار مهاجرت پزشکان به پایان می‌رسد.

اما اگر بخواهید در سوئد در زمینه‌ی پزشکی تحصیل کنید، چه کار‌هایی را باید انجام دهید؟

سیستم آموزشی پزشکی سوئد از کیفیت مطلوبی برخوردار است و مدت زمان تحصیل در دانشکده‌ی پزشکی ۵ سال و نیم یا به عبارتی ۱۱ ترم می‌باشد. این مدت زمان در مقایسه با برنامه‌های آموزشی در سایر کشور‌های اروپایی کوتاه‌تر می‌باشد. پس از ۱۱ ترم تحصیل مدرک کارشناسی خود را دریافت می‌کنید.

برای اینکه بتوانید در رشته‌ی پزشکی دانشگاه‌های سوئد تحصیل نمایید، باید مدرک دیپلم متوسطه داشته باشید. از طرفی افراد خارجی باید مهارت و دانش کامل زبان سوئدی و انگلیسی را دارا باشند. همچنین باید دروس مربوط به تجربی نظیر زیست شنایی، شیمی، فیزیک و ریاضیات را فرا‌گرفته باشد. از بهترین این دانشگاه‌ها برای پزشکی می‌توان به دانشکده‌ی پزشکی اوپسالا، دانشگاه لوند و انستیتوی کارولینسکا اشاره کرد. انستیتوی کارولینسکا، دانشگاهی است که در شهر استکهلم قرار دارد و به عنوان برترین دانشکده‌ی پزشکی سوئد و حتی جهان شناخته می‌شود. این دانشگاه سالانه ۱۶۰ متقاضی می‌پذیرد. دانشگاه اوپسالا و لوند هم یکی از قدیمی ترین دانشکده‌های پزشکی در کل قاره‌ی اروپا و سوئد می‌باشند.

فایل صوتی اقامت با مدرک پزشکی در سوئد

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.