انتخاب صفحه

کشور سوئد در شمال اروپا واقع شده است و عضو اتحادیه‌ی اروپا می‌باشد که واحد پول آن کرون و پایتخت آن استکهلم است. اغلب مردمان سوئدی به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند، در حالی که زبان رسمی و لهجه‌ی آن‌ها سوئدی می‌باشد. فنلاند، نروژ و دانمارک در همسایگی این کشور قرار گرفته‌اند.

سوئد از کشور‌های مهاجرت پذیری می‌باشد که از لحاظ رفاه اجتماعی در ششمین سطح جهانی قرار دارد؛ در واقع حتی شهروندان سوئدی در اجتماع از سطح بالا و با کیفیت زندگی برخوردار هستند. از طرفی هم به دلیل اینکه این کشور دچار رشد جمعیت منفی شده است، مهاجرت و اقامت با مدرک مامایی فرصت بسیار خوبی خواهد بود. در چندین سال اخیر مهاجرت به سوئد توجه کسانی که در این رشته فعالیت می‌کنند، را به خود جلب کرده‌ است.

روند جذب نیروی کار در حوزه بهداشت و درمان در سوئد، روندی صعودی و افزایشی می‌باشد تا کمبود کادر درمان را جبران نماید؛ به همین منظور است که کشور سوئد به درمان و بهداشت اهمیت ویژه‌ایی می‌دهد؛ زیرا با رشد منفی جمعیت کمبود کادر درمان در بخش‌های مختلف درمانی اعم از مامایی، پرستاری و … بروز می‌نماید.

برای افرادی که فارغ التحصیل رشته‌ی مامایی هستند و یا مشغول کار و فعالیت به عنوان ماما می‌باشند، فرصتی فراهم شده است تا به سوئد مهاجرت کنند. این کشور حتی در زمینه‌ی درمان و بهداشت از سراسر جهان تقاضای نیروی کار کرده است. این تقاضا شامل ۳۱ رشته می‌باشد که ماما نیز در بین آن‌ها دیده می‌شود و ضروری‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود. حقوق یک ماما در سوئد در حدود ۳۰ الی ۴۰ هزار کرون سوئد می‌باشد که با این مقدار حقوق می‌توان به راحتی زندگی کرد.

چگونگی یادگیری زبان سوئدی برای اقامت در این کشور

درست است که بیشتر مردم سوئد به زبان انگلیسی تسلط کامل دارند، اما زبان رسمی و محلی این کشور سوئدی است. از آن‌جایی که کادر درمان اعم از پرستار، پزشک و ماما با مردم ارتباط زیادی دارند، پس یادگیری و دانستن این زبان یکی از ضروری‌ترین موارد در هنگام اقامت در سوئد می‌باشد. در اصل خود کشور سوئد برای افراد که در مامایی تخصص گرفته‌اند، دوره‌ی آموزشی زبان و لهجه‌ی سوئدی برگزار می‌کنند تا پس از گذراندن این دوره‌ها مشغول به کار شوند. مدت این دوره در حدود یک سال می‌باشد که در بازه‌ی شش ماهه‌ی اول مدرک B1 و در بازه‌ی شش ماهه‌ی دوم باید مدرک B2 توسط شرکت کنندگان گرفته شود تا اجازه‌ی کار صادر گردد.

اما شرکت در دوره‌ی زبان چه مزایای دارد؟

  • امکان دریافت ویزا افزایش می‌یابد.
  • با شرکت در این دوره‌ها می‌توان کارت اقامت را دریافت کرد.
  • به طور همزمان ویزای خانوادگی نیز می‌توان گرفت.
  • در طول این دوره، فرزندان نیز می‌توانند رایگان تحصیل کنند.
  • از طرفی هم می‌توان پس از اتمام دوره و گرفتن مدرک در دانشگاه‌های سوئد تحصیل نمود.
  • ویزایی دریافت خواهید کرد که از طریق آن می‌توانید به کشور‌های دلخواه خود نیز سفر کنید. این ویزا را ویزای شینگن می‌نامند که باعث سهولت در رفت و آمد‌ها می‌شود.

دوره عملی برای ماما در سوئد

پس از اینکه ماما دوره‌ی زبان آموزی را با موفقیت پشت سر بگذارد، دوره‌ی عملی در کلینیک‌ها و درمانگاه‌های مربوطه آغاز می‌شود. برای اینکه ماما بتواند وارد کار شود، باید در این دوره‌ها شرکت کند و نمره و امتیاز قابل قبولی را بگیرد. در این دوره‌ها در نهایت از همه‌ی شرکت کنندگان آزمون گرفته می‌شود.

کار کردن در کشور سوئد چه مزایای دارد؟

اولین مزیت کار در سوئد، اجازه‌ به افراد برای ادامه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است. افراد می‌توانند در رشته‌ی زبان انگلیسی و سوئدی به ادامه‌ تحصیل بپردازند.

از طرفی دیگر امنیت اقتصادی و اجتماعی، شرایط خوب زندگی و کار در کنار درآمد کافی و زیاد، سوئد را به یکی از کشور‌های مهاجرپذیر دنیا تبدیل کرده است.

ارزش پول این کشور نیز نسبتا بالا و نرخ بیماری کم می‌باشد.

یکی دیگر از مزایای کار در سوئد این می‌باشد که کودکان بهترین و بیشترین امکانات را دارا می‌باشند؛ بنابراین کودکان می‌توانند از مزایای رایگان این کشور بهره‌مند گردند. اگر در سوئد به مدت چهار سال کار کنید، می‌توانید اقامت دائم بگیرید.

از دیگر مزیت کار در این کشور می‌توان به این مورد اشاره کرد که در سوئد هیچ گونه سلسله مراتب طبقاتی از نظر پست و مقام وجود ندارد، همین نکته باعث می‌شود که ارزش و احترام یکسانی برای پزشکان و پرستاران و ماما‌ها در نظر گرفته شود.

میزان حقوق ماما‌ها در سوئد چقدر می‌باشد؟

میزان حقوق افراد به دو عامل تاثیرگذار یعنی سطح دانش و میزان تحصیلات و تجربه و سابقه‌ی کاری افراد دارد. داشتن سابقه‌ی بالا و تجربه‌ی کافی یکی از دلایل افزایش حقوق در این کشور می‌باشد؛ یعنی هر چه تعداد سال‌های کاری بیشتر باشد، حقوق نیز به نسبت آن افزایش می‌یابد. با داشتن سابقه‌ی کار ۲ الی ۵ ساله در سوئد، حقوق تقریبا ۳۲ درصد افزایش می‌یابد.

میزان تحصیلات و داشتن سطح علمی بالا نیز تاثیر خوبی بر افزایش حقوق دارد؛ به گونه‌ایی این افزایش در حدود ۷۰ درصد می‌باشد. یعنی ماما‌ها می‌توانند علاوه بر کار، تحصیل کنند و مدارک بالاتری بگیرند و به همان میزان حقوقشان نیز بیشتر گردد. حقوق ماما در این کشود هر ۱۸ ماه یکبار بیشتر می‌شود؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که تحصیلات نیز همانند سابقه‌ی کار نقش بسیار مهمی در افزایش حقوق ماما دارد.

فایل صوتی اقامت با مدرک مامایی در سوئد

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.